Jak hledáte zaměstnání v IT?

Paja

Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #15 kdy: 07. 12. 2010, 00:03:12 »
- najdete si firmu ktera hleda zamestnance a dela to co by vas bavilo
- vse si o ni zjistete. Temata : predmet cinnosti, obrat (to je dulezite - mala firma nema na zaplaceni kvalitnich lidi), struktura firmy, blogy/facebook/digitalni stopa zamestnancu, SW ktere pouziva (web, ucetni sw, ...)  - proste co jde.  Kdyz o te firme neco vite, vypadate jako vetsi nadsenec a mene jako lekla ryba. Leklych ryb uz videli desitky.
- nabidnete jim 1-3 tydny zkusebni dobu kdy budete pracovat zadarmo. Oni se seznami s vami a vy s nimi. Je to lepsi nez sedet doma a koukat do inzeratu. Vyhnete se tim i otazce platu. Hodne manageru vezme levnejsiho neschopneho cloveka, protoze na to ma v excelu bussines plan.
- nikdy nelzete
- vedte si seznam ukolu a hlaste tomu kdo vam je zadal splneni/problemy/postup v plneni
- sveho sefa nesmite moc obtezovat (ma toho urcite hodne na starosti). Ale musi o vas vedet a mit informace o tom co se resi a co bude potreba resit. Pokud mate vice moznosti jak problem na ktery narazite vyresit, nedavejte k rozhodnuti vice nez 2-3 moznosti a text musi byt srucny a pochopitelny behem 1 minuty.

Bohuzel 99% populace rocnik 80 a vyse ma snahu najit si pohodlny flek a vyjebat ze vsim co jde. Resit v pracovni dobe sve veci a predstirat praci. Ti co rozhoduji o tom koho prijmout a koho ne maj spoustu jinych starosti a tak nejak pocitaji ze se to zase nepovede. Prekvapte je tim ze se jim povedlo najit super kolegu.


Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #16 kdy: 07. 12. 2010, 11:30:57 »
"nabidnete jim 1-3 tydny zkusebni dobu kdy budete pracovat zadarmo"
Mam dojem, ze to bude nelegalni (jakkoli to zni rozumne). A pro vetsinu lidi je to velmi spatna strategie - vicemene tim rikaji, ze jejich cas nema cenu. Otazka platu patri az k finalni casti dohadovani, ale co budete s takovou strategii delat, kdyz po ctrnacti dnech prace zadarmo reknou "jste vyborny" a nabidnou vam polovinu toho, co potrebujete na zivobyti (+ stravenky)?

marwyn

Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #17 kdy: 07. 12. 2010, 14:21:44 »
Paja: sorry za OT, ale co to je "bussines"?  ;D

spuctum

Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #18 kdy: 08. 12. 2010, 11:29:38 »
Přesně takhle jsem si práci našel. Nabídl jsem měsíc práce na seznámení, na otázku šéfa co za to, jsem odpověděl "ještě jsme nic neudělal tak se nebudu ani ptát po penězích" , měsíc uběhl jako voda ... a přišlo druhé sezení , tam jsem navrhl že budu pracovat po dobu 3 měsíců za základní plat, a pokud se firmě zamlouvám budeme po zkušební době opět řešit otázku fin. odměny. Za 3 měsíce jsem  nezahálel a dal jsem firmě co umím. Po zkušební době jsem se sešel s šéfem a zeptal se ho jestli je spokojen s výsledky mé práce a jestli vidí přínos mého příchodu do firmy. Měl jsem samozřejmě připraveno vše co jsem za 3 měsíce udělal. Šéf řekl že ano a zbývá dořešit výplata . Řekl jsem částku a tu jsem dostal. Jsem spokojený . Táhne mi na 40 a doufám ,že mi tahle práce ještě nějaký pátek vydrží. Být kreativní, nečekat až Vám někdo řekne že máte něco dělat , obětovat občas i něco ze svého volného času /studium , příprava do práce/.

A k tomu pokud Vám po 14 dnech někdo nabídne v IT polovinu toho na co se ceníte, tak máte dvě možnosti .

1. Zvážit jestli Vaše požadavky nejsou přehnané /vím že leasing Škoda Yeti + hypotéka/ něco stojí ale na to jste měli myslet než jste si to pořídili.

2. Poděkujte za nabídku a odejděte.

Eronlines

Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #19 kdy: 08. 12. 2010, 15:58:38 »
Paja: Bezplatné zkušební období může mít přínos pokud se jedná o osobu s minimem praxe v dané činnosti.

