PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov

donino

PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« kdy: 08. 09. 2015, 13:34:19 »
Dobry den, mam taky problen ze neviem ako spravit aby programy nainstalovane v playonlinux pod jednym pouzivatelom mohol pouzivta aj iny pouzivtel toho isteho pc? Skusal som presunut priecinok .PlayOnLinux do priecinka /zdielane ktoreho opravnenia citania a zapisu som nastavil pre skupinu "spolocne" (ktorej clenmi su obaja pouzivatelia). U oboch pouzivatelov som vytvoril prepojenie na tento priecinok ako keby bol playonlinux pod domovskym adresarom. Ale programy funguju iba z toho prveho pouzivatela kde boli instalovane v tom druhom mi vzdy PlayonLinux skonci chybov. Prosim Vas neviete mi poradit co moze byt zle, pripadne ako to spravit inak???
« Poslední změna: 08. 09. 2015, 13:55:59 od Petr Krčmář »


ByCzech

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #1 kdy: 08. 09. 2015, 15:37:49 »
Dobry den, mam taky problen ze neviem ako spravit aby programy nainstalovane v playonlinux pod jednym pouzivatelom mohol pouzivta aj iny pouzivtel toho isteho pc? Skusal som presunut priecinok .PlayOnLinux do priecinka /zdielane ktoreho opravnenia citania a zapisu som nastavil pre skupinu "spolocne" (ktorej clenmi su obaja pouzivatelia). U oboch pouzivatelov som vytvoril prepojenie na tento priecinok ako keby bol playonlinux pod domovskym adresarom. Ale programy funguju iba z toho prveho pouzivatela kde boli instalovane v tom druhom mi vzdy PlayonLinux skonci chybov. Prosim Vas neviete mi poradit co moze byt zle, pripadne ako to spravit inak???

Nastudujte si práva a acl u souborů a adresářů. Pochopíte. ;)

donino

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #2 kdy: 08. 09. 2015, 17:30:42 »
to je pekne, ale ako to mam teda riesit? alebo mam snad ten isty program instalovat pod kazdeho pouzivatela?

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #3 kdy: 08. 09. 2015, 18:19:49 »
Neříkám, že tohle řeším taky (nebo budu někdy řešit), ale taky by mě zajímalo, jak se takový věci dá docílit...

(Blbej nápad: Udělat přiměřeně velkej loop, ten naformátovat na FAT -> bez práv, namountovat ho někam a tam nainstalovat hru/program ve Wine. Teoreticky by k tomu umístění mohlo přistupovat víc uživatelů a protože nelze přidělit souborům na FAT práva, nemusel by být problém...)

donino

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #4 kdy: 08. 09. 2015, 19:52:16 »
Neříkám, že tohle řeším taky (nebo budu někdy řešit), ale taky by mě zajímalo, jak se takový věci dá docílit...

(Blbej nápad: Udělat přiměřeně velkej loop, ten naformátovat na FAT -> bez práv, namountovat ho někam a tam nainstalovat hru/program ve Wine. Teoreticky by k tomu umístění mohlo přistupovat víc uživatelů a protože nelze přidělit souborům na FAT práva, nemusel by být problém...)
zda sa mi to zbytocne zlozite kedze neviem dopredu povedat kolko programov chcem instalovat, ale dakujem za tip a vyskusam ci by to slo touto cestou :)


donino

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #5 kdy: 08. 09. 2015, 20:23:16 »
Neříkám, že tohle řeším taky (nebo budu někdy řešit), ale taky by mě zajímalo, jak se takový věci dá docílit...

(Blbej nápad: Udělat přiměřeně velkej loop, ten naformátovat na FAT -> bez práv, namountovat ho někam a tam nainstalovat hru/program ve Wine. Teoreticky by k tomu umístění mohlo přistupovat víc uživatelů a protože nelze přidělit souborům na FAT práva, nemusel by být problém...)
konci to chybou ze playonlinux nepotporuje suborvy system FAT

samalama

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #6 kdy: 08. 09. 2015, 20:51:24 »
instaluj vsetko do jedneho konta a potom to cele zkopiruj do druheho...

