Jednorázové zakázky? Freelancer?

Jednorázové zakázky? Freelancer?
« kdy: 01. 08. 2015, 18:36:10 »
Ahoj,

pracuju jako Linux server administrator 6 hodin denně jako OSVČ.
Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s Freelancerem? Zaregistroval jsem se tam a našel pár věcí, co bych zvládnul, ale většinou jsou tam Indové, kteří to udělají v přepočtu za 50Kč na hodinu, což pro mě není zrovna moc lukrativní.
Chtěl bych se zeptat, jestli se tam dá najít nějaká slušně placená zakázka nebo kde jinde hledat?
Já mám občas v práci problém, že dělám něco monotónního, tak mě napadlo, že bych si občas přivydělal nějakou vesměs jednorázovou zakázkou. Nemusí být jednorázová, ale nechce být zaměstnán ještě někde jinde.
Kde k takovým zakázkám přijít?
Třeba mě napadla instalace nějakého mailserveru. Práce na pár hodin s tím, že kdyby chtěli něco přenastavit nebo by se něco dělo, tak by se mi ta firma ozvala.


Jenda

Re:Jednorázové zakázky? Freelancer?
« Odpověď #1 kdy: 01. 08. 2015, 18:49:58 »
Co vím tak třeba na Elance si občas vyberou někoho i když je dražší než Indové. Možná mají špatné zkušenosti/předsudky ohledně té kultury a pracovní morálky, nevím.

Re:Jednorázové zakázky? Freelancer?
« Odpověď #2 kdy: 02. 08. 2015, 11:00:38 »
zkousel sem to taky pak jeste guru. com a nejvic upwork.com
na upwork se pouziva desktop tool pod win,  mac i linux.  pokud uz vam daji prednost pred indama tak ten proces vyberu mezi uchazeci trva nekolik dnu,  obcas tydnu.  navic ten jejich tool ktery meri cas straveny nad tim ukolem je tak genialni ze vam nezapocita ani celou tu dobu,  meri to kliky pohyby mysi a stisk klaves -  pisu vsema deseti a z 10 hodin prace to zapocitalo 8 -  cili bere to asi jenom ciste cas kdy stisknete cokoli nebo nevim.
totalni ztrata casu,  uz nikdy

Re:Jednorázové zakázky? Freelancer?
« Odpověď #3 kdy: 03. 08. 2015, 10:11:16 »
Co vím tak třeba na Elance si občas vyberou někoho i když je dražší než Indové. Možná mají špatné zkušenosti/předsudky ohledně té kultury a pracovní morálky, nevím.
Lidi nemaji predsudky, lidi maji zkusenosti.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

JardaH

Re:Jednorázové zakázky? Freelancer?
« Odpověď #4 kdy: 04. 08. 2015, 14:19:16 »
Ahoj,

já jsem zkoušel před lety Odesk. Vymazlil jsem si profil, udělal pár online testů a dostal se třeba do prvních 10 procent vývojářů v dané oblasti, atd. Nakonec jsem vydělal asi 160 doláčů a nechal jsem toho a radši si lepil nějaký projektiky do šuplíku. Co jsem si odnesl:

1. Získat první zakázku je dost těžké, protože zadavatelé mají v podmínkách, že musíte mít alespoň jednu odpracovanou hodinu (ochrana před různými fake účty). Na druhou stranu jsou zde různé zakázky přesně na jednu hodinu, např. firma děla nějakou survay a osloví co nejvíc vývojářů a uzavře s vámi jednohodinový kontrakt a vy jim vyplníte nějaké formuláře (ale není to moc časté).

