Programátorův pohled na svět

lojza

Programátorův pohled na svět
« kdy: 04. 01. 2016, 17:43:30 »
slo by nejak (asi na zaklade analogie s necim z bezneho zivota co kazdy zna ?) priblizit cloveku, co nikdy neprogramoval ani nebude, cim a jak se lisi "pohled na svet"tech opravdu nejlepsich programatoru od bezneho smrtelnika jako ja ? nejde mi ani tak o vysvetlovani jednotlivych paradigmat, natoz syntaxe, spis o nejake "kulhajici"zobecneni neprenosnych ? zkusenosti za roky co se venujete programovani ? asi to nejde co ? ja vim ze nikdy umet programovat nebudu tak bych chtel jen zazit ten pohled na svet Vasima ocima ...
« Poslední změna: 04. 01. 2016, 21:51:22 od Petr Krčmář »


Radovan.

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #1 kdy: 04. 01. 2016, 17:58:35 »
A co si to rovnou vyzkoušet vlastní hlavou? http://robiebobie.sweb.cz/

lojza

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #2 kdy: 04. 01. 2016, 18:03:30 »
diky zkusim, ale jsem spis takovy filosof-teoretik ktery se proste rad jen "neprakticky"zamysli treba nad tim, jak formuje dlouholete programovani mysleni cloveka, ktere se asi uplatnuje treba i v beznem zivote (stejne jako treba pravnicke mysleni atd..), zkratka asi by me zajimal

https://en.wikipedia.org/wiki/Mental_model      tech lepsich programatoru

nejake clanky jsem uz zkusil hledat v Googlu, treba

Mental models, consistency and programming aptitude.

anonym069

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #3 kdy: 04. 01. 2016, 18:04:21 »
Nijak.

Programátoři jsou také běžní smrtelníci, byť určitá profesní deformace se u nich může projevovat jako v každém jiném povolání. Spíše než na programátory a ty ostatní bych lidi dělil třeba dle:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Myers-Briggs_Type_Indicator

...přičemž každá kombinace se může hodit pro jiný druh práce, nejen z pohledu technického, ale i sociálního (programátoři nejsou jen "programátoři", v praxi dělají spoustu jiných činností než psaní kódu).

lojza

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #4 kdy: 04. 01. 2016, 18:09:38 »
asi se neumim presne vyjadrit, treba nekolik "programatoru" co jsem v zivote potkal, mi nezavisle na sobe reklo kdyz jsem se jich ptal v cem programuji, ze ted v X.Y ale ze je to v podstate jedno, ze by se docela rychle naucili programovat i v jinem jyzyku a z toho pro mne vyplyva, ze musi "na pozadi"existovat nejaky spolecny jmenovatel, zkusenost, schopnost, pochopeni, zrucnost ktere programatori maji a jini lide kdyz konkretni programovaci jazyk nehraje "äz takovou roli"a nevidi to jako zasadni problem do budoucna se preucit pripadne na neco jineho a v tom si dal vydelavat na zivobyti ...


Zeleneac

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #5 kdy: 04. 01. 2016, 18:20:43 »
Co mysleni, ale hlavni je, ze typicky programator ma kolem kazdeho prstiku omotanou jednu zenu, zeny totiz miluji programatory, nemohou odolat tomu tukani do klaevesnice a jejich sexy mozkum, obzvlaste kdyz porad neco logicky rozebiraji. A to tak moc, ze jim ani nevadi, ze by programator nepreckal jedinou zimu v divocine a nesjpise by ho po par dnech sezrala liska nebo uklovala vrana; obzvlaste programator linuxak trpi timto hendikepem.

Sten

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #6 kdy: 04. 01. 2016, 18:22:01 »
Na pozadí existují programovací paradigmata. Třeba programátor v Javě se snadno naučí (OOP část) C++ či Python, protože tyhle jazyky mají stejné paradigma, ale takový Haskell (či šablony v C++) se bude učit poměrně dlouho, pokud se vůbec dokáže oprostit od jím zažitého paradigmatu.

lojza

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #7 kdy: 04. 01. 2016, 18:27:11 »
mne to prijde ze na pozadi musi byt neco magickeho, vzdycky jde o "problem solving"a proste ten pohled na problem a jeho reseni Vy "vidite jinak" nez zbytek populace ?

coder

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #8 kdy: 04. 01. 2016, 18:29:15 »
Programátor musí umět myslet jako stroj, dobře to ilustruje tento vtip:

Žena posílá manžela programátora na nákup: “Kup dvě nožičky klobásy a když budou mít vajíčka, kup jich deset.” Muž jde na nákup: “Máte vajíčka?” “Ano.” “Tak mi dejte deset nožiček klobásy.”

