Raspberry Pi 2 jako fotorámeček

Jirka99

Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« kdy: 14. 10. 2015, 14:18:43 »
Ahoj. Jo, bude se to zdát asi divné, ale potřebuji nyní udělat z výše uvedeného zatím jen fotorámeček. Tzn. potřeboval bych nějaký software, který by běžel pod? Co vím, je tam Python. Prostě aby po zapnutí a natažení systému rozjel automaticky program, který by na monitoru stále dokola postupně zobrazoval s nastaveným zpožděním fotky ze zasunuté flešky v celoobrazovkovém režimu.
Poradíte? J.
 
« Poslední změna: 14. 10. 2015, 14:46:58 od Petr Krčmář »


tomasfuk

Re:Raspberry PI 2 -> fotorámeček
« Odpověď #1 kdy: 14. 10. 2015, 14:28:49 »
Nestačil byl na to obyčejnej systémovej screensaver? Ten se po natažený systému taky zapne sám...  ;D

Jirka99

Re:Raspberry PI 2 -> fotorámeček
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2015, 14:33:16 »
Hmm, nápad. Já nevím zatím. Mám ho od včerejška, takže jsem jen nainstaloval OS Raspbian a vlastně s tím nemám žádné zkušenosti, ale je fakt  že nějaký screensaver by tam mohl být. Těžko říct, jestli tam opravdu je a jestli umí automaticky tahat fotkly z flešky, na které se průběžně bude počet fotek měnit.
Ale je to určitá varianta.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #3 kdy: 14. 10. 2015, 15:45:29 »
Jestli neni zbytezny overkill davat tam kvuli screensaveru X. Kdysi jsem na routeru mel nejaky program, ktery ne stroji bez X dokazal zobrazit obrazky. Na jmeno si tedy nevzpomenu, ale slouzil mi k zobrazeni obrazku z Linksu.

Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #4 kdy: 14. 10. 2015, 16:21:03 »
Kdysi jsem na routeru mel nejaky program, ktery ne stroji bez X dokazal zobrazit obrazky
To bych si rad vyzkousel.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #5 kdy: 14. 10. 2015, 17:37:20 »
Kdysi jsem na routeru mel nejaky program, ktery ne stroji bez X dokazal zobrazit obrazky
To bych si rad vyzkousel.

Tak asi muzes zkusit Google. Je toho vic, otazka je, co jeste existuje a je v distrech. Jako nouzovka:  links -g. Dale fbview, https://www.kraxel.org/blog/linux/fbida/ , https://github.com/orangeduck/imgcurses , http://www.svgalib.org/rus/zgv/ . A patrne dalsi. Ovsem netusim, ktery jsem pouzival ja.

Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #6 kdy: 14. 10. 2015, 17:41:22 »
Neco podobneho jsem cekal.
Na fotoramecek by to chtelo hodne fantazie.
Ale mas +1 za vtip :-D

"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #7 kdy: 14. 10. 2015, 18:14:19 »
Aha a co bys jako na fotoramecek chtel? X-windows a nejakou hustou, frikulinskou aplikaci? Snad ti staci libovolny program, ktery dokaze dostatecne rychle zobrazit fotku na hole konzoli a k tomu nejaky skript. Fotky tam nasypes orezane na rozliseni displaye - kvuli mistu a kvuli rychlosti (to zaridi skript) a je to. Myslis, ze jako do fotoramecku z Ciny davaji X-windows? Jedna se akorat o to, najit konzolovy zobrazovac, ktery je v repu distra pro RPi. Otazka je, jestli ta grafika v tom neni prilis divna na to, aby tam takova vec chodila a take to, jestli ten display napojeny pres piny umi neco zobrazit bez nejake softwarove podpory. Chodi na nich graficky display s X-windows, ale nevim, jestli na tom bezi i normalni konzole.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #8 kdy: 14. 10. 2015, 18:29:00 »
Ježíši (chybí facepalm smajlík)

Proč prasíte ten krásnej obrázek s imgcurses, když existuje libcaca.

