Propojení e-shopu s účetnictvím

Petr

Propojení e-shopu s účetnictvím
« kdy: 14. 02. 2016, 10:20:05 »
Ahoj, mám dotaz,

potřeboval bych propojit eshop Presta s účetnictvím a nevím jak se to v praxi nejlépe dělá. V kamenném obchodě se prodává z účetního programu a potřebuju mít stejný stav na eshopu.

Nyní to dělám tak, že se připojím k databázi účetnictví a stáhnu všechny produkty a jejich počet.
z Presty stáhnu také všechny produkty a jejich počet.
Tyto dvě tabulky porovnám a když je rozdíl tak to v Prestě upravím.
Toto dělám vždycky večer.

Bylo by potřeba to dělat častěji, ale zdá se mi to časově náročné pokaždé stahovat vše, ale jinak to bohužel nejde, protože v účetnictví je více zboží, než v Prestě.

Jak se to nejčastěj dělá?
Jak to dělají různé pluginy na propojení?
Jak to dělat co nejefektivněji a nejlépe okamžitě, když něco z účetního programu zmizí?

díky za náměty.
« Poslední změna: 15. 02. 2016, 10:30:52 od Petr Krčmář »


j

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #1 kdy: 14. 02. 2016, 10:42:46 »
Bud ctes a ukladas data primo do jednoho systemu, nebo mas spustenou replikaci dat. Jedno i druhy ma vyhody i nevyhody.

Aleš Hájek

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #2 kdy: 14. 02. 2016, 11:01:05 »
Hlavní bude účetnictví v kamenném obchodě, do něj budete on-line tahat data z eshopu, objednávky a nové zákazníky, do eshopu budete aktualizovat produkty. V Prestashopu okamžitý přenos údajů můžete naprogramovat pomocí ošetření událostí, které generuje Prestashop, jako nová objednávka, přihlášení zákazníka atp. (heslo pro Google: "Prestashop hook")

V účetnictví to může být řešeno podle možností, které to účetnictví poskytuje, zřejmě import co hodinu z daného adresáře, kam vyexportuje Prestashop potřebné údaje. Nebo import do Prestashopu, když tam změny vyexportuje účetnictví. Je-li to možné. Úzkým místem není Prestashop, ale účetnictví a jeho možnosti napojení.

Petr

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #3 kdy: 14. 02. 2016, 11:40:16 »
Nejhlavnější je účetnictví, protože v tom je všechno zboží, které se prodává na krámě i eshopu, ale do eshopu se naleje jen část a přidají se popisy a obrázky.

Navíc v Prestě je zboží tříděno na produkty a jejich kombinace, a v účetnictví je každá kombinace zvlášť.

Když zjistím, že počet nesedí, upravím ho u dané kombinace produktu v Prestě a potom musím zjistit kolik tedy zbývá celkový počet kombinací v eshopu a ten upravit.
Takže se to nedá jen tak kopírovat.

Import dělat nepotřebuju, sahám zrovna do databáze, ale i tak se mi zdálo divný, prorovnávat počty všech produktů třeba každou hodinu, ale asi je to nejjednoduší.Potřebuju jen sledovat směr Účetnictví - Presta. Obráceně ne, protože co se prodá v eshopu jde stejně přes účetnictví, tak se to tam odečte.

Myslel jsem, že se to napojení dělá nějak elegantněji. Těžko bude vždycky stejná databáze v eshopu a v účetnictví aby se to dalo jen replikovat.

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #4 kdy: 14. 02. 2016, 13:05:30 »
Co je to za ucetnictvi?
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Aleš

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #5 kdy: 14. 02. 2016, 13:51:50 »
Nejhlavnější je účetnictví, protože v tom je všechno zboží, které se prodává na krámě i eshopu, ale do eshopu se naleje jen část a přidají se popisy a obrázky.

Navíc v Prestě je zboží tříděno na produkty a jejich kombinace, a v účetnictví je každá kombinace zvlášť.

Když zjistím, že počet nesedí, upravím ho u dané kombinace produktu v Prestě a potom musím zjistit kolik tedy zbývá celkový počet kombinací v eshopu a ten upravit.
Takže se to nedá jen tak kopírovat.

Import dělat nepotřebuju, sahám zrovna do databáze, ale i tak se mi zdálo divný, prorovnávat počty všech produktů třeba každou hodinu, ale asi je to nejjednoduší.Potřebuju jen sledovat směr Účetnictví - Presta. Obráceně ne, protože co se prodá v eshopu jde stejně přes účetnictví, tak se to tam odečte.

Myslel jsem, že se to napojení dělá nějak elegantněji. Těžko bude vždycky stejná databáze v eshopu a v účetnictví aby se to dalo jen replikovat.
Ad kombinace, spárování vyřešíte referencí, když za referenci dáte id z eshopu, vlastní referenci může mít i kombinace (id_reference v tabulkách). Pokud máte přístup do aplikace účetnictví, můžete využít i "webservice", kdy můžete Prestashop aktualizovat přes REST API. Není to úplně triviální, protože musíte vědět, které položky musí být zadány a jaké mohou mít hodnoty. Pokud máte možnost svůj kód navěsit na události v účetnictví, můžete změny z účetnictví rovnou posílat na server obchodu, tehdy, když k nim dojde.

