RAID a trvalé blikání LED

RAID a trvalé blikání LED
« kdy: 29. 06. 2015, 15:42:39 »
Ahoj,

mám nainstalovaný debian 8 na mém domácím "serveru", použil jsem minimální instalaci bez grafického rozhraní

MB - ASRock Q2900-ITX - Intel J2900 3x HDD - Seagate NAS HDD - 3TB PSU - Seasonic SS-360GP 360W Case - Fractal Design Node 304 RAM - Kingston HyperX Impact Black 4GB DDR3 1600 SODIMM Systém "disk" - Kingston DataTraveler R30G2 16GB

Po instalaci, jsem doinstaloval MDADM a sestavil RAID 1 pole ze 2 HDD, třetí HDD je pro nedůležitá data bez RAID

Zatím jediný problém, který mám je že case FRACTAL má dvě diody. Modrá indikuje stav ZAPNUTO x VYPNUTO Bílá indikuje činnost disků.

Pokud nabootuji z USB Flash a mám "namountovaný" jen disk bez RAIDU bílá dioda signalizuje činnost jen když opravdu něco s diskem reálně dělám. Tím že je systém na USB Flash bílá dioda nesvítí ani při činnosti systému což je v pořádku. Bohužel když "přimountuji" RAID pole vše funguje ale bílá dioda začne prakticky periodicky neustále blikat ikdyž je pole již dávno sestaveno a nic s ním nedělám. To že dioda neustále bliká mi samozřejmě fatálně nevadí, jen mám strach proč to pole stále vykazuje nějakou aktivitu?

Předem díky za odpovědi.
« Poslední změna: 29. 06. 2015, 22:07:03 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raid pole - blikání HDD led
« Odpověď #1 kdy: 29. 06. 2015, 17:05:01 »
No, treba kdyz si udelate Ext4, tak se udela jen jakasi minimalni struktura a kdyz to pak namontujete, tak se to na pozadi formatuje. A to u velkych disku muze trva dost dlouho. A i kdyz to pak skonci, tak periodicke poblikavani je normalni. Zapisuji se logu a tak.

Jenda

Re:Raid pole - blikání HDD led
« Odpověď #2 kdy: 29. 06. 2015, 17:25:43 »
Na to jsme už přišli v paralelním vlákně na abc (že to dělá to ext4). Ale jak dlouho to tak má trvat? 3TB FS jsem určitě nevyráběl dýl než hodinu.

František Koudelka

Re:RAID a trvalé blikání LED
« Odpověď #3 kdy: 30. 06. 2015, 07:01:53 »
Proběhl už počáteční build RAIDu ? (cat /proc/mdstat)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:RAID a trvalé blikání LED
« Odpověď #4 kdy: 30. 06. 2015, 10:00:53 »
Na to jsme už přišli v paralelním vlákně na abc (že to dělá to ext4). Ale jak dlouho to tak má trvat? 3TB FS jsem určitě nevyráběl dýl než hodinu.
Pokud si to EXT4 formátuje (poctivě), tak to bude chvíli trvat.

Asi tak 3 terabajty / 100 megabajtů za sekundu (nebo kolik ty disky reálně dávají) = +-30 000 sekund = +- 8 hodin.

Nainstaluj balík iotop a mrkni se na statistiku. Uvidíš tam, jakou rychlostí se zapisuje/čte a co má tu operaci na svědomí.


nobody

Re:RAID a trvalé blikání LED
« Odpověď #5 kdy: 30. 06. 2015, 13:34:19 »
diky iotop uz v tom paralelnim abc vlakne se prave prislo na to ze to dela(l) ext4lazyinit :)