Jaké LED žárovky domů?

Peter

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #15 kdy: 17. 11. 2015, 16:37:40 »
Na hajzlu stačí i obyčejná žárovka za pár korun.
V roku 2012 sa mali sťahovať z pultu 40W žiarovky. Takže podľa teba si človek bud nepotrebuje utrieť zadok pri svetle, alebo si na záchod kúpi 5 ramenný luster. Halogénky už tiež vídavam poskromne, a s nízkou wattážou.

https://www.alza.cz/zarovky-a-zarivky/18856879.htm#f&cst=0&pg=1&pn=1&par875=61--71&par919=919-4688&par870=870-4283,870-4284&sc=594

Ďakujem za potvrdenie. Klasické žiarovky majú na konci toho linku max 15W. Jedna je do chladničky a druhá do šporheltu. Také niečo si na záchode naozaj viem predstaviť len v 5 ramennom lustri. Len cenovo by sa mi to oproti LED neoplatilo kôli prerábke. O Halogénkach tu reč nebola, a LEDky bez problémov používam.


Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #16 kdy: 17. 11. 2015, 17:06:09 »
Halogénky už tiež vídavam poskromne, a s nízkou wattážou.
O Halogénkach tu reč nebola, a LEDky bez problémov používam.


Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #17 kdy: 17. 11. 2015, 17:09:21 »
Klasické žiarovky majú na konci toho linku max 15W.

Jeste pred par mesici jsem naprosto bez problemu sel do kamenneho obchodu (prvni po ceste, zadna odyssea, ale je mozne, ze Zizkov nejak specificky) a v "doprodeji" si vzal par sedesatek a stovek. Tipnul bych, ze stale ta moznost je. Na interwebech jsem nasel trebas http://www.zarovky.cz/dum-zahrada-2/zarovky/?page=product_list&search=cHJpY2VtaW4nJ3ByaWNlbWF4Jydwcm9kdWNlcicwJzI0JycyNicnMjUnJzI3JycyOCcnMjknJzMwJyczMSdFMjcnMzInJzMzJyczNCcnMzUnJzM2JydleHBlZGl0aW9uJzA&catid=123

tomafuk

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #18 kdy: 17. 11. 2015, 17:12:46 »
Kdo proboha kupuje žárovky na alze?  :o Ale když už, tak tam máte i téměř 120W halogenový žárovky...

Jestli chce používat žárovky do budoucna, udělejte si prostě zásobu. Nebo nakupujte tepelné koule... ;D

60W LEDka na hajzlu se asi většině moc nevyplatí.

Laciný ledky maj mizerný barevný spektrum.

Peter

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #19 kdy: 17. 11. 2015, 17:14:02 »
Klasické žiarovky majú na konci toho linku max 15W.

Jeste pred par mesici jsem naprosto bez problemu sel do kamenneho obchodu (prvni po ceste, zadna odyssea, ale je mozne, ze Zizkov nejak specificky) a v "doprodeji" si vzal par sedesatek a stovek. Tipnul bych, ze stale ta moznost je. Na interwebech jsem nasel trebas http://www.zarovky.cz/dum-zahrada-2/zarovky/?page=product_list&search=cHJpY2VtaW4nJ3ByaWNlbWF4Jydwcm9kdWNlcicwJzI0JycyNicnMjUnJzI3JycyOCcnMjknJzMwJyczMSdFMjcnMzInJzMzJyczNCcnMzUnJzM2JydleHBlZGl0aW9uJzA&catid=123
Predávajú sa aj 100W alebo 150W výhrevné telesá s cca 95% účinnosťou. Zopár percent sa stratí ako odpadné svetlo. Skús sa pozrieť v AQUA TERRA potrebách pre chovateľov, tí majú ponuky s bežnými závitmi.


Kit

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #20 kdy: 17. 11. 2015, 17:22:16 »
Laciný ledky maj mizerný barevný spektrum.

Žárovky s čipy 5630, 5730 a 2835 mají už kvalitní spektrum bez ohledu na cenu.

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #21 kdy: 17. 11. 2015, 17:26:15 »
Kdo proboha kupuje žárovky na alze?  :o Ale když už, tak tam máte i téměř 120W halogenový žárovky...

Ja. Maji tam dobre kafe ;)

(a hlavne od nekud musis ten link placnout, en-ten-tyky alza)

mhi_

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #22 kdy: 17. 11. 2015, 17:52:33 »
U LED svitidel na 230V odchazeji nejcasteji ty zdroje, pripadne samotne LEDky vlivem pretezovani. Doporucil bych poridit oddelene zdroj (spinany, nejcasteji na 12V) a k tomu svitidla uz na male napeti. Zdroj si potom nastavite tak, aby LEDky zbytecne netopily a dle meho nazoru budou temer nesmrtelne. Ve vysledku je takove reseni i levnejsi (jednorazove i dlouhodobe).

