Hromadné programování ESP8266 (12E)

Saky

Hromadné programování ESP8266 (12E)
« kdy: 31. 12. 2015, 14:25:17 »
Ahoj, neřešil pls někdo nějaké hromadné programování ESP-12E (16pin)?

Nenašel jsem na trhu žádnou programovací patici a hledám způsob, jak do něj co nejsnáze dostat vlastní FW. ESP mi dodají v blistru - pásy na cívce a potřeboval bych je kvůli jejich zmetkovosti otestovat a poté nahrát SW. V krajním řešení blistr rozlepím a slepím, ideální by ale byl styl jehel, který by blistr pouze propíchl.

Vytahování a pájení nepřipadá v úvahu, následně se bude automatizovaně osazovat na DPS. Částečným řešením by bylo programování až finálního výrobku, ale jelikož není na DPS v patici a výměna je tedy poměrně nákladná, nerad bych vyhazoval každou 10 celou desku..

Díky za tip na vhodný programátor/patici.


tomasfuk

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #1 kdy: 31. 12. 2015, 18:01:33 »
Tohle by vyřešil obyč pin header na ESP. Napřed strčíš ESP do programátoru a pak osadíš na DSP. Nebo to musí být na DSP nutně připájené?

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #2 kdy: 31. 12. 2015, 18:16:10 »
ahoj
sežeň socku elektrikáře s IQ 60 a dej mu 60kč/hod
bude to strkat do krabičky a mačkat tlačítko a když se rosvítí červené světýlko tak modul vyndá a vyhodí
když se rosvítí zelené světýlko tak zmáčke druhé tlačítko a rosvítí se žluté světýlko a krabička to naprogramuje
pak žluté světýlko zhasne a socka elektrikář IQ 60 to vyndá a pošle dál protože to už bude naprogramované
takhle jsem to viděl  8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
8) 8) 8)  hoši víc jak 50% těch smajlů jsou v rámci gender equality příslušníci LGBDSM minority  8) 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Saky

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #3 kdy: 31. 12. 2015, 18:44:32 »
@tomasfuk: To právě sháním, ideálně naprogramovat mimo a až následně automatem osadit. Bohužel jsem žádnou programovací jehlovou hlavu pro něj nenašel.

@semestralka: To mi je jasné, spíše mi šlo o onen přípravek na programování. SW tam klidně naliju z kompu, ale jde o cca 2-3 tisíce modulů a potřeboval bych mít jakž takž jistotu, že to mělo dobrý kontakt.

Vypadá to, že programovací hlava pro ESP neexistuje, takže se bude muset vyrobit vlastní. Již mi bylo porazeno postavit to z pogo pinů ve vlastním bastlu třeba z 3D tiskárny. Klasický drátový konektor by mi neudržel kontakt na všech pinech, proto jsem hledal hlavu s pružnými kontakty, případně univerzálení jehlové pole, na které by se to napíchlo.

PvvS

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #4 kdy: 31. 12. 2015, 19:28:41 »
Uniplošňák a sada 100mil testovacích jehel. Ideálně v dutince. Na takový množství ideální, případně nechat svrtat plexi na 100mil dutinky a je to na věčnost , Kvalitní jehly vydržej i při sériový výrobě v testu léta a tady s ručním nasazením to taky nebejvá problém.  V dutince je výměna jehly otázkou několika vteřin.  Běhá mi takhle několik desítek adaptérů k programátorům a je to v pohodě.


Saky

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #5 kdy: 31. 12. 2015, 20:13:25 »
@PvvS: Super, děkuji za potvrzení, životností jsem si právě nebyl jist, každopádně na toto množství mi postačí 3-4 kusy a pokud vydrží první sérii, nebude porblém jich kdyžtak na další pár nahradit, příp. vyrobit další :)

Jan Pacák

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #6 kdy: 31. 12. 2015, 21:57:45 »
IMO vyrabeni bazmeku nebo porpichovani blistru bude nakladnejsi, nez vyhodit kazdy 10 DPS (neni nic horsiho, nez zjistit, ze clovek ma 100% spolehlivou jednu soucastku ale 1/10 DPS je na ho*no).

Ty esp12-e enbudou tak poruchove...

Hua

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #7 kdy: 01. 01. 2016, 11:36:45 »
Ty esp12-e enbudou tak poruchove...

Taky si myslím.
Udělal bych vývody na desce a naprogramoval při finálním testu.
Stejně ten tišťák před dalším krokem (expedice, kompletování) kontrolujete.

Obecně, když vezmu 3 000 kusů, výrobce mi garantuje zmetkovitost pod 3ppm a nahraje tam můj soft.
Od 2000 kusů se s nimi dá mluvit.

Hua

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #8 kdy: 01. 01. 2016, 11:44:23 »
Doplnění:

Vlastní software + malá série = obsahuje několik chyb!!! (Pokud teda nejsi zrovna D. J. Bernstein.)
Pokud tam bude header pro přepsání čipu nebo nějaký jiný mechanismus, může to do budoucna ušetřit nemalé náklady.
Vím prd, co tam máš, ale jestli to je zrovna WIFI, tak by se ten header mohl hodit.
Já třeba mám zkušenosti, že ESP8266 se s jedním typem CISCO WIFI chovala dost divně a kravilo to, ale mohl to být starší firmware.

