Stavba NAS

Re:Stavba NAS
« Odpověď #45 kdy: 07. 09. 2015, 15:09:16 »
Se ZFS bych se osobně nezabýval.. nepřijde mi to pro domácí server ničím zásadně zajímavé..
Je to zásadně zajímavé několika věcmi.

týden trvající resliveringy atp.
Cože? ZFS má právě oproti normálním RAIDům (sw i hw) právě tu výhodu, že resilveruje jenom to, co je opravdu potřeba. Potřebný čas se tím právě dramaticky zkrátí.

NASy založené na FreeBSD, jako je FreeNAS, jsou sice oddladěné i se ZFS, ale zároveň se tam dá občas narazit na problémy s omezením v některých aplikacích.. Např. DLNA servery dokáží automaticky aktualizovat svou databázi po přidání nového souboru, protože používají na Linuxu inotify. Na FreeBSD je sice obdobná možnost s kqueue, ale žádný z běžně rozšířených DLNA serverů jej nepoužívá, takže nezbývá než periodicky proskenovávat všechny soubory s médii.

Citace
KQUEUE=on: Experimental patch for automatic rescan using kqueue(2)
https://www.freshports.org/net/minidlna/


MilanK

Re:Stavba NAS
« Odpověď #46 kdy: 07. 09. 2015, 16:28:46 »
.. Bez ECC by som NAS nemohol pouzit na zalohu dolezitych, jedinecnych dat ako moj fotoarchiv. ...
Nevím, zda si nenaběhnu, větu vyznívá poměrně ironicky. Nicméně - pokud se zrovna u fotek poškodí pár bitů, přijdete o něco zásadního? (Teď doufám, že nejste digi purista [1], protože pak bych se touto otázkou samozřejmě totálně znemožnil.)

[1] fotí pouze na základní ISO; zásadně ze těžkého stativu; nepoužívá digitální korekce; a má senzor od Fuji Foveon nebo alespoň X-Trans)

Re:Stavba NAS
« Odpověď #47 kdy: 07. 09. 2015, 18:28:16 »
Nicméně - pokud se zrovna u fotek poškodí pár bitů, přijdete o něco zásadního?
Spíš jde asi o to, že u některých zálohovacích formátů může jedna chyba znečitelnit celý archiv. Nebo asi i zapsat nějaká chybná FS metadata a tím poničit celý FS (?)

Ale to jsme myslím na docela teoretické rovině - normální člověk má normální desktop bez ECC a nemá s tím problém :)   (to neříkám ze závisti, sám mám taky na práci workstejšnu s ECC, ale z neECC bych taky žádný pupínky neměl :) )

Karlitos

Re:Stavba NAS
« Odpověď #48 kdy: 07. 09. 2015, 19:55:02 »
Ahoj,

predne diky vsem za tolik odpovedi na mojue ostatni dotazy. Ale cim vic o tom premyslim tim vic se nemuzu rozhodnout. Serverovy hardware je sice fajn, ale remote management a ctyry sitove karty moc nevyuziju a za ten priplatek mi to nestoji.

Otazka ECC ano anebo ne totiz vychazi 5-6000,- kc min nebo vic. Coz neni uplne malo. Jenze mit poskozene soubory je "k nezaplaceni".  Ze v pripade ne-ECC pameti muze jit cely souborovy system ZSF do kopru uz sem si vygooglil. Ale co v pripade ostatnich scenaru ?

Treba:
- softwarovy raid 5 s ext4
- softwarovy raid 5 s btrfs
- sifrovane kontejnery, sifrovany filesystem

Rekneme ze koupim  disky, udelam raid, udelam nejake sifrovane kontejnery a zacnu na ne nahravat data. Dokumenty, fotografie, videa, hudbu ... Ty si budu pak prohlizet prez sit na tabletu, telvizi, asi malokdy budu zpracovavat data primo na tom NASU. Spis stylem: lokalni kopie na PC -> zpracovani -> ulozeni.

