Arduino - dálkové otevírání vrat

wajta

Arduino - dálkové otevírání vrat
« kdy: 27. 01. 2016, 08:42:44 »
Zdravím,
máme roletová vrata, která se ovládají pomocí dálkových ovladačů Somfy Situo RTS (např. http://www.rohrmotor24.eu/Situo-RTS-Pure). Protože se jeden ovladač odporoučel a jeden je málo (je častá potřeba otevírat roletu z obou stran) napadlo mě zkusit to vyřešit
pomocí Arduina a nějakého modulu, pracujícího na frekvenci 433,42 MHz a appky v mobilu, která by komunikovala přes Wifi.
Máte někdo tip na nějaký modul, příp. třeba jiné řešení? Vím, že můžu dokoupit nový ovladač a jet dál po staru, ale chce se mi
udělat to otevírání přes mobil  :)
Předem díky.


Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #1 kdy: 27. 01. 2016, 09:10:39 »
To není problém a jde to řešit.

Otázka je, jestli chceš systém, kde se bude muset mobil nejdřív přihlásit ke tvé domácí wifi abys mohl otevřít vrata. Jestli jsem tedy tvůj popis "...a appky v mobilu, která by komunikovala přes Wifi" pochopil správně.

Není problém mít zařízení, které se bude chovat jako AP. Není problém mít zařízení, které se jako klient připojí k AP tvé domácí sítě. Nedoporučoval bych, aby takové zařízení mělo veřejnou IP.

Ale jak říkám, nevím jestli bych chtěl být závislý na připojení mobilu k wifi. Navíc ho musíš odemknout, otevřít appku, kliknout, počkat...

Nevidím tam žádný přínos v komfortu, ale právě naopak.

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #2 kdy: 27. 01. 2016, 09:32:49 »
Tady máš popis protokolu a tipy na vysílače: https://pushstack.wordpress.com/somfy-rts-protocol/

Tím "very cheap transmitter" v komentářích myslí nejspíš tohle: http://arduino-shop.cz/arduino/1003-arduino-433mhz-vysilac-prijimac-1427821401.html

Asi nejjednodušší způsob je k arduinu připojit ethernet (jdi do chipu Wiznet) a posílat mu příkazy z mobilu normálním TCP.

karel

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #3 kdy: 27. 01. 2016, 09:51:26 »
Chceš wifi tak esp8266 plus rele, je to na par radku kodu. Muze to bezet jako ap ale i jako client.

dustin

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #4 kdy: 27. 01. 2016, 09:51:50 »
Chápu, že si chceš pohrát, ale zrovna v tomto případě mi to opravdu přijde zbytečně komplikované a hlavně nepraktické na používání.

Kdybych to řešil, vybodl bych na náhradní somfy za 40 EUR a použil sadu např. http://www.aliexpress.com/item/Geeetech-12V-6mA-2-Channel-Wireless-Relay-transmitter-kits-Free-Shipping/2042446282.html Mám s nimi výborné zkušenosti, dosah podstatně vyšší, než wifi :-) Další vysílač stojí pár dolarů, nebo rovnou koupit sadu s více vysílači.

Neumím posoudit zabezpečení protokolu somfy vs. tohle, asi obojí nulové.


Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #5 kdy: 27. 01. 2016, 10:34:26 »
Anebo si počkej na novou verzi Firefoxu.

Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #6 kdy: 27. 01. 2016, 11:24:42 »
Chceš wifi tak esp8266 plus rele, je to na par radku kodu. Muze to bezet jako ap ale i jako client.
Ale jo, technické možnosti jsou.

Jak si představuješ že by to fungovalo v praxi?

Varianta #1 (ovládání vrat má svůj vlastní wifi AP, v domě má předpokládám také svůj AP pro přístup k Internetu, aplikace v mobilu komunikuje přímo s AP ovládání vrat)

Varianta #2 (ovládání vrat připojeno jako klient do sítě domácnosti, jen jedno AP, respektive SSID, applikace v mobilu komunikuje s ovládáním vrat prostřednictvím domácího AP)

Varianta #3 (jako varianta 2, aplikace v mobilu komunikuje s ovládáním vrat přes internet)


Můžeš stručně popsat jak by to z pohledu používání uživatelem (ne technické realizace) fungovalo? Vidíš tam nějaká rizika? Já ano a takové řešení bych nechtěl. Jednoduchý ovladač je pro tyhle případy a pro mne ideál.

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #7 kdy: 27. 01. 2016, 11:33:07 »
Jednoduchý ovladač je pro tyhle případy a pro mne ideál.
Jednoduchý ovladač pořád může mít, to se nevylučuje. Arduino by prostě bylo jako druhý ovladač.

Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #8 kdy: 27. 01. 2016, 11:49:53 »
Jednoduchý ovladač je pro tyhle případy a pro mne ideál.
Jednoduchý ovladač pořád může mít, to se nevylučuje. Arduino by prostě bylo jako druhý ovladač.
Takhle jsem původní dotaz nepochopil.
I kdyby to tak bylo, pořád žádnou přidanou hodnotu u ovladače vrat pro jeho ovládání zvenku (auto, ...) nevidím. Naopak, považuji to za vrcholně nepraktické.

Možná ještě tak otevření zevnitř domu.