Citace
Bohuzel 99% populace rocnik 80 a vyse ma snahu najit si pohodlny flek a vyjebat ze vsim co jde.
Tento problém existuje, nicméně není závislý na ročníku...


JS

Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #20 kdy: 08. 12. 2010, 16:36:59 »
Přesně takhle jsem si práci našel. Nabídl jsem měsíc práce na seznámení, na otázku šéfa co za to, jsem odpověděl "ještě jsme nic neudělal tak se nebudu ani ptát po penězích" , měsíc uběhl jako voda ...

Me to prijde jako uplne normalni zkusebni obdobi, ale s tim, ze jste ho mel 4 mesice. A neptal jste se na penize. Coz se muze vyplatit (pokud je to slusny zamestnavatel) i vymstit (pokud ne).

Od toho prece zkusebni obdobi je; nikdo nemusi nikoho nutit, aby pracoval zadarmo, to je blbost (a zcela nesmyslna rada - takovou nabidku muze prijmout jen nesolidni zamestnavatel).

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Nebudte nenarocni
« Odpověď #21 kdy: 09. 12. 2010, 01:55:44 »
V praci jsem nenarocny a ucim se neco co chvili. Nenarocny jsem proto, protoze vnimam, ze je nejakou praci potreba udelat. Nemam problem priznat si, ze neco neumim, a jsem ochotny se to naucit pro konkretni problem. V mem pripade si sef techto dvou vlastnosti vazi.
To ze vnimate ze je potreba v praci pracovat nema s nenarocnosti nic spolecneho. Tomu se rika zakladni pracovni moralka. Gratuluji ke zjisteni ze vas nikdo zadarmo zivit nebude. Nekdo na to neprijde za cely zivot.
Kazdy sef ma rad jiny druh lidi. Ja mam rad narocny lidi, kteri chteji neco poradneho dokazat a chteji vyniknout, neboji se se mnou pohadat a ne ty co vezmou s pokorou to co nikdo nechce, porad prikyvuji a delaji to jak to sef chce aby nahodou nedostali padaka a porad maji problemy s tim si rict o vice penez. Takovi prikivovaci jsou k nicemu, ti nikdy s inovativnim resenim neprijdou, protoze nemaji odvahu to navrhnout protoze co kdyby to bylo spatne pak by treba dostali padaka nebo by jim byla odmitnuta zadost o zvyseni platu. Cim vice jsme pripoutani k penezum tim jsme vetsi slabosi, ja chci lidi co se neboji riskovat.
Mam rad lidi, co maji svuj nazor a jsou ochotni ho branit. Kdyz se pohadame u prijimaciho pohovoru - no to je super, aspon vim ze maji odvahu. Mam rad lidi co maji svuj osobity styl at uz je jakykoliv.
Napriklad jednou jsme meli pipera v oprave nebot s nim nekdo zase trisknul o pristavaci drahu vic nez bylo zdravo, chciply nejaky gyra a mechanik se potreboval podivat na podvozek a ja mu rikal at nam prohledne i ty kridla, ze s nim casto prekracujeme maximalni povolenou rychlost kdyz delame spiraly. Museli jsme si tedy nejaky letadlo pujcit abychom nemuseli letet sockou, coz je casove velmi narocne. Nase financni manazerka proto sla nejake mensi letadlo shanet abynam ho nazitra pripravili a sehnala nejaky tryskac. Ja jsem predpokladal ze ho sehnala i s pilotem, protoze ty drazsi letadla spolecnosti obvykle nejsou ochotni pujcovat bez pilota. Ona ho ale pujcila bez pilota, protoze by zbytecne zabiral v misto, prohlasila ze poleti (bylo ji asi 50) i kdyz zatim letala jen s cessnou (pravda mela asi 300 hodin). Prostudovali jsme si prirucku k letadlu - konfiguraci pro start a pristani, a vylozene ji prekvapilo "ze ted davaji ty windows i to tech letadel" a dobre ten let az na mensi problemy zvladla. Poprve to pristani nedala, letela prilis rychle, oni ty tryskace vseobecne spatne brzdi protoze nemuzou brzdit odporem vrtule.