Po diskuzi tady a tom co jsem si nasel na internetu mam spatny pocit, ze za dva roky najednou nebudu moc najednou otevrit fotky, prehrat videa ... Jasna vec je data zalohovat jeste jinam, jenze kdyz se do te zalohy dostanou data poskozena tak stejne smula. No a ted tedy co ?

j

Re:Stavba NAS
« Odpověď #49 kdy: 07. 09. 2015, 20:39:04 »
Nicméně - pokud se zrovna u fotek poškodí pár bitů, přijdete o něco zásadního?
Spíš jde asi o to, že u některých zálohovacích formátů může jedna chyba znečitelnit celý archiv. Nebo asi i zapsat nějaká chybná FS metadata a tím poničit celý FS (?)

Ale to jsme myslím na docela teoretické rovině - normální člověk má normální desktop bez ECC a nemá s tím problém :)   (to neříkám ze závisti, sám mám taky na práci workstejšnu s ECC, ale z neECC bych taky žádný pupínky neměl :) )

Normalni clovek (= drtiva vetsina) ma desktop s jedinym diskem (protoze vic pismen abecedy neovlada, a to myslim zcela vazne, to je totiz primarni duvod), nezalohuje, nema ups ... a o moznosti mit data na sitovym ulozisti, nema ani paru.


BTW: Ecc je problem zcela virtualni, chybujici RAMka by dost pravdepodobne sejmula celej system. A pokud uz bych resil bezpecnost RAM, tak samosebou, pametovej RAID (kazdej normalni server umi ...). Zaroven je v poli trebas mit baterku zalohujici pamet radice ... samozrejme ups, ty radice je treba mit dva => disky vyhradne sas, pochopitelne je treba mit hotspare a i coldspare, kdyby neco.

Takze kdyz to vemu tak kolem a kolem, za min nez 1/2M nema smysl vubec o nicem premejslet, protoze se to doma neda pouzivat.


2Karlitos:
sw raid  (pro doma asi 5tka z hlediska nakladu) ti bude fungovat "pomerne" normalne. Jen se musis smirit s tim, ze v pripade ze se bude prepocitavat, si proste pocekas, ale to by sis pocekal i na poli za o par radu vetsi $$$. Se sifrovanim se to ma tak, ze si to nejlip vyzkousej - co CPU da.

Priklad - obstarozni c2q, truecrypt.
AES 340 MB/s
AES-Twofish-Serpent 75MB/s

Davam nejrychlejsi a nejpomalejsi variantu. CPU samo neumi aes-ni. Musis samo taky pocitat s tim, ze neco sezere ten raid. Ale realita je, ze 4diskovej raid pomalych disku dava pri cteni a desifrovani  pres 150MB/s, coz je vzhledem k ucelu naprosto vpohode. I kdyby ten celer toho HPcka daval ctvrtinu, porad je to IMO vpohode pouzitelny. Zapis Je zhruba polovicni. Pri kopirovani z disku na disk (oba sifrovany) to CPU zatizi nekde kolem 30%.

Hele http://www.cpu-world.com/Compare/555/Intel_Celeron_Dual-Core_G1610T_vs_Intel_Core_2_Quad_Q6600.html => zadna tragedie. Bude to trochu horsi = CPU vic zatizeny, ale pouzitelny.


Re:Stavba NAS
« Odpověď #50 kdy: 07. 09. 2015, 20:49:46 »
Otazka ECC ano anebo ne totiz vychazi 5-6000,- kc min nebo vic. Coz neni uplne malo. Jenze mit poskozene soubory je "k nezaplaceni".  Ze v pripade ne-ECC pameti muze jit cely souborovy system ZSF do kopru uz sem si vygooglil. Ale co v pripade ostatnich scenaru ?
1. ECC řeší některé zdroje poškození dat, jiné zůstávají.
2. Netýká se to vůbec jenom ZFS, týká se to úplně všeho - prostě jakákoliv data v počítači můžou být poškozena. Třeba budeš bootovat a místo nápisu "Linux" se ti tam z ničehožnic objeví "Tinux".
3. ZFS narozdíl od jiných FS dělá checksum, takže pokud dojde k poškození na disku, tak to aspoň zjistíš, jinde to nezjistíš vůbec (googluj "silent data corruption")
4. zkus si najít, jaká je pravděpodobnost takového poškození - obvykle se to udává jako počet bitů, které musíš zpracovat, aby se ti jeden bit z nich překlopil. Jsou to velká čísla.
5. Reálně vzato u běžných "domácích" dat máš obrovské množství dat, kde ti flip jednoho bitu vůbec nevadí. Typicky ty fotky a videa. Tam to prostě ani nepostřehneš. Tím se pravděpodobnost závažného poškození dál snižuje.
6. Pokud ti u nějakých dat fakt o konzistenci jde, je potřeba u těch dat prostě všude kontrolovat checksum. Udělat zálohu bokem, obnovit ji, zkontrolovat checksum.
7. Správně bys u záloh taky měl dělat pravidelné obnovování, abys zjistil, jestli nespolíháš na něco, co nejde ani přečíst.
8. Veškerá bezpečnost dat je jenom o pravděpodobnosti. 100% bezpečnost neexistuje.
9. Nehroť to! Běžný způsob ukládání dat a běžný způsob zálohování úpně stačí. ECC a další nuance můžeš pro domácí účely úplně s klidem pustit z hlavy.

