Load average je prumerny pocet procesu v 'Running' fronte za minutu. Linux navic k tomu poctu v Running queue pripocitava procesy ve stavu Uninterruptible sleep, tzn. cekajici na IO (vetsinou disk). Ovsem ne kazdy IO je uninterruptible.
Kdyz si spustis 'top', a setridis si to podle State, hledej procesy ve stavu 'R' nebo 'D'.
V bezicim topu zmackni tyhle klavesy: x b < R
Pokud vetsinu loadu zpusobuji procesy ve stavu 'R', pak se vesmes da rict, ze procesy potrebuji pocitat (zatezuji CPU). V takovem pripade je mozne snizit load upravenim aplikace, aby tolik nepocitala, prip necyklila, nebo navysenim vypocetniho vykonu. Je jedno kolik jader ma procesor. Pokud je load > 1, znamena to, ze v prumeru existuje alespon jeden proces ktery je nachystany k behu ale musi cekat na zpracovani ostatnich procesu, tzn. neni zadne dalsi volne jadro ktere by se ho ujalo.
Pokud je vetsina procesu v 'D' stavu, je to vetsi problem. Hardware (vetsinou disk) nestiha zpracovavat pozadavky. Opet je mozne zmenou aplikace docilit snizeni loadu (napr. odstranenim systemovych volani na diskove operace ktere nejsou nutne), ale ve vetsine pripadu je asi potreba upgradovat hardware (rychlejsi disk, nebo DMA=on, atd).
Obecne vysoky load neni nic proti nicemu, problem nastava pouze ve chvili, kdy je v running fronte procesu moc (stovky, tisice), protoze pak system nedela nic jineho nez ze jenom prepina kontext mezi procesama a jde to do zamrznuti.