Proxy server pre cca 100 pocitacov

Duster

Proxy server pre cca 100 pocitacov
« kdy: 06. 11. 2010, 20:55:48 »
Ahoj.

Vo organizacii planujeme zmenit ISP a nova rychlost internetoveho pripojenia bude 50/50 mbit. Z toho dovodu planujem nasadit proxy server, aby nebol "priamy pristup" na internet. (pretoze inak by hned ludia nasadili torrenty, P2P programy, stahovanie s rapidshare a pod.)

Doporucte prosim linuxovu distribuciu + proxy server (software). Najidealnejsie by bolo keby nastavenie bolo formou klikacky na kolko som zaciatocnik v linuxe. (vo windowse som profik)

Dalej, aku silnu pocitacovu konfiguraciu na to treba? V sieti je cca 100 pocitacov.


Schema bude nasledovna : == ISP (50/50 mbit) = proxy server = siet .. = pocitace

Dakujem.


Re: Proxy server pre cca 100 pocitacov
« Odpověď #1 kdy: 06. 11. 2010, 21:40:26 »
Na takéto účely netreba silné železo, 50 MBit dátový tok zvládne bez problémov aj môj historický desktop: Intel coppermine 800MHz, SDRAM 512MB.
Najlepšie je asi použiť distribúciu určenú na routre, zoznam je napríklad na http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_router_or_firewall_distributions
Tieto distrá majú väčšinou pekné web rozhranie na nastavenie takmer všetkého. Na mojom serveri mám squid a som s ním spokojný.
Osobne by som sa možno priklonil k NetBSD alebo OpenBSD, tam by boli nároky na železo ešte nižšie a bezpečnosť pravdepodobne ešte vyššia, ale linux je určite dobrá voľba.

James_Scott

Re: Proxy server pre cca 100 pocitacov
« Odpověď #2 kdy: 07. 11. 2010, 18:42:58 »
Doporučil bych distribuci IPcop,IPFire... tam si to v pohodě naklikáš. Jak psal kolega nahoře, na železu moc nezáleží.

ikz

Re: Proxy server pre cca 100 pocitacov
« Odpověď #3 kdy: 07. 11. 2010, 20:18:42 »
Citace
vo windowse som profik ?
Muzu se zeptat, co znamena, kdyz je nekdo profik ve windows ? Nejlip obecny vycet shopnosti, co bych musel ovladat, abych se tak mohl titulovat.
Diky

cl1d3

Re: Proxy server pre cca 100 pocitacov
« Odpověď #4 kdy: 07. 11. 2010, 22:16:08 »
Ak tam máte umiestnených 100 počítačov, a ste na WINDOWS profík, prečo radšej nesiahnete po Microsoft ISA serveri? Ten síce niečo stojí ale podľa počtu pracovných staníc si myslím, že vaša firma by si ho mohla dovoliť a potom stále mi to príde byť vhodnejšie ako spoliehať na linux, ktorý nepoznáte a ešte dokonca na nejaké klikátko, lebo z vlastnej skúsenosti viem že najviac možnosti je ukrytých v konfiguračných súboroch a príkazovom riadku ktoré v nejakom control paneli asi nenájdete ... .
« Poslední změna: 07. 11. 2010, 22:18:07 od cl1d3 »


Re: Proxy server pre cca 100 pocitacov
« Odpověď #5 kdy: 07. 11. 2010, 22:53:19 »
Ak tam máte umiestnených 100 počítačov, a ste na WINDOWS profík, prečo radšej nesiahnete po Microsoft ISA serveri? Ten síce niečo stojí ale podľa počtu pracovných staníc si myslím, že vaša firma by si ho mohla dovoliť a potom stále mi to príde byť vhodnejšie ako spoliehať na linux, ktorý nepoznáte a ešte dokonca na nejaké klikátko, lebo z vlastnej skúsenosti viem že najviac možnosti je ukrytých v konfiguračných súboroch a príkazovom riadku ktoré v nejakom control paneli asi nenájdete ... .

Možno preferuje jednoduché, spoľahlivé a bezpečné riešenie.

rob

Re: Proxy server pre cca 100 pocitacov
« Odpověď #6 kdy: 07. 11. 2010, 23:24:41 »
Pochybuji, ze to bude jednoduche, spolehlive a bezpecne reseni, kdyz nema sebemensi potuchy, co nastavuje. Kdyz je profik ve windows, tak by si je tam mel hodit ... Snaha mit tam linux, pri techto okolnostech, mi prijde kontraproduktivni

Re: Proxy server pre cca 100 pocitacov
« Odpověď #7 kdy: 08. 11. 2010, 06:42:31 »
Dôvodov môže byť veľa:
  • chce využiť starší počítač, na ktorom by windows server ani nenainštaloval
  • má záujem nainštalovať niečo, čo by bežalo a nie každodenne riešiť problémy s funkčnosťou
  • predpokladá, že časom by server mohol robiť aj niečo viac (print server, NAS, mail server)
  • chce sa zbaviť závislosti na jednej nepríjemnej firme
  • celý život sa učíme niečo nové a možno práve teraz dozrel čas na linux

..a týmto príspevkom o windowse a proxy končím, pretože sa to tu začína zvrhávať. Téma znie ako nainštalovať proxy server na linux a nie ako zbytočne vyhodiť firemné peniaze na niečo, čo môže mať bez problémov a oveľa lepšie zadarmo.