Arduino - dálkové otevírání vrat

Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #15 kdy: 27. 01. 2016, 20:05:39 »
Cílem je jak píše Mirek Prýmek získat další nezávislý ovladač.
OK. Jak myslíš.

No a tak jsem si myslel, že pořídím něco, co spojím s Arduinem a to mi nahradí originál ovladač za 40 EUR.
Idea je taková, že mám Arduino + Ethernet shield + vysílač 433 MHz, přes AP Wifi se k tomu připojím v rámci domu.

Proč to chceš komplikovat RF vysílačem? Jseš si jistý že řídicí jednotka "vrat" nemá i klasické "drátové" vstupy? To by bylo mnohem jednodušší.

Sestava:
  - Arduino
  - Wifi / Ethernet (ESP8266, Ethernet shield...)
  - 2x relé pro ovládání "vrat" - otevřít/zavřít
  - zdroj

A máš hotovo.


Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #16 kdy: 27. 01. 2016, 20:19:44 »
433.42 MHz bude asi problém. Naprostá většina RF modulů jede na 433,92 MHz. Ještě to můžeš udělat tak, že rozebereš zbylý vysílač a použiješ ho jako periférii k Arduinu, kterým budeš spínat příslušná tlačítka...

Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #17 kdy: 27. 01. 2016, 20:38:12 »
A mimochodem, jsi si jistý že použitý kód je fixní tak, abys to mohl implementovat v Arduinu a nejde o plovoucí kód?

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #18 kdy: 27. 01. 2016, 21:29:57 »
433.42 MHz bude asi problém. Naprostá většina RF modulů jede na 433,92 MHz. Ještě to můžeš udělat tak, že rozebereš zbylý vysílač a použiješ ho jako periférii k Arduinu, kterým budeš spínat příslušná tlačítka...
Citace
Originally I used a Aurel RX-4M50RR30SF which is actually at 433.92 Mhz. This frequency mismatch causes the range to be only a couple of meters, but this varied per blind. Currently I’m switching to a SI4010, which is tunable and has a MCU build in. In an initial test with this module was successful at a range of 10m through a wall.
- z komentaru k odkazu, ktery jsem daval vys: https://pushstack.wordpress.com/somfy-rts-protocol/

Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #19 kdy: 27. 01. 2016, 22:05:38 »
Citace
Originally I used a Aurel RX-4M50RR30SF which is actually at 433.92 Mhz. This frequency mismatch causes the range to be only a couple of meters, but this varied per blind. Currently I’m switching to a SI4010, which is tunable and has a MCU build in. In an initial test with this module was successful at a range of 10m through a wall.
- z komentaru k odkazu, ktery jsem daval vys: https://pushstack.wordpress.com/somfy-rts-protocol/

Neznám parametry (selektivnost) přijímače v tom motoru, ale aby to fungovalo, bude asi potřeba co nejobyčejnější vysílač s ne moc kvalitním výstupním filtrem.

Jinými slovy, správně by to fungovat nemělo a bude to záležet na kombinaci vlastností přijímače (to neovlivní a já je neznám) a konkrétního vysílače. Takže to jít může a nemusí. Je to prostě třeba zkusit.


karel

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #20 kdy: 28. 01. 2016, 07:44:27 »
Chceš wifi tak esp8266 plus rele, je to na par radku kodu. Muze to bezet jako ap ale i jako client.
Ale jo, technické možnosti jsou.

Jak si představuješ že by to fungovalo v praxi?

Varianta #1 (ovládání vrat má svůj vlastní wifi AP, v domě má předpokládám také svůj AP pro přístup k Internetu, aplikace v mobilu komunikuje přímo s AP ovládání vrat)

Varianta #2 (ovládání vrat připojeno jako klient do sítě domácnosti, jen jedno AP, respektive SSID, applikace v mobilu komunikuje s ovládáním vrat prostřednictvím domácího AP)

Varianta #3 (jako varianta 2, aplikace v mobilu komunikuje s ovládáním vrat přes internet)


Můžeš stručně popsat jak by to z pohledu používání uživatelem (ne technické realizace) fungovalo? Vidíš tam nějaká rizika? Já ano a takové řešení bych nechtěl. Jednoduchý ovladač je pro tyhle případy a pro mne ideál.

