Velké (zejm. státní) zakázky na IS - je tu nějaký insider?

lojza

clovek cte jen o aferach typu Autocont, tojecool, EMS (opencard), IDOS, aktualne treba SUKL (Tronevia - http://zpravy.idnes.cz/e-recepty-sukl-lecebne-konopi-dj8-/domaci.aspx?c=A151223_125714_domaci_hro) atd.

zajimalo by mne, nepredpokladam ze je to vsude slendrian, kdyz ne primo dopredu umyslne nevyhodne uzavrena smlouva, ale ze holt to nekdy "muze byt docla tezky dostat vsechno do posledniho detailu do smlouvy) .. ?

je pro zadavatele velky problem pri zadavani (davam ksefty tak si muzu diktovat ?)


 nejak se vyvazat z potencialniho vendor lock-inu tim, ze pouzite technologie budou genericke, zdrojovy kod bude nalezet zadavateli, presne parametry jake musi mit dokumentace a komentovani zdrojaku aby pri pripadne "nedohodoe" o cene dalsiho supportu, rozsirovani funkcionalit atd... bylo bez problemu mozne ukoncit stavajici smluvni vztah, vypsat nove vyberove rizeni a vitez mohl plynule a bez problemu pokracovat ve vyvoji na pro nej cizim zdrojovem kodu ? Kdyz stat chce tak si umi najmout ty nejdrazsi advokatni kancelare s njvyssim pojistenim (viz napr. arbitrazni spory) takze event. skody vznikl ze zpackane smlouvy by sly z pojistky advokatni kancelare ...

je tu nekdo kdo prisel do kontaktu s takovym vybrovym rizenim at uz na jak0koliv strane, uchazel se o zakazku atd .. ? docela by mne zajimaly zkusenosti z praxe


Peter

Re:Velké (zejm. státní) zakázky na IS - je tu nějaký insider?
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2016, 18:35:54 »
Ak chceš postrehy z praxe, tak prestaň pracovať ako brigádnik diskutér pre root.cz, ale choď robiť niečo čo ti tú otázku zodpovie.

robotron

Re:Velké (zejm. státní) zakázky na IS - je tu nějaký insider?
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2016, 19:03:43 »
nejak se vyvazat z potencialniho vendor lock-inu tim, ze pouzite technologie budou genericke, zdrojovy kod bude nalezet zadavateli, presne parametry jake musi mit dokumentace a komentovani zdrojaku

Treba ESA ma tyhle veci podchyceny pomerne dobre. U autorskejch prav maji nekolik volitelnejch rezimu, vetsinou jako minimum pozadujou moznost podle dokumentace replikovat dodany zarizeni v budoucich projektech. Na programovani a dokumentaci je primo nekolik norem, ty jsou pak vyzadovany smlouvou. Nic, co by statni slozky nezvladly taky.

Michal K

Re:Velké (zejm. státní) zakázky na IS - je tu nějaký insider?
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2016, 19:19:31 »
I když mám možná kontroverzní názor, ale myslím si, že vyhnout se "vendor lock in" není ve skutečností možné pokud mluvíme o netriviálním řešení. Bez ohledu na použité technologie, standardy, systémy, cokoli... jsou způsob integrace, customizace, nestandardní postupy většinou zcela unikátní. A otevřeně řečeno, bez ohledu na kvalitu dokumentace je přenos této know how minimálně těžký, pokud je vůbec možný. Neumím si představit, že jakákoli státní instituce zaplatí projekt jenom pro přenos know-how od dodavatele A dodavateli B - i když je tohle často "skryto" v nové nabídce...

Osobně jsem přesvědčen, že "popis stavu", jak jej uvedlo tohle vlákno je ideál, který je v reálném prostředí ČR nedosažitelný - ale určitě musí státní správa usilovat o co nejtěsnější přiblížení. Zda má na to možnosti/schopnosti/zájem - je zcela jiná diskuse...

