Programovací jazyk s jednoznakovými příkazy

Petr

Programovací jazyk s jednoznakovými příkazy
« kdy: 26. 11. 2015, 16:18:13 »
Mám dotaz. Viděl jsem obrovský publikační systém (profesionální tisk, DTP a pod.) napsaný na míru. Píše se to už někdy od osmdesátých let (a stále se to vyvíjí a používá). Na tom systému je velmi zajímavé, že je uvnitř naprogramován vlastní metajazyk (logika podobná jako HTML, XML a pod.) na formátování dokumentů, jenže tagy toho jazyka jsou jednoznakové ve speciálně vytvořeném fontu. Mám dotaz, jestli jste někdy viděli něco podobného? Tedy metajazyk s jednopísmennými tagy? Nebo programovací jazyk s jednoznakovými příkazy? Mě to přišlo jako neuvěřitelná rarita...ale výkon toho systému, to je síla.


hu

Re:Programovací jazyk s jednoznakovými příkazy
« Odpověď #1 kdy: 26. 11. 2015, 16:21:15 »
Mám dotaz. Viděl jsem obrovský publikační systém (profesionální tisk, DTP a pod.) napsaný na míru. Píše se to už někdy od osmdesátých let (a stále se to vyvíjí a používá). Na tom systému je velmi zajímavé, že je uvnitř naprogramován vlastní metajazyk (logika podobná jako HTML, XML a pod.) na formátování dokumentů, jenže tagy toho jazyka jsou jednoznakové ve speciálně vytvořeném fontu. Mám dotaz, jestli jste někdy viděli něco podobného? Tedy metajazyk s jednopísmennými tagy? Nebo programovací jazyk s jednoznakovými příkazy? Mě to přišlo jako neuvěřitelná rarita...ale výkon toho systému, to je síla.

Jasně že viděli. https://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck


Kit

Re:Programovací jazyk s jednoznakovými příkazy
« Odpověď #3 kdy: 26. 11. 2015, 17:39:41 »
Například Waduzitdo používá jednoznakové příkazy a vystačí si s tím. Dokonce se v něm dá i programovat.

Brainfuck sice používá jednoznakové příkazy, ale programovat se v něm prakticky nedá.

Ve své podstatě by jednoznaková klíčová slova stačila pro téměř všechny programovací jazyky, ale velmi by tím trpěla srozumitelnost zápisu. Ve svém prvním programovacím jazyce jsem použil dvojznakové příkazy. I třeba HPGL má většinu příkazů dvojznakových - jestli ne všechny.

Pokud konzumentem metajazyka je opět stroj, tak jeden znak úplně stačí. Basic v ZX Spektrum používal znaky 128-255 místo klíčových slov, což významně zrychlovalo interpretaci kódu a šetřilo paměť pro uložení programu.

davkol

Re:Programovací jazyk s jednoznakovými příkazy
« Odpověď #4 kdy: 26. 11. 2015, 18:06:59 »
Což takhle APL?


Sten

Re:Programovací jazyk s jednoznakovými příkazy
« Odpověď #5 kdy: 26. 11. 2015, 18:18:39 »
Osmibitové mikročipy :) Není to přímo programovací jazyk, ale jejich kód používá jednopísmenné (jednobajtové) příkazy.

wamba

Re:Programovací jazyk s jednoznakovými příkazy
« Odpověď #6 kdy: 26. 11. 2015, 18:48:25 »
já si to pamatuji z Printfox na Commodore 64/128, tam se tak nějak zvýrazňoval text, něco jako pomocí ctrl+B jsem napsal 'B'  inverzně ukončil to inverzním 'E' a při překladu do bitmapu text mezi byl tučně, podobně pro italiku inverzní 'I' atd. pak tam byli speciální řádky, kde se dalo měnit velikost a druh písma apod. pro následující odstavce,

 jestli si dobře pamatuji, tak kvůli malé paměti se  musel vygenerovat bitmap půl stránky A4 ten vytisknout pak další půlstránka atd. :D 

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovací jazyk s jednoznakovými příkazy
« Odpověď #7 kdy: 26. 11. 2015, 19:01:17 »
To zminene APL je myslim celkem typicke. Priklad co jsem nasel na wiki - program life:
Kód: [Vybrat]
life←{↑1 ⍵∨.∧3 4=+/,¯1 0 1∘.⊖¯1 0 1∘.⌽⊂⍵}

JardaH

Re:Programovací jazyk s jednoznakovými příkazy
« Odpověď #8 kdy: 27. 11. 2015, 01:41:28 »
Není to jazyk typu nroff/troff/groff?

Formátovací značky se zapisují jako .TH, .TP, .SH. Dneska jsou v tom snad psané už jen manuálové stránky a nějaké historické dokumentyz té doby. Ale v 80. letech to bylo opravdu populární, dokonce s nástupem TeXu/LaTeXu spousta lidí nadávala na to, že příkazy typu \begin{itemize} jsou zbytečně dlouhé oproti takovému .HB :D

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Programovací jazyk s jednoznakovými příkazy
« Odpověď #9 kdy: 27. 11. 2015, 06:55:42 »
Obcas pisu v GT.M/Mumps. Tam se muzou ale nemusi zkracovat klicova slova na jeden znak. Zkracuje se temer vzdy a jeste zalezi na mezerach :-)