Klikací rozhraní pro virtualizaci

zaba

Klikací rozhraní pro virtualizaci
« kdy: 01. 01. 2016, 11:14:49 »
Zdravím všechny,
   pod stromeček jsem dostal ve firmě nějaké to železo a řekl jsem si, že by bylo vhodné do něj vložit dva stávající starší (hodně přesluhující) stroje. Pročetl jsem si něco o virtualizaci a nabyl jsem dojmu, že Xen vs. KVM je vlastně úplně jedno co použiji. Zvolil jsem teny Xen. Pak jsem narazil na projekt XenServer, který mi nabízí pěkné klikací rozhraní pro správu virtuálů (vytvoření, přesun,...). Otázka tedy zní, mohu nad již existující Xen postavit nějaké takovéto grafické klikátko? Pokud ano, jaké? Nebylo by vhodnější rovnou používat XenServer? Pokud ne proč? Děkuji za vaše zkušenosti a rady, pěkný nový rok.
« Poslední změna: 01. 01. 2016, 20:48:53 od Petr Krčmář »


BigRoot

Re:Virtualizace
« Odpověď #1 kdy: 01. 01. 2016, 11:49:38 »
Nejlepsi bude jit rovnou do XenServeru. Je to nejrychlejsi a nejsnadnejsi. XenServer je velmi kvalitni virtualizacni reseni.

kozzi

Re:Virtualizace
« Odpověď #2 kdy: 01. 01. 2016, 17:16:03 »
Zdravím všechny,
   pod stromeček jsem dostal ve firmě nějaké to železo a řekl jsem si, že by bylo vhodné do něj vložit dva stávající starší (hodně přesluhující) stroje. Pročetl jsem si něco o virtualizaci a nabyl jsem dojmu, že Xen vs. KVM je vlastně úplně jedno co použiji. Zvolil jsem teny Xen. Pak jsem narazil na projekt XenServer, který mi nabízí pěkné klikací rozhraní pro správu virtuálů (vytvoření, přesun,...). Otázka tedy zní, mohu nad již existující Xen postavit nějaké takovéto grafické klikátko? Pokud ano, jaké? Nebylo by vhodnější rovnou používat XenServer? Pokud ne proč? Děkuji za vaše zkušenosti a rady, pěkný nový rok.

Tak ja bych byt tebou sel do KVM a nadtim muzes pouzivat napr virt-manager (ten jde teoreticky provozovat i nad xenem)

Re:Virtualizace
« Odpověď #3 kdy: 01. 01. 2016, 18:18:17 »
Používám qemu-kvm a virt-manager. Funguje to dobře, používám na desktopu (Fedora 22, AMD Phenom II X4 - podpora virtualizace AMD-V, 8GB RAM) pro testování software na Windows. Předem to chce se seznámit s tím, jaké hodnoty pro virtuálku nastavit, nejdříve jsem to testoval na command lajně s qemu a pak přešel na virt-manager, je to pohodlnější. Jiné variant GUI pro kvm jsem zavrhl protože měly problémy s verzí qemu. Navíc to bylo jen klikátko nahrazující ruční zadání přikazu, virt-manager oproti tomu přináší luxus celého libvirt.

MP

Re:Klikací rozhraní pro virtualizaci
« Odpověď #4 kdy: 04. 01. 2016, 15:52:47 »
Na tehle urovni XenServer nebo Proxmox (KVM), popr. virt-manager nad KVM.


Re:Virtualizace
« Odpověď #5 kdy: 04. 01. 2016, 16:39:44 »
Používám qemu-kvm a virt-manager. Funguje to dobře, používám na desktopu (Fedora 22, AMD Phenom II X4 - podpora virtualizace AMD-V, 8GB RAM) pro testování software na Windows. Předem to chce se seznámit s tím, jaké hodnoty pro virtuálku nastavit, nejdříve jsem to testoval na command lajně s qemu a pak přešel na virt-manager, je to pohodlnější. Jiné variant GUI pro kvm jsem zavrhl protože měly problémy s verzí qemu. Navíc to bylo jen klikátko nahrazující ruční zadání přikazu, virt-manager oproti tomu přináší luxus celého libvirt.
Pokud jsem to dobře prohlédl, tak virt-manager frčí jen na X. Na serveru chci mít co nejměně věcí (tedy jen Xen hypervisor) a jednotlivé hosty. Na ntb mám pak firemní Win (ty tam být musí, nechci se bavit proč). XenServer by toto zřejmě splňoval, ale raději se ptám zkušenějších. Proxmox je zřejmě totéž co XenServer, ale pro KVM.
S výhledem do budoucnosti, je vhodnější začít s Xenem nebo KVM?

Re:Klikací rozhraní pro virtualizaci
« Odpověď #6 kdy: 04. 01. 2016, 21:33:23 »
Ano, virt-manager je grafická alternativa k virsh. Pokud nechcete na stroji Xka, pak můžete použít virsh. Ale ovládání je pracnější. Ale můžete mít virt-manager na jiném počítači a z něj se připojit k virtualizovaným strojům vzdáleně po síti (to samé je možné u virsh).

Zda „s výhledem do budoucnosti, je vhodnější začít s Xenem nebo KVM“ nedokážu zodpovědět. Co mohu potvrdit je akorát to, že KVM není mrtvá technologie, používá to kde kdo.