Část osvětlení mám na 12 V, ale bez trafa. Ovládám je přes detektory pohybu a napájím z trakčního akumulátoru, který dobíjím z fotovoltaických panelů. Je to tedy zcela samostatný okruh.

Jestli mate trosku vetsi dum (nez nejake 3+1) ... jake mate ztraty u tech 12V? Nebo tam mate prurez 1cm^2. Rozvody 12V vypadaji fajn, ale kdyz tam tecou vetsi nez minimalni proudy, ztratovost je obvykle dost velka.

strepty

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #23 kdy: 17. 11. 2015, 18:33:05 »
Mne led ziarovka v pohode rusi radio na 93 MHz. A to stala 25Eur.

Kit

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #24 kdy: 17. 11. 2015, 18:37:44 »
Část osvětlení mám na 12 V, ale bez trafa. Ovládám je přes detektory pohybu a napájím z trakčního akumulátoru, který dobíjím z fotovoltaických panelů. Je to tedy zcela samostatný okruh.

Jestli mate trosku vetsi dum (nez nejake 3+1) ... jake mate ztraty u tech 12V? Nebo tam mate prurez 1cm^2. Rozvody 12V vypadaji fajn, ale kdyz tam tecou vetsi nez minimalni proudy, ztratovost je obvykle dost velka.

Ty ztráty nejsou zanedbatelné. 1 mm2 je dobrý základ, na větší vzdálenosti zvyšuji napětí na 24 V. Ztráty klesnou na čtvrtinu a zároveň se tím vyřeší kolísání napětí na té baterii. Samozřejmě se musí upravit i spotřebiče, ale zapojit sériově dva stejné ledpásky není žádný problém.

Další možností je započítat odpor vedení do předřadného odporu ledek. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost vést samostatné (i když mnohem tenčí) vedení ke každému samostatnému spotřebiči. Telefonní dvojlinky jsou levné a pro tento účel se docela dobře hodí.

Časem budu měnit současný 12V olověný akumulátor za sadu Li-ion článků. Při té příležitosti budu zvyšovat napětí celé soustavy.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #25 kdy: 17. 11. 2015, 20:31:54 »
Další možností je započítat odpor vedení do předřadného odporu ledek.

Tak jestli pouzivas predradne odpory a ne pulsni regulatory, tak nevim, jestli uspory jsou tak vyrazne, aby stalo za to s s LEDkami srat.

Kit

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #26 kdy: 17. 11. 2015, 20:58:10 »
Další možností je započítat odpor vedení do předřadného odporu ledek.

Tak jestli pouzivas predradne odpory a ne pulsni regulatory, tak nevim, jestli uspory jsou tak vyrazne, aby stalo za to s s LEDkami srat.

Předřadné odpory používá každý, kdo používá ledpásky.

Pulsní regulátory používám spíš na větší výkony. Na 230 V AC se dá použít i zářivková tlumivka.

Anti LEDkar

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #27 kdy: 17. 11. 2015, 21:57:50 »
Další možností je započítat odpor vedení do předřadného odporu ledek.
Tak jestli pouzivas predradne odpory a ne pulsni regulatory, tak nevim, jestli uspory jsou tak vyrazne, aby stalo za to s s LEDkami srat.
Předřadné odpory používá každý, kdo používá ledpásky.
Pulsní regulátory používám spíš na větší výkony. Na 230 V AC se dá použít i zářivková tlumivka.

Tak jestli ty rozumíš ledkám, tak já jsem stvořitel světa. Už jenom tí kecem o kvalitním spektru.

mhi_

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #28 kdy: 17. 11. 2015, 22:15:39 »
Další možností je započítat odpor vedení do předřadného odporu ledek.

Tak jestli pouzivas predradne odpory a ne pulsni regulatory, tak nevim, jestli uspory jsou tak vyrazne, aby stalo za to s s LEDkami srat.

Předřadné odpory používá každý, kdo používá ledpásky.

Bohuzel ti pitomci v CN LED pasky ani zarovky bez odporu nedelaji (alespon ne za stejny peniz jako s nimi). Take bych to radsi ridil proudove, bez zbytecnych ztrat. Bohuzel mainstream to nechce, je lepsi usetrit par dolaru na zdroji a mit odpory, nez opacne.

Kit

Re:jake LED zarovky domu
« Odpověď #29 kdy: 17. 11. 2015, 22:52:21 »
Předřadné odpory používá každý, kdo používá ledpásky.

Bohuzel ti pitomci v CN LED pasky ani zarovky bez odporu nedelaji (alespon ne za stejny peniz jako s nimi). Take bych to radsi ridil proudove, bez zbytecnych ztrat. Bohuzel mainstream to nechce, je lepsi usetrit par dolaru na zdroji a mit odpory, nez opacne.

Když si od nich koupíš Al kotouček s PCB a ledkami, tak na něm jsou samostatně nebo po dvojicích zapojeny v sérii - bez odporů. Napětí při plném výkonu cca 20 V. Můžeš si k tomu udělat proudový zdroj s PT4115, na kterém ztratíš třeba jen 0,1 V.