MartinX

Re:Stavba NAS
« Odpověď #51 kdy: 07. 09. 2015, 21:35:46 »
ECC a další nuance můžeš pro domácí účely úplně s klidem pustit z hlavy.

Je zaujimave, ze desktopove Skylake Core i3 ECC podporuju, ale Core i5 a Core i7 uz nie.
http://ark.intel.com/products/90729
ECC Memory Supported ‡    Yes
http://ark.intel.com/products/88185
ECC Memory Supported ‡    No
Politiku Intelu v tejto oblasti fakt nechapem, ale existuje sanca na lacne desktopy (a samozrejme aj NAS) s ECC.

MartinX

Re:Stavba NAS
« Odpověď #52 kdy: 07. 09. 2015, 22:06:36 »
Nicméně - pokud se zrovna u fotek poškodí pár bitů, přijdete o něco zásadního?

Ako uz bolo povedane, skor sa bojim poskodenia dolezitych struktur FS kde nepridem len o par bitov, ale o vsetky data (dolezite data vratne fotoarchivu mam samozrejme zalohovane este aj mimo NAS).
Uznavam, ze som mierne paranoidny, pred par rokmi som mal na starosti backup celej banky, kde islo o ovela dolezitejsie data, par "pruserov" som s backupmi zazil a paranoja mi ostala  :) 

Trident

Re:Stavba NAS
« Odpověď #53 kdy: 07. 09. 2015, 22:13:55 »
Otazka ECC ano anebo ne totiz vychazi 5-6000,- kc min nebo vic. Coz neni uplne malo. Jenze mit poskozene soubory je "k nezaplaceni".  Ze v pripade ne-ECC pameti muze jit cely souborovy system ZSF do kopru uz sem si vygooglil. Ale co v pripade ostatnich scenaru ?
1. ECC řeší některé zdroje poškození dat, jiné zůstávají.
2. Netýká se to vůbec jenom ZFS, týká se to úplně všeho - prostě jakákoliv data v počítači můžou být poškozena. Třeba budeš bootovat a místo nápisu "Linux" se ti tam z ničehožnic objeví "Tinux".
3. ZFS narozdíl od jiných FS dělá checksum, takže pokud dojde k poškození na disku, tak to aspoň zjistíš, jinde to nezjistíš vůbec (googluj "silent data corruption")
4. zkus si najít, jaká je pravděpodobnost takového poškození - obvykle se to udává jako počet bitů, které musíš zpracovat, aby se ti jeden bit z nich překlopil. Jsou to velká čísla.
5. Reálně vzato u běžných "domácích" dat máš obrovské množství dat, kde ti flip jednoho bitu vůbec nevadí. Typicky ty fotky a videa. Tam to prostě ani nepostřehneš. Tím se pravděpodobnost závažného poškození dál snižuje.
6. Pokud ti u nějakých dat fakt o konzistenci jde, je potřeba u těch dat prostě všude kontrolovat checksum. Udělat zálohu bokem, obnovit ji, zkontrolovat checksum.
7. Správně bys u záloh taky měl dělat pravidelné obnovování, abys zjistil, jestli nespolíháš na něco, co nejde ani přečíst.
8. Veškerá bezpečnost dat je jenom o pravděpodobnosti. 100% bezpečnost neexistuje.
9. Nehroť to! Běžný způsob ukládání dat a běžný způsob zálohování úpně stačí. ECC a další nuance můžeš pro domácí účely úplně s klidem pustit z hlavy.
1. Pomerne vyznamne. Nebo si myslis ze tva data tecou odnikud primo na radic? Zvlaste v ZFS kde mas v pameti metadata, hromady pointeru kdyz mas dedup a jinych struktur? U ZFS totiz mily zlaty muzes spatnou pamety prijit o fakt dost dat i logickou strukturu!  Tady nejsi u linuxaku kteri nejsou za ta leta schopni udelat poradny FS a tak jim chybi takovato praxe. Tady se dela solidni FS ktery potrebuje solidni HW. Nebo si myslis ze do profi storagi se davaji pameti jako do grafickych topitek? Ze tam neni pamet s ECC?

