Dlouho trvá start systému

Dlouho trvá start systému
« kdy: 28. 07. 2015, 09:29:34 »
Mám dva disky a na obou to samé. Deska 990FXa-GD80 s UEFI BIOSEM. Disky jsou na oddílů je jich tam na každém asi tak 20. Na prvním oddílu je systém. Včera jsem tam měl jen ten první, nainstaloval jsem tam Windows XP. Start a restart v pořádku. Pak jsem doinstaloval ovladače chipsetu apod. V noci jsem to vypnul, dosadil druhý disk a ráno zapnu a PC nenajíždí (detekce disků trvá dlouho, ani do BIOSu nejde najet).

Přitom zkušenost s druhým diskem je tato: dělalo to podobně, ale najelo asi po 5-10 minutách. Pak se to nějak záhadně samo opravilo a po restartu už disk najížděl normálně. To bylo asi tak před 14 dnama. Nyní po včerejšku, viz první odstavec, zapnu a nenajíždí. Nemá smysl čekat 20-30 minut nebo jak dlouho. Tak jsem to vypnul, odpojil disky, najel do BIOSU, dal jsem load defaults, připojil první disk, nepomohl. Zkouším druhý taky najíždí dlouho ale rozjede se asi po 5 minutách.

Čím myslíte že by to mohlo být? Hádám že je to zas dočasné, ale nevím co musím udělat pro to aby najížděl normálně. Projevuje se to tak, že nejdříve svítí červená kontrolka HDD celou dobu občas svítí intenzivněji. Čekám dokud nezhasne. To jsem poprvé čekal a myslím že zhasla, ale nic se nedělo. Když jsem pak zkoušel ten druhý disk samostatně, tak zhasla a pak se rozsvítila a slyšel jsem že data se načítají a OS se načítá a pak jsem najel. V případě toho prvního to buď trvá moc dlouho nebo to nepomáhá vůbec.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Dlouho trvá start systému
« Odpověď #1 kdy: 28. 07. 2015, 09:43:11 »
Šel bych následujícím směrem:
- zkusit připojit jiný disk
- zkusit oba disky na jiné desce
- flash BIOSu (novější verze, pokud tedy nějaká je)

(Pokud by ten jiný disk byl prázdný a fungoval, vytvoř na něm taky 20 oddílů a zkus ho pak znova)

Zcela nepodloženě to odhaduju na problém s deskou (ať už BIOS nebo něco podělanýho přímo na desce). Jak dlouho jí máš? Fungovala doteď v pohodě?

Re:Dlouho trvá start systému
« Odpověď #2 kdy: 28. 07. 2015, 10:51:42 »
Ale dělaj to oba disky, proč si myslíš že by to mělo být diskama? Disky na jiné desce fungovaly. A taky než jsem včera večer instaloval ten Windows a pak ovladače, tak jsem měl nabootováno z druhého disku a připojený první disk. To je divné že až po instalacích se tohle stane ne před tím. Tj. instalovaly se aktualizace apod. Tak nechápu jak mohou instalace něco ovlivnit tak aby BIOS nedokázal zavést systém.
Desku mám měsíc, ale koupil jsem ji od někoho jiného. Je kupovaná na alfa.cz a jako kupec je uvedeno jméno firmy. Není mi jasné jestli lze v takovém případě provést reklamaci když nejsem ten původní vlastník.

aaa158

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dlouho trvá start systému
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2015, 10:55:42 »
Pozor divne veci sa deju aj ked je problem so zdrojom...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Dlouho trvá start systému
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2015, 11:01:05 »
Ohledně reklamace by Ti to řekli nejlíp přímo na alfě.

Dělají to oba disky - proto si právě myslím, že by mohl být problém v desce. Možná jde jen o nastavení BIOSu - mrkni se na módy disků (mám na mysli IDE, AHCI a podobný). Případně zkusit míst "load defaults" nějakej "load failsafe", pokud ho BIOS má.

Instalace systému nebo aktualizací by rozhodně neměla zaseknout/zpomalit PC při detekci disků (mohla by zpomalit boot OS nebo ho i znemožnit, ale ne to, co popisuješ).

Pokud máš možnost, zkus tam připojit jinej disk nebo, pokud je kam dát data, jeden z těch Tvých zbavit oddílů a postupně exerimentovat (přidat oddíl, vyzkoušet, přidat další oddíl, vyzkoušet, ...).

aaa158: Taky jsem četl o různých podivnostech, kdy na vině byl nekvalitní/odcházející zdroj.


Trident

Re:Dlouho trvá start systému
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2015, 09:36:02 »
Symptomy odpovidaji: zdroj,kabely, zapojeni. Problem s mapovanim logickych sektoru - BIOS vs drivery ve widlich jsem vyloucil nebot mas i problemy s detekci disku po bootu a to je na tom nezavisla vec.
Ta trvale svitici ledka nemusi znamenat samotny disk v cinnosti. Je to signalizace posilani commandu disku ktere nemusi byt z ruznych duvodu diskem odbaveny - nesmyslny prikaz,chybny kontrolni soucet ale i disk nereagujici na prikaz.
Az das disky do jine sestavy prohledni si po smart testech nejen pocitadla ale i smart log. Ten by ti mel napovedet vic.

win

Re:Dlouho trvá start systému
« Odpověď #6 kdy: 29. 07. 2015, 09:56:02 »
jedina zachrana, nainstalovat windows 10 - vlastne s cimkoliv okolo toho systemu od microsoftu nejlepe poradi tady, na rootu

kk

Re:Dlouho trvá start systému
« Odpověď #7 kdy: 30. 07. 2015, 17:34:51 »
windows xp nejdou nainstalovat v uefi rezimu, mas v biosu nastaven boot pomoci emulace legacy biosu? jakou particion table pouzivas gpt nebo mbr?

na druhou stranu si myslim ze do biosu by pocitac mel najet vzdycky i kdyby disky byly poskozene.

Lael.Ophir

Re:Dlouho trvá start systému
« Odpověď #8 kdy: 31. 07. 2015, 14:40:05 »
Zkuste připojit jenom jeden disk; nejprve jeden, pak druhý. Pokud to bude fungovat, tak je to buď slabý zdroj, nebo špatný zdroj. FYI když je zdroj vadný, často se při vyšší zátěži zvyšuje zvlnění napájecího napětí. V důsledku toho může selhávat cokoliv prakticky kdekoliv.

Pokud nebude fungovat jeden z disků, je to vadný disk. Je to potřeba zkoušet opakovaně, protože když disky odchází, často se jenom občas odmítnou rozjet. Pak stačí akci opakovat, nebo s diskem trochu otočit okolo osy plotny a zpátky, a zase se rozjedou. V takovém případě doporučuji z disku dostat data a zahodit ho, případně reklamovat.