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #9 kdy: 27. 01. 2016, 12:00:46 »
Naopak, považuji to za vrcholně nepraktické.
To už si musí OP rozmyslet sám. Přínos může být třeba v tom, že telefon má zaručeně pořád u sebe, zatímco ovladač pořád někam zašantročuje...

JardaA

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #10 kdy: 27. 01. 2016, 12:50:21 »
Kdybych to řešil, vybodl bych na náhradní somfy za 40 EUR a použil sadu např. http://www.aliexpress.com/item/Geeetech-12V-6mA-2-Channel-Wireless-Relay-transmitter-kits-Free-Shipping/2042446282.html Mám s nimi výborné zkušenosti, dosah podstatně vyšší, než wifi :-) Další vysílač stojí pár dolarů, nebo rovnou koupit sadu s více vysílači.

Docela mne to zaujalo, než jsem se podíval na použitý kmitočet - uvádí se 315 MHz, což je uvnitř 2. leteckého pásma, hned vedle je segment pro družicovou komunikaci apod. Copak by na to asi řekl ČTÚ?

dustin

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #11 kdy: 27. 01. 2016, 13:11:19 »
Stačí si vybrat jiný na 433MHz, nebo požádej prodejce o tuto verzi. Já jsem tehdy objednával 433MHz, většina to má jako optional.

Mirek

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #12 kdy: 27. 01. 2016, 13:58:17 »
Kdybych to řešil, vybodl bych na náhradní somfy za 40 EUR a použil sadu např. http://www.aliexpress.com/item/Geeetech-12V-6mA-2-Channel-Wireless-Relay-transmitter-kits-Free-Shipping/2042446282.html Mám s nimi výborné zkušenosti, dosah podstatně vyšší, než wifi :-) Další vysílač stojí pár dolarů, nebo rovnou koupit sadu s více vysílači.

Docela mne to zaujalo, než jsem se podíval na použitý kmitočet - uvádí se 315 MHz, což je uvnitř 2. leteckého pásma, hned vedle je segment pro družicovou komunikaci apod. Copak by na to asi řekl ČTÚ?
To se pleteš! 315 MHz je napětí! Na Ali je uvedeno:

Max. Voltage: 315MHz

To je tak, když se laici pletou do RF jen proto, že se to dá koupit v Číně a připojit k Arduinu...

wajta

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #13 kdy: 27. 01. 2016, 16:11:46 »
Cílem je jak píše Mirek Prýmek získat další nezávislý ovladač. Vrata neoddělují venkovní a vnitřní prostor, ale
oddělují patro domu. V podstatě jě to taková roleta, ale vypadá spíš jako vrata.
Pokud chci projít musím roletu otevřít. Když byly ovladače 2, byl na každé straně jeden a nebyl problém. Teď když
zbyl jen jeden to problém je, protože když někdo vrata zavře, nedá se z druhé strany projít, tak je to zatím pořád otevřené.
Vhledem k tomu, že horní patro zatím neprošlo rekonstrukcí, je tam velký únik tepla.
No a tak jsem si myslel, že pořídím něco, co spojím s Arduinem a to mi nahradí originál ovladač za 40 EUR.
Idea je taková, že mám Arduino + Ethernet shield + vysílač 433 MHz, přes AP Wifi se k tomu připojím v rámci domu.
Další možnost je připojit k tomu ještě Raspberry Pi, které mám taky, zřídit HUB na Windows Azure a ovládat to přes internet
i zvenku (to ale třeba v budoucnu ...)
Co mě trochu trápí je ta frekvence, protože většina modulů uvádí 433,97 a origo ovladač má 433,42 a tak nevím, jestli to vůbec
půjde "spárovat".
S Arduinem si nějakou dobu hraju (zatím jsem ale zapojil jen pár čidel a podobný srandy), mám zkušenosti s vývojem nad .NET (appku bych psal pro Windows Phone).

AA

Re:Arduino - dálkové otevírání vrat
« Odpověď #14 kdy: 27. 01. 2016, 16:19:46 »
Kdybych to řešil, vybodl bych na náhradní somfy za 40 EUR a použil sadu např. http://www.aliexpress.com/item/Geeetech-12V-6mA-2-Channel-Wireless-Relay-transmitter-kits-Free-Shipping/2042446282.html Mám s nimi výborné zkušenosti, dosah podstatně vyšší, než wifi :-) Další vysílač stojí pár dolarů, nebo rovnou koupit sadu s více vysílači.

Docela mne to zaujalo, než jsem se podíval na použitý kmitočet - uvádí se 315 MHz, což je uvnitř 2. leteckého pásma, hned vedle je segment pro družicovou komunikaci apod. Copak by na to asi řekl ČTÚ?
To se pleteš! 315 MHz je napětí! Na Ali je uvedeno:

Max. Voltage: 315MHz

To je tak, když se laici pletou do RF jen proto, že se to dá koupit v Číně a připojit k Arduinu...

Jojo, napětí v MHz, jak jinak - nebo, vzhledem k pokroku, spíše GHz či přímo THz :-)? Doporučoval bych křížovou kontrolu, na dx.com prodávají totéž

http://www.dx.com/p/geeetech-single-channel-rf-wireless-relay-remote-control-module-green-380873

a píší tam "5. Operating frequency: 315MHz". Tento kmitočet je za Velkou louží pro takové účely povolen a oblíben, u nás bohužel ne.

Nebo tamtéž či jinde vyhledat "Relay Remote Control" - nabídka je bohatá, i 2,4 GHz.