Jakou navigaci do auta?

JardaA

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #15 kdy: 14. 03. 2016, 15:52:40 »
Ahoj, diky Vam obema, ale kupovat telefon nebo tablet je prave to, co nechci. Chci zarizeni, ktere dela pouze jednu vec a dobre.

Tohle je podle mne zásadní a rozumná věc. Ještě bych přidal co nejjednoduší ovládání (ideálně s velkými mechanickými tlačítky, abys se řidič nemusel dívat, kde má právě prsty; takové civilní zařízení už dnes asi nebude k sehnání ;-)), a co nejméně funkcí - to je to, co je za jízdy potřeba.
Není nic horšího, než když se člověk blíží ke kritickému místu, zjistí neočekávanou situaci, potřebuje si ujasnit, co dělat (jakou jinou trasou jet), na navigaci se uklepne, spustí omylem nějakou velkou aplikaci a navíc mu do toho někdo zavolá. Pokud je člověk v autě sám, je šance na havárii značná.
Jinak často doporučovaný MapFactor mi neseděl právě pro onu (podle mne) zbytečnou složitost, kromě toho mi nějak nepřišel na chuť způsob aktualizace map (OSM); Android, Samsung - zpravidla se rozjela, ale zůstala někde uprostřed viset.

Závěr - třeba Garmin.


pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #16 kdy: 14. 03. 2016, 15:53:34 »
Po zkušenosti už bych si specializovanou navigaci nekoupil, pokud by to nebylo něco fakt profi. Vybíral bych z běžných aplikací na android.

Zapomněl jsem na odkaz...

http://www.abclinuxu.cz/blog/pavlix/2015/3/navigace

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #17 kdy: 14. 03. 2016, 16:16:23 »
Není nic horšího, než když se člověk blíží ke kritickému místu, zjistí neočekávanou situaci, potřebuje si ujasnit, co dělat (jakou jinou trasou jet), na navigaci se uklepne, spustí omylem nějakou velkou aplikaci a navíc mu do toho někdo zavolá. Pokud je člověk v autě sám, je šance na havárii značná.
Tohle ale nezáleží na typu zařízení, ale na způsobu jeho používání. Na tablet bez GSM modulu mi nikdo nezavolá. Nemusím tam mít nic, co by zobrazovalo nějaké notifikace, takže pak mi zbývá navigační aplikace běžící přes celou obrazovku, u které hrozí akorát to, že spadne nebo zamrzne.

Mně osobně by se také líbilo, kdyby specializované navigace byly lepší, než aplikace do telefonu nebo tabletu. Ale jak už jsem psal, mám pocit, že výrobci navigaci příliš dlouho spoléhali na to, že své zákazníky mají jako rukojmí, a zaspali dobu.

#

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #18 kdy: 14. 03. 2016, 18:39:46 »
Mam toto - http://www.heureka.cz/?h[fraze]=NAVON+N760 - lifetime evropa sem kupoval za 3.3k ... jako zatim sem nevidel na mobilu navigaci u ktere by me sedela prezentace trasy jak u toho navonu (+ ma RDS) ... je to proste o tom zkusit si hlavne, jak se ti s tim jede (pokud ta moznost je). Aktualnost map je taky na velice dobre urovni. Jedinej problem bude ten linux, updatuju z virtualu, pac to proste widle chce.

A kecy nekterych typku, jakoze se podivam predem na mapu, sou dobrej vtip borci, pokud treba jezdite na sluzebky, tak chcu videt, jak se podivas do mapy a trefis treba cestu z letiste nekam v amstru, stockholmu nebo jakymkoliv vetsim meste do hotelu, pak k zakaznikovi etc ...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #19 kdy: 14. 03. 2016, 20:15:24 »
Tak kdyz nekdo nechce koupit smartfoun a na nej dat navigaci, tak mu hlavne nekolikrat poradte, at si koupi smartfoun a da na nej navigaci. Take nevim, proc se tu resi nabijeni, kdyz to sakra chce do auta.

Nejlevnejsi cesta jak poridit navigaci, je koupit z bazaru nebo ebay stary Garmin, Nuvi 250 staci, ale muze samo byt novejsi. Starsi take vyhovi, ale muzou chybet ficury, jako zobrazeni rychlostniho limitu, jaky Garmin v danem miste predpoklada, obcas uplne spatne. Nebo varovani o radarech. Nejlepsi by bylo pred koupi nekde najit seznam ficur a rozhodnout se, jestli je potrebuji.

