Python je vhodny pro velke aplikace, ale ma mnohem vetsi naroky na programatora nez napriklad Java - dobry partner pro srovnani z rady staticky typovanych jazyku.
Problem Pythonu *je* zaroven jeho nejvetsi prednosti a to je prave beztypovost. Daji se v nem delat konstrukce, ktere lze v typovanem jazyce jen tezko vytvorit a to s pouzitim velmi maleho poctu radku kodu. Nemuze v nem delat kazdy, pokud ma vysledek stat za to (to plati asi vsude) a zaroven ma kazdemu co nabidnout az do jeho urovne programovani. Velke aplikace v Pythonu vyzaduji mnohem vetsi usili vynalozene na to, aby byla aplikace robustni a vyvoj udrzitelny. Neznamena to ale, ze v nem nelze delat stejne kvalitni a robustni kod jako v typovanem jazyce. Nema takovou podporu IDE jako ma Java a bylo do nej napumpovano radove mene penez nez do Javy, takze je to pochopitelne. Osobne nejvetsim zaporem Pythonu chapu to, ze nema stejne dobrou podporu pro refaktoring, jakou ma Java.
Staticky typovane jazyky nejsou konkurenty Pythonu a beztypovych jazyku a proto ani nema cenu se dohadovat o tom, ktery jazyk je lepsi. Kazdy vazne mysleny jazyk je na neco lepsi nez jiny jazyk a kazdy dobry jazyk je na neco mene vhodny nez nejaky jiny jazyk.
Python ma podporu typu parametru, ma podporu pro interface, ma podporu pro kde co.
Program v Pythonu nemusi byt pomaly a muze byt srovnatelne rychly s programem v cecku - velky krok v tom udelal projekt PyPy (
http://pypy.org/ http://speed.pypy.org/). Napriklad pokud je program v cecku 5x rychlejsi nez stejny program v Pythonu, pak to je pro me vitezstvi Pythonu. PyPy je velmi zajimavy projekt nejen s ohledem na rychlost vm.
Python nema problem s tridami vytvorenymi na miru ani na jedno puziti, jako ma napriklad Java (permgem space az do verze 1.

a metatridy jsou konceptem, ktery je mozne vyuzit, ale neni to nutne. Pokud chci stabilitu, rychlost a bezpecnost bez vetsi namahy, pak programuji v Jave. Pokud chci volnost, flexibilit a inovativni reseni, pak je Python dobra volba. V Pythonu lze za behu zmenit treba tridu a to bez neprijemnych dusledku, coz v Jave neni mozne (nejlepe je na tom asi dcevm).
Jako materialy muzu doporucit oficialni tutorial k Pythonu a studium zdrojovych kodu ruznych knihovnen pro Python, protoze je psali lidi, kteri o tom neco vedi. Nez se clovek dostane na urcitou uroven, tak to docela trva. Nejde ani tak o to znat samotny jazyk, ten neni az tak slozity. Znat jeho moznosti a vybaveni, to uz je na mnohem delsi dobu. Naucit se to pouzivat jako celek a umet v nem efektivne myslet, to uz je skoro programatoruv zivotni styl.
Pro praci a vyvoj v Pythonu urcite doporucuji nekterou z Linuxovych distribuci vybavenych balickovacim systemem.
http://python.cz/https://www.python.org/http://ipython.org/https://www.jetbrains.com/pycharm/http://www.pydev.org/https://pypi.python.org/https://virtualenv.pypa.io/http://www.sqlalchemy.org/https://wiki.python.org/moin/WebFrameworks/http://pypy.org/