Jsem jen lepič kódu?

kozzi

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #15 kdy: 06. 01. 2016, 21:30:35 »
Casto chodim na toto forum ci po rady alebo podiskutovat. A vsimol som si, ze niektori v diskusiach programatorov oznacuju ako lepici kodu/lopaty. Tak som sa nad tym zamyslel. Som aj ja lepic kodu?

Vystudoval som Bc. na VUT FIT. Skola, ktora co sa rozsahu uciva, poskytnutia kvality vzdelania tyka, je fakt dobra a narocna. Povrava sa, ze niektore firmy uprednostnuju prave absolventov z tejto skoly. Moje pracovne skusenosti su asi take, ze povacsinu som robil webove veci, rozumej IS v jazyku C#. Cize nerobil som na "obycajnych" strankach.

Robil som tiez do DB, kedze som pracoval na IS, samozrejme aj nejake tie frontendove veci. Kazdopadne nerobil som nejake narocne veci, ziadne optimalizacie, navrhy algoritmov apod. Uvazoval som, ze vlastne z tej skoly som zatial az tak nic nevyuzil (toto prosim neberte ako nejaky podnet na rozbehnutie diskusie o zbytocnosti a nezbytocnosti VS).
...

Tak lepic kodu podle me nejsi. Spis bych to videl na tu lopatu/delnika. Coz neni nic spatneho, delnici jsou potreba, to oni vetsinou nabusi vetsinu kodu. Vzdy je to o tom cim clovek chce byt. Ja osobne jsem zjistil ze byt jen delnikem me nedela stastnym a proto se v praci rozvijim a delam vic nez jen lopatu. Jinak pokud se chces rozvijet tak to neni jen o tom ze budes tvrdit ze ve tve praci se po tobe nic vic nechce a proto se nerozvijis. S timto pristupem bych na tom byl stejne. Nikdo po mne nevyzdaoval spoustu veci, ktere jsem v praci dokazal. A diky tomu jsem se odlisil od nekterych dalsich kolegu, kteri delali jen to co se po nich chtelo. Samozrejme nerikam ze nejsou pripady, kdy to nejde (vedeni nema zajem aby se cokoliv zlepsovalo, menilo). Potom je lepsi najit jinou praci.


hm

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #16 kdy: 07. 01. 2016, 10:39:48 »
Lepič, podle mne, nejsi, ten ani pořádně neví, proč a jak funguje to, co sesmolil (zkopíroval a případně upravil). Lopata (dělník) asi jsi, on ví, co dělá, ale dělá vesměs rutinní (nudné) práce.

B

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #17 kdy: 07. 01. 2016, 10:52:27 »
to maldeznik: Já bych tyhle kecy o " lepičích kódu/lopatách" nebral vážně. Ty sám přece víš nejlépe v čem spočívá tvoje práce, jak je náročná, jakou máš pozici v týmu. To je podstatné. Nějaké trollovací kydy podstatné nejsou ani náhodou. Obdobné je to s řečma typu - vysoká škola je k ničemu, profesní certifikáty (CCNA, CCNP, RHCE,...) jsou na nic, žádného zaměstnavatele to nezajímá.....
Ze své zkušenosti jsem naprosto přesvědčenej, že tyhle trollovací kecy většinou šíří ti, kteří sami žádný program stvořit nejsou schopni, vysokou školu nemají, úspěšně složit certifikační zkoušku je nad jejich mentální schopnosti.....
Ještě jsem nikdy nenarazil na někoho, kdo by pracoval v oboru a zároveň o sobě prohlásil např. - "Jsem ing. z FITka, ale je to úplně k ničemu.", nebo třeba "Právě jsem úspěšně složil test CCNP, ale je to věc úplně na nic." :-p
Takže řečem o "lopatách a lepičích kódu" bych nevěnoval pozornost. Jsou to prostě jen takové hospodské řeči bez významu.