Aleš

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #6 kdy: 14. 02. 2016, 13:52:46 »
Oprava, za referenci dáte id z účetnictví.

Petr

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #7 kdy: 14. 02. 2016, 17:11:19 »
Je to nějaká starší ABRA, taky mě napadlo dát si na tabulku, kde je počet, nějaký trigger, který mi někam zapíše jen to co se změní, abych nemusel pokaždé číst vše.
Ale zas tak moc to neumím a nechce se mi kuchat účetnictví, tak zůstanu jen u toho čtení z něho.

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #8 kdy: 14. 02. 2016, 17:31:47 »
Najdi si firmu ktera preste rozumi...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Petr

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #9 kdy: 14. 02. 2016, 18:59:09 »
Není třeba, v databázi Presty se celkem orientuju. Co potřebuju si udělám.

Jen mě zajímalo jestli bych to nemohl udělat přeci jen lépe.

Jinak díky za nápady.
 

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #10 kdy: 14. 02. 2016, 20:55:52 »
Pracovat se surovou databází bych se zrovna v Abře bál, je to klasická třívrstvá architektura a do databáze máte jít přes aplikační vrstvu. Dávat tam nějaké triggery do databáze je riskantní, pokud nemáte podrobné znalosti o implementaci.

Pokud máte licenci na skriptování, šlo by to v Abře asi naskriptovat (skripty jsou v Pascalu). Pokud ne, musíte jít buď přes exporty/importy nebo přes AbraOLE. V obou případech budete psát nástroj, který provede synchronizaci na požádání případně periodicky. Nic elegantnějšího neznám.

j

Re:Propojení Eshopu.
« Odpověď #11 kdy: 15. 02. 2016, 19:11:12 »
...prorovnávat počty všech produktů třeba každou hodinu, ...
A co udelas, kdyz prijde pan X, koupi tech 10ks ktery tvrdis ze mas, a minutu po nem dorazi pan Y a chce je taky?

Pokud od toho chces i nejakou bezpecnost, tak se to dela tak, ze napises (nebo tvoje ucto ma) nejaky rozhrani, ktery ma definovanou funcionalitu a zpristupnuje jen vybrany data. Pokud je to treba, tak vybrany data muzes cachovat (trebas kdyz si nekdo zobrazi 100 polozek a trvalo by dlouho zjistit jejich aktualni stav), ale pokud ten clovek uz neco hodi do kosiku, mel bys online overit, ze to zbozi vazne je k dizpozici. Minimalne pusobi trapne, kdyz toho cloveka nechas to objednat, a pak mu posles trebas mail, ze to neni.

A pokud te zajima cena, tak se dobre posad, protoze napsat a otestovat takovy rozhrani bezne stoji kolem 1/2M, kdyz si moc nevymejslis. Pokud ti to prijde moc, tak si spocitej kolik je to clovekohodin. Nic moc. Mozna ti to nakej blazen nabidne za min, ale pak pocitej s tim, ze od toho v pulce utece, protoze zjisti, ze uz je tezce v minusu.

Pokud pak nema ucto nejaky API, a hrabes pripadne naprimo do databaze, tak pocitej s tim, ze se podela i to, co se podelat vazne nemuze. (napadlo by te, ze aplikace bude zobrazovat duplicitni data proto, ze je nad tabulkou trigger? Jo, to me taky ne ... ale s blbou aplikaci nic neudelas a dodavatel od toho da ruce pryc).

andy

Re:Propojení e-shopu s účetnictvím
« Odpověď #12 kdy: 15. 02. 2016, 22:26:27 »
j: mi najdi v preste tu cast kodu, ktora zabezpeci, ze nenastane to co popisujes...

Aleš

Re:Propojení e-shopu s účetnictvím
« Odpověď #13 kdy: 15. 02. 2016, 23:02:48 »
j: mi najdi v preste tu cast kodu, ktora zabezpeci, ze nenastane to co popisujes...
Pokud máte aktualizovaný stav skladu, tak tato situace nenastane, protože objednávka pana X, zablokuje množství pro pana X a pan Y už nic neobjedná. To co máte v Prestě musíte mít v Abře rezervováno pro eshop a nestane se vám, že rezervované množství v Prestě nebude na skladě. Objednávky lze z Presty do Abry převádět okamžitě, jakmile vzniknou.

andy

Re:Propojení e-shopu s účetnictvím
« Odpověď #14 kdy: 16. 02. 2016, 12:16:29 »
No a presne toto je chybna predstava o preste, lebo taka situacia moze nastat. Staci si to nasimulovat s vhodne umiestnenymi sleepmi ktore simuluju zataz serveru. Vysledok? Backorder zakazany, ale stav na sklade -. Darmo hladat v preste select for update, lock, start transaction. IT totiz uz davno nerobia iba ludia, ktori tomu rozumeju..
Presta je fajn na maly shopik, ale alzu by som na tom nestaval.