Stary Garmin se da poridit i za 40€ a neni o moc horsi, nez novy. Dulezite je, aby u nej byl originalni zdroj. Typicky zdroj od jineho vyrobce nema odpor mezi prislusnymi piny a Garmin si pak mysli, ze je pripojen k PC a neda se pouzivat. BTW stary Garmin ma vyhodu v tom, ze kvuli staremu krapu mi okno nerozbiji, protoze za nej dostanou leda tak dve piva v hospode.

Pozor tez na to, ze stare Garminy mivaji male uloziste a mapy za posledni roky dost nabobtnaly. Nektere modely pak maji diru na SD kartu, ktera muze byt max 2 GB velka, na coz se zatim vejde skoro cela Evropa, napriklad bez Balkanu nebo Skandinavie - zalezi na vkusu kazdeho soudruha, do ktere casti Evropy momentalne nehodla jet. Tez se pak tusim da udelat to, ze dam kus map na SD a co chybi, hodim na vnitrni uloziste.

Tehlech starych garminu se lidi casto zbavuji kvuli zoufale zastaralym mapam a za update nechteji platit, protoze soudruzi za to chteji tolik, ze novy Garmin stoji jen o malo vic.

Na tom Garminu se pak updatuje firmware a na torrentu nebo nejakem ulozisti se najdou mapy (nekdy se musi odemknout, k cemuz byva prilozena utilita).

Upozornuji ale, ze Garmin naviguje dosti debilne. S TomTomem One, ktery jsem mel do doby, nez umrel na green light of death, jsem se o volbe cesty vetsinou shodl. S Garminem jezdim tak, ze vicemene jedu, jak si myslim ja a Garmina necham ridit az blizko k cili. Garmim ma totiz snahu vozit me po silnicich s nejvetsim provozem a pokud mozno semaforem kazdych 50 m. Otrava je take v tom, ze kdyz odbocim, kde Garmin nechtel, tak on se me neustale snazi navest na puvodni trasu. TomTom v takovem pripade prepocita cestu podle smeru, kterym jsem se vydal.

Dalsi traparna Garminu je nedostatecne (skoro zadne) rozliseni tridy silnic, coz asi souvisi s mapovymi podklady, ktere jsou jine, nez pouziva TomTom. V podstate se zda, ze rozlisuje akorat mezi dalnicemi a ostatnimi silnicemi. Takze siroka okreska ma stejnou prioritu, jako hrbolata polni cesta a nekdy i rozbahnena lesni cesta, kde nezapadnu akorat tak s terennim autem.

Tez je nutno pocitat s tim, ze odhady doby cesty Garminem byvaji casto znacne optimisticke, splnitelne leda za minimalniho provozu, vhodne konstelaci hvezd a vysky rosneho bodu.

Samozrejme, na instalaci map a firmware pod Linuxem muzete zapomenout, tim se nezatezuji ani navigace, ktere (pry) maji updatovaci soft psany v Jave, kterou na Linuxu mame take - i kdyz to pry nekdy jde rozchodit, ale to nebude pripad Garmina, ktery to v Jave asi nema. Garmin pak pri vyvoji aplikace zaperlil navic v tom, ze v jeho aplikaci je male okno s volitelnymi kysy map a to okno nelze zvetsit. Takze 22" display vam nic neusnadni, jste na tom stejne, jako na netbooku.

A jeste perlicka na zaver: firmware Garminu vyvijel nejaky ..... (doplnte silne vulgarni nadavku dle vlastniho vkusu). Pri obnove ulozenych adres ze zalohy dokaze Garmin totalne lehnout, pokud je v souboru chyba. Soudruzi si s osetrenim chyby pri parsovani vubec nelamali hlavu a Garmin vytuhne, dokonce ani nenabehne do USB storage, aby clovek ten chybny soubor vymazal. Resi se to instalaci modifikovaneho firmware pomoci jakehosi programu za tajneho hmatu na displayi pri zapnuti. Nasledne Garmin nabehne do USB storage, soubor se vymaze a preinstaluje se puvodni firmware.

