FIT, FEKT nebo MendelU v Brně

doddy113

FIT, FEKT nebo MendelU v Brně
« kdy: 09. 06. 2015, 13:40:43 »
Dobrý den,

před pár týdny jsem odmaturoval na technické SŠ, obor IT.
Jak již název topicu napovídá, rozmýšlím nad VŠ. Jsem přijat na VUT FEKT v Brně,  obor Informační bezpečnost. A MendelU, ARI i EI, všechno díky mimoškolní aktivitě. Na VUT FIT budu teprve dělat přijímačky.

Veškeré technické předměty mě vždy bavily (prg, sítě), bohužel, nikdy jsem nebyl talent na matematiku. Tím myslím na vysvědčení 2 - 3.

Raději bych šel na FEKT, bezpečnost mě vždy zajímala, ale z důvodu matematiky mě to hodně odrazuje. Mám rád výzvy, ale zase si říkám, že méně je někdy více.

Sám nedokážu posoudit jaká náročnost na VUT opravdu je, chtěl bych se tedy zeptat, jestli by mi někdo nepomohl s touto skličující otázkou.
« Poslední změna: 09. 06. 2015, 15:02:44 od Petr Krčmář »


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Opět ty VŠ...
« Odpověď #1 kdy: 09. 06. 2015, 14:24:25 »
To se radí dost těžko. Ta matematika je samozřejmě potřeba a v tomto případě přes ni asi vlak nejede, nicméně člověk v ní nemusí na VŠ excelovat, stačí porozumět, "vo co go". Asi bych do toho šel, přece jen to není matfyz.

Trident

Re:Opět ty VŠ...
« Odpověď #2 kdy: 09. 06. 2015, 14:27:10 »
Dobrý den,

před pár týdny jsem odmaturoval na technické SŠ, obor IT.
Jak již název topicu napovídá, rozmýšlím nad VŠ. Jsem přijat na VUT FEKT v Brně,  obor Informační bezpečnost. A MendelU, ARI i EI, všechno díky mimoškolní aktivitě. Na VUT FIT budu teprve dělat přijímačky.

Veškeré technické předměty mě vždy bavily (prg, sítě), bohužel, nikdy jsem nebyl talent na matematiku. Tím myslím na vysvědčení 2 - 3.

Raději bych šel na FEKT, bezpečnost mě vždy zajímala, ale z důvodu matematiky mě to hodně odrazuje. Mám rád výzvy, ale zase si říkám, že méně je někdy více.

Sám nedokážu posoudit jaká náročnost na VUT opravdu je, chtěl bych se tedy zeptat, jestli by mi někdo nepomohl s touto skličující otázkou.
Pomohl. Nenastup na VS, nastup do praxe, udelej si potom nejake bezpecnostni certifikace. Dneska uz moc svet neni moc o formalnim vzdelavani. Pokud dany obor potrebujes umet pouze papirove a brat za to penize, tak si diplom vzdycky koupis. Treba do statni spravy. Ale pokud mas na papire ze umis AJ a neumis ani "Me kvetiny jsou krasne", tak je ti to nanic.  Zkus se zeptat sam sebe co je na VS za predmety ktere ti pomohou k vysnenemu cili. Mne VS pomohla k ziskani socialnich kontaktu, uliti se z vojny, poznani akademickych primitivu a ke zmene nazirani na zivot. Jinak do dneska si vycitam ze jsem tam zustal tak dlouho. Ztrata casu na akademickymi plky - vysvetleme jednoduche veci slozite. Programovat inercialni tlumice chveni panelu na ISS nebo ridici jednotku a sledovani teplotnich fluktuaci plazmatu stejne delat bude mizerne procento studentu. Tak proc se to ucit? Mam radsi knowledge on demand. Need to know basis. Proto pro mne byla pro mne VS ztrata casu a globalni pripravka pro zakladni vyzkum. Plneni hlavy nepraktickymi IT informacemi. Dokud neni propojeni teoretickych plku kakademiku propojeno s praxi, je to demotivacni.

Ivan Nový

Re:Opět ty VŠ...
« Odpověď #3 kdy: 09. 06. 2015, 14:39:03 »
Divný názor, do školy se chodí proto, abyste nevynalézal kolo a rozuměl jazyku, jakým jsou popisovány novinky. A taky proto, abyste se setkal s lidmi, kteří jsou chytřejší než vy, protože to je v praxi problém. Praxe je pouze učení slovíček, škola je učení gramatiky. A bez znalosti gramatiky jsou vám naučená slovíčka k ničemu.