2. Proc myslis? Ty si snad myslis ze sata commandy nemaji kontrolni soucet? Ze na HDD neexistuji minimalne dva korekcni mechanismy na disku(nehovoric o elektronice)? Ty si myslis ze nema CPU vnitrni opravu chyb (i u x86 odpadku se da testovat/monitorovat)? Ze fiber channel si posila data jak starej ethernet jen tak? Ale i presto na teto ceste vznikaji obcas chyby. Asi nejhloupejsi je spatny driver ci nakoply OS. Coz se muze stat vsude. Resenim je obcas par commandu udelat sw, poslat je pres pass-trough a vycis si je asicem ci totez opacne a verifikovat jestli nekravi.

3. Nemas pravdu. Resilo  se to ze Sunem proc zrovna ZFS+ECC jsou tak dulezite kdyz jinde je to jen nice to have. Jakmile si masina zacla volat servis na pametove moduly delal se scrub. To je jeden z duvodu proc ma Solaris autodiagnostiku napriklad chyby na sbernici pameti, chyby radice pameti. Protoze uz tehdy si pripravovali podhoubi pro vyrobu storagi na ZFS.  http://jrs-s.net/2015/02/03/will-zfs-and-non-ecc-ram-kill-your-data/
https://www.usenix.org/legacy/event/fast10/tech/full_papers/zhang.pdf

5. Ne zas tak mala. Kdyz si predstavis ze na bezne velkopodnikove storage je nekolik peta a je tam nejaky pohyb dat a kdyz si ho vyscitas.

6. Ne tak se to nedela. To bys kontroloval treba data z urychlovacu  do smrti a data pro billing systemy taky nebudes ukladat v syrovem tvaru. Ja nevim jak bych doma verifikoval ty terabajty. Ono se to totiz nedela vubec a proste se veri s chybama se pocita a proste se duplikuje nebo voli hodne robustni zaznam. U operatoru se obcas chyba v billingu  nauctuje zakosi a je to. Zapominas na to ze kazdym projetim se medium jaksi opotrebovava. Viz. killed by testing - znamy to jev z kosmickych programu.

7. Staci verifikace a obcas srovnat katalogy nebo se mrknout jestli tam ta data jsou. Proc obnovovani?
 
8. Tak je to v zivote se vsim. Krome smrti a vybercu dani.

9. ZFS bylo vyvinuto na systemech kde je ECC samozrejmosti. A jeste dlouho po tom vam system se selhanymi pametovymi moduly bezel. Nektere mely uptime i 1000dni nez je dali do srotu. Toto je treba miti na pameti.

Kolik sytemu ze ZFS jste davali dohromady? Kolik jste obnovovali. Kdo zkousel zdbg a tracovat co se deje vevnitr dtracem? Podarilo se vam prepsat nekdy zfs shared lun? Rad si s nekym pokecam. Ale s nekym kdo ma se ZFS leta praxe. Pokud mozno kdyz Sun jeste nepoustel ZFS verejne.

Karlitos

Re:Stavba NAS
« Odpověď #54 kdy: 07. 09. 2015, 22:19:20 »
Panove diky! Asi sem to vazne mov hrotil, uz sem se smiroval s tim ze bez vyplaznu 550€ a to bude jeste bez disku.

Kdybych se nakonec rozhodnul pro AES tak bych sel do teto desky od supermicro. Cena od 300€ vyse  ::)

Misto toho koupim desku s Braswellem od Asrocku, bud N3150-itx nebo N3150DC-itx, do te prvni bych musel dokoupit pico-atx zdroj ale aspon bych se nebal ze mi napajeni 4diskoveho pole skrz motherboard odpali desku.

