Vzít si na pohovor společenský oblek?

TVL

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #15 kdy: 24. 05. 2015, 22:45:07 »
Oblek ne pokud v něm neumíš chodit, necítíš se v něm a není kvalitní. Než špatný oblek. - jak už tu někdo psal, to raději kvalitní cokoli jiného.

IMHO tohle u ajťáka nemusí platit. Pokud se jdete ucházet o práci, kde je oblek nutný, tak si špatným oblekem strhnete body. Pokud se jdete ucházet o IT, tak špatný oblek prostě znamená jenom to, že vám ten pohovor stojí za to, abyste se oblékl jinak a formálněji.
To, že vám ten oblek špatně padne, je vedlejší. Nikdo nepočítá, že by vás v něm viděl často.


e3k

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #16 kdy: 24. 05. 2015, 22:49:23 »
posledne ma pobavila hlaska mojej projektovej manazerky: dojde na navstevu nas manazer vyzehli si kapsace. som sa spytal ci mam aj puky nazehlit.
ale na pohovor som isiel v saku. na bicykly :P

TVL

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #17 kdy: 24. 05. 2015, 22:52:55 »
Co je to za mantru, že ajták musí být nerozeznatelný od bezdomovce, aby nebyl titulován na kravaťáka nebo zmrda?

Pracuju v IT už pár let, takže mě to samozřejmě nepřekvapuje (přesně tyhle názory kolem sebe slyším každý den) ale nikdy jsem to nepochopil. Děláme většinou mezinárodní projekty a díky tomu vidím, že ajťáci sice boty a oblečení moc neřeší nikde na světě ale největší hovada jsou v tomhle jednoznačně češi.

To jo. A az bude nekde potreba poponest pocitac, tak asi mas nejakeho poskoka, aby sis neumazal oblek Armani dle posledni mody. Jinak nez obleky, co vidim kolikrat pobihat v Cechach, tak fakt radsi ty dziny a tricko.
Díky za pěknou ukázku ajťáctví. Přehnat to do extrému (oblek od Armaniho, dle poslední módy), a pak s tím extrémem odmítnout jakékoliv slušné oblečení a zůstat v džínách a tričku.


Hidden

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #18 kdy: 24. 05. 2015, 22:54:24 »
To jo. A az bude nekde potreba poponest pocitac, tak asi mas nejakeho poskoka, aby sis neumazal oblek Armani dle posledni mody. Jinak nez obleky, co vidim kolikrat pobihat v Cechach, tak fakt radsi ty dziny a tricko.

Your argument is invalid.

"aby sis neumazal oblek Armani dle posledni mody"

Mezi riflema s tričkem a oblekem Armani (obojí nevhodné extrémy) je široká škála stylů, které souhrně říkám "být oblečený jako člověk". Dostal by ses do ní už jenom tím, že bys vyměnit tričko za padnoucí neformální košili a sportovní boty za nějaké do města. To by nebylo tak hrozné, ne?

"nez obleky, co vidim kolikrat pobihat v Cechach, tak fakt radsi ty dziny a tricko."

Tahle uvaha uplne postrada logiku.

Makovec nereg

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #19 kdy: 24. 05. 2015, 22:55:48 »
Co je to za mantru, že ajták musí být nerozeznatelný od bezdomovce, aby nebyl titulován na kravaťáka nebo zmrda?

Pracuju v IT už pár let, takže mě to samozřejmě nepřekvapuje (přesně tyhle názory kolem sebe slyším každý den) ale nikdy jsem to nepochopil. Děláme většinou mezinárodní projekty a díky tomu vidím, že ajťáci sice boty a oblečení moc neřeší nikde na světě ale největší hovada jsou v tomhle jednoznačně češi.

To jo. A az bude nekde potreba poponest pocitac, tak asi mas nejakeho poskoka, aby sis neumazal oblek Armani dle posledni mody. Jinak nez obleky, co vidim kolikrat pobihat v Cechach, tak fakt radsi ty dziny a tricko.

Není mi jasné proč si Jarda s takovým gustem hraje na funkčního negramota? Vždyť tu občas napíše i něco co má hlavu a patu…


Makovec nereg

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #20 kdy: 24. 05. 2015, 23:06:12 »
Oblek ne pokud v něm neumíš chodit, necítíš se v něm a není kvalitní. Než špatný oblek. - jak už tu někdo psal, to raději kvalitní cokoli jiného.

IMHO tohle u ajťáka nemusí platit. Pokud se jdete ucházet o práci, kde je oblek nutný, tak si špatným oblekem strhnete body. Pokud se jdete ucházet o IT, tak špatný oblek prostě znamená jenom to, že vám ten pohovor stojí za to, abyste se oblékl jinak a formálněji.
To, že vám ten oblek špatně padne, je vedlejší. Nikdo nepočítá, že by vás v něm viděl často.