Mimochodem - mplayer umí pomocí libcaca vysypat i video... když si o 15" monitoru stoupnete na 5+ metrů daleko a zapojíte fantazii, je v tom to video docela i vidět...  ;D

K tématu - ten screensaver se jeví jako naprosto nejjednodušší způsob.

Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #9 kdy: 14. 10. 2015, 18:38:07 »
Nasel jsem si ukazku libcaca https://en.wikipedia.org/wiki/Libcaca#/media/File:Wikipedia-Ascii-libcaca.svg
zajimave, ale fotka to neni.

Pokud ma tazatel potrebu vyrobit jeden domaci fotoramecek, tak bych tam opravdu klidne narval Xka a pomoci display z imagemagic skriptem promital fotky.

Ted mi google nasel prikaz:
Kód: [Vybrat]
find . -iname "*$SEARCHSTRING*JPG" -print0 | sort -z | xargs -0 display -delay 1x1 -define jpeg:size=200x250takze by se obesel i bez for cyklu v bashi.

Az bude vyrabet 10 000 kusu fotoramecku s RPi, muzeme se bavit na tema jak system osekat na minimum.
Zatim si tazatel za 104Kc koupi 8GB SD kartu a jeste dnes vecer mu bude malina promitat fotky :-)
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #10 kdy: 14. 10. 2015, 19:02:06 »
Panove, jestli si sedite na kabelu, tak ja tu nemluvim o zobrazovani obrazku v konzoli jako ASCII art, ale o normalnim zobrazeni v grafickem rezimu. Fotoramecek s ASCII art by chtel leda totalni posuk. Ted uz se jedna jen o to najit, ktery program to umi, protoze ja si po deseti letech nevzpomenu. Nahodil jsem sem par jmen a odkazu a necht si tuxmartin laskave sam precte manual a zjisti, co delaji. Kdyz to neni imgcurses, bude to asi nejaky jiny a muze to byt i nejaky, ktery se dosud skryva v google. Myslici clovek, ktery vi, co je framebufer, by se napred podival na fbview. Ale chapu, ze je pro vas prednejsi psat tu o tom, jak to neni mozne a ze seznamu vypichnout imgcurses, ktery to tedy nejspis neumi a pak to jeste rozpatlavat poznamkami o libcaca. Ja tu nahodil tip, reseni delat nebudu, to necham na vas a na tazateli. Osobne bych se pokusil to vyresit bez X, pokud to na RPi jde. Pokud ale davate prednost co nejslozitejsimu reseni, nainstalujte si X, k tomu Apache, ktery bude ty obrazky servirovat webove aplikaci - zobrazovaci obrazku v HTML5 v browseru. A jeste ty obrazky muzete narvat do databaze, at se RPi zapoti. K tomu si nainstalujte Zabbix nebo Nagios, abyste mohli monitorovat, jak se vam obrazky zobrazuji a idealne i nejaky IDS, aby vam to nekdo nehackoval.

PS: Je zde nekdo dostatecne natvrdly, kdo nerozumi memu tvrzeni, ze jsem kdysi na Debianu mel konzolovy program, ktery zobrazoval obrazky v grafickem rezimu? Mozna pres FB, mozna se nejak hrabal ve VGA karte, ale proste to umel. Tak si misto pindani nejaky vygooglujte. Snad takovy jeste existuje a chodi i se soucasnym HW, vcetne Ri.

Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #11 kdy: 14. 10. 2015, 19:08:53 »
To chce klid :-)

Urcite by bylo zajimave zobrazovat fotky bez X. A temer urcite to i pujde.
Z puvodniho dotazu jsem pochopil, ze tazatel chce nejake rychle, jednoduche a funkcni reseni. A tvoje vypada o dost sloziteji.

Cemu tam presne vadi X, krome toho ze to jde i bez nich kdyz se jedna o jeden kus fotoramecku?
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #12 kdy: 14. 10. 2015, 19:13:30 »
A abyste akorat blbe nekafrali, tak tady mate fim, ktery je v Raspbianu a nejspis dela presne to, co je potreba:

NAME
       fim - fbi (linux framebuffer imageviewer) improved

SYNOPSIS
       fim [ options ] [--] files ...

