Běh Raspberry z USB flash

aaa

Běh Raspberry z USB flash
« kdy: 19. 06. 2015, 15:44:04 »
Ahoj, chtěl bych si pořídit raspberry, ale co jsem se tak dočetl, dost se kazí paměťové karty. Dá se připojit usb flashka a používat jako systémový hdd, prosím? Jak je to potom cca se spolehlivostí?

Díky. :)
« Poslední změna: 19. 06. 2015, 16:00:50 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Běh Raspberry z USB flash
« Odpověď #1 kdy: 19. 06. 2015, 16:37:40 »
Dá, ale protože rozdíl ve způsobu uložení dat na flash a na SD kartě je víceméně totožný, tak bude odcházet ta flashka taky. Proto já jedu z USB HDD.

Nicméně tak jako tak - pokud chceš ject z USB, pořád musíš mít vloženou kartu s jádrem systému (resp. na ní musí být obsah /boot), jinak nenastartuješ. Systém už ale jde dál provozovat z USB (poté, co uděláš drobné změny v konfiguráku).

aaa

Re:Běh Raspberry z USB flash
« Odpověď #2 kdy: 19. 06. 2015, 16:49:21 »
Díky, přesně odpověď jakou jsem hledal. Rozjedu to z usb hdd.

rpi

Re:Běh Raspberry z USB flash
« Odpověď #3 kdy: 19. 06. 2015, 19:11:55 »
Ahoj,

řešil jsem nyní také přechod z SD karty na USB flash. Zatím běh přes usb 1 týden.

Doporučuji návod zde:
https://samhobbs.co.uk/2013/10/speed-up-your-pi-by-booting-to-a-usb-flash-drive


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Běh Raspberry z USB flash
« Odpověď #4 kdy: 19. 06. 2015, 20:38:12 »
Ja mam Raspbian na SD a mam nainstalovany balicek flashhybrid, diky kteremu je omezen pocet zapisu.


vt

Re:Běh Raspberry z USB flash
« Odpověď #5 kdy: 19. 06. 2015, 22:17:14 »
Kombinace SD a Flash je ideál (moje zkušenost dva roky RasPi B nepřetržitý provoz, boot z SD karty, Flash system + data). Oproti SDčku větší stabilita  a nemusíš flashovat každých 14 dni, když uděláš pár restartů nebo nechtěných ukončení. Návody viz strýček google je jich tam hafo.... ;)

Pavouk106

  • *****
  • 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Běh Raspberry z USB flash
« Odpověď #6 kdy: 20. 06. 2015, 21:24:05 »
Ještě pár věcí: Z USB HDD to jede sice suprově, ale musíš na to mít slušnej adaptér. Taky je nutný dodat, že připojení něčeho do USB, když to jede z USB disku, může znamenat nárazovej pokles napětí a restart (a to i se slušnym adaptérem). Řešením je mít vše připojený při startu nebo teoreticky napájet RPi až za (proudovou) pojistkou, to se dělá přes dvě zlatý kolečka na spodku RPi (buď letovat nebo přes pružinky apod.). Já to provozuju normálně přes micro USB, mám 3.5A adapter ale pojistka v RPi povoluje odebírat stejně jen 2A.

Konfigurace je trapně jednoduchá. V /boot najdeš soubor command.txt nebo ten druhej začínající "c" a končící ".txt" a v něm jen přepíšeš root a přidáš rootdelay=10 (10 sekund počkat na roztočení a najetí HDD; lze použít i míň, 10 je ale taková víceméně jistá hodnota).

trubicoid2

Re:Běh Raspberry z USB flash
« Odpověď #7 kdy: 22. 06. 2015, 10:25:38 »
Ja mam Raspbian na SD a mam nainstalovany balicek flashhybrid, diky kteremu je omezen pocet zapisu.

jardo, jak se to presne jmenuje ten balik? google mlci :(

Kombinace SD a Flash je ideál (moje zkušenost dva roky RasPi B nepřetržitý provoz, boot z SD karty, Flash system + data). Oproti SDčku větší stabilita  a nemusíš flashovat každých 14 dni, když uděláš pár restartů nebo nechtěných ukončení.

mne se to stavalo driv, ze se rozhasil celej fs na sd, kdyz jsem to ale zkoumal, tak stacilo vymenit SD, chtelo to trochu experimentovat, zdalo se, ze cim vetsi class, tim vic problemu, ale ted mi jedou dve maliny s modrym SD scandisk class4 uz dva roky a v pohode

navic ty class4 nejsou ani pomalejsi nez class10

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Běh Raspberry z USB flash
« Odpověď #8 kdy: 22. 06. 2015, 13:55:05 »
Ja mam Raspbian na SD a mam nainstalovany balicek flashhybrid, diky kteremu je omezen pocet zapisu.

jardo, jak se to presne jmenuje ten balik? google mlci :(

Se nedivim, pripletlo se mi tam jedno H navic.

flashybrid - automates use of a flash disk as the root filesystem

Jinak doporucuji to poustet jen na jiz uspokojive chodicim systemu. Pri padu totiz jdou logy do kelu, protoze jsou v ramdisku. Take je mozne si obcas z cronu pustit fh-sync. A samozrejme, padne na to kus pameti, coz me nevadi, ale jinde muze.