Je Pascal mrtvý jazyk?

nm

Je Pascal mrtvý jazyk?
« kdy: 10. 07. 2015, 08:34:36 »
Doba velkého používání Pascalu je dávno pryč. Dnes (pokud je mi známo) přežívá pascal v Delphi.

Možná nebo určitě existuje komunita, která pokračuje v udržování a možná i vývoji Pascalu.

A tady bych se chtěl zeptat: Existuje nějaký úkol nebo oblast, pro který se Pascal stále hodí jako nejlepší řešení?


JSH

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #1 kdy: 10. 07. 2015, 08:53:17 »
Řekl bych, že ne. Byl navržený hlavně jako jednoduchý výukový jazyk. V tomhle ho myslím překonaly věci jako Python.

Ja

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #2 kdy: 10. 07. 2015, 09:14:20 »
Pascal má pěkné gui na navrhování gui - ať už Delphi, nebo Lazarus. Kdybych potřeboval jednoduchou aplikaci se složitějším gui, tak bych ji naklikal v lazarusu - zkusil jsem si to posledně v pythonu (pygtk s glade tuším) a připadal jsem si jak zpátky v turbopascalu 6, než se i pro něj objevil návrhář uživatelského rozhraní pro turbovision. Ale třeba jen neznám ten správný nástroj. A když už jsem se tak rozepsal, prakticky ve všech jazycích, kterých se momentálně dotýkám (php, python, javascript) mi chybí pascalská striktní typová kontrola. Ani céčko nemá tak pěknou typovou kontrolu. Do php se teď pomalu prodírá, ale je to spíš parodie.

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #3 kdy: 10. 07. 2015, 09:19:30 »
Myslím že není a ještě dlouho nebude. Původně byl sice navržen pro výuku, takže je trochu moc „upovídaný“ a striktní na umístění deklarací. Dnes se používají jiné jazyky pro výuku, často vidím Python, ale znám i školu, kde se dělá VBA (ano, čtete správně). Aplikací napsaných v OP je dost, mnozí udržujeme aplikace napsané někdy v prvních Delphi a postupně modernizované.
Je to už dlouho, co se používá Object Pascal a není to zrovna špatný jazyk.
Minimálně komunita kolem FreePascal/Lazarus je dost aktivní, ani  Embarcadero (bývalý Borland) nerezignoval.

Ja

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #4 kdy: 10. 07. 2015, 09:47:46 »
Minimálně komunita kolem FreePascal/Lazarus je dost aktivní....
Zrovna tahle aktivita mne trochu vyšplouchla - měl jsem v lazaru napsané pěkné ide pro php, jenže lazarus změnil některé klíčové komponenty a bez radikálních úprav to nefunguje... tak jsem se radši naučil zacházet s vimem :-).


pepa

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #5 kdy: 10. 07. 2015, 09:55:14 »
Zcela mrtví není je v něm dost kódu co je nutné udržovat, ale na to stačí pár lidí a ti se ho když je třeba doučí.
Takže do budoucností bych v tom už nic nového nevytvářel.

K typové kontrole, pokud někdo programuje v jazycích bez typové kontroly a pak si stěžuje, že je to hrozné, že mu chybí. Tak prosím změn nástroj. Je to jako by sis stěžoval, že se ti motikou špatně zatlouká hřebík, na hřebík se používá kladivo, motika je na něco jiného. A to samé platí u jazyků, jsou situace kdy to, že jazyk nemá tipovou kontrolu ti dovoluje všelijaká kouzla, ale zas může to vést k zajímavým a těško odhalitelným chybám.

Ja

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #6 kdy: 10. 07. 2015, 10:10:31 »
K typové kontrole, pokud někdo programuje v jazycích bez typové kontroly a pak si stěžuje, že je to hrozné, že mu chybí. Tak prosím změn nástroj. Je to jako by sis stěžoval, že se ti motikou špatně zatlouká hřebík, na hřebík se používá kladivo, motika je na něco jiného. A to samé platí u jazyků, jsou situace kdy to, že jazyk nemá tipovou kontrolu ti dovoluje všelijaká kouzla, ale zas může to vést k zajímavým a těško odhalitelným chybám.
Těžko měnit nástroj, když jde o údržbu a rozvoj starého maxiprojektu v php. Striktní typovou kontrolu nahrazují unit-testy, které se sice musejí dělat (typová kontrola je tak nějak zadarmo...), ale zas dokážou ošetřit víc situací než jen typy, takže můj stesk za typovostí byl jen obyčejný sentiment.

P.S. Fascinuje mne Tvůj/Váš přístup k i/y, ale to bude asi účelem, protože kdyby to bylo pravopisně správně, asi bych neodpověděl a takhle mi slovo "motika" zůstane v hlavě ještě několik dnů.

perceptron

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #7 kdy: 10. 07. 2015, 10:19:51 »
Citace
Existuje nějaký úkol nebo oblast, pro který se Pascal stále hodí jako nejlepší řešení?
na nove projekty ani omylom

borland pascal sux. namiesto neho napr. python.

delphi su dead. miesto nich visual studiom. c# > objectpascal

na slovensku uz aj posledne zapadnute skoly opustili pascal a presli na lazarus ale to len preto ze nemusia menit metodiky a preskolovat inych ludi

na univerzitach vsetci presli do java / c / python / c#

he

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #8 kdy: 10. 07. 2015, 10:27:24 »
naposled jsem to videl pouzity pro anketni pruzkumy trhu. mam to hyperrychly klikaci navrh gui co zvladne i clovek s kurzem programovani pro deti a hodne to setri cas a naklady.