nobody

Q
« Odpověď #7 kdy: 08. 09. 2015, 20:53:39 »
oficialni FAQ hlasa ze sdilet .wine neni mozne:
http://wiki.winehq.org/FAQ#head-f54d469b937b82e6d757a851dfcece0167919859

sdilet stejnou skupinu nebude mozne protoze si wine (v ramci  bezpecnosti) pri pusteni kontroluje jestli jsi vlastnikem .wine
z toho duvodu asi nelze pouzit ten FAT loop (kterej by jinak nebylo problem rozsirovat dle libosti - pomoci dd natahnout soubor a pak pomoci fatresize natahnout filesystem)

sice stare, ale mozna je tohle porad jedina moznost, tedy specialni uzivatel pro wine a poustet vse pro wine pod jeho username a v jeho homedir: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=917422
btw: misto editace sudoers, je vhodnejsi pouzit visudo(ovlada se jako editor vi) ktere ti nedovoli zapsat nejakou kravinu/preklep diky ktere(mu) by jsi pak uz nemusel mit moznost pouzit sudo na nic (do nastartovani livecd/usb a oprave sudoers souboru)

karlik

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #8 kdy: 08. 09. 2015, 21:26:33 »
V terminálu jako root:

bindfs -o perms=0666:+X /home/karel-odkud/.PlayOnLinux /home/adam-kam/.PlayOnLinux
(bindfs -o perms=0660:+X,group=spolocne /zdielane  /zdielane )

/etc/fstab:
bindfs#/zdielane    /zdielane    fuse    perms=0660:+X,group=spolocne    0    0

ByCzech

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #9 kdy: 09. 09. 2015, 00:45:21 »
to je pekne, ale ako to mam teda riesit? alebo mam snad ten isty program instalovat pod kazdeho pouzivatela?

Aha, takže jste nepochopil...

První část jste udělal v podstatě (!) dobře. To co vám chybí je nastavit správě práva tak, aby uživatelé měli potřebná práva - jde o to, aby všichni relevantní uživatelé měli práva stejná jako uživatel, který něco nainstaloval. Už je to jasnější s těmi právy a ACL?

donino

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #10 kdy: 09. 09. 2015, 11:57:56 »
V terminálu jako root:

bindfs -o perms=0666:+X /home/karel-odkud/.PlayOnLinux /home/adam-kam/.PlayOnLinux
(bindfs -o perms=0660:+X,group=spolocne /zdielane  /zdielane )

/etc/fstab:
bindfs#/zdielane    /zdielane    fuse    perms=0660:+X,group=spolocne    0    0
dakujem, bohuzial nepomohlo

donino

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #11 kdy: 09. 09. 2015, 12:01:19 »
to je pekne, ale ako to mam teda riesit? alebo mam snad ten isty program instalovat pod kazdeho pouzivatela?

Aha, takže jste nepochopil...

První část jste udělal v podstatě (!) dobře. To co vám chybí je nastavit správě práva tak, aby uživatelé měli potřebná práva - jde o to, aby všichni relevantní uživatelé měli práva stejná jako uživatel, který něco nainstaloval. Už je to jasnější s těmi právy a ACL?
to mi je jasne, lenze to nepomaha. vyskusal som tucet roznych prikazov a stale to nejde

radek

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #12 kdy: 09. 09. 2015, 12:03:28 »
A to je jeden z duvodu, ptoc se linux nehodi na desktop.

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #13 kdy: 09. 09. 2015, 13:01:09 »
A to je jeden z duvodu, ptoc se linux nehodi na desktop.


Pre mňa takýto dôvod určite neobstojí, keďže na mojich PC wine a ani jeho deriváty nie sú nainštalované a ani mi nechýbajú. Okrem toho som na nich vždy jediný užívateľ (moja partnerka má vlastný notebook, samozrejme s Linuxom).

donino

Re:PlayOnLinux/Wine pre viac užívateľov
« Odpověď #14 kdy: 09. 09. 2015, 17:36:19 »
A to je jeden z duvodu, ptoc se linux nehodi na desktop.


Pre mňa takýto dôvod určite neobstojí, keďže na mojich PC wine a ani jeho deriváty nie sú nainštalované a ani mi nechýbajú. Okrem toho som na nich vždy jediný užívateľ (moja partnerka má vlastný notebook, samozrejme s Linuxom).
Tak ale zas na singleuser mozem rovno pouzivat MS-DOS. Ako ide o to ze ked teda uz nie kazdy program z windowsu ma adekvatnu nahradu na linux by aspon ten kvazi emulator mohol fungovat.