mladeznik

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #18 kdy: 07. 01. 2016, 11:35:04 »
no moja praca spocivala v predoslej firme v tom, ze som niekedy nemal co robit, presedel som hodiny, pretoze vedenie nemalo na mna vobec cas, boli rozlietani  po klientoch. ked mi dali pracu tak to bolo vacsinou o tom istom, pretoze to bolo stylom Copy/Paste.
Vacsina produktov bola robena ich frameworkom a lisili sa len v nejakej logike. Ale nenavyberal som si. Potreboval som si zarobit, tak som tam bol. Aspon som ten cas, ktory som tam nic nerobil stravil citanim nejakej IT literatury alebo blogov.

noname

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #19 kdy: 07. 01. 2016, 11:59:22 »
"Don´t take anything personally".. bude sa ti žiť ľahšie.. akože fakt nerieš čo hovoria/píšu druhí ľudia, uč sa od najlepších, čo majú za sebou desaťročia praxe a skutočne vedia o čom hovoria, nie od random diskutujúcich na roote. Pekný blog http://blog.cleancoder.com/uncle-bob/2014/11/15/WeRuleTheWorld.html ,neviem ako ty, ale ja som hrdý na to, že som "lepič kódu" podľa miestnych expertov :)


Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #20 kdy: 07. 01. 2016, 14:33:15 »
- dostal jsi zaplaceno dle predpokladu? pokud ano tak to byl dobrej job.
- nedokazes se sam zabavit kdyz nemas ukoly od nadrizenych? tvuj boj...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

mladeznik

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #21 kdy: 07. 01. 2016, 14:37:30 »
ano zaplatene som dostal, napr. vykazal som 170h a realne som odrobil 60h mozno. Ale moja vina to nebola. osobne si myslim, ze najst firmu, ktora nerobi statne zakazky a da sa v nej rozvijat, je dnes tazke.

Kit

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #22 kdy: 07. 01. 2016, 15:35:42 »
ano zaplatene som dostal, napr. vykazal som 170h a realne som odrobil 60h mozno. Ale moja vina to nebola. osobne si myslim, ze najst firmu, ktora nerobi statne zakazky a da sa v nej rozvijat, je dnes tazke.

Bušit kód se nedá 8 hodin denně. Ty zbývající hodiny jsi měl určeny na samostudium a také na refactoring. Dělal jsi i testy? Možná jsi je zapomněl dělat a proto ti ten čas zbyl.

mladeznik

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #23 kdy: 07. 01. 2016, 16:13:11 »
ja netvrdim, ze sa ma busit kod 8h denne. ja som niekedy aj 2 dni nemal co robit. ale ako vravim, niekedy som to riesil samostudiom, ze som si pozeral uplne ine veci, co ma bavili

pedro

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #24 kdy: 07. 01. 2016, 18:19:47 »
Srandovni otazka :-) IT nijak zvlast nerozumim, ale je to predpokladam podobne, jako jinde. Pokud jsi ve firme od odvedeni hrube prace (kterou by inteligentni clovek radsi nedelal), pokud pracujes podle presnych pokynu sveho nadrizeneho, pokud se Te nikdo moc nepta na nazor, pokud mas "nekecat a delat" atd., tak jsi "lopata". To zase neni az takova tragedie, protoze na nelopatackou pozici se muzes propracovat, ale hlavni kriterium pro to je mit X-let relevantni praxe. Bez praxe se firmy s nikym nebavi, byt by to byl genius. Takze v uplnem klidu dal "hazej lopatou" a nenech se rozptylovat.

mladeznik

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #25 kdy: 07. 01. 2016, 19:09:41 »
Neboj, niesi lepič kódu. Si len znudený brigádnik privyrábajúci si na root.cz zakladaním zbytočných pokusov o flame war. Blbé je, že sá reklama čo sa pri tom zobrazuje nezarobí moc. Aspoň teda podľa vyjadrenia šéfredaktora.

brigadnik nie som, bejvavalo ;)

