Android je Linux nebo Unix?

Kit

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #15 kdy: 15. 11. 2010, 22:30:34 »
Učitelé, kteří propagují ten Jediný Správný Operační Systém to mají ve školství prostě jednodušší.
Tohle je až problém druhé úrovně. Mě tady spíš štve přístup "říkám studentům, co mě napadne". Ten člověk měl vzejít z akademického prostředí a měl by chápat smysl zdrojů, odkazů a ověřování údajů. A ne jen "ono se to říká, tak to bude pravda" nebo ještě hůř "si to myslím, tak co".
Právě proto učím své studenty, aby si zvykli o mých výrocích pochybovat a naučili se oponovat a dávat protinázory, za které jsem vděčný. Výuka je pak mnohem zajímavější pro obě strany. Nepotřebuji, aby se mnou souhlasili. Někteří studenti to však dodnes nepochopili a nechají se nalévat vědomostmi bez chápání. Je to pro ně pohodlnější.


anonym

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #16 kdy: 16. 11. 2010, 06:53:19 »
Tady http://linuxzblizka.blog.zive.cz/2010/03/utajovane-technologie-googlu/ jsou zmíněné důležité serverové technologie využívané Googlem. Google na serverech používá jen Linux s namíru navrženým souborovým systémem a speciálními databázovými řešeními.

Xplener

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #17 kdy: 16. 11. 2010, 18:58:03 »
hm tak jsem jsem zjistil něco nového napsal jsem dotaz na fan atránku google na facebooku http://www.facebook.com/googlecz s androidem se shodli ale tvrdí že na srvrech mají unix . Tak teď už opravdu nevím čemu věřit


Radek

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #19 kdy: 16. 11. 2010, 21:57:45 »
Androjid stojí na modifikovaném linuxové kernelu. Linux je unix like os a certifikaci jako ikrevnej unix nemá ale implementuje posix. označení unix pokud se nepletu je vá zané na certifikaci a asy bude vázané na použití jádra odvozeného od puvdních unixsistémů nebobsd


Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #20 kdy: 17. 11. 2010, 11:58:02 »
bude vázané na použití jádra odvozeného od puvdních unixsistémů nebobsd

BSD je jeden z "původních unixů", ne?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Unix_history-simple.png

radek

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #21 kdy: 17. 11. 2010, 12:21:12 »
To já jsem na střední osvítil pár učitelů linuxem a dopadlo to dobre (v odbornym vycviku pouzivali ve 2 ucebnach linux, udajne tedka je to ve vsech a dokonce to zacinaj pouzivat na teorii v ikt- distro UBUNTU) :)

JS

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #22 kdy: 18. 11. 2010, 09:40:03 »
Je to logicke:

1. Android je Linux.
2. Linux je Unix.
3. Android neni Unix.

 ;D

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #23 kdy: 18. 11. 2010, 11:36:34 »
Je to logicke:
1. Android je Linux.
2. Linux je Unix.
3. Android neni Unix.

Je to ještě logičtější: Linux není Unix :)

JS

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #24 kdy: 18. 11. 2010, 13:04:36 »
Je to ještě logičtější: Linux není Unix :)

Hm, to mi logicke neprijde. Kdyz bychom to brali podle tech certifikaci, tak skutecne Linux neni Unix, ale takovy z/OS ano. Z praktickeho hlediska je ale Linux rozhodne vic Unix nez z/OS.

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #25 kdy: 18. 11. 2010, 13:18:06 »
Hm, to mi logicke neprijde. Kdyz bychom to brali podle tech certifikaci, tak skutecne Linux neni Unix, ale takovy z/OS ano. Z praktickeho hlediska je ale Linux rozhodne vic Unix nez z/OS.

Samozřejmě se nám může ZDÁT něco "víc Unix", ale ve skutečnosti je to pokud vím tak, že slovo "Unix" je ochranná známka, kterou aktuálně vlastní The Open Group, která ji propůjčuje na základě (placené) certifikace.

viz
http://www.opengroup.org/openbrand/register/xy.htm
http://www.opengroup.org/openbrand/register/xx.htm
http://www.opengroup.org/openbrand/register/xe.htm

Takže oficiálně je to tak, že MacOS Unix je, zatímco *BSD unixy nejsou ;) z/OS tam taky nikde nevidím.

Sten

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #26 kdy: 18. 11. 2010, 21:04:59 »
Linux je jádro. Jádro nemá k UNIXu žádný vztah, takže o něm nelze prohlásit, jestli je nebo není UNIX.

GNU/Linux je UNIX-like systém (není to oficiálně UNIX, protože není certifikovaný, ale chová se jako UNIX).

Android používá Linux, ale není UNIX-like systém. Je to nový systém s vlastním způsobem fungování. Nicméně protože používá Linux, lze do něj (po rootnutí) doinstalovat systém GNU (např. Debian) a udělat z něj UNIX-like systém. GNU/linuxové a androidí aplikace spolu ale nebudou moc komunikovat.

MaT

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #27 kdy: 19. 11. 2010, 06:01:28 »
Linux je jádro. Jádro nemá k UNIXu žádný vztah, takže o něm nelze prohlásit, jestli je nebo není UNIX.

Ze stejného důvodu, co popisujete níže o něm lze prohlásit, že to není UNIX. Prostě to vlastník značky nedovolil.

Citace
GNU/Linux je UNIX-like systém (není to oficiálně UNIX, protože není certifikovaný, ale chová se jako UNIX).

Android používá Linux, ale není UNIX-like systém. Je to nový systém s vlastním způsobem fungování. Nicméně protože používá Linux, lze do něj (po rootnutí) doinstalovat systém GNU (např. Debian) a udělat z něj UNIX-like systém. GNU/linuxové a androidí aplikace spolu ale nebudou moc komunikovat.

Pokud se nepletu, tak ani spojení "UNIX-like" nelze používat, stejně jako UN*X apod. (Analogie s porušením práv v nedávném případu Zdeněk Svěrák vs. prodejní řetězec se stavebninami)

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #28 kdy: 24. 11. 2010, 16:55:06 »
Citace
Takže oficiálně je to tak, že MacOS Unix je, zatímco *BSD unixy nejsou  z/OS tam taky nikde nevidím.

Tohle prohlášení postrádá veškerou logiku vzhledem k faktu, že MacOS z BSD vychází a BSD UNIX bezpochyby je a to dokonce jedna z původních větví.

Co se týče LINUX-UNIX tam asi za sebe mluvý zkratka GNU která znamená "GNU is not UNIX".

Re: Android je Linux nebo Unix?
« Odpověď #29 kdy: 24. 11. 2010, 18:18:18 »
Citace
Takže oficiálně je to tak, že MacOS Unix je, zatímco *BSD unixy nejsou  z/OS tam taky nikde nevidím.

Tohle prohlášení postrádá veškerou logiku vzhledem k faktu, že MacOS z BSD vychází a BSD UNIX bezpochyby je a to dokonce jedna z původních větví.

MacOS zas tak moc kromě jádra z FreeBSD nemá...

Ale hlavně, nepřehlídls to slovo "oficiálně"?

I kdyby se nakrásně tepláky Hiung Xong se čtyřmi pruhy vyráběly ze stejné látky a ve stejné továrně jako tepláky Adidas, tak to "oficiálně" prostě Adidas není :)