Ubuntu 14.04 - plynulá změna data a času

Kit

Ubuntu 14.04 - plynulá změna data a času
« kdy: 28. 10. 2015, 19:59:01 »
Po instalaci Ubuntu 14.04 jsem žil v domnění, že si automaticky synchronizuje čas s Internetem. Zjistil jsem, že to není pravda, nyní se mi předbíhají o několik minut. Kdysi na to byla utilita netdate, která mírně zpomalila hodiny a po srovnání času srovnala i rychlost. Ubuntu mi však nabízí jen netdate, který to dělá skokově. Býval jsem zvyklý, že průběžná korekce času fungovala hned po instalaci.

Skákat dozadu v čase se mi moc nechce a proto se ptám: Jak řešíte synchronizaci data a času? Dají se případně hodiny dočasně zpomalit?


Lader

Re:Ubuntu 14.04 - plynulá změna data a času
« Odpověď #1 kdy: 28. 10. 2015, 20:06:35 »
Máš zapnuto v "Nastavení systému" → "Datum a čas" → "Nastavit čas" → "Automaticky z internetu"?
A nebo tam máš "Ručně"?

Lader

Re:Ubuntu 14.04 - plynulá změna data a času
« Odpověď #2 kdy: 28. 10. 2015, 20:12:52 »
Pokud instaluji Ubuntu, dám při instalaci něco jako "Stahovat balíčky z internetu" a po instalaci je automatická synchronizace času zapnutá.
Jinak si můžeš doinstalovat balíček ntp, ten průběžně koriguje čas tím že jej zpomalí nebo zrychlí. Aktuální odchylku uvidíš příkazem:
Kód: [Vybrat]
ntpq -p

Kit

Re:Ubuntu 14.04 - plynulá změna data a času
« Odpověď #3 kdy: 28. 10. 2015, 20:26:44 »
Máš zapnuto v "Nastavení systému" → "Datum a čas" → "Nastavit čas" → "Automaticky z internetu"?
A nebo tam máš "Ručně"?

Nemám Unity, na takové věci obvykle používám příkazovou řádku. Měl jsem za to, že to mám nastaveno na "Automaticky".

Kit

Re:Ubuntu 14.04 - plynulá změna data a času
« Odpověď #4 kdy: 28. 10. 2015, 20:34:03 »
Pokud instaluji Ubuntu, dám při instalaci něco jako "Stahovat balíčky z internetu" a po instalaci je automatická synchronizace času zapnutá.
Jinak si můžeš doinstalovat balíček ntp, ten průběžně koriguje čas tím že jej zpomalí nebo zrychlí. Aktuální odchylku uvidíš příkazem:
Kód: [Vybrat]
ntpq -p

To je ono. Hledal jsem balíček netdate, ale potřeboval jsem ntp. Už jsem ho nainstaloval a démon mi běží.

Díky.


ivona

Re:Ubuntu 14.04 - plynulá změna data a času
« Odpověď #5 kdy: 17. 12. 2015, 23:41:00 »
nejde mi heslo když chci instalovat program a když jdu přes terminál píše to Chyba manipulace s autentizačním tokenem
passwd: heslo nebylo změněno

ivona

Re:Ubuntu 14.04 - plynulá změna data a času
« Odpověď #6 kdy: 17. 12. 2015, 23:42:56 »
nejde mi heslo když chci instalovat program a když jdu přes terminál píše to Chyba manipulace s autentizačním tokenem
passwd: heslo nebylo změněno

prosím radu na prerovska1@seznam.cz

Kit

Re:Ubuntu 14.04 - plynulá změna data a času
« Odpověď #7 kdy: 18. 12. 2015, 19:58:14 »
nejde mi heslo když chci instalovat program a když jdu přes terminál píše to Chyba manipulace s autentizačním tokenem
passwd: heslo nebylo změněno

NTP démona musíš samozřejmě instalovat jako root nebo přes sudo.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 14.04 - plynulá změna data a času
« Odpověď #8 kdy: 18. 12. 2015, 21:10:18 »
Poslechni, ty Ivono jedna Prerovska, co kdyby sis zalozila vlastni diskusi, namisto abys tady vykopavala zasmradla zombies? Tohle je prinejmensim uz druhe.