Sledování sítě z vlastní aplikace

e3k

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #15 kdy: 05. 01. 2016, 11:11:14 »
konfiguracia nagiosu mi neprisla prilis narocna takze asi mam poruchu osobnosti :P instalacia aj s kompilaciou zo zdrojakov je tak na 30 min. treba nahodit samples aby sa mal clovek od coho odpichnut.

pri konfiguracii je dolezite pouzivat templates. to usetri cas. samozrejme pre zaciatocnika moze byt problem navrhnut dobre templates ale treba s tym len zacat neskor to uz ide.

nagios core nema nativne ukladanie do sql takze som to riesil instalaciou mk_livestatus plugina + nahodil cron na kazdu minutu ktory cez livestatus socket file tahal informacie a ukladal do db (lubovolnej).



Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #16 kdy: 05. 01. 2016, 11:28:50 »
Dost chvaleny mi prisel nagios jez je napriklad v reseni ispadmin . Co vy na nej ?
Nagios je výborný v tom, že jakmile pochopíš princip, dělá přesně to, co dělat má, a dá se docela dobře ohýbat. Je to ale starší soft, na kterém je poznat, že byl navržený pro jednodušší monitoring ve stylu běží/neběží. Pokročilejší věci buď nejdou vůbec, nebo jsou trochu dobastlené. Konfigurace je hodně košatá, ale ona by ani moc jinak udělat nešla - pro každý prvek je prostě potřeba nastavit checky, alerty, pracovní dobu... Jak už zaznělo, určitě je potřeba používat templates a pokud se konfigurace nepíše ručně, ale generuje (právě tím saltem, puppetem...), tak je to pohoda. Asi lepší než původní Nagios jsou klony - Icinga, Centreon.

K těm pokročilejším věcem, co jsou trochu problém: distribuované nasazení je dobastlené a má různé nepříjemnosti. A mně osobně jako největší limitace přijde, že přímo sám check nejenom zjišťuje hodnotu ("reakční doba http serveru je 0.1s"), ale i vyhodnocuje ("všechno pod 0.5 je ok") - z toho pak plyne třeba to, že se dost krkolomně dělá jakákoli korelace mezi hodnotami, stupidní příklad: na SNMP OID X.Y.Z si přečti stav toneru a poděl ho hodnotou z OID A.B.C, čímž dostaneš plnost toneru v procentech a ta má být nad 30. Tohle jde udělat jenom v rámci jednoho checku, nejde to udělat jako dvě samostatné hodnoty. To je podle mě zásadní návrhová chyba, měli udělat sondy zvlášť a vyhodnocovací engine zvlášť.

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #17 kdy: 05. 01. 2016, 14:31:34 »
Tak asi prvni zkusim zabbix, presvedcil mne ten pekny serial o nem viz. vise, skalovatelnost, API, ukladani do databaze i postgres, dle aktualizaci  na nem makaj, download i applianace pro vsechny mozny virtualizace je prikladny: http://www.zabbix.com/download.php#appliance. Dekuji velice vsem, je fakt super, ze jste ochotny podelit se o zkusenosti.

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #18 kdy: 05. 01. 2016, 14:34:30 »
Já když jsem začínal s monitoringem, tak jsem viděl od nagiosu rychle utekl k zabbixu. Je třeba mít dobře nastavený SQL server, nejlépe zvlášt na HW (ale jde to i SQLite pro pár pc třeba..), a hlavně jsem si musel upravit ty defaultní šablony - spoustu hodnot jsem buď nepotřeboval vůbec, nebo jsem nastavil delší časy kontrol. Teď jsem se zabbixem spokojenej.

kafcha

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #19 kdy: 05. 01. 2016, 17:42:35 »
na neco podobneho pouzivam zabbix (ping, vytizeni, misto na disku, stav pole....)
ale da se tim sledovat vlastne cokoli (udaje z plc, statistiky z postgresu..)

jako databazi lze pouzit postgres ci mysql (pouzivam postgres)
zakladni intalace je 'prace' na jedno odpoledne

a konfigurujes zabbix pres API ci to ukladate primo do SQL? nebyl byl v konfiguraci nejaky zadrhel? Obcas valcime, s tim, ze postgres neni uplne proslapana cesta.

jelikoz toho nesleduju zas tolik (~20pc, ~100ap+ipcam a nejake dalsi drobnosti) a prostredi neni zas moc dynamicke, tak vse resim pres web rozhrani