PS: ESA si může dovolit docela dost - pokud mohu posoudit má prakticky neomezené zdroje financování, zaměstnává spoustu lidí co nemají nic jiného na práci než byrokracii a její termíny jsou dlouhé i v porovnání s naší státní správou  ;D

Ondro

Re:Velké (zejm. státní) zakázky na IS - je tu nějaký insider?
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2016, 20:28:02 »
Podla mna sa vendor lock inu vyhnut da. S tym je ale potrebne ratat od zaciatku projektu.
Neexistuje take netrivilane riesenie, ktore by neslo spravovat prevziat a pokracovat v jeho vyvoji. Ake by to bolo narocne zalezi od nastavenych podmienok na zaciatku projektu. V statnej sprave podla mna zase niesu take ulohy,ktore by boli extremne netrivialne.

Dnes tak u nas nikto takto neuvazuje. Co som sa sterol s projektami/ludmi statnej spravy, tak uroven tych ludi bola vemi nizka. Dodavatelia to vyuzivali/znenuzivali na svoje zadratovanie. Samozrejme bez pozehnania od najvyssich miest by sa im to nepodarilo.
Aspon u nas v statnej sprave nema nikto zaujem veci robit poriadne, v IT uz vobec nie. Jedinu cestu vidim v tom, ze my obcania ich k tomu donutime.


robotron

Re:Velké (zejm. státní) zakázky na IS - je tu nějaký insider?
« Odpověď #5 kdy: 16. 01. 2016, 22:18:11 »
I když mám možná kontroverzní názor, ale myslím si, že vyhnout se "vendor lock in" není ve skutečností možné pokud mluvíme o netriviálním řešení.

Prave proto jsem daval jako priklad ESA. Tam je dost prikladu dodavek, ktere jsou pomerne netrivialni a casto i svetove jedinecne, nebo spadajici do mnoziny, kterou na svete umi udelat male jednotky dodavatelu.

Samozrejme jsou technologie, ktery si ESA kupuje pokorne jako plne uzavreny (a trne hruzou, jak bude dodavatel sponovat cenu). Nicmene tohle treba tolik nevadi u jednorazovy vedecky mise. Jiny to je u strategicky dulezitejch subsystemu, tam casto i zaplatej dvema vyhercum, no podobne, jako v rozumnym prumyslu (jedinej priklad, co me ted napada: SPT Telecom s pulkou ustreden od Siemensu a pulkou od Alcatelu, nevim, jestli je to dneska jeste pravda).

Citace
PS: ESA si může dovolit docela dost - pokud mohu posoudit má prakticky neomezené zdroje financování, zaměstnává spoustu lidí co nemají nic jiného na práci než byrokracii

Neomezeny financovani bych si predstavoval trochu jinak, naopak mam pocit, ze je to spis takova popelka, umerne malym evropskym pomerum. S temi zamestnanci na byrokracii je to samozrejme spravny postreh, ja bych mozna naopak rekl, ze ma predevsim zamestnance na byrokracii, je to prece v prvni rade neco jako grantovka. Ze si krome tohohle ucelu otevrela i par technickejch pobocek (technologicke stredisko zamestnavajici inzenyry, kosmodrom,...) to je samozrejme pravda, ale tam se udela mizive procento toho, co ESA obhospodaruje.

Jsem dalek ESA nejak nadmerne oslavovat a hajit, ale zrovna ja mam zkusenost s jejich odbornou zpusobilosti a stylem vedeni projektu a oponentury naprosto vynikajici. Kdyby takhle fungovaly jiny ustavy pro rozhazovani penez, tak bych to povazoval za celkem stastny.

Citace
a její termíny jsou dlouhé i v porovnání s naší státní správou  ;D

To mozna, ale predevsim je vetsina terminu ze strany ESA otevrenejch. Takze se tezko odhaduje, jestli se bude cekat jeste ctvrt roku, nebo rok.