-------------
Název: HP (Problém zastavení [Halting Problem] )
Vstup: Turingův stroj M a jeho vstup w.
Otázka: Zastaví se M na w (tzn. je výpočet stroje M pro vstupní slovo w konečný)?
---------
Jakto, že když znám konstrukci toho TS, nenení možné z toho vyvodit jestli se zastaví pro vstup w?
To je lepší ukázat na příkladě. Máte stroj, který počítá číslo Pi. Vždy vypočítá další číslici a zastaví se ve chvíli, kdy poslední vypočtené číslice budou odpovídat zadané sekvenci (to je to slovo w).
Příklad 1: hledám sekvenci w = "14"
Stroj vygeneruje 3,14 a pak se zastaví.
Příklad 2: hledám sekvenci w = "75"
Stroj vygeneruje 3,141592653589793238462643383279502884197169399375 a pak se zastaví.
Příklad 3: hledám sekvenci w = "12345"
Tak co, zastaví se někdy, nebo ne? Protože se u čísla Pi nezačne sled číslic opakovat, tak teoreticky pokud budu počítat do nekonečna, tak by se 12345 objevit mělo. Nebo ne?
Příklad 4: hledám všechny sekvence sestavené jako kombinace w číslic. Pro w = 1 se to zastaví, každá číslice se tam vyskytuje. Ale co třebas w = 5? Zastaví se to pro všechny kombinace pěti číslic? Není jich mnoho, jen sto tisíc. Není mezi nimi ale nějaká, která se v čísle Pi nikdy neobjeví?
Podstatné je, že příklady nejsme schopni ověřit algoritmicky a prostě to musíme zkusit. Což u některých úloh znamená časové nároky přesahující stáří vesmíru a vyžaduje uchovat více bitů informací, než je atomů ve vesmíru. Ten příklad s paradoxem "zastaví se jen pokud se nezastaví" je lepší, protože je neprůstřelný. Ale osobně dávám přednost praktickým příkladům, které se dají naprogramovat a spustit. Člověk pak týden chodí kolem počítače, kouká a pak nakonec konstatuje, že to vážně tak snadné nebude.
Jo a ještě bacha na ty definice. Mluví se obecně, tedy že existuje takový stroj M a takové slovo w, pro které to neumíte rozhodnout. Samozřejmě existují mraky konkrétních strojů a slov, pro které to rozhodnete snadno.