K tomu dokoupim jeste kartu pro MiniPci MPCE1061 a budu mit dalsi 2 Sata - ten Asmedia cip obsluhuje na ty desce stejne 2 z tech 4 portu

Plotnove disky budou pripojene na ty radice od ASM1061 a na jeden z tech Sata, co jde prez CPU prijde nejake male SSD.

Petabajty na tom mit nebudu a spis nez FreeNAS budu volit Openmediavault.

Re:Stavba NAS
« Odpověď #55 kdy: 07. 09. 2015, 22:38:48 »
Tridente, prosímtě, co tady zas hrotíš? Bavíme se o domácím NASu, kde je tuna nakradených filmů, fotky z dovolené v Karibiku a pár PDFek s nějakýma fakturama od O2. Nejcennější kousky (ta fotka, kde Lojza padá ze židle na kalbě v Horní Lomné) jsou i někde jinde, kdyby něco.

Jasně, ECC vždycky snižuje riziko, ale je taky třeba zvážit, že ten NAS mám doma na botníku a riziko kompletní ztráty dat vlivem toho, že mi při zavazování bot ujede noha, je řádově vyšší než flip bitu v nějakých kriticky důležitých datech. A to ani nemluvím o přepětí, blesku, ... který ti odpálí ten NAS celej a ECC paměti si můžeš vetknout do špic :)

U většiny bodů vůbec nechápu, proč reaguješ tak, jak reaguješ, protože jsem nenapsal nic, co by tvoje reakce popírala, ale nebudu to rozebírat, v tématu o domácím NASu mi to přijde fakt ujetý.

msmucr1

Re:Stavba NAS
« Odpověď #56 kdy: 08. 09. 2015, 00:47:45 »
Se ZFS bych se osobně nezabýval.. nepřijde mi to pro domácí server ničím zásadně zajímavé..
Je to zásadně zajímavé několika věcmi.

Jasně, je to pokročilý souborový systém 21. století atp.. Checksumy, COW, prevence write hole, flexibilní pooly.. Dokážu si představit, že to někde bude fakt excelentní volba.
Nicméně pragmaticky vzato.. ve většině případů (teď mluvím v kontextu domácího NASu, přesně jak jsi zmínil.. Terabytová hromada torrentů se seriály a filmy, možná stovky GB fotek, desítky GB muziky, která je z 95% na Spotify a pár stovek MB dokumentů.. vše na jednom velkém sdíleném disku) je to podle mě overkill.
Někdo o tom možná ze začátku uvažuje tak, že to bude postupně nafukovat a každý rok kupovat další disk nebo tak.. Nevím, vždycky mi nejlíp spolehlivostně vycházelo - chvíli počkat s investicí, koupit všechno najednou, stejně staré disky z jedné série se stejným FW, dát jim na začátku trochu záhul (třeba pomocí badblocks z e2fsprogs), zkontrolovat SMARTy a případně vyreklamovat slabší kusy.. Pak nakonfigurovat RAID, vyhnout se různým kritickým operacím (např. expanzím bez baterek a UPS) a ideálně za pět let všechno komplet otočit.. Kritická data (fotky, dokumenty) pak průběžně šoupat třeba na další externí disk..

Další osobní argument jsou potenciální kritické situace.. subsystém md-raid je poměrně konzervativní a odladěný, jsou dobře popsány různé záchrané operace.. Podporuje jej přímo většina spec. programů na záchranu dat.
Dá se z toho i svépomocí docela dobře dostat.. Např. manuální sesazení RAIDu po HW selhání dvou disků v R5, pokud se např. podaří jeden z nich v nějaké podobě stáhnout do image po výměně elektroniky nebo rekalibraci offsetu hlaviček.. Neříkám, že neexistují nějací guru na ZFS, co s tímhle také nemají problém.. ale kvůli jeho malé rozšířenosti to bude o mnoho težší (nebo ukrutně drahé)..

Takže mi to osobně přijde spíš vhodné pro lidi, co si chtějí vyloženě hrát (naučit) se ZFS.. každý týden přidat nebo ubrat jeden zpool atp. Asi v podobném duchu jako, rozběhat si ve FreeBSD v linuxové emulaci Oracle se všemi jeho závislostmi a finálně si v ní udělat repliku ukázkové databáze NorthWind :). I když vlastně pro to mám osobně docela pochopení.. :)

týden trvající resliveringy atp.
Cože? ZFS má právě oproti normálním RAIDům (sw i hw) právě tu výhodu, že resilveruje jenom to, co je opravdu potřeba. Potřebný čas se tím právě dramaticky zkrátí.