2. Je zde spousta podvodníků na obou stranách. Např. zadavatel požaduje člověka se znalostí fotošopu, na online "pohovor" si pozve třeba 100 lidí (vy vidíte, kolik lidí se na projekt hlásí a z kolika pak je vedeno jednání) a každému z nich, aby otestoval jejich schopnosti, dá rychlý úkol: Odstraňte watermark v tomto obrázku... Některé zakázky jsou také jako zkopírované zadání nějaké semestrální úlohy, takže bych VŠ studentům doporučil zaplatit si Inda, než pak o zkouškovém otravovat kolegy :) Vtipné bylo i přeoutsorcovávání, např. zadavatel si vybere vás, a vy obratem zakázku zveřejníte za nižší cenu a zaplatíte někoho, kdo ji za vás udělá za podstatně za míň. Na Odesku je i fórum a hodně se to tam řeší, dokonce tam byly i příklady čtyřnásobného přeoutsourcování (ti vychcánkové se ani nenamáhali změnit text zadání) :D

3. Konkurence. Já jsem si dal že dělám za 16 USD za hodinu a byl jsem drahý. Např. Filipínci šli až na $0.5/hodinu. Nakonec i zadavatelé se snažili tlačit cenu co nejníž, ale do opravdu absurdních čísel, např. u retušování v tom zmíněném fotošopu (takže to pak zřejmě někdo klikal někde v chatrči v pirátské kopii). Zajímavé také bylo, že většina těch zadavatelů, kteří šli na krev bylo z USA, takže jak jsem pak viděl, že něco umím, požaduje někdo z US, tak jsem se ani neozýval (byl jsem třeba ochotný jít až na $8-10 u retušování, i jsem dodal docela pěkné referenční práce). Na druhou stranu tam byli lidi (viz profily), kteří byli schopní vydělat např. 75000 USD/rok, ale to byla fakt obrovská výjimka.

4. Odesk má šmírovací aplikaci, která fotí náhodně desktop a ukládá ho na server, zadavatel pak u hodinově placených úkolů může kontrolovat, jak jste pracovali. Např. zakázku na které jsem dělal jsme se pak dohadovali kvůli jedné hodině, kterou jsem si zde také vykázal a jednalo se o připomínkování úkolu přes skype (což podle zadavatele nebyla práce, ale nakonec se nade mnou smiloval).

5. Outsourcování obecně je dost ošemetná záležitost. Osobně jsem se nesetkal s tím, že by to někde fungovalo dobře. Ty kontraktoři nejsou většinou tak dobří, protože prostě jim nikdo nezaplatí dva měsíce na to, aby se poflakovali/seznamovali s produktem a kolem seděli kolegové/mentoři, kteří jim přesně vysvětlí co a jak. A když už vytvoří pullrequest tak je tam spousta špagetového kódu, ale protože jsou v jiném časovém pásmu, tak to opraví až za 10 hodin, atd... U nás ve firmě jsem se dokonce setkal s tím, že kontraktor, který zadání nevypracoval přijatelně a nebylo mu zaplaceno, pak spamoval všechny zaměstance firmy, které si našel na linkedinu :D

Takže tolik zkušeností od kdysi rádoby-freelancera, který stále zústává zaměstnancem...


Komo

Re:Jednorázové zakázky? Freelancer?
« Odpověď #5 kdy: 04. 08. 2015, 14:58:36 »
Byt freelancerom sa oplati vtedy, ked si zamestnany a mas pozitivne skusenosti, kontakty a to potom vyuzivas ako odporucanie.
Pribehy spomenute vyssie su myslim dost poucne - nieze by ta niekto podcenoval, ale je mozne ze by si skoncil v sedom priemere a kedze zijes vo vyspelej Europe, cenou dole az tak nemozes ist ...

Bud rad, ze mas moznost pracovat normalne a taz z toho

Ado

Re:Jednorázové zakázky? Freelancer?
« Odpověď #6 kdy: 04. 08. 2015, 16:00:09 »
Ako zadavatel prace mam s externymi programatormi vyborne skusenosti.

Na upwork som nasiel pred dvoma mesiacmi c++ programatora z Lvova, vymenili sme zopar mejlov, potom som si vycestoval za nim. Stretli sme sa a predstavil som mu nas soft, ktory treba dlhodobo rozvijat.

Maka jak drak, poslal uz dve faktury, ktore som hned vyplatil. Spokojnost. Ak sa mu bude chciet robit, prace mam pre neho na dlhe mesiace.

Programator sa zda ze je spokojny tiez, vyburany bol z toho ze som bol ochotny sa s nim stretnut aj napriek dialke. Ja len odporucam.