FS u SSD na Ubuntu

Palo

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 23. 12. 2015, 01:42:58 »
No tak kdyz chcipne SSD po 2,5 roku tak to je snad idealni varianta pro zakaznika, ne? Teda aspon ja to tak bral. Pul roku do konce zaruky, stejny typ davno pryc ze skladu -> penizky zpatky -> nakup dvojnasobne kapacity.

Neni duvod hledat problemy tam kde nejsou.
Ano, ja nemam nic ine a lepsie na praci ako vymienat a reklamovat disky a zalohovat vsetko lebo to ocakavam a potom obnovavat. Proste ideal pre zakaznika sa nekona.

Nechapu kde mas problem... Zalohovani prece nedelas rucne a stejne ho pravidelne delas (pokud ne tak muzes mit jakykoliv HW a jednou se dostanes do klubu tech co uz o data prisli). Obnoveni ze zalohy? Otazka par minut. 3 roky je bezna zivotnosti jakekoliv spotrebni elektroniky.

K "opotrebeni" napsal neco kolega k, neco je treba na foru lŽivě - skutecne statistiky skutecnych lidi - nikdo se ani nepriblizuje tem hodnotam na ktere dava treba samsung zaruku.
Boze tu uz nikto nic nechape? Narazal som iba na to ze je to IDEALNE pre klienta. Tak ja si teda idealne fungovanie nepredstavujem. Co na tom nechapete? Co to tu vypisujete za vtakoviny?


k

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 23. 12. 2015, 09:23:40 »
Boze tu uz nikto nic nechape? Narazal som iba na to ze je to IDEALNE pre klienta. Tak ja si teda idealne fungovanie nepredstavujem. Co na tom nechapete? Co to tu vypisujete za vtakoviny?

Chápeme všechno :) Zálohovat musíte vždy, i kdybyste měl RAID 1 ze dvou SSD. Váš názor, že zřízení RAM disku má pro BFU významný vliv na životnost SSD nebo Vás snad dokonce zprošťuje od nutnosti dělat zálohy, je od základu pomýlený.

Richard

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 23. 12. 2015, 09:25:27 »
No tak kdyz chcipne SSD po 2,5 roku tak to je snad idealni varianta pro zakaznika, ne? Teda aspon ja to tak bral. Pul roku do konce zaruky, stejny typ davno pryc ze skladu -> penizky zpatky -> nakup dvojnasobne kapacity.

Neni duvod hledat problemy tam kde nejsou.
Ano, ja nemam nic ine a lepsie na praci ako vymienat a reklamovat disky a zalohovat vsetko lebo to ocakavam a potom obnovavat. Proste ideal pre zakaznika sa nekona.

Nechapu kde mas problem... Zalohovani prece nedelas rucne a stejne ho pravidelne delas (pokud ne tak muzes mit jakykoliv HW a jednou se dostanes do klubu tech co uz o data prisli). Obnoveni ze zalohy? Otazka par minut. 3 roky je bezna zivotnosti jakekoliv spotrebni elektroniky.

K "opotrebeni" napsal neco kolega k, neco je treba na foru lŽivě - skutecne statistiky skutecnych lidi - nikdo se ani nepriblizuje tem hodnotam na ktere dava treba samsung zaruku.

Mohol by som vidieť odkaz? :)

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 23. 12. 2015, 09:32:01 »
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Palo

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 23. 12. 2015, 09:39:23 »
Chápeme všechno :) Zálohovat musíte vždy, i kdybyste měl RAID 1 ze dvou SSD. Váš názor, že zřízení RAM disku má pro BFU významný vliv na životnost SSD nebo Vás snad dokonce zprošťuje od nutnosti dělat zálohy, je od základu pomýlený.
Nie, pocet zapisov na disk nema ziadny vplyv na zivotnost disku. Len pre vasu informaciu bavime sa priblizne o 3 GB denne ktore dokazem touto optimalizacou usetrit. Pre mna to vyznam ma. Pre vas nie.