Re:Klikací rozhraní pro virtualizaci
« Odpověď #7 kdy: 05. 01. 2016, 13:11:57 »
Děkuji za směrování. Zkusil jsem stahnout a instalovat XenServer, trošku mě zaskočilo, že nelze použít soft raid. Mé železo má takový ten "fake raid" a tomu bych se rád vyhnul. Je tu někdo kdo to zkoušel provozovat na soft raidu? Jaké máte zkušenosti?

Re:Klikací rozhraní pro virtualizaci
« Odpověď #8 kdy: 05. 01. 2016, 20:26:21 »
s/bez dovoleni rozsim tema vyberu hypervizoru o nazor na zajisteni vysoke dostupnosti. podle http://virtualization.softwareinsider.com/compare/7-16-34-35/Citrix-XenServer-Free-Edition-vs-Oracle-VirtualBox-vs-KVM-vs-Xen-Hypervisor 
by na tom mel byt nejlepe Xen Hypervizor, jaka je vase zkusenost nasazeni free  HA resni v produkci?

Martin

Re:Klikací rozhraní pro virtualizaci
« Odpověď #9 kdy: 05. 01. 2016, 21:19:48 »
Děkuji za směrování. Zkusil jsem stahnout a instalovat XenServer, trošku mě zaskočilo, že nelze použít soft raid. Mé železo má takový ten "fake raid" a tomu bych se rád vyhnul. Je tu někdo kdo to zkoušel provozovat na soft raidu? Jaké máte zkušenosti?
Provoz na soft raidu je popsan zde - https://major.io/2012/01/16/xenserver-6-storage-repository-on-software-raid/

Osobne mam XenServer nainstalovan na jednom SSD a soft raid je az storage
mdadm --create /dev/md0 -l 10 -n 4 /dev/sdb1 /dev/sdc1 /dev/sdd1 /dev/sde1

Pro sestaveni po restaru vytvorit soubor /etc/rc.modules:
nano /etc/rc.modules

s obsahem:
modprobe md
mdadm --assemble /dev/md0 /dev/sdb1 /dev/sdc1 /dev/sdd1 /dev/sde1

a nastavit spustitelnym:
chmod +x /etc/rc.modules

M.

Re:Klikací rozhraní pro virtualizaci
« Odpověď #10 kdy: 05. 01. 2016, 22:12:41 »
s/bez dovoleni rozsim tema vyberu hypervizoru o nazor na zajisteni vysoke dostupnosti. podle http://virtualization.softwareinsider.com/compare/7-16-34-35/Citrix-XenServer-Free-Edition-vs-Oracle-VirtualBox-vs-KVM-vs-Xen-Hypervisor 
by na tom mel byt nejlepe Xen Hypervizor, jaka je vase zkusenost nasazeni free  HA resni v produkci?

Roky na řadě míst používáme spokojeně KVM v kombinaci s Red Hat clusterem. V podstatě v produkci máme systémy nad CentOS5/6/7 s přislušnou clusterovou vrstvou a v ní se pouští KVM virtuály a někde asi i LXC kontejnery.

Ales

Re:Klikací rozhraní pro virtualizaci
« Odpověď #11 kdy: 05. 01. 2016, 23:24:56 »
zaba > jestli vytberes kvm a nebo xen zase tak uplne jedno neni, kvm neumi paravirtualizaci.

MP

Re:Klikací rozhraní pro virtualizaci
« Odpověď #12 kdy: 06. 01. 2016, 09:30:34 »
zaba > jestli vytberes kvm a nebo xen zase tak uplne jedno neni, kvm neumi paravirtualizaci.

Otazka je, k cemu je dnes vyhodna plna PV. KVM castecnou PV ma (disk, network) a v beznem HW jsou CPU podporujici virtualizaci. Dnesni vykon hw virtualizace vs PV je +/- ten samy.

Re:Klikací rozhraní pro virtualizaci
« Odpověď #13 kdy: 06. 01. 2016, 11:59:17 »
Mate nekdo v produkci nasazenou Vysokou dostupnost na KVM,  Citrix Xen ci Xen Hypervizoru ? Pokud ano jak jste spokojeni?

samalama

Re:Klikací rozhraní pro virtualizaci
« Odpověď #14 kdy: 06. 01. 2016, 12:51:44 »
Děkuji za směrování. Zkusil jsem stahnout a instalovat XenServer, trošku mě zaskočilo, že nelze použít soft raid. Mé železo má takový ten "fake raid" a tomu bych se rád vyhnul. Je tu někdo kdo to zkoušel provozovat na soft raidu? Jaké máte zkušenosti?
Provoz na soft raidu je popsan zde - https://major.io/2012/01/16/xenserver-6-storage-repository-on-software-raid/

Osobne mam XenServer nainstalovan na jednom SSD a soft raid je az storage
mdadm --create /dev/md0 -l 10 -n 4 /dev/sdb1 /dev/sdc1 /dev/sdd1 /dev/sde1

Pro sestaveni po restaru vytvorit soubor /etc/rc.modules:
nano /etc/rc.modules

s obsahem:
modprobe md
mdadm --assemble /dev/md0 /dev/sdb1 /dev/sdc1 /dev/sdd1 /dev/sde1

a nastavit spustitelnym:
chmod +x /etc/rc.modules

des a hruza! skus si precitat manual mdadm.conf...