BTW, na Garmin se daji snadno hodit Open Street Maps, soubor s mapami se da vygenerovat rovnou nekde na jejich sajte a staci na Garmin zkopirovat, coz jde i pod Linuxem.


JiriK

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #20 kdy: 14. 03. 2016, 21:30:31 »
Tak ono mapa je v podstatě skvělá navigace, splňuje ty nejnáročější pžadavky: ekologie, skladnost, spotřeba energie, univerzalnost. Samozřejmě pokud potřebuješ něco pro mimina kup si gpsku.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #21 kdy: 14. 03. 2016, 21:44:27 »
Tak jiste, mapa... Upozorni, ktery vyjezd z dalnice a tak, ze.... Krome toho, pokud nekdo hodne jezdi, tak aby mel dodavku, aby se mu tam ty mapy vesly. Jenom po CR to mame autoatlas a pak nekolik desitek lokalnich map, jako mesta a tak. A najit Vopickovu ulici nekde na vesnici je podle mapy hracka. No, staci se zeptat, akorat nesmi byt moc brzo nebo pozde a nesmi prset, aby nebyli vsichni zalezli u televize.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #22 kdy: 14. 03. 2016, 21:51:26 »
Tak kdyz nekdo nechce koupit smartfoun a na nej dat navigaci, tak mu hlavne nekolikrat poradte, at si koupi smartfoun a da na nej navigaci.

Klidně.

Citace
Nejlevnejsi cesta jak poridit navigaci, je koupit z bazaru nebo ebay stary Garmin, Nuvi 250 staci, ale muze samo byt novejsi.

Hlavně nekupovat nový kvůli záruce, kvalitu servisu myslím nejvíce ilustruje můj zápisek, co jsem tu odkazoval. Radši ušetřit a kdyžtak vyhodit.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #23 kdy: 14. 03. 2016, 22:18:00 »
Hlavně nekupovat nový kvůli záruce, kvalitu servisu myslím nejvíce ilustruje můj zápisek, co jsem tu odkazoval. Radši ušetřit a kdyžtak vyhodit.

Tak ja s Garmiem nikdy tento problem nemel a mam vyzkouseno par modelu od hodne stareho az po nekolik let stary. Pozici obcas ztraci akorat za hodne spatneho pocasi nebo mezi vysokymi baraky, v mokrem lese a tak, eventuelne pri kombinaci uvedeneho. Musel jste mit blby model nebo vadny kus. Po silnici mi poskakoval akorat jeden, ktery pri koupi mel akorat zakladni mapu Evropy, kde bylo jen par hlavnich mest a nekolik silnic, takze nebylo ceho se chytat. Navigace se totiz snazi lepit na silnici, pro kterou se po chvili zkouseni polohy rozhodla. Pozice z GPS ponekud plave a pri par merenich muzou byt rozdily docela velke, takze se to asi nejak prumeruje a maskuje tim, ze se to drzi silnice az do doby, kdy i blbovi je jasne, ze jsem na jine. Oni se sice vytahuji, ze dnes zmeri polohu na 3m presne, ale to nebylo to, co jsem na GPS videl. Ovsem nejednalo se o zadny posledni vykrik, coz to castecne vysvetluje.

Jinak samozrejme, nevidim duvodu, proc za GPS utratit 150€ nebo vice, kdyz za 40€ muzu mit v podstate to same. To, ze se nejedna o posledni vykrik dizajnu, je mi u zakonceni zazivaciho traktu. Siroky display take, protoze je na dve veci. Smysl by mel spis display vysoky nebo vetsi ctvercovy, ale takovy jsem zatim nevidel. A po vasich zkusenostech s vyrizovanim zaruky se mi vyzkouseny stary Garmin jevi jako jeste lepsi volba, nez novy.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #24 kdy: 15. 03. 2016, 10:14:55 »
Pozici obcas ztraci akorat za hodne spatneho pocasi nebo mezi vysokymi baraky, v mokrem lese a tak

Tedy ve chvílích, kdy člověk potřebuje navigaci nejvíc. Minimálně ta n52 nechytá polohu lépe než běžný androidí telefon a to ještě až po vlastní triviální opravě, kterou v záručním servisu nezvládli. Problém je v tom, že ten software se s takovou situací neumí dobře srovnat a s běžnou aplikací se jezdí daleko lépe. A v případě nespokojenosti můžu aplikaci kdykoli vyměnit.