Kdo nikdy nepracoval pro Lenina na vysokem pracovnim postu o hodne prisel. Mam tu v managementu samy spravy lidi. V praxi to vypada asi takto:

1. dohaje kdo zase neumi pristavat s letadlem, to ho nemoh aspon rozflakat na hadry aby nam to zatahla pojistovna a my si konecne koupime uz ten king air 200, proc letame v takove pixle jako kdybychom snad neumeli vydelavat ci co.
2. nemame letadlo, beee, budeme muset vztavat v 5:00 na socku abychom tam byli vcas
3. mame letadlo ale lenin nechce letet tak brzo rano a kdyz vezmeme pilota tak se tam zase nevejdeme.
4. ja nemuzu letet, podivejte se kolik je mi let uz jsem stara a nikdy jsem s touhle jet cessnou neletela. to snad nemyslite vazne
5. a nedelaj ty letadla bez tech windows, jen s tema budikama. Je tu strasne tlacitek. jeste se l tomu davaj i tu prirucku prectete mi to nekdo, ja brejle na cteni nebrala
6. boze nechala jsem manual k autopilotovi v aute, to mam jako ridit celou cestu? Budou mne bolet ruce, jeste jsem neprisla na to jak se tahle borgska krychle vyvazuje
7. chcipnul nam motor, ale nevim proc lenin rikal ze natankoval. Asi budeme muset prepnout nadrz, hledejte neco na cem je napsano fuel L/R. Ja zatim budu glidovat, jakou to asi muze mit optimalni glide speed? Podivejte se do ty prirucky. Ze to tam neni? Asi tam chybi nejaky listy. No listy vypadaji ze jsou vsechny, no asi to teda vyrobce neuvadi.
8. tak jsme benzin uspesne pustili, ale motor nevypada ze by se chtel nastartovat, asi budeme muset risknout ten starter, ale tady v priruce pisi ze to nemame za letu delat. Asi tedy chteji abychom doplachtili na zem a tam to nastartovali. To delat nebudeme, to by se nam tam chechtali a navic z travy pak neodstartujeme, ja jdu risknout ten starter. No vidite naskocilo to na prvni pokus, kdyby jsme tu prirucku necetli tak jsme nemuseli zase nabirat 10 000 stop, protoze ja bych to hned zmackla.
9. jdete vzbudit lenina at ted leti on, mne boli ruce. Kdo je tady vlastne nejmladsi? Vzdycky prece ridi ty nejmladsi, ja se nalitala v zivote uz dost a jdu prepadnou palubni lednicku. Lital jsi nekdy? No na pocitaci. To je podobny jen k tomuhle nedavaj mys.  Pristupuj k tomu s vedomim ze mas uz posledni zivot.
10. Vy ze delate do IT? Vzdyt mi ani neumite zapnout toho podelanyho autopilota!
11. Ono to vubec nema NDB? Ja vzdycky litala podle toho.
12. proc na tom ILS misto toho krize delaji jen takovy malinky sipecky na stranach? To dneska setri uz i pixely na monitoru a nemuzou ani udelat poradnou caru?
13. ATC mi rika ze sice pristavam dobre nicmene mam asi o 100 vetsi rychlost a ze by to pristani nedoporucovali. Takze ja to vezmu nizko jako ze pristavam a budu predstirat poruchu vysilacky. Vzdycky mne zajimalo za jak dlouho tam ty hasici dorazi.
14. Videl nekdo dole ty hasice co na nas pry cekaji? Ja nevidela nic, asi fakt letime moc rychle.
15. Uklidnuje mne ze mi nemuzou sebrat pilotak, ten mi sebrali kvuli zdravotni prohlidce uz pred par lety. Ja litam na leninuv.
16. Jsem s timhle letem spokojena. Jsme tu sice o pulhodiny pozdeji ale porusili jsme uspesne vsechny letecke predpisy vcetne tech co jeste nejsou napsane a ATC na nas bude dlouho vzpominat. Konecne jsem poznala co to znamena kdyz se rika ze to ma spotrebu jako proudove letadlo!
17. Upozornuju ze nazpatek neletim pokud mi nestahnete tu PDF dokumentaci k autopilotovi!
18. A proc uz 5 minut krouzime okolo letiste hned po startu, to jsme uz zase zapomeli natankovat? Ne. Mladej se mi tu snazi naprogramovat autopilota a ja si nepamatuju kurz.
19. No a kdyz ho nenaprogramuje tak bude co? No coby proste se zeptas, od ceho je asi tak nouzova frekvence?
20. tohle ze je meterologicky radar? ja myslela ze je to nejaka spina na obrazovce a divim se proc se to porad pohybuje.
21. A vi nekdo co s tim budeme delat az nam ty widle udelaji BSOD? Kdyz jsem chodila pred 35 lety do letecky skoly tak jsme reboot palubnich widli nebrali, zato mi porad instruktor kontroloval rukou podprsenku zda ji mam cistou.
22. Mam namet na novou hru, hodime si kostkou a pak zmakneme ten breaker kterej nam padne!
23. Mate nekdo kostku? Ne. Tak ji naprogramujte. Moment, jdu bootnout linux.

