IPv6 je už čas?

Hua

IPv6 je už čas?
« kdy: 24. 12. 2015, 13:23:20 »
Jsou technologie dobré a špatné, dobré se prosadí okamžitě a nenásilně, špatné (IPv6) jen když není jiná alternativa.

U těch špatných je potřeba, aby si co nejvíc svinsta užili evangelisté a první dementi, kteří si do toho namočí rypák.
No, přemýšlím, jestli už pomalu nenastává čas se o IPv6 začít zajímat.
2018 by mohl být rozumný termín nasazení.
Nebo se na to vykašlat a začít až v roce 2017 s nasazením 2019?
Většina serverů stejně pořád ještě jede IPv4 only.
Pokud se vám něco nelíbí, má smysl se do toho namočit až když 60% jede na této technologii.
IPv6 je na 6-ti procentech, 60 procent by mohlo být dosaženo za ty tři nebo čtyři roky.
http://w3techs.com/technologies/details/ce-ipv6/all/all


pročne

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #1 kdy: 24. 12. 2015, 13:27:35 »
Někdo to má na celé své firemní infrastruktuře roky a nijak jim to nepřekáží.

Jinak hlavně špatné věci se prosazují okamžitě, máš to naopak. Podívej třeba na FB nebo ivýrobky.

Hua

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #2 kdy: 24. 12. 2015, 13:40:26 »
Při nasazení pod 30% je to jen blbost, důvod vyhodit debila admina pro nezodpovědnost.
Při nasazení pod 60% je to plýtvání prostředky.

pročne

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #3 kdy: 24. 12. 2015, 13:47:17 »
:D

Ale chápu, že dnes frčí krátkodobá řešení. Dneska udělat, zítra prodat a pozítří základat novou firmu (tzv. startup :D). Pak není samozřejmě čas řešit nějaké věci kolem.

Hua

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #4 kdy: 24. 12. 2015, 14:11:27 »
Jeden takový chytrý člověk určil pravidlo 80:20.
20% produktů generuje 80% zisku atd.

A pokud nejsem firma poskytující nasazení IPv6 nebo nejsem jinak svázán s IPv6, můžu přeneseně říct, že mě těch 6% nemusí vůbec zajímat a je to jen vyhazování peněz za bezpečnost a pro řešení a zavádění drahých technologií. Jinými slovy, musím se soustředit na jádro svého obchodu a nezajímat se o naprosto nepodstatné kraviny kolem, v tuto chvíli IPv6 je jen nepodstatná kravia, 6% je nezajímavých.

Dokonce ani nemůžu říct, že by to bylo 6% potenciálních zákazníků navíc, mají dualstack, nejdůležitější server IPv6 only zobrazuje tancující opici...

To by se okolo roku 2020 mohlo změnit.


Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #5 kdy: 24. 12. 2015, 14:20:16 »
Když je to podle vás špatné, nenasazujte to vůbec…

pročne

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #6 kdy: 24. 12. 2015, 14:20:37 »
Jsem v podstatě v oddělní R&D, takže je mi úplně jedno, co dělají běžní hloupí lidé kvůli zisku. IPv6 je zajímavá technologie a i při velkém nasazení je možné ji používat. Fakt je mi jedno, jestli to někdo platí, používá a nebo se drží "chytrých" pravidel.

Klidně přeskoč až za 20 let, až se bude IPv4 vypínat, je to jedno. Kdyby všichni dělali jen to, co je jistý zisk, tak by toho dnes moc neexistovalo.

Sten

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #7 kdy: 24. 12. 2015, 15:44:44 »
Jeden takový chytrý člověk určil pravidlo 80:20.
20% produktů generuje 80% zisku atd.

A lidé, kteří ten citát nechápou, ho pak opakují s tím, že cokoliv má market share pod 80 %, zisk negeneruje.