Rozumím, ale těžko soudit: můžete mít pravdu. Určitě záleží na konkrétní situaci.  Já si zase myslím že rozumná čistá vyžehledná košile a kvalitní čisté džíny + boty můžou dohromady, hlavně pokud se v nich člověk cítí líp než v tom obleku, můžou působit víc "smart" než oblek ve kterém se člověk cejtí blbě.

V každém případě to myslím není, nemělo by být a velmi pravděpodobně nebude to rozhodující kritérium.

PS: A to píšu jako někdo kdo džíny už roky s úlevou nenosí - protože se v nich necítí dobře :-)

Nobody

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #21 kdy: 24. 05. 2015, 23:43:05 »
Ano, jsem absolvent, je to první vážnější pozice. Bohužel vlastním pouze ten zmíněný černý, maturitní oblek. Asi ho tedy nechám doma.

Jo, ale hezky si ho uloz, aby se ti nezmackal. Kdyby te nevzali za vyvojare, mohl bys to porad zkusit jako cisnik, mluvci na pohrbech nebo komparzista pro roli absolventa na pracovnim pohovoru.

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #22 kdy: 24. 05. 2015, 23:50:27 »
Co třeba džíny s košilí? To taky neurazí.

zfvfsadfasdfas

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #23 kdy: 25. 05. 2015, 00:06:01 »
ja jsem si na pohovory na programatora vzal slusne rifle a kosili, nebo ciste tmave tricko.
jakmile jsem prijat, tak pak uz chodim cely rok v delsich kratasech a trickach a v obleku akorat na ples nebo na funus.

x

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #24 kdy: 25. 05. 2015, 00:47:39 »
Ahoj, normalne do diskusi nepisu, ale kdyz vidim ty vyplody tak musim.

Pokud jdes na pohovor, rozhodne si oblek vem. Klidne i ten "do tanecnich". Samozrejme je lepsi kdyz oblek sedi a vypada, ale neni potreba kvuli tomu bezet do kramu pro novy. Spise jde o to ukazat ze clovek bere pohovor vazne a je schopny se mezi lidma chovat tak jak se ocekava. (V cemz maji lidi od IT casto znacny deficit.) Muze se ti to (treba i opravnene) nelibit, ale minimalne prozatim bych doporucoval to tak brat. Casto naproti tobe bude sedet clovek ktery sam v obleku neni, ale to te nemusi nijak vzrusovat. Pro ne je to normalni pracovni den, oni se prodat nechteji, ty ano.

Jestli je nutne prijit v obleku, zalezi taky na tom kam se hlasis: korporat jednoznacne ano (tady doopravdy hlavne kvuli zmrdum v HR), u male firmy to muze a nemusi byt jedno, u stredni je oblek velmi vhodny. I kdyz jim na tom treba zalezet nebude, tak tim nic neztratis. (Kdyz nekdo mele ze takoveho cloveka by nechtel, tak se nejdriv zamysli na tim, jestli on je zrovna ten, kdo te bude prijimat.) Hlavne si prosim uvedom, ze lidi, kteri ti tu radi by casto spis chteli aby to co rikaji byla pravda, nez ze by to tak doopravdy bylo. V IT se vetsinou (zalezi kam jdes, ze) v obleku nechodi a taky po tobe asi nikdo programovani v obleku vyzadovat ani ocekavat nebude. Casto je kazdymu jedno kdyz i chodis v kratasech a tilku, ale to delej az kdyz te prijmou.

Tohle pisu jako cisty technik (nemanager), ktery mel tu "cest" se za posledni roky zucastnit cca 50 pohovoru (jako "technicky poradce"). I presto samozrejme plati ze pokud jsi genius a umis to ukazat, tak muzes leckde uspet treba v trenkach, ale to neni pripad naproste vetsiny lidi. Bohuzel je taky pravda, ze blbecek v obleku bude mit vzdycky lepsi sanci nez blbecek v trenkach, ale na tom asi neni nic tak nepochopitelneho.

Karel

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #25 kdy: 25. 05. 2015, 01:01:14 »
Oblekem nic nezkazis.
Ja si pamatuju, jak jsem byl na pohovoru do prvniho zamestnani, oblek jsem mel (i kdyz na tom vubec nezalezelo), sikovne jsem se nezeptal, jestli se v praci ocekava nejaky dresscode, takze jsem pak prvni den byl ten nejvic vyfesakovanej v celym officu.

