Použití Objective-C mimo Apple

Kolemjdoucí

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #15 kdy: 25. 05. 2015, 14:13:06 »

Dobré myšlenky se různě recyklují a zlepšují v různých jazycích a některé dobré myšlenky vznikly i v Objective-C. Špatné, jako třeba systém zápisu v Objective-C, nikoliv.

www.gnustep.org

Mrtvá koníčková záležitost.


podlesh

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #16 kdy: 25. 05. 2015, 15:02:37 »
Objective C na NextSTEP / OpenSTEP se ještě před patnácti lety docela používal na mission critical GUI aplikace (např. řízení letového provozu). Jenomže jak to koupil Apple, tak se na tuhle oblast vykašlal (koneckonců, spousta práce se zárukami a kvalitou)  a všichni začali utíkat směrem k Microsoftu nebo Sunu.

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #17 kdy: 25. 05. 2015, 15:20:34 »

Dobré myšlenky se různě recyklují a zlepšují v různých jazycích a některé dobré myšlenky vznikly i v Objective-C. Špatné, jako třeba systém zápisu v Objective-C, nikoliv.

Nikoli, recyklují se primárně věci na které jsou lidé zvyklí, ať už jsou dobré nebo špatné, neobvyklé věci jsou odmítány jaksi z principu. Já netvrdím že způsob zápisu v Obj-C je nejlepší, ale když si na něj člověk zvykne je velmi přirozený a dobře se jak píše, tak čte.

robotron

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #18 kdy: 25. 05. 2015, 15:20:50 »
Obj-C s GNUstepem jsem si jednou vybral pro Tvorbu GUI. Obj-C jazyk mi prisel jako velmi rozumne "C s pridanymi objekty", oproti C++ milionkrat jednodussi a pohodovejsi na pocit. GUI genialni.

Co me mrzelo, je prave mala komunita a kuprikladu (5 let zpatky) ne uplne samozrejma instalace prostredi pro widle. (Delal jsem cilovou vec v Linuxu, ale rikal jsem si, ze pro jine veci by bylo dobry mit snadnej export i do ty hruzy.) Zel vetsina lidi byla vcucnuta Qt, kam snad i s dvacetiletym zpozdenim ex post dodelali ty zajimave myslenky z NeXTSTEPu.

Kolemjdoucí

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #19 kdy: 25. 05. 2015, 16:17:12 »
Nikoli, recyklují se primárně věci na které jsou lidé zvyklí, ať už jsou dobré nebo špatné, neobvyklé věci jsou odmítány jaksi z principu. Já netvrdím že způsob zápisu v Obj-C je nejlepší, ale když si na něj člověk zvykne je velmi přirozený a dobře se jak píše, tak čte.

Že jsou programátoři staré struktury tuším. Proč se ve Swiftu přirozený a dobrý zápis z Obj-C hodil do stoupy netuším. Zjevně je v některém tvrzení chyba.


nm

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #20 kdy: 25. 05. 2015, 16:30:17 »
kdyz se tedy naucim swift, musim se naucit i objective-C (aspon z casti)?

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #21 kdy: 25. 05. 2015, 16:55:45 »
kdyz se tedy naucim swift, musim se naucit i objective-C (aspon z casti)?

Ne. Frameworky a API (na OS X a iOS) jsou sdílené, ale každý jazyk k nim přistupuje svojí syntaxí.

Nadruhou stranu schopnost číst Obj-C neuškodí pokud by se člověk dostal k legacy projektu nebo si četl vygooglované ukázky použití API a frameworků.

Je ovšem možné používat v jednom projektu oba jazyky, tj. nové věci přidávat ve Swiftu (pochopitelně ne v rámci jednoho souboru zdrojáku :-), ale např. oddědit nebo rozšířit třídu psanou v Obj-C pomocí Swiftu).

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #22 kdy: 25. 05. 2015, 17:00:00 »
Nikoli, recyklují se primárně věci na které jsou lidé zvyklí, ať už jsou dobré nebo špatné, neobvyklé věci jsou odmítány jaksi z principu. Já netvrdím že způsob zápisu v Obj-C je nejlepší, ale když si na něj člověk zvykne je velmi přirozený a dobře se jak píše, tak čte.

Že jsou programátoři staré struktury tuším. Proč se ve Swiftu přirozený a dobrý zápis z Obj-C hodil do stoupy netuším. Zjevně je v některém tvrzení chyba.

Nehodil, akorát se přizpůsobil starým strukturám které měly z učení se Obj-C ujímání (některé principy Obj-C - a zřejmě SmallTalku který neznám - syntaxe jsou ve Swiftu dotažené do konce).

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #23 kdy: 26. 05. 2015, 00:27:59 »
Všude, kde jede clang, jde přeložit ObjC. Ovšem knihovny je třeba vzít z nějakého opensource projektu, třeba gnustepu. Nenapadá mě ale moc důvodů, proč to jinde používat, C++(14) je lepší a taky je prakticky všude (pokud už člověk tedy nechce nějaký skriptovací jazyk nebo Javu).

robotron

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #24 kdy: 26. 05. 2015, 00:44:56 »
C++(14) je lepší

Pokud jde C++14 prepnout tak, aby neumoznovalo vsechny ty humusy "klasickyho" C++, pak mozna. Jinak je to zlo a melo by zaniknout.

Kolemjdoucí

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #25 kdy: 26. 05. 2015, 07:48:18 »
Nehodil, akorát se přizpůsobil starým strukturám které měly z učení se Obj-C ujímání (některé principy Obj-C - a zřejmě SmallTalku který neznám - syntaxe jsou ve Swiftu dotažené do konce).

Žádné přizpůsobení, nesmysly z Obj-C jsou pryč a začali znovu a jinak, jestli převzali 15 % z Obj-C tak je to moc. Hrůzy ze Smalltalku tam již nejsou prakticky vůbec.

Pokud jde C++14 prepnout tak, aby neumoznovalo vsechny ty humusy "klasickyho" C++, pak mozna. Jinak je to zlo a melo by zaniknout.

Umožňuje všechno a pořád, programátor si programovací styl volí dle aplikace. C++ není pro malé děti, nepochopí to.

r23_

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #26 kdy: 26. 05. 2015, 08:51:59 »
C++(14) je lepší

Pokud jde C++14 prepnout tak, aby neumoznovalo vsechny ty humusy "klasickyho" C++, pak mozna. Jinak je to zlo a melo by zaniknout.
V čem? Umožňuje to, co se do něj napíše a to efektivně. Navíc nic lepšího není. C# není špatný, ale je pomalejší a stále vendor-lock.

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #27 kdy: 26. 05. 2015, 08:57:09 »
 ;D

A poměřování penisků po bambilionosmé může začít ...

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #28 kdy: 26. 05. 2015, 20:46:53 »
C++(14) je lepší

Pokud jde C++14 prepnout tak, aby neumoznovalo vsechny ty humusy "klasickyho" C++, pak mozna. Jinak je to zlo a melo by zaniknout.

"Přepnout" to nejde, ale nemusí se to používat. Nevím, o jaké "hnusy" jde, ale nejpalčivější problém - pointry - C++14 úspěšně eliminovalo.

nm

Re:Použití Objective-C mimo Apple
« Odpověď #29 kdy: 30. 05. 2015, 06:38:45 »
A kdy vlastne vznikl Objective-C? To byl zaveden specialne pro Nextstep pro pocitace NeXT?