       ... | fim [ options ] [--] [ files ] - ...

       fim - [ options ] < file_name_list_text_file

       fim -i [ options ] < image_file_name

       fim -p [ options ] < fim_script_file_name

DESCRIPTION
       fim  displays  the  specified file(s) on the linux console using the framebuffer device.  jpeg, ppm, gif, tiff, xwd, bmp and png are
       supported directly.

[]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]

Krome toho tam je jakesi dvifb - dvi viewer for framebuffer devices.

BTW, podle vseho fim lze skriptovat. Takze si laskave sezente kybl popela a vysypte si ho na hlavu.

Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #13 kdy: 14. 10. 2015, 19:24:37 »
Diky za pouceni o zajimavem programu.

Treba v Ubuntu ale neni. Kdyz bude chtit za cas prejit na jiny hw a os, bude muset shanet jiny program, nebo neco kompilovat.

Pokud by puvodni tazatel resil zobrazovani pres fb a umel to, uz by mel problem davno vyreseny.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 2 jako fotorámeček
« Odpověď #14 kdy: 14. 10. 2015, 19:37:26 »
To chce klid :-)

Urcite by bylo zajimave zobrazovat fotky bez X. A temer urcite to i pujde.
Z puvodniho dotazu jsem pochopil, ze tazatel chce nejake rychle, jednoduche a funkcni reseni. A tvoje vypada o dost sloziteji.

Cim presne je reseni bez X slozitejsi??? Vy mi pripominate topenare, ktery si potrebuje prinest zarizeni s mikrofonem, aby zjistil, ze jde pumpa, zatimco me staci sroubovak.

Je potreba zajistit autologin, tak jako s X, po nem je potreba spustit shellovy skript, ktery spusti slideshow. V X take necim musim zajistit spusteni aplikace, akorat budu muset cist vic dokumentace, abych zjistil, jak se to na holych X dela a pak jeste budu muset najit aplikaci, ktera se da narvat do full screenu. Predpokladam, ze KDE na fotoramecek instalovat nechcete a patrne take nechcete videt dekorace okna, i kdyz proti gustu zadnu disputat.


Citace
Cemu tam presne vadi X, krome toho ze to jde i bez nich kdyz se jedna o jeden kus fotoramecku?

Vadi tam minimalismu, proto, ze jsou nejspise nepotrebne. Provoz X neni zadara. Zere to RAM, CPU a to jen proto, aby tam neco zobrazovalo obrazky, ktere nejspise jdou zobrazit i bez X.

Nevim, jak vy, ale ja povazuji za idealni reseni, kde pouziji minimum SW, protoze cim vic tam toho nandam, tim dele se s tim budu srat a tim vetsi je sance, ze se neco zepsuje. Takze idealne holy Raspbian, fim a nejaky skript. K tomu flashhybrid, aby mi kvuli logum nezarvala SD karta nebo logovani uplne vyhodit, protoze mi na fotoramecku k necemu bude leda tak pri odladovani.

Diky za pouceni o zajimavem programu.

Treba v Ubuntu ale neni. Kdyz bude chtit za cas prejit na jiny hw a os, bude muset shanet jiny program, nebo neco kompilovat.

Pokud by puvodni tazatel resil zobrazovani pres fb a umel to, uz by mel problem davno vyreseny.

Tazatel resi, jak udelat fotoramecek na RPi. Opravdu nevim, proc bych mel resit moznost, ze by jednou chtel prejit na Ubuntu na nejakem desne khuul HW. Neresi se tady, jak udelat fotoramecek z libovolneho HW, ale jak to udelat  z RPi. A kdyby jednou tazatel mel krizi stredniho veku a chtel ramecek mit na severu IMB s Ubuntu, tak reseni s fim jednoduse zahodi, protoze ho bude stat tak hodinu prace, jestli je borec nebo si s tim bude trochu dele hrat a neco se nauci, jestli borec neni. To bychom take mohli zacit resit, ze za pet let by tazatel mohl chtit prejit na Widle.

Takze ja bych nahodil Raspbian + fim + dvifb, prihral tam par fotek a zkusil, co to dela a jestli to vyhovi. Cimkoliv slozitejsim bych si lamal hlavu az tehdy, kdyby se to s uvedenymi udelat nedalo.