reklama

Zkušenosti s FreeBSD na PC/notebooku

Zkušenosti s FreeBSD na PC/notebooku
« kdy: 16. 11. 2015, 17:47:49 »
Dobrý den,
Jsem zkušenější linuxový uživatel a programátor začátečník. Provozuji Arch Linux. Nedávno jsem narazil na zajímavý článek o FreeBSD, kde byl prezentován jako hodně dobrý operační systém. Do té doby jsem pouze věděl že něco *BSD existuje ale nějak jsem se o to nezajímal. Takse chci zeptat na vaše názory a hodnocení FreeBSD?.
Případně bych FreeBSD používal na následujícím notebooku:
Intel i5 5200U
4GB RAM
1Tb HDD
2GB Radeon R5 (většinou je vypnutý)
Podrobnosti uvedu po případném zájmu ;)
Předem děkuji
« Poslední změna: 16. 11. 2015, 21:06:42 od Petr Krčmář »

reklama

freebsd

Re:Zkušenosti s FreeBSD na pc/notebooku
« Odpověď #1 kdy: 16. 11. 2015, 18:35:54 »
Spis ne, freebsd neni tak komercne uspesne jako linux. Tj problem budou drivery. Zustan u linuxu.

Re:Zkušenosti s FreeBSD na pc/notebooku
« Odpověď #2 kdy: 16. 11. 2015, 19:34:14 »
Na tom notebooku s FreeBSD moc parády neuděláš, integrovaná grafika určitě nee (co já vím, tak se teď dělá na Haswellu) a u toho Radeonu jsi teď nejsem jistej, ale mám za to, že ty Rx jsou na tom s podporou taky blbě.

auuuaua

Re:Zkušenosti s FreeBSD na PC/notebooku
« Odpověď #3 kdy: 16. 11. 2015, 21:49:27 »
No tak když už to člověk rozchodí, má to dost pěkných věcí, ale novější intel bude působit problémy. DragonFly je zřejmě trochu napřed co se ovladačů týče (a má HAMMER, což je taky hezké), ale nijak dramaticky... není to tak dlouho co dokončili podporu pro Haswell.

TomBA

« Odpověď #4 kdy: 16. 11. 2015, 23:16:36 »
Otázka je, čo od toho očakávaš.
FreeBSD je veľmi elegantný operačný systém. Na rozdiel od linuxu, kde sa na každej distribúcii niekto vyblázni (rozne systémy zavádzania, rozne balíčkovacie systémy, rôzne grafické nádstavby, rôzne základné skriptovacie jazyky, každá vec je napísaná inak a v inom jazyku.......) je relatívne konzervatívny a homogénny. Komunita je podstatne menšia ale aj podstatne profesionálnejšia. Komunita vyvíja celý systém, nie len jadro a trocha bižutérie okolo a potom sa to už voľajako zlepí.... Ak hľadáš systém s vynikajúcim sieťovaním, stabilitou aj pri veľkej záťaži, vynikajúcim systémom portov, tak áno. Ak sa chceš venovať správe unixového systému tak ÁNO. Ak hľadáš voľajaký iný linux pre denné používanie na NB tak asi nie.
Problémom môžu byť ovládače špeciálneho HW (snímače otlačkov, niektoré usb3 chipsety, 3D pri grafikách, moderné tlačenky) ale všetko to nie je pri FreeBSD podstatné. Ak máš poriadny sieťový serverovský HW, je to balada.

reklama

remet

« Odpověď #5 kdy: 17. 11. 2015, 00:38:34 »
Je to presne jak pise TomBA, zalezi na tom, co od toho cekas a na co chces FreeBSD pouzivat.

Obecne co se tyka HW, tak je dobre si nejdriv precist Release Notes (https://www.freebsd.org/releases/10.2R/relnotes.html cast 6), nevim jaky presne notebook to je, ale co bych ocekaval za problemy: wifina (AC neni jeste podporovano), mozna ATI grafika, urcite prepinani grafik, mozna bluetooth, mozna audio, mozna webcam, problem bych predpokladal i u FPR, pokud ho ten notebook ma. Intel grafika by jet mela, byt to nemuzu potvrdit, jelikoz nic s HD5500 tu aktualne nemam. Prelozeno, neserverovy HW ma proste slabsi podporu, ikdyz se to s kazdou verzi trosku lepsi.