Jj, principiálně samozřejmě souhlasím, kopírují se jen bloky, co jsou potřeba.
Ja jsem vycházel z realné zkušenosti s dvěma NAS na ZFS u kamarádů, kde se měnily 2TB disky, před pár lety. Opravdu to bylo pekelně pomalé, zvlášť na nějaké slabší konfiguraci (Celeron, Nkové ATOMy).. co si vybavuji, tak jsme zkoušeli i tweak některých parametrů delay, min_time_ms.. to trochu pomohlo, ale rychlost stejně vzrostla na pár MB/s
Což je úplně neporovnatelné (chápu i principiálně) s rychlostí resyncu u softwarového md-raidu..
Možná na nějakém rychlém serveru s lepšími výkonem je to jiná káva.. tohle byly pro mě "domácí" NASy v klasickém slova smyslu.. :)

NASy založené na FreeBSD, jako je FreeNAS, jsou sice oddladěné i se ZFS, ale zároveň se tam dá občas narazit na problémy s omezením v některých aplikacích.. Např. DLNA servery dokáží automaticky aktualizovat svou databázi po přidání nového souboru, protože používají na Linuxu inotify. Na FreeBSD je sice obdobná možnost s kqueue, ale žádný z běžně rozšířených DLNA serverů jej nepoužívá, takže nezbývá než periodicky proskenovávat všechny soubory s médii.

Citace
KQUEUE=on: Experimental patch for automatic rescan using kqueue(2)
https://www.freshports.org/net/minidlna/

Ten patch byl původně poslán na sourceforge stránku od MiniDLNA.. zkoušel jsem jej vícekrát v několika verzích, ale pak jsem to vzdal.. FreeNAS byl kamaráda, kterému jsem to řešil. Mělo to s patchem tendence dost často padat, případně selektivně ignorovat soubory v knihovně. Finálně tam skončil MediaTomb, který sice nebyl ideální z jiných důvodů.. ale alespoň umožňoval spuštění manuálního rescanu u složky přes své webové rozhraní.

Re:Stavba NAS
« Odpověď #57 kdy: 08. 09. 2015, 01:58:24 »
Jasně, je to pokročilý souborový systém 21. století atp.. Checksumy, COW
21. století a COW ať si klidně kdo chce nechá do marketingových letáků :) Já osobně třeba nejčastěji používám snapshoty. To si takhle kámoš omylem smazal 500GB disk, tak jsem z něho udělal 500GB kopii 1:1, snapshot, zkusil jeden postup, vrátil se zpátky, zkusil druhej, vrátil se... :) Kdybych to pokaždé kopíroval, tak ti o tom nenapíšu, protože by to ještě nebylo hotový :)

Stejně tak jsou prudce elegantní snapshoty pro virtuály, selektivní komprimace některých věcí, selektivní NFS sdílení, klonování datasetů... má to svoje výhody a nic tě to nestojí. Limituje tě stejně disk nebo síť, tak co řešit?

Nicméně pragmaticky vzato.. ve většině případů [...] je to podle mě overkill.
Já jsem si to myslel taky. Ale pak už nějakej ten rok mám doma na atomu, 2GB RAM a nemám žádný problém. Oproti UFS nepociťuju žádný problémy ani limity. Až na tu případnou těžší obnovu v případě havárie, to souhlasím, ale to by měla řešit záloha.

