Instalace Xubuntu na externí HDD

m2e3

Instalace Xubuntu na externí HDD
« kdy: 10. 09. 2015, 17:21:13 »
Dobrý den,
Prosím, potřeboval bych poradit. Nedávno jsem si pořídil do svého notebooku SSD disk a původní HDD nyní používám, jako externí harddisk pro multimedia. Nyní bych chtěl externí HDD rozdělit a nainstalovat na něj distribuci linuxu (jeden oddíl pro linux druhý pro média), ale instalaci bych potřeboval provést tak, aby mi to nijak nezasáhlo do notebooku - nechci dualboot výběr. Chci si zvolit sám, kdy má notebook najet do linuxu. Permanentně chci mít zvolený boot do systému Windows. 

Jde tato instalace provést? Pokud ano, prosím, jak? Děkuji
« Poslední změna: 11. 09. 2015, 21:44:13 od Petr Krčmář »


Re:Instalace linuxu (xubuntu) na externí HDD
« Odpověď #1 kdy: 10. 09. 2015, 17:44:10 »
Dobrý den,
Prosím, potřeboval bych poradit. Nedávno jsem si pořídil do svého notebooku SSD disk a původní HDD nyní používám, jako externí harddisk pro multimedia. Nyní bych chtěl externí HDD rozdělit a nainstalovat na něj distribuci linuxu (jeden oddíl pro linux druhý pro média), ale instalaci bych potřeboval provést tak, aby mi to nijak nezasáhlo do notebooku - nechci dualboot výběr. Chci si zvolit sám, kdy má notebook najet do linuxu. Permanentně chci mít zvolený boot do systému Windows. 

Jde tato instalace provést? Pokud ano, prosím, jak? Děkuji
Nevidím v tom problém, proste nechať GRUB nainštalovať na HDD a boot riešiť napríklad F12 v BIOS-e, pokiaľ takéto niečo notebook umožňuje.
Samozrejme to bude chcieť si dať pozor pri inštalácii, vedieť, ako je tenktorý disk pripojený a pravdepodobne použiť rozšírené nastavenia.
Osobne by som radšej dal externý HDD namiesto DVD, ak je to možné, keďže CD(DVD) som naposledy použil, keď som známemu opravoval widle.

m2e3

Re:Instalace linuxu (xubuntu) na externí HDD
« Odpověď #2 kdy: 10. 09. 2015, 19:00:10 »
Taky si myslím, že by to neměl být problém. Jediné z čeho mám obavy, že po instalaci linuxu, se mi zavede dualboot tabulka (výběr systému při startu) a to nechci. Chci aby notebook najížděl automaticky do systému Windows a boot do systému linux bych si zvolil sám.

Re:Instalace linuxu (xubuntu) na externí HDD
« Odpověď #3 kdy: 10. 09. 2015, 19:26:04 »
Taky si myslím, že by to neměl být problém. Jediné z čeho mám obavy, že po instalaci linuxu, se mi zavede dualboot tabulka (výběr systému při startu) a to nechci. Chci aby notebook najížděl automaticky do systému Windows a boot do systému linux bych si zvolil sám.

Najjednoduchší spôsob bude, keď na čas inštalácie odpojíš SSD - napríklad v BIOSe, x(ubuntu) to nebude vadiť, keď bude neskôr na /dev/sdb a nie na /dev/sda, pretože GRUB štandardne hľadá rootFS podľa UUID.

Trubicoid2

Re:Instalace linuxu (xubuntu) na externí HDD
« Odpověď #4 kdy: 10. 09. 2015, 19:59:33 »
A na te bootovaci tabulce v grubu ti vadi presne co? Da se nastavit, aby bez niceho bootovaly widle.


Livan

Re:Instalace linuxu (xubuntu) na externí HDD
« Odpověď #5 kdy: 10. 09. 2015, 20:01:16 »
Taky si myslím, že by to neměl být problém. Jediné z čeho mám obavy, že po instalaci linuxu, se mi zavede dualboot tabulka (výběr systému při startu) a to nechci. Chci aby notebook najížděl automaticky do systému Windows a boot do systému linux bych si zvolil sám.

Pokud tam budeš mít doalboot, tak tam jde taky nastavit, aby přednostně startoval po pár vteřinách windows a jenom když chci, tak posunu kurzor na položku linux a spustím linux. Jak jinak chceš mít možnost spustit linux? To budeš manipulovat s diskem nebo jak chceš spouštět ten linux?

m2e3

Re:Instalace linuxu (xubuntu) na externí HDD
« Odpověď #6 kdy: 10. 09. 2015, 21:42:25 »
Tak jsem se pokoušel Linux nainstalovat na externí HDD. Bohužel průvodce instalací Linuxu viděl externí disk jako jednotný prázdný svazek. Nikoliv jako dva oddíly (vytvořené ve Windows), takže jsem instalaci přerušil. Nechci přijít o data na prvním oddílu.
Nevíte, čím by to mohlo být? Děkuji

jose_d_np

Re:Instalace linuxu (xubuntu) na externí HDD
« Odpověď #7 kdy: 10. 09. 2015, 22:11:13 »
Tak jsem se pokoušel Linux nainstalovat na externí HDD. Bohužel průvodce instalací Linuxu viděl externí disk jako jednotný prázdný svazek. Nikoliv jako dva oddíly (vytvořené ve Windows), takže jsem instalaci přerušil. Nechci přijít o data na prvním oddílu.
Nevíte, čím by to mohlo být? Děkuji
..že windows vytvořily nějaké zvláštní oddíly, které nejsou pro jiný OS čitelné. Data odzálohuj a oddíly vytvoř v live distru přes gparted nebo podobný tool. Bez zálohování média bych se do podobných věcí vůbec nepouštěl.

Re:Instalace linuxu (xubuntu) na externí HDD
« Odpověď #8 kdy: 11. 09. 2015, 06:36:59 »
A na te bootovaci tabulce v grubu ti vadi presne co? Da se nastavit, aby bez niceho bootovaly widle.
Problém nastane vtedy, ak bude Linux na externom HDD a ten nebude počas bootovania k dispozícii (pretože je externý). Márne bude zavádzač GRUB na vnútornom SSD, keď nenájde /boot/grub/grub.cfg, pretože ten je na odpojenom HDD, nič nenabootuje, ani tie nešťastné widle.
Teoreticky by mohla byť malá partícia /boot na SSD, vtedy by odpojenie HDD pre štart widlí nevadilo.

nobody

Re:Instalace linuxu (xubuntu) na externí HDD
« Odpověď #9 kdy: 11. 09. 2015, 07:02:53 »
Problém nastane vtedy, ak bude Linux na externom HDD a ten nebude počas bootovania k dispozícii (pretože je externý).
[...]

Prave proto je rozumne zvolit instalaci grub na externi HDD...
Pokud bude pripojen bude navolen start z nej, zobrazi se GRUB s moznosti Linux_z_externiho_HDD a Windows_z_interniho_SSD...
Pokud bude odpojen bude se proste startovat rovnou Windows pres svuj NTLDR ulozeny na SSD ;)

m2e3

Re:Instalace Xubuntu na externí HDD
« Odpověď #10 kdy: 12. 09. 2015, 05:19:27 »
Myslel jsem si, že bude problém, jakmile bude externí disk odpojen. Jenže o instalaci GRUB slyším poprvé. Musím zagooglit, co a jak.