Mam rad spolupracovniky co maji osobnost, odvahu, humor, styl, neboji se priznat chybu, neboji se prace a jsou schopni. Je to proste o tom jaky zivotni styl si zvolite. Jestli budete nekdo nebo se zaradite do sediveho prumeru. Volba je na vas. Bohuzel skupina lidi co mi vyhovuje je dost mala, nabizel jsem tu praci u nas nekolikrat a nikdo ze zajemcu to nedal, vsichni dojeli na to ze by se potrebovali taky neco naucit. Ja vlastne ani nevim proc se to nechteli naucit, asi neverili ze by tu praci pak dostali. Ale vzdyt o to nejde i kdyby ji pak treba nedostali tak ty vedomosti ktere jsou vysoce cenene by jim prece zustaly.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #22 kdy: 09. 12. 2010, 02:06:21 »
OFFTOPIC, ale neda mi to!

Neviem co z toho co Lenin pise je realita, resp. do akej miery... Ale v takej firme by som chcel pracovat! Konecne by mohla byt sranda aj mimo Sysadmin teamu!

JS

Re: Nebudte nenarocni
« Odpověď #23 kdy: 09. 12. 2010, 13:56:49 »
V praci jsem nenarocny a ucim se neco co chvili. Nenarocny jsem proto, protoze vnimam, ze je nejakou praci potreba udelat. Nemam problem priznat si, ze neco neumim, a jsem ochotny se to naucit pro konkretni problem. V mem pripade si sef techto dvou vlastnosti vazi.
To ze vnimate ze je potreba v praci pracovat nema s nenarocnosti nic spolecneho. Tomu se rika zakladni pracovni moralka. Gratuluji ke zjisteni ze vas nikdo zadarmo zivit nebude. Nekdo na to neprijde za cely zivot.
Kazdy sef ma rad jiny druh lidi. Ja mam rad narocny lidi, kteri chteji neco poradneho dokazat a chteji vyniknout, neboji se se mnou pohadat a ne ty co vezmou s pokorou to co nikdo nechce, porad prikyvuji a delaji to jak to sef chce aby nahodou nedostali padaka a porad maji problemy s tim si rict o vice penez.

Jenom pro upresneni (asi jsem se spatne vyjadril) - ja rad vezmu to co nikdo nechce, protoze kdyz to nikdo nechce, asi vedi proc. Mozna se mi to podari vyresit sikovneji. Kdyby se me nekdo na pohovoru ptal, co chci dokazat, asi bych mu nedokazal odpovedet - bavi me resit problemy, a nezalezi mi na tom, jakeho jsou druhu (v ramci programovani). Podle me je mozne toto povazovat za nenarocnost.

Rootlama

Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #24 kdy: 10. 12. 2010, 17:04:39 »
Lenin mluví jako Trump, to je vidět, že dělá v USA. Zajímalo by mě, jak se tam prezentuje někdo, kdo toho moc neumí. Co koukám na nadnárodní firmy, tak ty nikoho jiného než nejlepšího nevezmou. Leda omylem  :).

Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #25 kdy: 01. 01. 2011, 00:16:35 »
Já jsem hledal práci jako spolujezdec do auta. Ale nikdo mě nechce. On si každej kravaťák myslí, jak je chytrej, když jede autem a něco fakt důležitýho musí furt vyřizovat. A pak zabije sebe i ty okolo, protože se nevěnoval řízení. Jenže kromě programátorů a počítačových maniaků jsou potřeba i lidé schopní sedět v autě, telefonovat a dělat takové ty věci, které by řidič rozhodně dělat neměl.