Za me je desktop (Xka) uz i docela pouzitelny (proti stavu kolem roku 2010 a drive) a na jednom notebooku FreeBSD mam, ale zatim se mi nelibi zadne dostupne prostredi (KDE4, Gnome3, XFCE,...). Ja nekdy tento tyden zkusim FreeBSD na Raspberry2 (melo by to jet bez problemu, jenom jsem zatim malinu jeste nemel v ruce.

remet

« Odpověď #6 kdy: 17. 11. 2015, 00:48:14 »
*oprava... tak dle vseho HD5500 nepojede, takze FreeBSD je pouzitelne na desktop, pokud mas notebook z roku 2011 nebo starsi :-)

smoofy

• 1 024
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 17. 11. 2015, 13:10:55 »
Ahoj,

predevsim zalezi na tom, co od toho ocekavas a jake jsou tve potreby. Kterekoliv BSD muze poslouzit jako skvely desktop, stejne jako linux. Jestli mas chut zkusit neco noveho taks chuti do toho. Ja provozuju na jednom starsin ntb FreeBSD a na novejsim planuju nasadit NetBSD. Open pro mne bohuzel neni volba, kvuli absenci virtualizace, ktera by byla pouzitelna. Chapu Theovy pohnutky k danemu rozhodnuti, ale na hrani si a testovani ji potrebuju.

Jinak BSD se zatim ucim ale klidne se podelim o svejch par zkusenosti a rad ziskam jine, takze ma li kdokoliv zajem se podelit a vymenit kontakt tak sem pro.

Nakata

« Odpověď #8 kdy: 17. 11. 2015, 16:51:46 »
Tak na Laptotp spise asi PC-BSD, ne ?
http://www.pcbsd.org/

« Odpověď #9 kdy: 19. 11. 2015, 10:34:58 »
Tak jsem se rozhodl že vyzkouším nejdříve něco více jednodušího (GhostBSD) a potom případně nainstaluji samotné FreeBSD.

« Odpověď #10 kdy: 19. 11. 2015, 11:48:47 »
Tak jsem se rozhodl že vyzkouším nejdříve něco více jednodušího (GhostBSD) a potom případně nainstaluji samotné FreeBSD.
Není potřeba. Na FreeBSD není nic složitého. Je jenom potřeba pochopit pár základních konceptů (base vs. porty, práce s porty a balíčky, neexistence automatického updatu) a zbytek je stejně "složitý" jako Arch, spíš míň, protože /etc/rc.conf je prostě čistota a elegance sama :)

Pokud si nainstaluješ něco, kde budeš mít celý desktop rozchozený, tak se o OS nic nenaučíš.

« Odpověď #11 kdy: 19. 11. 2015, 13:00:28 »
Přesně tak, FreeBSD je moc fajn systém. Dá se udržet plně pod kontrolou a navíc má perfektní dokumentaci. Na druhou stranu ale zase neudělá nic sám od sebe. Pokud chceš spustit nějaký server (samba, apache, ftp) tak to musíš systému naládovat do konfiguráků. Ale není to nic složitého. Spoustu problémů lze stejně jako v Linuxu vygůglit. Stáhni si instalačku PC-BSD. Z té se dá nainstalovat jak PC-BSD tak i FreeBSD a zkoušej.

« Odpověď #12 kdy: 19. 11. 2015, 13:11:37 »
Ještě by asi bylo fér doplnit, že menší podpora se netýká jenom ovladačů, ale i některého software. Některé specializovanější kousky prostě na FreeBSD podporované nejsou, nebo jim je věnovaná menší péče a jsou třeba míň stabilní.

Dva příklady: na FreeBSD nefunguje ani v Chromiu autentizace pomocí U2F (Yubikey) a nejspíš v dohledné době ani fungovat nebude, protože na bugreport vývojáři Chromia reagovali jenom "FreeBSD není podporovaná platforma". Druhý příklad jsou NVidia drivery: grafika funguje výborně, ale není podporované OpenCL ani Cuda. Takže na FreeBSD si moc GPGPU neužijete. PCI passthrough do linuxového virtuálu size rozchodit jde, ale NVidia ovladače v Linuxu se s tím nějak nepopraly :(

Prostě, FreeBSD je vůči Linuxu v trochu podobné pozici, jako byl kdysi Linux vůči Windows. Sice lepší, protože většina software je portovaná a funguje výborně, ale některé věci prostě nefungují a není síla ani vůle s tím něco dělat. S prorůstáním systemd do kdečeho se to možná bude (na desktopu) zhoršovat, pokud se neprosadí nějaký "fakesystemd" poskytující nějaké kompatibilní API.

reklama