Ale ted uz na pohovory v obleku nechodim, vetsinou kalhoty+kosile+boty.
Jinak osobne si myslim, ze vetsinou to muze byt spis takove male bezvyznamne plus, treba te kvuli tomu vezmou misto toho frajera v umastenym triku (i s tim jsem se setkal, kdyz sem naopak sedel na druhe strane bariery a rozhodoval o uchazeci)

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #26 kdy: 25. 05. 2015, 07:32:40 »
Nejlepší odpověď je asi toto: http://forum.root.cz/index.php?topic=11248.msg131223#msg131223

Já osobně jsem na pohovory do menších firem chodil v business casual (tedy neformální košile a kalhoty, ne jeansy a ne sportovní obuv), ostatní u pohovoru (ředitel + technický poradce) byli taky takto. Světlý oblek (šedá, béžová) je asi tak nejlepší, to jsem použil když jsem se hlásil do korporace - manažer měl též světlý oblek, technik košili a rifle.

Pokud takový oblek nemáš, je lepší přijít v jeanách (rozhodně dlouhé kalhoty), slušné triko (ne tux, ne "forget google, ask me") nebo polokošile. Tmavý oblek udělá více škody než "slušné ajťácké", zvlášť když Ti nesedí dobře nebo ho neumíš nosit. Přijímací pohovor není příležitost pro večerní společenský oděv. A mít smoking, který se nenosí před 6. večer, znamená, že ses právě vrátil z nějaké snobácké chlastačky - to je úplně mimo.

j

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #27 kdy: 25. 05. 2015, 08:26:37 »
Pracoval som na IT oddeleni jednej banky, ktora mala oficialny "dress kod". Na IT oddeleni to ale vyzeralo klasicky "ajtacky" - rifle alebo kratasy , tricka. Vzdy, ked prisiel z HR mail upozornujuci na to, ze IT oddelenie nedodrziava "dress kod",  tak sa ozvala salva smiechu.
Moja osobna skusenost - ak vidim cloveka v obleku, davam si vacsi pozor, lebo pravdepodobnost, ze ide o "zmrda", je velmi vysoka.
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Zmrd
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2001011201

+100

Jinak zalezi kam se leze a kdo u toho bude. V normalne fungujici firme si IT vybiraj ITci, a HR jim do toho nezvani, nebot bylo davno terminovano jako "ti idioti nam zas poslali samy neschopny dmnty a ty schopny vyradili, protoze prisli ve svetru/triku/...". Nejen osobni zkusenost.

Takze nemusis prijit zrovna v kapsacich a rozdrbanym triku, ale libovolna rozumna kosile a kalhoty s naprostym prehledem. Oblek proste vzbuzuje dojmy, ze prisel dalsi co nic neumi. Jeste se jakos takos da tolerovat u absolventa, o kterym si sice vsichni reknou "mladej a blbej", ale pokud jim nevadi, ze ho budou tak jako tak muset vsechno naucit, tak to nehraje roli.

Oblek taky mimo jiny vzbuzuje dojem, ze takto hodlas chodit do prace, coz je v 90%, jak uz bylo zmineno, u ITka nezadouci, protoze takovej pod stul pro PC jaksi nepoleze. A to pisu jako nekdo, kdo dobryh 5 let v obleku denne delal.

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #28 kdy: 25. 05. 2015, 08:49:54 »
Nedávno mě známá dohazovala novou práci, mě se moc nechtělo ale abych jí udělal radost tak jsem tam zašel na pohovor. Měl jsem černé tričko, maskáčové kapsáče a černé kanady. A myslím že jsem nebyl ani oholený.
A chtěli mě ale nakonec jsem to stejně nevzal.

knedla

Re:Vzít si na pohovor společenský oblek?
« Odpověď #29 kdy: 25. 05. 2015, 08:59:12 »
cau,

som majitel IT firmy a niekedy idem na pohovory ked hladame lubovolneho zamestnanca, takze par postrehov:

ak ides na kodersku opicu a nou aj chces zostat - triko, jeany, platenky su OK. zavru ta do miestnosti z inymi ITckarmi, kde si budete kodit spolu . Ostatni vo firme vas budu vnimat ako ITckarov s prislusnym postihom.  plat 1000€ - 2000€

ak ides na poziciu kde musis vediet kodit ale chodis aj cestovat za zakaznikom 2000€-4000€ - minimlne sako a prislusne oblecenie. tj. Business casual.   Nemozem predsa ta poslat za zakaznikom na Aliasku a ty dojdes v sandaloch s ponozkami. alebo do Bostonu, New Yorku, Hong Kongu a ty dojdes na stretnutie so Star Wars trickom.

ak ides na vyssiu poziciu - oblek je povinnost. ale to ti dame aj 5000€ a viac.


ak niekto pride v obleku na lubovolnu poziciu - je to len plus. a pozor na to ze aj ked definitivne slovo nemava HR ale IT, ten ITckar je z oblekovej kategorie.

este jedna vec: takta ta predstava ze "som taky borec ze mozem dojst vo vselicom" .... ti garantujem ze pred tebou bol niekto s rovnakym skillom a mal oblek :) takze beriem jeho