Saky

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #9 kdy: 01. 01. 2016, 12:20:47 »
Obecně s Vámi souhlasím, praxe je u ESP trošku jiná. ESP jsou typická čína, pokud jde o dobrý kus, funguje většinou spolehlivě roky, bohužel už z továrny leze hromada zmetků, které se chovají nestadardně (nižší napětí na pinu při logické "1", špatné PWM,...).

Dle mojí zkušenosti jsou cca 2 zmetky ze sta, dle firmy co nám má desky osazovat to ale může u některých sérií být až 2-3/50ks, což je šílené. Reklamace u číňana díky jejich ceně nemá smysl.

Problém je ten, že ESP mě stojí 34,- Kč, celá osazená deska přes 900,-!! Proto raději zaplatím 2 studentíkům pracovní víkend a otestují je ještě před osazením, naprogramovat můžeme klidně pomocí padů na DPS. Ono i "ruční" výměna ESP na desce se prodraží, prostě nejlepší je to nasypat do mašiny, ale minimalizavot zmetkovost finálních produktů i když i s tou se počítá.

@Hua: Ad chyby, momentálně má za sebou testovací kus více než 300 000 cyklů (4 měsíce a 9 dní). Odhadované roční využití v běžném provozu je cca 600 cyklů/rok. Případný nový FW je vyřešen OTA aktualizací z našich serverů, nikoliv zákazníkem. Sériovou konzoli záměrně nevyvádíme, kdo bude moc chtít, flashne si samozřejmě čip přímo, nicméně otevřením přichází o záruku.

Daevid

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #10 kdy: 01. 01. 2016, 13:34:27 »
Dobrý deň,

pred časom som hľadal aké sú dnes možnosti výroby DPS na mieru s osadzovaním SMD súčiastkami. Zistil som že je nutné aby súčiastky pred ich osadením boli hermeticky uzatvorené v tých pásoch (na cievkach) ktoré ste spomínal. Je to hlavne kvôli oxidácii kontaktov na vzduchu čo môže viesť k problémom pri osadzovaní (letovanie, lepenie alebo ako sa to dnes robí). Bolo by teda asi krajne nevhodné aby sa tieto pásy otvárali alebo prepichovali kvôli čo najkratšiemu pobytu na vzduchu a už dupľom aby ich človek chytal do rúk kvôli mastnotám a nečistotám.

Vynikajúce riešenie by boli práve tie "pogo piny" ktoré ste spomínal. Skúsil by som to vyriešiť asi takým spôsobom že by som spravil takú formičku z plexiskla, plastu alebo niečoho podobného na tie ESP. Bola by to vlastne taka doska v ktorej by bol vyrezaný otvor s rozmermi presne na to ESP a na dne toho otvoru by boli práve tie "pogo piny" ktoré už by boli vyvedené drôtmi na programátor. Čiže po vložený ESP do formy by sa vlastne kontaktnými plochami položilo rovno na pogo piny a pritlačením zhora na ESP by sa zabezpečil dobrý kontakt.

Neviem aké sú presne možnosti ovládania toho osadzovacieho automatu ale predstavoval by som si to tak že tu formičku by som vložil na pracovnú plochu toho osadzovacieho automatu. Ten by namiesto toho aby vybral to ESP z pásu cievky a osadil ho na svoje miesto na DPS, ho vybral z pásu cievky a vložil ho do formičky kde by sa otestoval a naprogramoval a následne by ho osadil na svoje miesto na DPS. V prípade vadného kusu by ho hodil niekam nabok. Ten osadzovací automat by musel vlastne spraviť iba pár pohybov naviac a chvíľu počkať než sa ESP naprogramuje.

Ak by nebolo možné takto ten osadzovací automat modifikovať, tak potom by som to riešil nejakou jednoduchou robotickou rukou ktorá by bola niekde tesne pred tým osadzovacím automatom a vyberala by tie ESP z cievky, vkladala ich do formičky a následne by ich vracala naspäť do cievky.

Len zo zaujímavosti mohol by ste popísať o aké zariadenie pôjde vo finále? Ak nechcete nemusí to byť konkrétne, stačilo by popísať hw náročnosť zariadenia, prípadne účel použitia alebo niečo okolo toho...

Hua

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #11 kdy: 01. 01. 2016, 18:48:27 »
Hm, ta oxidace se někdy skutečně projevuje, vlna je někdy zapájí mizerně.
Ale den by neměl hrát žádnou roli.

PvvS

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #12 kdy: 01. 01. 2016, 20:22:34 »
Kontakty jsou tuším pozlacené a stejně se to bude pájet do pasty. Tenhle modul by do vlny nemohl. A pás se součástkama není po vyjmutí z balení hermeticky uzavřený. To by musel bejt v sušičce.

Mirek

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #13 kdy: 02. 01. 2016, 08:19:54 »
@semestralka: To mi je jasné, spíše mi šlo o onen přípravek na programování. SW tam klidně naliju z kompu, ale jde o cca 2-3 tisíce modulů a potřeboval bych mít jakž takž jistotu, že to mělo dobrý kontakt.
2-3 tisice je tak malo ze se nevyplati delat nejakou silenou specialitu. Spocitej si to a zjistis ze te nejlepe vyjde stara dobra rucni prace s primitivnim a robustnim pripravkem.

and

Re:Hromadné programování ESP8266 (12E)
« Odpověď #14 kdy: 02. 01. 2016, 13:05:38 »
Zda se mi, ze by jsi mel spise resit blbe navrzenou desku. Pokud neco musim programovat, to neco se zaletovava a je to vse v malem nakladu, pak by mela byt moznost naprogramovani to on-board samozrejmosti.