Tomáš2

Re:Opět ty VŠ...
« Odpověď #4 kdy: 09. 06. 2015, 14:56:25 »
IT bezpečnost je více o matematice než ostatní IT obory, ale na druhou stranu to je asi naprosto jiná matematika než kterou znáš z SŠ. U žádné VŠ technického oboru se nevyhneš matematice a myslím, že tě to příjemně překvapí, ubyde nudné počítání nějakých obsahů a daleko více to je o logice a více se to blíží programování.

Ač mám VŠ za sebou, teď bych osobně přeferoval ten FEKT, podle všeho to je kvalitní obor a pokud nebudeš tupě studovat a čekat, že dostaneš automaticky zaměstnání po skončení, ale budeš se snažit i během studia, máš obrovský potenciál.


doddy113

Re:FIT, FEKT nebo MendelU v Brně
« Odpověď #5 kdy: 09. 06. 2015, 16:00:44 »
Díky moc za Vaše odpovědi :))

Jinak se získáním práce jako takové jsem zatím moc problém neměl. Je to blbý to takhle říct, ale jsem extrovert. Takže přímý kontakt se zaměstnavatelem mi vůbec nevadí, právě naopak :) No a to je také spojeno se začátkem problému s matematikou. Na základní škole jsem měl celkem velké poruchy soustředění. V momentě, kdy začalo něco počítat, tak jsem se s někým bavil. Když jsem se na to po pěti minutách zeptal paní učitelky, co to vlastně na té tabuli je, tak jsem byl za nejhloupější dítě (takové myšlenky se do hlavy lehce dostanou, ale je těžké se jich zbavit). Samozřejmě jsem se sám dožadoval učitelky na doučování, ale marně.

Na střední škole to bylo lepší v tom, že učivo mě bavilo (myslím tím to odborné) a tedy jsem se soustředil tak nějak automaticky. Pokud se jedná o matematiku, ten matematický základ ze základky tam nebyl. Musel jsem mít doučování a hodně dřít, abych nebyl nejhorší a nějak to zvládal, protože se matematika prolínala do téměř všech předmětů.

Plno věcí jsem se z matematiky doučil, dokonce se ve volném čase dívám na videa, ale ten brouk v té hlavě furt je.

Teď jsem nechtěně opustil od tématu, za což se omlouvám, ale aspoň jsem to blíže přiblížil.



cmyk

Re:Opět ty VŠ...
« Odpověď #6 kdy: 10. 06. 2015, 09:02:00 »
IT bezpečnost je více o matematice než ostatní IT obory, ale na druhou stranu to je asi naprosto jiná matematika než kterou znáš z SŠ. U žádné VŠ technického oboru se nevyhneš matematice a myslím, že tě to příjemně překvapí, ubyde nudné počítání nějakých obsahů a daleko více to je o logice a více se to blíží programování.

U IT bezpečnosti potřebuje složitější matematiku pár géniů. Pracovní místa jsou častěji zaměřena na bezpečnostní politiku, práci s lidma. Penetrační testování je zase o praktickém programování, né matematice. Dovedu si představit využití pravděpodobnosti (při hodnocení rizik) a statistiky (pro modelování výskytů hrozeb).

doddy113

Re:Opět ty VŠ...
« Odpověď #7 kdy: 12. 06. 2015, 19:15:41 »
IT bezpečnost je více o matematice než ostatní IT obory, ale na druhou stranu to je asi naprosto jiná matematika než kterou znáš z SŠ. U žádné VŠ technického oboru se nevyhneš matematice a myslím, že tě to příjemně překvapí, ubyde nudné počítání nějakých obsahů a daleko více to je o logice a více se to blíží programování.

U IT bezpečnosti potřebuje složitější matematiku pár géniů. Pracovní místa jsou častěji zaměřena na bezpečnostní politiku, práci s lidma. Penetrační testování je zase o praktickém programování, né matematice. Dovedu si představit využití pravděpodobnosti (při hodnocení rizik) a statistiky (pro modelování výskytů hrozeb).

Bál bych se takové kryptografie. Pokud by se to učilo takovou formou, kterou si představuji (složité matematické výpočty)
viz https://www.vutbr.cz/studium/ects-katalog/detail-oboru?oid=10687&aid_redir=1

Práce s lidma, to by bylo super, penetrační testování by mě taky bavilo, škoda, že jsi nenapsal dřív :/