Yarda

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #26 kdy: 07. 01. 2016, 20:37:50 »
http://www.loupak.cz/video/srandicky/19281-expert-ve-firme
Jestli je někdo tvůrčí pracovník nebo jen lepič záleží ve velké míře na něm. Buď něco naplácá co jakžtakž funguje a dá to pryč nebo se zamyslí, jak to udělat co nejlépe, aby to mohl použít i v dalších projektech. Pokud někdo píše, že úkol splní za šest hodin a do konce pracovní doby nemá do čeho píchnout, tak lze předpokládat, že si v hlavě rovná myšlenky pro další práci a to rozhodně nelze považovat za proflákaný čas.
Já jsem většinou pracoval v konstrukci a dospěl jsem k názoru, že konstruktér nejvíc pracuje, když nic nedělá. A když se vrhne k počítači a pracuje, až se mu od klávesnice a od myši kouří, tak to hlavní už má uděláno, protože už ví, co má psát a kreslit. Ale vysvětlujte to soudruhům magorům  ...eee managerům. Ti by nejraději instalovali do počítačů bonzovací program, aby měli přehled, kolikrát kdo během pracovní doby klofnul do klávesnice.
Měl jsem kolegu co si tu a tam během pracovní doby dal nohy na stůl. A pokud mu to někdo vytýkal, tak opáčil, že on je duševní pracovník a jeho duše pracuje v každé poloze. A pokud mohu soudit, zůstalo po něm hodně kvalitní práce.

Taky si vzpomínám, byl jsem zapojen do úkolu, kde nebylo moc co dělat a nakonec to šlo do kytiček (spolupracovali jsem s externím pracovištěm co ob půl roku něco vyprodukovalo, zjistily ze nedostatky a pak se dalšího půl roku čekalo, až s tím něco udělají). Tak mne šéf požádal, abych zkusil předělat tenhle displej http://www.radiohistoria.hu/Oldradio/main.nsf/wcatalid/0006714 aby uměl zobrazovat i malá písmena, že by se mu to hodilo při programování (bylo to ještě před érou IBM PC). Když už jsem se v tom šťoural, tak jsem si to zadání rozšířil a ten displej zobrazoval i písmena s diakritikou. Pak jsem ještě upravil nějaké programy kolem, aby to uměly i počítače s těmi displeji a i tiskárny. A po podniku kde jsem tehdy pracoval, se to dost rozšířilo - cestou "hele, tobě to píše česky, udělej mi to taky, mně by se to hodilo". Akorát že šéfové to nevzali na vědomí, nebyl to schválený vývojový úkol a nemohlo se sledovat, jestli je to plněné v termínu. Pak se uvažovalo, že se koupí na psaní textů několik pracovišt Text01, bratru (i sestře) za 200kKčs. Jednou jsem pro (_!_) ohlásil zlepšovacímu referentovi, že jsem počeštil další pracoviště a ušetřil tak podniku dalších 200kKčs za Text01: "Omyl. Neušetřil jsi ani korunu, na tohle pracoiště Text01 neměl přijít."

asdsdf

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #27 kdy: 07. 01. 2016, 21:52:38 »
Hľadáme do tímu LEPIČA kódu. CTRL+C CTRL+V programovanie v jazykoch C#, delphi.
 ;D ;D
http://www.wtf.sk/m_obrazok/4159_29042008002_235.jpg

Ivan Nový

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #28 kdy: 07. 01. 2016, 22:33:36 »
ano zaplatene som dostal, napr. vykazal som 170h a realne som odrobil 60h mozno. Ale moja vina to nebola. osobne si myslim, ze najst firmu, ktora nerobi statne zakazky a da sa v nej rozvijat, je dnes tazke.
Dáváte si malé cíle, v tom to je.

umělec

Re:Jsem jen lepič kódu?
« Odpověď #29 kdy: 07. 01. 2016, 22:57:43 »
ano zaplatene som dostal, napr. vykazal som 170h a realne som odrobil 60h mozno. Ale moja vina to nebola. osobne si myslim, ze najst firmu, ktora nerobi statne zakazky a da sa v nej rozvijat, je dnes tazke.
Dáváte si malé cíle, v tom to je.

Přesně tak. Odpracovat 20 a vykázat 300, to je umění!