Prave jsi popsal vsechny mozne zpusobi jak to ovladat, ryzika vzhledem k tomu ze esp8266 zvladne ssl tak se dost minimalizuji, v pripade variant 1 a 2 sou temer nulova na prostreleni nekym z venku, u varianty 3 by se jeste musel pouzit autentizace, ale to take neni problem, v mobilu by mohla byt jednoducha aplikace co jen posle prikaz k otevreni nebo zavreni, vcetne dat pro autentizaci.
Dale u verze 3 by bylo dobre mit verejnou ip, zas kdo by chtel ovladat vrata pres net. Osobne si myslim ze nejlepsi a zaroven bezpecna je varianta 2.

jeste bokem lze provozovat vatiantu 1 a 2 soucasne, ten chip nema problem byt jak ap tak client



Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #21 kdy: 28. 01. 2016, 09:13:24 »
Prave jsi popsal vsechny mozne zpusobi jak to ovladat, ryzika vzhledem k tomu ze esp8266 zvladne ssl tak se dost minimalizuji, v pripade variant 1 a 2 sou temer nulova na prostreleni nekym z venku, u varianty 3 by se jeste musel pouzit autentizace, ale to take neni problem, v mobilu by mohla byt jednoducha aplikace co jen posle prikaz k otevreni nebo zavreni, vcetne dat pro autentizaci.
Dale u verze 3 by bylo dobre mit verejnou ip, zas kdo by chtel ovladat vrata pres net. Osobne si myslim ze nejlepsi a zaroven bezpecna je varianta 2.

jeste bokem lze provozovat vatiantu 1 a 2 soucasne, ten chip nema problem byt jak ap tak client
Schválně jsem psal abys se nad tím zamyslel z pohledu použití uživatelem. Technická realizace je brnkačka. Ale samotný záměr otevírat vrata mobilem namísto jednoúčelového zařízení s tlačítky mi přijde jako uživatelsky nepřátelský.

Srovnání:

Tlačítkový ovladač: vezmu ovladač do ruky a stisknu tlačítko. Akce se provede bezprostředně

Řešení s mobilem:
- mobil se musí být přihlášen ke správnému AP (dost problém pro variantu 1, neplatí pro variantu 3 - tam stačí připojení k internetu).
- mobil si odemknu
- aktivuji příslušnou aplikaci
- stisknu tlačítko
- povel se musí dostat do Arduina (pro Variantu 3 to nebude okamžité - prodleva)
- následně Arduino vyšle povel do ovládání motoru


Můj závěr - pro ovládání vjezdu bych to rozhodně nechtěl. Pro ovládání "vrat" uvnitř domu taky ne. Jediné využití otevírání přes mobil vidím v tom, že se vrata dají otevřít na dálku (Varianta 3 nebo Varianta 2 v hodně rozsáhlém objektu a požadavku na otevření z dálky) a čas + manipulace navíc vyváží to, že s dálkovým bych se musel dostat do dosahu.

Pravda, je ještě jedno využití - když chci machrovat že si vrata otevírám mobilem...

karel

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #22 kdy: 28. 01. 2016, 10:24:54 »
Ja to zas psal v reakci na dotaz tazatele, ze pokud chce wifi nema cenu vymejslet kraviny s arduinem.

Ale v tom ze pouziti je krkolomne s tim souhlasim, zas spousta lidi ma wifi tkz. stale zaplou takze pripojeni neresi priblizi se na dosah a pripoji se to samo. Pokud uzivatel do teto kategorie patri tak by to slo vyuzit, aplikace detekuje pripojeni k domaci wifi, vyskoci do popredi s dialogem na otevreni vrat. nebo rovnou zacne otvirat :D

Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #23 kdy: 28. 01. 2016, 11:44:41 »
Ja to zas psal v reakci na dotaz tazatele, ze pokud chce wifi nema cenu vymejslet kraviny s arduinem.

