Java nebo .NET pro budoucí freelancing?

Puf

Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« kdy: 15. 07. 2015, 16:01:05 »
Zdravím,

 chci se zeptat co považujete za lepší volbu, Javácký framework, nebo .NET framework? Čeká mě první zaměstnání a pořád si nejsem jistý, je jasné, že je dobré si mezi těmito dvěma vybrat. V čem seženu jako freelancer po několikaleté praxi víc zakázek?


Puf

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #1 kdy: 15. 07. 2015, 16:02:22 »
A neskomírá ta Java už poněkud? Co jsem se díval, tak u několika knihoven, i jedné oficiální, se jakoby zastavil čas a už se několik let nevyvíjí.

andy

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #2 kdy: 15. 07. 2015, 16:53:50 »
Viac asi v PHP :D. Nie vazne, su na tom asi rovnako, ale C# napreduje rychlejsie, snazi sa byt moderny (mne osobne to nevyhovuje, vec nazoru). Dalej tam mas take tie klasicke faktory (.net windows only, java windows, linux, ibm mf). Takze je to skor o osobnych preferenciach a sympatiach. (mozes si urobit vlastny prieskum napr na coolpeople, ani registrovat sa nemusis)

Honza

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #3 kdy: 15. 07. 2015, 18:02:45 »
Být Tebou, nesnažil bych se věštit budoucnost a rozhodl bych se čistě podle subjektivního vztahu k Microsoftu. Pokud ho rád nemáš, vol Javu, pokud ho rád máš, vol C#. (Jasně, jde to i křížem oběma směry, ale proč se drbat za pravým uchem levou rukou nebo naopak?)

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #4 kdy: 15. 07. 2015, 18:27:00 »
V Javě je toho napsaného víc a má širší záběr (můžete si vybrat, zda programovat software pro mobilní telefony nebo bankovní backend). Na druhou stranu po C# (předpokládám, že tohle myslíte pod .NETem - ASP.NET nebo VB.NET je zase něco dost jiného) je teď myslím větší poptávka - protože Javu dnes "umí každý".

Pokud si vybíráte první zaměstnání, může zkusit hledat obojí a podle toho si udělat představu, jaká je asi tak poptávka. Ale o tom, jak to bude za pár let nebo třeba někde jinde, nezjistíte nic.

A pokud se na to první zaměstnání teprve chcete připravovat, napište si něco v obou jazycích. Pro mne je u čerstvého absolventa důležité, zda má s programováním nějakou zkušenost a tedy ví, do čeho jde (nějaký semestrální projekt je minimum). A pak aby měl zkušenost s nějakým mainstreamovým procedurálně-objektovým jazykem (Java, C++, C#, Python, PHP, Object Pascal...), aby bylo jasné, že je kompatibilní s potřebným způsobem uvažování. Jestli pak umí Javu nebo C# je mi jedno, protože stejně ve skutečnosti neumí ani jedno :-) Umí v daném jazyce akorát kódovat, a to se snadno naučí i v jiném.


Kit

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #5 kdy: 15. 07. 2015, 19:08:24 »
chci se zeptat co považujete za lepší volbu, Javácký framework, nebo .NET framework? Čeká mě první zaměstnání a pořád si nejsem jistý, je jasné, že je dobré si mezi těmito dvěma vybrat. V čem seženu jako freelancer po několikaleté praxi víc zakázek?

Vyber si to, v čem programuješ raději. Mně osobně C# nevyhovuje, Javu snesu, ale nejraději dělám v PHP. Když budeš svou práci dělat rád, zakázky budou.

Vladimir VASIL

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #6 kdy: 15. 07. 2015, 20:07:45 »
Je úplne jedno v čom človek začne programovať, základ je mať objektové a analytické myslenie a to stále zdokonaľovať. Jazyk je len nástroj na dosiahnutie cieľa. Ak sa človek chce stať dobrý programátor musí len kódovať. Je to ako s jazdením na aute, čím viac človek jazdí tým bude mať viac skúsenosti - samozrejme neplatí to stále.

javista

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #7 kdy: 15. 07. 2015, 20:44:49 »
Jednoznačně Java. C# i přes mono budu mít vždycky spojený s jazykem pro Windows programování a to že se C# snaží být moderní.... jako ono je asi lepší, když jazyk nemá 20 miliónů různých konstruktů, viz. C++. Java je dobrá a určitě nechcípně, což se o M$ jazycích říct nedá, Visual Basic by mohl vyprávět.

ander

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #8 kdy: 15. 07. 2015, 22:56:22 »
V škole som kódil nejaké veci v Jave, jazyk mi nepriešiel nejak náročný na kódenie, celkovo sa to dá ale vôbec mi to nesedelo, celkovo také tie
java konvencie.