Kit

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #9 kdy: 10. 07. 2015, 10:52:21 »
... prakticky ve všech jazycích, kterých se momentálně dotýkám (php, python, javascript) mi chybí pascalská striktní typová kontrola. Ani céčko nemá tak pěknou typovou kontrolu. Do php se teď pomalu prodírá, ale je to spíš parodie.

Jak jsi psal níže, testy tu typovou kontrolu dokáží nahradit lépe než dobře. A pokud v PHP budeš obalovat primitivní typy (zjistil jsem, že je to velmi praktické i rychlé), tak můžeš mít typovou kontrolu i v něm.

Kiwi

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #10 kdy: 10. 07. 2015, 11:01:22 »
Nevím, proč by se měl každý jazyk nutně nějak vyvíjet. Pascal je solidní jazyk pro výuku strukturovaného programování a algoritmisace v podmínkách silného statického typového prostředí - v tomto ohledu nevím o žádné jeho konkurenci, snad jen za zmínku stojí, že ve Francii se pro tyto účely místo Pascalu uchytila Ada.
Python mám sice rád, dá se v něm dělat podstatně více věcí než v Pascalu a přitom je jednoduchý, ale jako průprava např. pro C nebo Assembler toho moc nenaučí. Klesající atraktivita Pascalu jde ruku v ruce s klesajícím významem starších a nízkoúrovňových jazyků. Ovšem kdo se někdy chce vrtat na úrovni systémového programování a blízko železa, pro toho je pascalská škola dost přínosná.

iwtu

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #11 kdy: 10. 07. 2015, 12:21:35 »
Citace
Existuje nějaký úkol nebo oblast, pro který se Pascal stále hodí jako nejlepší řešení?
na nove projekty ani omylom

borland pascal sux. namiesto neho napr. python.

delphi su dead. miesto nich visual studiom. c# > objectpascal

na slovensku uz aj posledne zapadnute skoly opustili pascal a presli na lazarus ale to len preto ze nemusia menit metodiky a preskolovat inych ludi

na univerzitach vsetci presli do java / c / python / c#

Na MFF UK sa Pascal stale pouziva ako ukazku zakladnych technik programovania na Informatike aj na matematike. Na informatike je to v principe jedno, lebo clovek sa vyprofiluje a najde si svoje jazyky, na  matematike je to skoda, lebo s inym ako Pascalom sa matematik nestretne.  Myslim si, ze keby matematici sa ucili Python namiesto Pascalu, tak by programovanie vyuzivalo daleko viac matematikov. To je specificke pre MFF UK.

Co sa tyka komercnych projektov, Pascal je takmer mrtvy jazyk. Predpokladam, ze su nejake vynimky, o ktorych neviem. A ani neviem o ziadnom ukole alebo oblasti, kde by najlepsim riesenim bol prave Pascal.

Honza

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #12 kdy: 10. 07. 2015, 12:33:54 »
No, mrtvý není, ale kdyby ses zeptal, jestli je umírající, tak bych řekl, že ano. Třeba v Delphi se třeba pořád ještě tu a tam něco dělá nebo aspoň udržuje. Je to asi jako kdyby ses zeptal, jestli je Jawa mrtvá značka motorek, no. U toho Pascalu je to spíš o tom, že tak nějak vyšel z módy, než že by byl až tak hrozný. Jinak z praktického hlediska mi připadá lepší se učit C. Zase o tolik nízkoúrovňovější než Pascal (či spíš praktické varianty Pascalu) není, nějakou divočinu přes pointery a pole a preprocesor tam člověk dělat nemusí, když nechce. Takže je to pak v podstatě téměř takový Pascal s přejmenovanými klíčovými slovy a s mnohem větším praktickým využitím, přenositelností atd. A taky dobrý základ pro C++, C#, Javu nebo PHP.

ShitMyPants

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #13 kdy: 10. 07. 2015, 12:54:46 »
Je mrtvý. Používají ho jenom mrtvoly a zombíci.

Kit

Re:Je Pascal mrtvý jazyk?
« Odpověď #14 kdy: 10. 07. 2015, 14:16:54 »
Jinak z praktického hlediska mi připadá lepší se učit C. Zase o tolik nízkoúrovňovější než Pascal (či spíš praktické varianty Pascalu) není, nějakou divočinu přes pointery a pole a preprocesor tam člověk dělat nemusí, když nechce. Takže je to pak v podstatě téměř takový Pascal s přejmenovanými klíčovými slovy a s mnohem větším praktickým využitím, přenositelností atd. A taky dobrý základ pro C++, C#, Javu nebo PHP.

C má proti Pascalu mnoho nevýhod. Například povinné indexování polí od nuly, cykly se dají zmršit daleko snáze - aniž by překladač protestoval, chybí vnořování procedur, return pouze na primitivní typy, ... Naproti tomu je Pascal pro běžné použití překonán, nahradily ho zmíněné praktičtější jazyky C#, Java, Python nebo PHP.