Nemusí samozřejmě takovým způsobem uvažovat stále, většina programátorů umí přepnout myšlení do režimu kompatibilního s normálními lidmi.

ehmmm

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #9 kdy: 04. 01. 2016, 18:29:54 »
diky zkusim, ale jsem spis takovy filosof-teoretik ktery se proste rad jen "neprakticky"zamysli treba nad tim, jak formuje dlouholete programovani mysleni cloveka, ktere se asi uplatnuje treba i v beznem zivote (stejne jako treba pravnicke mysleni atd..)...

Programator ma zadany nejaky problem, ma k dispozici nejake prostredky pro jeho reseni, tak se snazi ten problem vyresit. Nic vic bych v tom nehledal.

Alois

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #10 kdy: 04. 01. 2016, 18:33:34 »
slo by nejak (asi na zaklade analogie s necim z bezneho zivota co kazdy zna ?) priblizit cloveku, co nikdy neprogramoval ani nebude, cim a jak se lisi "pohled na svet"tech opravdu nejlepsich programatoru od bezneho smrtelnika jako ja ?

Pohled na svět se liší v úrovni chápání světa, programátor většinu času tráví úkolováním počítače který je od výroby velmi hloupý a je schopen úkonů pouze jenom asi jako rychlá kalkulačka. Proto programátor musí umět více chápat dění v reálném životě a být schopen tyto poznatky přenést do počítače. Obecný příklad je programování řídící jednotky výtahu, neprogramátor si to představuje jako že to se jenom zmáčkne čudlík a je to hotovo, programátor za tím vidí měsíc perné práce, jak naučit "kalkulačku" spolehlivě jezdit nahoru a dolu.

Kit

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #11 kdy: 04. 01. 2016, 18:38:14 »
Možná je to jen schopnost daný problém rozdělit na přiměřeně menší problémy, ty dále rozštěpit na ještě menší problémy, až se dostane do stavu, že ten drobný problém už někdy vyřešil, vyřešil ho někdo jiný nebo je schopen ho sám vyřešit. Pak následuje syntéza těchto drobných řešení do celkového řešení.

Podstatné je přitom udělat co nejméně chyb a vyřešit to tak, aby dokázal začlenit i případné změny, pokud zadavatel změní parametry toho problému.

A v neposlední řadě si v tom všem udržet pořádek.

lojza

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #12 kdy: 04. 01. 2016, 18:43:43 »
no mne slo nadnesene o to, jestli nevedome (nebo z casti vedome) kdyz pouziju ten priklad s vytahem programator pri vstupu do vytahu uz automaticky nerozklada na prvocinitele, deklaruje v hlave zakladni promenne, "debugguje"... a to tak ze si to ani neuvedomuje jak kraci zivotem, ma "jinou vsimavost"pro detail nez bezni lide ... napadaji ho "problemy k reseni"ktere by slo monetizovat a ktere jiny nevidi

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #13 kdy: 04. 01. 2016, 18:50:37 »
Myslim si, ze vetsina programatoru ma (pri nejmensim na zacatku kariery) sklony k bipolarnimu vnimani sveta.
Programator zpravidla nezna "je tam trochu vody". Programator formuluje otazky jako:
je tam nejaka voda? (1 kapka staci k odpovedi ano).
je ta sklenice plna(neexistuje pro nej skoro plna)? Zkratka tak, aby bylo mozne odpovidat ano - ne stejne jako mu to vyhodnocuje pocitac.

Programator, ackoliv je v ramci IT sveta v podstate delnicka profese, tak jiste znaky analytickeho mysleni potrebuje.

Rekl bych, ze obecne bude mezi programatory relativne malo lidi vericich (ve smyslu nejakeho nabozenstvi).

A ano, programator je clovek ktery rad vidi nejaky cil, konec, reseni problemu. Na rozdil od tech mene prirodnich vet kde 50 popsanych stranek nemusi znamenat vubec zadny zaver(ackoliv penize z grantu prozrany byly)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:mysleni pana Programatora
« Odpověď #14 kdy: 04. 01. 2016, 18:51:56 »
no mne slo nadnesene o to, jestli nevedome (nebo z casti vedome) kdyz pouziju ten priklad s vytahem programator pri vstupu do vytahu uz automaticky nerozklada na prvocinitele, deklaruje v hlave zakladni promenne, "debugguje"... a to tak ze si to ani neuvedomuje jak kraci zivotem, ma "jinou vsimavost"pro detail nez bezni lide ... napadaji ho "problemy k reseni"ktere by slo monetizovat a ktere jiny nevidi
Tohle nesouvisi s povolanim nebo oborem. Steve Jobs nebyl programator. Obecne programatori IMHO jsou velmi slabi prave v monetizaci a reseni veci ktery je nepali.
Děkuji za možnost editace příspěvku.