Oveľa viac mi sedí c# / .NET, vistual studio, ling, delegáty - eventy atď. V poslednej dobe to ide na open source, píšu sa bindy i keď veľa
vecí z dielne MS len tak nebude zprístupených ale za pár rokov to bude vyzerať oveľa lepšie :)

V ZA na SVK je takmer samí javista aj kvôli univerzite čo som počul takže asi tak :)

cmyk

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #9 kdy: 15. 07. 2015, 23:04:09 »
Prosím nezabředávejte do obecné diskuse o programátorském myšlení. Jaké jsou specifika v požadovaných znalostech člověka co dělá na zakázkách dlouhých řádově půl roku (jestli se nepletu, tak se tomu říká kontraktor). Web a PHP považuju za nezajímavé. Je na výběr pouze Java s frameworkama, .NET, či C++? Jsou to spíš kodérské, analitycké, architektonické, nebo i jiné specializace?

kolemjdoucí

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #10 kdy: 15. 07. 2015, 23:53:50 »
Asi mne tady všichni vynesou v zubech :), ale pokud máš širší ambice, neuvažuješ jen o ČR/SR a přemýšlíš o výhledu 5+ let, tak tam určitě zahrň i Javascript, samozřejmě včetně kompletního zvládnutí rozšíření ES6/ES7 (popř. Typescript), node.js, buildovacího prostředí a základního ekosystému. Po takovýchto lidech bude v dohledné době pořád poptávka.

P.S.: Pro .NET to neplatí, to je kompletní prostředí, ale Java je nic neříkající pojem. Vždy je potřeba ji spojit s konkrétním frameworkem. Zvládnutí jazyka je jen zlomek potřebných znalostí.

Puf

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #11 kdy: 16. 07. 2015, 00:05:46 »
Jednoznačně Java. C# i přes mono budu mít vždycky spojený s jazykem pro Windows programování a to že se C# snaží být moderní.... jako ono je asi lepší, když jazyk nemá 20 miliónů různých konstruktů, viz. C++. Java je dobrá a určitě nechcípně, což se o M$ jazycích říct nedá, Visual Basic by mohl vyprávět.

Nevím co by měl Visual Basic říkat, je to jenom jazyk a jenom ten zapadnul, vždyť je úplně fuk jaký jazyk v rámci .NETu používáš.

Já myslím samozřejmě .NET (vč. M SQL Server, ASP.NET) vs Java+její návaznosti (ani nevím co přesně tam všechno v tom je, Spring, Oracle DB, asi ten Javascript atd.)

Puf

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #12 kdy: 16. 07. 2015, 00:10:11 »
Asi to vidím stejně na ten .NET, Java je sice fajn, můžu ji nasadi kde chci, ale když si porovnám časovou námahu, tak určitě vede .NET - mnohem lepší dokumentace, pohodlnější jazyk, všechno propojené, WCF, Entity Framework, Visual Studio (vs. NetBeans nebo ten strašný Eclipse), atd.

Kit

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #13 kdy: 16. 07. 2015, 00:30:42 »
Asi to vidím stejně na ten .NET, Java je sice fajn, můžu ji nasadi kde chci, ale když si porovnám časovou námahu, tak určitě vede .NET - mnohem lepší dokumentace, pohodlnější jazyk, všechno propojené, WCF, Entity Framework, Visual Studio (vs. NetBeans nebo ten strašný Eclipse), atd.

Určitě je to správná volba - mají mnohem lepší reklamu.

javista

Re:Java nebo .NET pro budoucí freelancing?
« Odpověď #14 kdy: 16. 07. 2015, 00:54:51 »
@puf: jo, sice to taky běží na platformě .NET, rozuměj překládá do stejnýho bajtkódu, ale v bajtkódu neprogramuješ. Prostě spousta lidí investovalo moře času být dobří ve Visual Basicu, s tím, že to bude vlajková loď MS a nakonec přišel C# a VB už nikoho nezajímá.

Ty zmiňuješ, že to je v .NET všechno víc propojené. S tím máš trochu pravdu, protože všechno je přímo od Microsoftu - Entity Framework, ASP.NET MVC, WPF, ... a samozřejmě všechno pěkně integrované ve Visual Studiu, takže si prostě stáhneš MSVS, otevřeš msdn a jedeš.

Ve světě Javy máš ale daleko větší možnosti, víc různých frameworků. Jestli to je naškodu nebo ne je otázka. V Java světě máš specifikace co se má jak chovat, jaké má být API apod., které vytváří nějaká skupina lidí (google://java community process) a implementaci pak může poskytnout kdo chce. Typicky referenční implementace je přímo od Oracle, co stojí za Javou.

Konkrétně pro nějaké ty technologie .NET vs JAVA

Entity framework vs Hibernate (odpovídá specifikaci Java Persistance API)
WPF vs JavaFX
WinForms vs Swing nebo třeba SWT
ASP.NET MVC vs Servlety, Spring MVC, Java Server Faces a tuna dalších
Visual Studio vs NetBeans, Intelli Idea, Eclipse


Problém je, že tím jak je to založené na tomto principu, tak prostě nejde jen tak googlit nějako "How to develop everything with Java", ale musíš se tím trochu prokousat a pak ti to bude dávat smysl a budeš rozumět té filosofii.