Citace
Musel jste mit blby model nebo vadny kus.

A špatný servis, který nezvládl ani to, co jsem udělal jako laik. To vše od renomované značky. Ale třeba mají speciální divizi na odmítání reklamací levných modelů.

Citace
A po vasich zkusenostech s vyrizovanim zaruky se mi vyzkouseny stary Garmin jevi jako jeste lepsi volba, nez novy.

Rozhodně.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #25 kdy: 15. 03. 2016, 10:35:43 »
Jen dodatek k doporučení telefonu + aplikace: Já jsem nepsal, že by v telefonu měla být SIM a měl se používat na telefonování. Mluvil jsem o levném mobilu, který by se používal JEN jako GPS. Takže přijdu, zapnu, spustím GPS aplikaci, jedu. Možnost chyby je velmi omezená - buď špatný telefon (zamrzá, je pomalý, nespolehlivý, ...) nebo špatná aplikace (zamrzá, je pomalá, nespolehlivá, ...). Obojí se dá vyčíst ještě před koupí/instalací z různých testů nebo zkušeností lidí.

Proč cpu a pořád budu cpát telefon + aplikaci, je zřejmý -> Cenově jedna z nejdostupnějších možností, je to zcela nezávislý na PC (a tedy i OS), víc možností, pokud neni člověk spokojenej s mapama/podkladama/funkcema apod., stačí použít jinou aplikaci. Jestli nějakou zdarma nebo placenou, to už je na vlastním rozhodnutí.

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #26 kdy: 15. 03. 2016, 10:35:57 »
Nějak tu nevidím zkušenosti s Waze, nebo OsmAnd.

To je to fakt tak špatné?

Petr

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #27 kdy: 15. 03. 2016, 10:37:10 »
Leta pouzivam jednoucelovou navigaci a za mobil bych ji zarucene nemenil. Pouzivano po cele Evrope a USA. Na sluzebku do nezname oblasti, jak uz tady nekdo naznacil, fakt k nezaplaceni. Kdyz doslouzi, poridim neco podobneho. Je to staricke Mio P550 z roku cca 2006-2007, bohuzel, jeste s windows mobile 5.5, ale nic jineho nez navigaci (Nav N Go iGo8) na tom nepoustim. Pouze v pripade potreby updatuji mapy. Jedina nevyhoda - data jsou zafixovana na hardwarove cislo SD karty, takze zalohu pro pripad zniceni (poctive koupene) karty neporidim. (Kdyby nekdo vedel jak plne naklonovat SD kartu, dejte vedet.)

OpenStreet map toto prehistoricke zarizeni asi nezvladne, ale potreba zatim nebyla.
V pripade ze fandite turistice, vyplati se myslet i na vydrz navigace - moje napr. vydrzi jen cca 2 hodiny, novejsi modely a rovnez garmin by mohli zvladat podstatne vic.

lobo

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #28 kdy: 15. 03. 2016, 12:06:17 »
Jak moc to potřebuješ - jak moc jezdíš po neznámých místech? Já tedy moc nejezdím, když mám někam jet, kde to moc neznám, tak si předem nastuduji trasu na Seznamu nebo na Googlu a pak jedu po paměti, myslím, že navigace v autě, pokud bych ji sledoval za jízdy by mne rozptylovala od řízení. Ale kdybych se jezděním živil, třeba jako kurýr, tak bych si nějakou určitě pořídil.

Najst hotel po pamati napriklad v Parizi, pripadne Nice, Seville, prejazd cez rozkopane Milano kde vybagrovali 15km dialnice a musis ist obchadzkami... aj podla papierovej mapy je to takmer nemozne.

Zazil som to a netreba viac. vidis realne hotel vo vedlajsej ulici, ale bez navigacie nemas sancu ku nemu prist kvoli jednosmerkam a rozkopanym cestam. Zaparkovat nie je kde. A bludenie 3/4 hodiny po meste ak mas za sebou 450km cestu nie je uplne ten najromantickejsi zaciatok vecera

John Doe

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #29 kdy: 15. 03. 2016, 13:09:44 »
Jedině Waze. Navigace podle aktuální dopravní situace je k nezaplacení.