Paja

Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #26 kdy: 03. 01. 2011, 22:23:44 »
Sakra, kdy jsi tu praci hledal ? Pred rokem jsem shanel spolujezdce do auta. A nikdo se neozval.
Bohuzel jsem jednou telefonoval a boural, takze praci pro spolujezdce ani auto 10 let mit nebudu ... skoda.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #27 kdy: 07. 01. 2011, 20:39:28 »
Zajímalo by mě, jak se tam prezentuje někdo, kdo toho moc neumí.
Jako junior. Sice nic neumi ale je ochotny se to naucit a rychle se zapracovat. Ja tyhle lidi neberu, kdyz neukazou zadny vysledek sve dosavadni prace - treba blog, nejaky maly program, clanek, stranky tak to beru ze je to IT nezajima a ze mi sem lezou jen kvuli penezum.
Co koukám na nadnárodní firmy, tak ty nikoho jiného než nejlepšího nevezmou. Leda omylem  :).
Oni o ty nejlepsi nemaji zajem. Maji zajem o cloveka ktery bude delat bez reci to co se mu rekne a nebude managementu krizit cestu svymi nazory. Cim mene vlastnich nazoru ma, tim lepe. Optimalni doba zamestnani jsou cca 3 roky. Za to dokazou cloveka dostatecne vyzdimat tak, ze si musi dat oddech pul roku bez prace aby nabral sily a naucil se neco noveho.
To se tyka nizsich pozic, management se neunavi protoze nic nedela a tak neni potreba ho recyklovat. Management se drzi svych teplych pozic zuby nehty.

Inkvizitor

Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #28 kdy: 08. 01. 2011, 09:51:41 »
Zadarmo bych zkušební dobu nenabízel ani bez jakýchkoliv zkušeností, to je pod úroveň. Uchazeč podle mě vypadá jako žebrák a firma, která ve zkušebním období nemá ani na zaplacení relativně nízké mzdy, nestojí za to.

Re: Jak hledáte zaměstnání v IT?
« Odpověď #29 kdy: 08. 01. 2011, 11:42:29 »
Chyba slovenska (neviem ci aj ceska) je prave ten boom po 89tom kde ludia nevedeli kde by vsade podnikali a dodnes si podaktori myslia ze ked maju dobre "ocko" mozu si zlaozit personalku a budu milionari.

Zial potom to vyzera tak ze slovenske - Bratislavske personaly su uplne nanic. Nekompetentne na svoj odbor, su zavaleny privela nefiltrovanymi uchadzacmi. Pani co vybera post generalneho riaditela Mercedes vybera na dalsom sedeni Teamlead na Java developing.

Na slovensku to NEMA UROVEN. A uprimne sa nedivim ze zamestnanci maju na slovensku 3 pohovory. (agentura, zamestnavatel 1 a druhe kolo..) lebo sa tym agenturam neda veri a dohodia hocikoho ked je treba. Zle zle zle.

Posielal som CVcko perd par rokmi, zvyknuty na iny styl, asi 15 tim agenturam v BA. Vsade bolo co hladam, co ponukam, preco atd a full CV. 2 sa mi ozvali telefonicky bez toho aby mali ponuku spravili po telefone? (to sa tak robi) so mnou anglicky/nemecky hovorovy test. Podakovali sa a uz som o nich nepocul. 2 mi psolali odpoved ze dakuju ale nic momentalne nemaju.

A ostatnych 11 sa ani neozvalo. Good job.

Male info z toho na co som zvyknuty - personalne agentury vo Viedni - kde mimoto byvam. ELAN IT - su pod Manpowerom a specializuju sa len na IT (Server, Linux, DB, Developing...).

Poslal som im CV - do 12 hodin telefonat, poziadanie o stretnutie. Zoznamenie a pohovor u nich. Dohodli sme sa ze sa mi tyzdenne 1x ozve a ponukne mi co pre mna ma - s tym ze to budu len ponuky ktore ma zauimaju a potencionalny zamestnavatel je oboznameny s mojou situaciuo a bude ju akceptovat.

1x do tyzdna mi zavola, ponukne prace, plat, poziadavky - odmietnem/zoberiem. Profesionalny pristup, ta pani vie vo su napr triggers v DB. 2x rocne som pozyvany na veceirky kde mi ej prejaveny vdak a dovera.

Zatial mi nasli 3 pracovne miesta kde ma zobrali, 2 kde som si to pohovore u zamestnavatela ktory ma chcel zobrat rozmyslel a nespocetne tolko ktorych som odmietol lebo neboli "dokonale" ale nikdy som sa nikam nemusel terigat a nevediet co ocakavam a citit sa ako idiot a potom odchadzat ze - to bol FAIL. Nikdy.

A to caka aj nas, kapitalisticky svet zrusi shitne personalky - zaniknu lebo ich kvalita bude nadalej taka aka je - mizerna.

V rakusku je ELAN mezdi top 3 na IT, firmy ktore nesetria rozpocnom maju s nimi vyhradny kontrakt na zamestnancov a vlastne HR skoro ani nemaju.

Ja si personalku pochvalujem ale zial len v rakusku - no slovensko to caka urcite raz.