Domácí bare metal hypervisor

kafcha

Domácí bare metal hypervisor
« kdy: 16. 06. 2015, 14:41:37 »
Ahoj,
mam doma zahalejici HP microserver G7 N54L a chtel bych na nem rozchodit priblizne nasledujici
Nainstalovat co nejjednodussi system ktery se bude starat pouze o beh VM (pocitam ze je to cemu se rika bare metal hypervisor)
Jako VM rozbehat nejakou klasickou distribuci, ktera se mi bude starat o takove to 'domaci serverovani', co mi momentalne asi staci samba z nezavisle pripojenych disku.
A zaroven pokud budu potrebovat, tak mit moznost vytvorit si dalsi (a dalsi..) VM na testovani, a tu pak zas zahodit. A pokud se casem rozhodnu ze budu chtit prejit na jine zelezo, tak nahodit ten hypervisor na jine pc na prenest na nej pozadovane VM.
!!chci aby hostovany system nemusel mit zadne upravy!!!

Co jsem zatim nasel ze by bylo mozne pouzit VMWare ESXi (ci jak se to ted jmenuje). Zkusil jsem nainstalovat ESXi 6.0, ale nedistal jsem se pres instalaci ovladacu (chybejici pro sitovku). Nevim jestli VMWare ESXi splnuje presne to co chci, tudiz se zatim nechci poustet do dalsiho laborovani.
Dalsi co je na rade je XEN, opet nevim jestli splnuje vse co chci (nutne upravy hostovaneho systemu?)

V nejhorsim pripade holt nahodim VirtualBox, ale radeji bych vyzkousel neco noveho a pro to se ptam co byste doporucovali? Pripadne nejake poznatky co je nejlepsi do 'domaciho labu'?
dik mk
« Poslední změna: 16. 06. 2015, 16:22:14 od Petr Krčmář »


Lol Phirae

Re:Minimální domácí hypervisor
« Odpověď #1 kdy: 16. 06. 2015, 15:12:14 »
Zkus starší verzi než 6.0. Případně nějakou Intel PCIe síťovku.

ale3

Re:Minimální domácí hypervisor
« Odpověď #2 kdy: 16. 06. 2015, 15:13:58 »

Rhinox

Re:Minimální domácí hypervisor
« Odpověď #3 kdy: 16. 06. 2015, 16:12:29 »
Ja nevim jestli na tak slabe zelezo je vhodna plna virtualizace (a ted je putna jestli type1 nebo type2 hypervisor). Vono ten turion neni nic moc, a pameti taky moc nebude (max. 8GB). Zvazil bych radsi kontejnery (OpenVZ, Vserver, LXC, Docker, atd).

jj

Re:Minimální domácí hypervisor
« Odpověď #4 kdy: 16. 06. 2015, 16:30:07 »
Ja jedu na
http://proxmox.com/en/proxmox-ve

taky bych to doporucil. Virtualy pak resite bud na OpenVZ kontejnerech nebo KVM.


crown

Re:Minimální domácí hypervisor
« Odpověď #5 kdy: 16. 06. 2015, 17:42:15 »
Ja jedu na
http://proxmox.com/en/proxmox-ve

taky bych to doporucil. Virtualy pak resite bud na OpenVZ kontejnerech nebo KVM.

na doma mi to prijde dost drahe (aspon tazatel mluvil o domacim pouziti)

ondro

Re:Minimální domácí hypervisor
« Odpověď #6 kdy: 16. 06. 2015, 18:25:44 »

na doma mi to prijde dost drahe (aspon tazatel mluvil o domacim pouziti)

Ake drahe? Proxmox je zadarmo. Na tom zeleze mu to bude chodit v pohode. Mam pred  sebou rovnaky server a pouzivam tam prave proxmox.  Brzdou nebude CPU ale skor disky.

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:Domácí bare metal hypervisor
« Odpověď #7 kdy: 16. 06. 2015, 18:30:11 »
Zalezi na nastaveni, ale i CPU bude brzdou (KVM), protoz mu to pobezi pres jednotlive procesy a ten pokledu I/O bude pres 40%. Na virtualizaci je N54L slabe. Staci tam soupnout SSD a 4disky. 

kafcha

Re:Domácí bare metal hypervisor
« Odpověď #8 kdy: 16. 06. 2015, 19:13:11 »
jsem si laicky predstavoval ze type1 je to co chci
tj. minimalni hypervisor + hardware-assisted virtualizace znamena ze ve pokud pustim pouze jednu VM, tak vykonostni propad bude nejmensi a zaroven nebudu muset nijak upravovat hostovany system

Jelikoz jak jsem rikal, klasicke nasazeni bude vypadat tak ze 90p casu pobezi jedna VM. Ale pokud se rozhodnu ze potrebuji neco zkusit (at jiz v linuxu ci win) tak nahodim druhou VM a pak ji zas vypnu/smaznu.
Tj podobnou sluzbu by mi poskytnul i virtualbox, ale u toho 'baremetal' reseni jsem myslel ze zvlast na slabem HW to bude lepsi.


mmm

Re:Domácí bare metal hypervisor
« Odpověď #9 kdy: 16. 06. 2015, 19:50:02 »
Zalezi na nastaveni, ale i CPU bude brzdou (KVM), protoz mu to pobezi pres jednotlive procesy a ten pokledu I/O bude pres 40%. Na virtualizaci je N54L slabe. Staci tam soupnout SSD a 4disky.