Ten patch byl původně poslán na sourceforge stránku od MiniDLNA.. zkoušel jsem jej vícekrát v několika verzích, ale pak jsem to vzdal.. FreeNAS byl kamaráda, kterému jsem to řešil. Mělo to s patchem tendence dost často padat, případně selektivně ignorovat soubory v knihovně. Finálně tam skončil MediaTomb, který sice nebyl ideální z jiných důvodů.. ale alespoň umožňoval spuštění manuálního rescanu u složky přes své webové rozhraní.
Já mám celkově s DLNA špatný zkušenosti. Chvilku jsem si s tím hrál, ale vzhledem k tomu, jak pořád něco blblo, jsem se stejně vrátil k NFS.

j

Re:Stavba NAS
« Odpověď #58 kdy: 08. 09. 2015, 07:46:32 »
K tomu dokoupim jeste kartu pro MiniPci MPCE1061 a budu mit dalsi 2 Sata - ten Asmedia cip obsluhuje na ty desce stejne 2 z tech 4 portu


Chmm ... za 500 dva sata porty ... na ebay najdes nejlevnejsi sas radice od tisicovky - pres rozbocky pripojis ke kazdymu portu 3 disky, takze na dvouportovej 8.

msmucr1

Re:Stavba NAS
« Odpověď #59 kdy: 08. 09. 2015, 11:24:46 »

21. století a COW ať si klidně kdo chce nechá do marketingových letáků :) Já osobně třeba nejčastěji používám snapshoty. To si takhle kámoš omylem smazal 500GB disk, tak jsem z něho udělal 500GB kopii 1:1, snapshot, zkusil jeden postup, vrátil se zpátky, zkusil druhej, vrátil se... :) Kdybych to pokaždé kopíroval, tak ti o tom nenapíšu, protože by to ještě nebylo hotový :)

Stejně tak jsou prudce elegantní snapshoty pro virtuály, selektivní komprimace některých věcí, selektivní NFS sdílení, klonování datasetů... má to svoje výhody a nic tě to nestojí. Limituje tě stejně disk nebo síť, tak co řešit?

Integrované snapshoty jsou nesporná výhoda, je to tam fakt elegantně implementováno. Kdybych je chtěl (potřeboval), ZFS (nebo BTRFS) bych pro konkrétní použití určitě zvažovat.

I když, a teď trochu odbočím zpátky k Linuxu se standardním LVM. Snapshoty na LVM jsou samozřejmě funční taky, používám je např. během zálohování, ale jsou standardně trochu prkené, musí se předem nastavit jejich velikost, pak případně rozšiřovat atd.
Tomu se dá docela pomoct díky thin provisioningu v LVM, který umožňuje dyn. alokaci.
Moc jsem to neviděl používat (je to reálně dostupné v distribucích tak 2-3 roky), ale je to IMO docela dobré..
https://access.redhat.com/documentation/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Logical_Volume_Manager_Administration/thinly-provisioned_snapshot_volumes.html
Když se to zkombinuje se Snapperem - http://snapper.io/ už je to docela fajn, co jsem si s tím měl možnost hrát.

Já jsem si to myslel taky. Ale pak už nějakej ten rok mám doma na atomu, 2GB RAM a nemám žádný problém. Oproti UFS nepociťuju žádný problémy ani limity. Až na tu případnou těžší obnovu v případě havárie, to souhlasím, ale to by měla řešit záloha.

To je zajímavá informace.. Já jsem právě po těch dvou zmíněných FreeNASech na slabších strojích (jeden je např. Atom N2800, 2GB upgradováno na 4GB, 6x2TB disky RAID-Z2, FreeNAS 8něco) nabyl dojmu, že se to fakt na pomalejší stroje nehodí. I v domácím prostředí je to na mě fakt pomalé.. Vlastník toho jednoho NASu chce teď měnit desku za nějaké MiniITX Supermicro s mobilní i7, tak uvidíme, třeba to mile překvapí.. I když stejně počítám s tím, že to před upgradem ve firmě odleju na velké pole, takže půjde případně přejít i na "normální" Centos, když bude chtít.. ;)

Já mám celkově s DLNA špatný zkušenosti. Chvilku jsem si s tím hrál, ale vzhledem k tomu, jak pořád něco blblo, jsem se stejně vrátil k NFS.
Jo to chápu, osobně jsem taky řešil hromady problémů po všech známých.. Bohužel použití DLNA je mnohokrát "dané" zařízeními, co mají lidi doma (SmartTV, různé síťové audio přehrávače, tablety atp.). A když pak chtějí sdílet jednu knihovnu médií.. bez toho, aby každé zařízení nutně četlo dokola všechny tagy a hlavičky na desítkách tisíc souborů, tak je to asi jediná praktická možnost.
NFS je sice spolehlivé a velmi efektivní, ale zdaleka ne tak široce podporované.

Michal