k

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 23. 12. 2015, 10:04:20 »

Jimmy

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 23. 12. 2015, 10:06:35 »
Ale odrovna, az ked ti trim oznamy kolko toho za den vycistil zistis kolko veci sa ti dnes prezenie cez disk.
Obzvlast pri BFU ktory nechaju par GB volneho miesta na disku ktore sa stale dookola prepisuje.
Dnešní řadiče nejsou úplně blbé, takže nepřepisují do opotřebení jen těch pár volných GB, ale přesouvají data tak, aby ty volné GB byly fyzicky jiné volné GB, takže i při úplně plném disku přepisují postupně celý disk.

Mimochodem mám v PC už 5 let Intel X25-M 80GB SSD a po těch 5 letech běžného provozu se konečně snížila udávaná životnost ze 100% na 99%. Tímto tempem opotřebení ten disk teoreticky přežije nejen mě, ale i dalších 10 generací mých potomků.

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 23. 12. 2015, 10:17:10 »
bavime sa priblizne o 3 GB denne ktore dokazem touto optimalizacou usetrit. Pre mna to vyznam ma.
Neni se treba dale bavit pokud jde o takove smesne mnozstvi dat - povazte, ze dost casto na SSD kopiruju na zkouknuti filmy ~20GB velke - proc bych mel poslouchat plotny... A ze bych se tim mel trapit? Boze dej, aby ten SSD chcipl 4,5 roku od koupe!
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Palo

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 23. 12. 2015, 10:39:10 »
Neni se treba dale bavit pokud jde o takove smesne mnozstvi dat - povazte, ze dost casto na SSD kopiruju na zkouknuti filmy ~20GB velke - proc bych mel poslouchat plotny... A ze bych se tim mel trapit? Boze dej, aby ten SSD chcipl 4,5 roku od koupe!
Ale realne fungovanie je take ze na disku mate 85% udajov stale rovnakych (system, programy, ...) ostatne sa stale prepisuju dookola, takze pretazuje len 15% disku. Ja pisem ze to vyznam ma pretoze postup je jasny a jednoduchy zopar riadkov v /etc/fstab a prekopirovat zopar shell scriptov ktore uz mam.
ZA DALSIE okrem tohto mi tato optimalizacia prinasa dalsi vykon, takze nevidim dovod ju nepouzivat. Ma to dve vyhody a ziadnu nevyhodu.

k

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 23. 12. 2015, 10:48:26 »
Ale realne fungovanie je take ze na disku mate 85% udajov stale rovnakych (system, programy, ...) ostatne sa stale prepisuju dookola, takze pretazuje len 15% disku.

To je lež jako věž ;D SSD mají https://en.wikipedia.org/wiki/Wear_leveling

Palo

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #25 kdy: 23. 12. 2015, 10:54:36 »
To je lež jako věž ;D SSD mají https://en.wikipedia.org/wiki/Wear_leveling
To je nepochopenie toho ako to funguje. Ked prepisujete ten isty sektor tak sa to nezapisuje do toho isteho pamatoveho miesta ale na ine VOLNE miesto. Nikto na disku nepresunie uz zapisany blok inam a nezacne ho pouzivat ako volne miesto. Takze sa DOOKOLA prepisuje tych 15% volneho miesta co tam mate.

Jimmy

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #26 kdy: 23. 12. 2015, 11:02:49 »
To je lež jako věž ;D SSD mají https://en.wikipedia.org/wiki/Wear_leveling
To je nepochopenie toho ako to funguje. Ked prepisujete ten isty sektor tak sa to nezapisuje do toho isteho pamatoveho miesta ale na ine VOLNE miesto. Nikto na disku nepresunie uz zapisany blok inam a nezacne ho pouzivat ako volne miesto. Takze sa DOOKOLA prepisuje tych 15% volneho miesta co tam mate.
Nepochopení tu opravdu je, ale z vaší strany. Viz odkazovaný popis na wiki:

Static wear leveling

The other type of wear leveling is called static wear leveling which also uses a map to link the LBA to physical memory addresses. Static wear leveling works the same as dynamic wear leveling except the static blocks that do not change are periodically moved so that these low usage cells are able to be used by other data. This rotational effect enables an SSD to continue to operate until most of the blocks are near their end of life. This is also sometimes referred to as global wear leveling, as the entire image is leveled.


Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #27 kdy: 23. 12. 2015, 11:24:50 »
To je lež jako věž ;D SSD mají https://en.wikipedia.org/wiki/Wear_leveling
To je nepochopenie toho ako to funguje. Ked prepisujete ten isty sektor tak sa to nezapisuje do toho isteho pamatoveho miesta ale na ine VOLNE miesto. Nikto na disku nepresunie uz zapisany blok inam a nezacne ho pouzivat ako volne miesto. Takze sa DOOKOLA prepisuje tych 15% volneho miesta co tam mate.
Nepochopení tu opravdu je, ale z vaší strany. Viz odkazovaný popis na wiki:

Static wear leveling

The other type of wear leveling is called static wear leveling which also uses a map to link the LBA to physical memory addresses. Static wear leveling works the same as dynamic wear leveling except the static blocks that do not change are periodically moved so that these low usage cells are able to be used by other data. This rotational effect enables an SSD to continue to operate until most of the blocks are near their end of life. This is also sometimes referred to as global wear leveling, as the entire image is leveled.


Precti si tu wiki celou.
Kazdopadne resis spis imaginarni problem trvanlivosti SSD bunek v SOHO nasazeni. Mel by ses zamerit spis na realne problemy a realna reseni - zalohovat, zalohovat, zalohovat.

Palo

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #28 kdy: 23. 12. 2015, 11:29:11 »
Nepochopení tu opravdu je, ale z vaší strany. Viz odkazovaný popis na wiki:

Static wear leveling

The other type of wear leveling is called static wear leveling which also uses a map to link the LBA to physical memory addresses. Static wear leveling works the same as dynamic wear leveling except the static blocks that do not change are periodically moved so that these low usage cells are able to be used by other data. This rotational effect enables an SSD to continue to operate until most of the blocks are near their end of life. This is also sometimes referred to as global wear leveling, as the entire image is leveled.

Ano ale skuste zistit ci ten vas cip na disku to podporuje a akym sposobom. Donedavna mal s tymto problemy aj Intel, Samsung este len lepi TRIM podporu (co ostatny vyrobcovia?) Marketingove hesla aj papier aj wikipedia znesie vela, realita byva uplne ina.

Re:FS u SSD na Ubuntu
« Odpověď #29 kdy: 23. 12. 2015, 11:36:43 »
To je lež jako věž ;D SSD mají https://en.wikipedia.org/wiki/Wear_leveling
To je nepochopenie toho ako to funguje. Ked prepisujete ten isty sektor tak sa to nezapisuje do toho isteho pamatoveho miesta ale na ine VOLNE miesto. Nikto na disku nepresunie uz zapisany blok inam a nezacne ho pouzivat ako volne miesto. Takze sa DOOKOLA prepisuje tych 15% volneho miesta co tam mate.
Nepochopení tu opravdu je, ale z vaší strany. Viz odkazovaný popis na wiki:

Static wear leveling

The other type of wear leveling is called static wear leveling which also uses a map to link the LBA to physical memory addresses. Static wear leveling works the same as dynamic wear leveling except the static blocks that do not change are periodically moved so that these low usage cells are able to be used by other data. This rotational effect enables an SSD to continue to operate until most of the blocks are near their end of life. This is also sometimes referred to as global wear leveling, as the entire image is leveled.


Precti si tu wiki celou.
Kazdopadne resis spis imaginarni problem trvanlivosti SSD bunek v SOHO nasazeni. Mel by ses zamerit spis na realne problemy a realna reseni - zalohovat, zalohovat, zalohovat.

Pardon, totalne vedle, chtel jsem reagovat na Paloa a dal citovat uplne jiny prispevek. Omlouvam se.