Toto jsou pekne povery , s VirtIO , s modernejsim kernelem a obrazy v rawu to je v jednotkach procent ... uz roky a mnohdy rychlejsi nez vmware

ondro

Re:Domácí bare metal hypervisor
« Odpověď #10 kdy: 17. 06. 2015, 10:00:59 »
jsem si laicky predstavoval ze type1 je to co chci
tj. minimalni hypervisor + hardware-assisted virtualizace znamena ze ve pokud pustim pouze jednu VM, tak vykonostni propad bude nejmensi a zaroven nebudu muset nijak upravovat hostovany system

Jelikoz jak jsem rikal, klasicke nasazeni bude vypadat tak ze 90p casu pobezi jedna VM. Ale pokud se rozhodnu ze potrebuji neco zkusit (at jiz v linuxu ci win) tak nahodim druhou VM a pak ji zas vypnu/smaznu.
Tj podobnou sluzbu by mi poskytnul i virtualbox, ale u toho 'baremetal' reseni jsem myslel ze zvlast na slabem HW to bude lepsi.

Pri malej zatazi a aktualnych verziach hypervizoroch si rozdiel nevsimnes. Nepoviem ti nejake cisla ale osobne som testoval/pouzival tie najznamejsie (XEN,vmware, proxmox, virtualbox) a rozdiel nebol viditelny. Pouzival som ich na otestovanie novych verzii operacnych systemov(windows, linux) a na nejake skusanie nastaveni a lahka zataz. Pri plnej zatazi tam rozdiely budu ale neviem, ci to bude tvoj pripad.
Najst na internete seriozny test roznych hyprvizorov je problem a vmware sa z nejakych dovodov brani porovnavaniu s inymi.
Pri vybere hypervizora dnes skor viacej zalezi na uzivatelskej privetivosti, jednoduchosti instalacie a nastavenia. Tu u mna vyhrava virtualbox(na testovanie), nasledovany proxmoxom(na ostre nasadenie). vmware je vyberavejsi na sietovky, da sa to vyriesit pridanim ovladaca ale je to otrava.

Re:Domácí bare metal hypervisor
« Odpověď #11 kdy: 17. 06. 2015, 10:41:26 »
Ahoj,
mam doma zahalejici HP microserver G7 N54L a chtel bych na nem rozchodit priblizne nasledujici
Nainstalovat co nejjednodussi system ktery se bude starat pouze o beh VM (pocitam ze je to cemu se rika bare metal hypervisor)
Jako VM rozbehat nejakou klasickou distribuci, ktera se mi bude starat o takove to 'domaci serverovani', co mi momentalne asi staci samba z nezavisle pripojenych disku.
A zaroven pokud budu potrebovat, tak mit moznost vytvorit si dalsi (a dalsi..) VM na testovani, a tu pak zas zahodit. A pokud se casem rozhodnu ze budu chtit prejit na jine zelezo, tak nahodit ten hypervisor na jine pc na prenest na nej pozadovane VM.
!!chci aby hostovany system nemusel mit zadne upravy!!!

Co jsem zatim nasel ze by bylo mozne pouzit VMWare ESXi (ci jak se to ted jmenuje). Zkusil jsem nainstalovat ESXi 6.0, ale nedistal jsem se pres instalaci ovladacu (chybejici pro sitovku). Nevim jestli VMWare ESXi splnuje presne to co chci, tudiz se zatim nechci poustet do dalsiho laborovani.
Dalsi co je na rade je XEN, opet nevim jestli splnuje vse co chci (nutne upravy hostovaneho systemu?)

V nejhorsim pripade holt nahodim VirtualBox, ale radeji bych vyzkousel neco noveho a pro to se ptam co byste doporucovali? Pripadne nejake poznatky co je nejlepsi do 'domaciho labu'?
dik mk

HP microserver G7 N54L neobsahuje klasickou serverovou síťovku, ale desktopovou (pár jsem jich měl v ruce). ESXi ji neumí standardně. Je potřeba ESXi-Customizer. Tady je návod, jak se stím poprat.

http://www.ivobeerens.nl/2011/12/13/vmware-esxi-5-whitebox-nic-support/

Jen takový dodatek, pokud ti ten driver nepojede tak jej budeš muset najít (google it :D ). A ještě jeden dodatek - pokusím se dohledat, jestli náhodou to customzováne ESXi někde nemám. Protože jsem tam těch driverů dodával víc.

TomBA

Re:Domácí bare metal hypervisor
« Odpověď #12 kdy: 17. 06. 2015, 16:49:13 »
Bezi mi na tom Ubuntu server 14.04 v minimálnej konfigurácii a virtualne (KVM) tri stroje (Ubuntu Server 14.04, Windows XP 32bit, Winsows 7 Pro 64bit). S 8GB je to na domace testovanie/hranie OK. Mám tam soft RAID1. Ohľadne "uprav distribucii" som tam dal akurát VirtIO sietovky.... ale aj bez nich to islo.

BzF

Re:Domácí bare metal hypervisor
« Odpověď #13 kdy: 17. 06. 2015, 21:10:40 »
Pro HP je oficiální modifikace ESXi a na HP54L s ní síťovka jede.