Mageia 4.1 disk space requirements

Mageia 4.1 disk space requirements
« kdy: 16. 07. 2015, 19:31:45 »
Nevíte kolik místa je třeba na instalaci Mageia 4.1? Mám jedno DVD 64 bitovou verzi a rozmýšlím se že bych ji zkusil spolu s Windowsem, jen nevím jestli mi vyjde místo.


nobody

Re:Mageia 4.1 disk space requirements
« Odpověď #1 kdy: 16. 07. 2015, 20:18:02 »
vejde se mi do auta zelenej kufr? premyslim jestli si ho mam vzit spolecne s tim cervenym batohem, jen nevim jestli mi vyjde misto...

aneb, jak mam velky kufr? jak bude ten zelenej kufr nacpanej? jak je velky cerveny batoh a co budu mit k nemu privazane? co povezu jeste krome zeleneho kufru a cerveneho batohu?

tedy jak mas velky HDD/SSD, co vse chces navic doinstalovat do Mageia a jake desktopove prostredi zvolis, jake mas Windows a kolik aplikaci a/nebo her tam mas/budes chtit mit, kolik chces reservovat mista pro tvoje data, hudbu, filmy? kolik mas ram a budes chtit uspavat na disk? (pokud ano, tak windows i linux ?)

nicmene prepokladam ze odpoved bude ANO, vejde se ti to :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mageia 4.1 disk space requirements
« Odpověď #2 kdy: 16. 07. 2015, 21:21:14 »
Jako velmi volnou hodnotu pro zakladni predstavu pocitej 10 GB i s nejakymi temi aplikacemi. +- autobus podle toho, jake si vyberes desktopove prostredi. S KDE nebo Gnome to bude asi vic, s temi lehcimi to bude okolo tech 10. A nezapomen na swap, ktery ma velikost dvojasobku velikosti pameti.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Mageia 4.1 disk space requirements
« Odpověď #3 kdy: 20. 07. 2015, 08:32:30 »
Jako velmi volnou hodnotu pro zakladni predstavu pocitej 10 GB i s nejakymi temi aplikacemi. +- autobus podle toho, jake si vyberes desktopove prostredi. S KDE nebo Gnome to bude asi vic, s temi lehcimi to bude okolo tech 10. A nezapomen na swap, ktery ma velikost dvojasobku velikosti pameti.
Při dostatečně velký RAM a nepožadování režimu spánku (na disk) bych si dneska troufnul swap vynechat. Mám 8GB RAM a jen jednou se mi jí podařilo naplnit (když jsem z řádky pustil příkaz na zmenšení 150 kusů 5MB fotek... všech najednou ;D ). Záleží samozřejmě na použití, pokud si člověk v Chrome (Chromium) otevře 50 tabů, tak ty samy si vezmou víceméně všechnu RAM. Pokud se bude střihat FullHD video s desítkama vstupních souborů, tak to taky bez swapu nepůjde.

Těch 10GB je celkem ok odhad, ale nemusí to v budoucnu stačit (na zkoušku dobrý). Jak velkej je disk a jak ho plánuješ rozdělit?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mageia 4.1 disk space requirements
« Odpověď #4 kdy: 20. 07. 2015, 09:13:34 »
Při dostatečně velký RAM a nepožadování režimu spánku (na disk) bych si dneska troufnul swap vynechat. Mám 8GB RAM a jen jednou se mi jí podařilo naplnit (když jsem z řádky pustil příkaz na zmenšení 150 kusů 5MB fotek... všech najednou ;D ).

V tom pripade muzu nastavit swapines tak, aby se neswapovalo, kdyz neni potreba. Sichr je sichr, jak rikala ta jeptiska.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mageia 4.1 disk space requirements
« Odpověď #5 kdy: 20. 07. 2015, 09:14:36 »
BTW, bez swapu to neuspim na disk, coz je opruz.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Mageia 4.1 disk space requirements
« Odpověď #6 kdy: 20. 07. 2015, 10:11:19 »
JardaP.: To s tím diskem jsem tam psal. Já neuspávám, Opera si pamatuje otevřený stránky, ostatní programy zavírám ve chvíli, kdy mám vše uložený. Vysypání RAM na disk by pro mě bylo mnohem delší než to vypnout a pak zase zapnout. Jo, pravda, používám Gentoo a nastavením režimu spánku bych zahodil asi týden života ;D

Já taky swap normálně používám (resp. mám), ale vidím, že je v 95% případů nevyužitý. Naposledy jsem právě povýšil z 4GB na 8GB RAM a swap nechal na původních 8GB - nebudu přerozdělovat disky kvůli něčemu, co stejně nevyužiju.

swapiness jsem nikdy nenastavoval, protože víceméně neswapuju :-)