6 % lidí, co má IPv6, může klidně být 6 ze 20 procentních bodů, co generuje těch 80 % zisku ;-)

neruda

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #8 kdy: 24. 12. 2015, 17:20:01 »
absolvent VSE pouzivajici pojem "procentni bod"?  ::)

Jeden takový chytrý člověk určil pravidlo 80:20.
20% produktů generuje 80% zisku atd.

A lidé, kteří ten citát nechápou, ho pak opakují s tím, že cokoliv má market share pod 80 %, zisk negeneruje.

6 % lidí, co má IPv6, může klidně být 6 ze 20 procentních bodů, co generuje těch 80 % zisku ;-)

omg

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #9 kdy: 24. 12. 2015, 18:32:04 »
pokud jsem dobre cetl statisticke rocenky, tak populace bude klesat cili se uvolni adresy a roku 2030 bude mit IPv6 mensi smysl nez dnes.

jedine je potreba vycekat stado cur-evangelistu.

omg

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #10 kdy: 24. 12. 2015, 18:37:00 »
a to pokud vim zadna z tech statistickych rocenek nepocita s exponencialnim tempem ubytku obyvatel v dusledku ilegalni imigrace, kdy jeden ilegal odstrani z populace cca 90 osob v reprodukcnim veku pri tempu 4 az 50 tisic ilegalu denne mi vychazi, ze internet nebude v roce 2030 existovat, protoze nebude existovat uzivatelska zakladna.

omg

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #11 kdy: 24. 12. 2015, 18:38:06 »
coz je celkem zasadni argument pro to IPv6 zcela ignorovat.

Jenda

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #12 kdy: 24. 12. 2015, 19:18:40 »
špatné (IPv6) jen když není jiná alternativa
To už jsem tu četl mnohokrát, ale nikdy neuvedli, proč jim IPv6 přijde špatné, a když se zeptám, tak buď neodpoví, nebo uvedou nějaké detaily (neuniformní formát hlaviček). Tak to zkusím znova: Proč je IPv6 špatné a jak by sis to představoval lépe?

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #13 kdy: 24. 12. 2015, 19:42:47 »
Ne, na IPv6 neni "uz je cas", ale PREDLONI BYLO POZDE. Internet dnes uz neni internet, ale snuska vnorenych NATu, ze nikdo uz ani nevi za kolika NATama je. Kdyz si stezujes, tak se te jenom zeptaji "Da se navigovat?". Jenomze Internet neni jenom TCP port 80! Zatracene. Kdy si to uz konecne admini uvedomi???
Internet je proste dnes jeden velky pruser. Kdybych mel secist vsechny hodiny co jsem ztratil hledanim jak obejit NATy, tak to bude uz peknych par mesicu.
Ve firme pouzivam IPv6 na spojeni s computerama u zakazniku (kteri jsou za dvema az trema NATama), protoze tohle je jediny zpusob jak se tam dostat. Pouzivame na to Miredo, neni to nic moc, ale jakz takz funguje.
Takze jak rikam, predloni bylo pozde.

Re:IPv6 je už čas?
« Odpověď #14 kdy: 24. 12. 2015, 20:21:18 »
IPv6 jsem ve firmě nasazoval už před lety. Jak na LANce, tak na desítkách webů. A ani to nebolelo :) Dokonce to přineslo jednu užitečnou výhodu. Webové servery jsou taky za IPv4 NATem a když chtěl nějaký web komunikovat s webovou službou (ať už na stejném nebo na jiném serveru), bylo potřeba do HOSTS přidávat její lokální adresu. Protože (asi nejen) Cisco ASA neumí adresovat veřejné IP adresy nastavené na outside rozhraní z indside rozhraní. U IPv6 není žádný blbý překlad a protože se používá jako výchozí, tak tyhle problémy definitivně odpadly.

Akorát doma na ADSL stále není Vodafone schopen mi poskytnout IPv6 konektivitu, takže se nedá domů připojovat přímo :(