Ale v tom ze pouziti je krkolomne s tim souhlasim, zas spousta lidi ma wifi tkz. stale zaplou takze pripojeni neresi priblizi se na dosah a pripoji se to samo. Pokud uzivatel do teto kategorie patri tak by to slo vyuzit, aplikace detekuje pripojeni k domaci wifi, vyskoci do popredi s dialogem na otevreni vrat. nebo rovnou zacne otvirat :D
Připojení k wifi je to nejmenší (kromě Varianty 1, kde se mobil prostě připojí k domácí síti - pochybuji že by měl jako preferované AP od vrat). Automatické otevření při připojení k síti je PODLE MNĚ velmi nepraktické až nebezpečné. Možná že by šlo nějak zautomatizovat s IFTTT, ale to ví jedině tazatel.

Nejvíc krkolomné je to, že telefon musím odemknout a aktivovat applikaci a až následně mačkám tlačítko.

Ano, určitě se to dá udělat i tak, že když telefonem zatřesu určitým způsobem, otevřou/zavřou se vrata. Budiž. Pak je otázka, jestli je to ta nejdůležitější akce, ktero us telefonem dělám...

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #24 kdy: 28. 01. 2016, 13:43:37 »
Ja to zas psal v reakci na dotaz tazatele, ze pokud chce wifi nema cenu vymejslet kraviny s arduinem.
Ta brana ale nekomunikuje pres wifi. Neco ji musi ten signal poslat. A arduino je na to idealni (jednoduche, robustni, flexibilni, levne).

Nejvíc krkolomné je to, že telefon musím odemknout a aktivovat applikaci a až následně mačkám tlačítko.
Proc to propánajána řešíte, když o té situaci tam nic nevíte? OP ví sám nejlíp, jestli to chce nebo nechce.


Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #25 kdy: 28. 01. 2016, 14:58:54 »
Nejvíc krkolomné je to, že telefon musím odemknout a aktivovat applikaci a až následně mačkám tlačítko.
Proc to propánajána řešíte, když o té situaci tam nic nevíte? OP ví sám nejlíp, jestli to chce nebo nechce.
Řeším to proto, že užitečnost a smysluplnost považuji za důležité aspekty každého snažení. I když se něco učím, rád to dělám na něčem co má smysl a je užitečné.

A proč o tom píšu? Protože moc dobře vím že spousta lidí nad těmihle věcmi v prvotním nadšení neuvažuje a proto se snažím aby se nad tím tazatel zamyslel a opravdu posoudil jestli výsledek bude prakticky použitelný.

Takže fakt nerozumím tomu, proč tu propánajána vychyluješ se svým "on ví nejlépe co chce my máme jen právo mu říct jak to udělat...".

XilwEr

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #26 kdy: 04. 11. 2016, 16:19:26 »
řeším pdobný problém, duvod je jednoduchy pracuji v zahraničí a občas k nám někdo přijede když nejsme doma pro poštáka máme branku která se otvírá mobilem ale když jedu na delší dobu pryč tak ji zamknu a pak nejde otvírat mobilem ( musel bych vyměnit ještě elektronicky odemikatelný zámek ale to se mi nechce ) a tak jako varianta jak někoho pusit dovnitř je otevřít bránu proto to řešení přes wifi.

byl by někdo z diskutujících mi to sestavit případně poslat nějaký step by step rád bych se to naučil.

díky moc všem

Lukas

Lol Phirae

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #27 kdy: 04. 11. 2016, 16:57:00 »
Vrata neoddělují venkovní a vnitřní prostor, ale oddělují patro domu. V podstatě jě to taková roleta, ale vypadá spíš jako vrata. Pokud chci projít musím roletu otevřít. Když byly ovladače 2, byl na každé straně jeden a nebyl problém. Teď když
zbyl jen jeden to problém je, protože když někdo vrata zavře, nedá se z druhé strany projít, tak je to zatím pořád otevřené.

Už jsi někdy viděl tlačítko? Zkus ho namontovat na zeď.  :o :o :o

Já teda nevím, ale určitě bych nechtěl bejt v situaci, kdy mi nějakej blbec z druhý strany zavře a odejde a já budu přemítat, jestli jsem si s sebou vzal ovladač nebo jestli bude slaňovat ze střechy. Ufff.

Martel

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #28 kdy: 06. 11. 2016, 18:03:59 »
Step 1 - Sehnat dokumentaci od pohonu brány.voda