Levný tablet s možností instalace Linuxu

Levný tablet s možností instalace Linuxu
« kdy: 13. 05. 2015, 00:59:50 »
Ahoj,
potrebuju pro jedno sve zarizeni pocitac s Linuxem a 7" monitor. K pocitaci bude pripojeno nekolik USB zarizeni, z toho jedno vlastni vyroby (postavene na Arduinu). Monitor bude pouze zobrazovat staticke obrazky a texty.

Uvazoval jsem o pouziti Raspberry Pi, ale 7" displeje pro Malinu jsou hrozne drahe.
Proto me napadla alternativa v podobe Maliny + Android tabletu. Malina by delala vse a tablet by pouze zobrazoval data. Napsal bych jednoduchou app, ktera by od Maliny ziskala treba vygenerovany JPG obrazek a ten zobrazila.

Zajimave by bylo pouzit pouze jedno zarizeni - tablet. Vykon potrebuju minimalni, takze by vyhoveli i nejlevnejsi tablety. Tablety s USB OTG se daji koupit kolem 1600 Kc.
Jenze problem je v systemu. Z Androidu muzu na praci s pripojenym USB hardwarem zapomenout. Co jsem zkousel, tak Android bezne zvlada pouze hw typu flash disk a klavesnice (to je u tabletu a mobilu logicke).

Je nejaka moznost dostat do tabletu linux? A tim nemyslim nainstalovat linux do androidu  (vlastni distribuce + jadro androidu).
Pokud bude problem s ovladaci, jsem ochotny dost ustoupit. Muzu se obejit bez dotykoveho displeje, wifi, BT, akcelerometru a dalsich senzoru. Vse potrebne si zaridim pres USB.

Mate tip na nejaky co nejlevnejsi tablet schopny behu linuxu? Idealne 7", ale prezil bych i vetsi.
Ja jsem nasel moznost instalace na Nexus 7, ale ten je moc drahy. Moje predstava je max 3500Kc (v oduvodnenych pripadech klidne vic).

Take jsem nasel Fedlet: a Fedora Remix for Bay Trail tablets.
Udajne by tak melo byt mozne rozjet Fedoru na x86 (Intel Bay Trail) tabletech. Pouzivate to nekdo? Funguje to? Jak je to s podporou ruznych tabletu?

Diky za pomoc.
« Poslední změna: 13. 05. 2015, 08:52:48 od Petr Krčmář »
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Levny tablet s moznosti instalace Linuxu a USB OTG
« Odpověď #1 kdy: 13. 05. 2015, 01:22:01 »
Co treba https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=36&t=18916 ? Uz jsem podobnych veci videl vice, existuje i projekt, kde jako display k RPi pouzivaji Kindle napojeny pres WiFi.

Re:Levny tablet s moznosti instalace Linuxu a USB OTG
« Odpověď #2 kdy: 13. 05. 2015, 01:44:47 »
Diky za tip.
To ale vypada, ze musi vzdy neco rucne spustit na tabletu. Ja potrebuju zarizeni, ktere po vypadku napajeni/zapnuti vzdy samo nabehne.
A porad me laka myslenka mit na vsechno pouze tablet bez Maliny.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

MartinX

Re:Levny tablet s moznosti instalace Linuxu a USB OTG
« Odpověď #3 kdy: 13. 05. 2015, 07:04:51 »
Lenovo Miix 2 som kupil novy vo vypredaji v konfiguracii s 64GB flash a integrovanym 3G modulom za cca. 200 €. Slabsia konfiguracia z bazaru by sa mohla zmestit do tvojho limitu. Je to x86 stroj, podpora Linuxu tam ale nie je uplne idealna ale vraj ho nainstalovat ide.

Re:Levny tablet s moznosti instalace Linuxu a USB OTG
« Odpověď #4 kdy: 13. 05. 2015, 09:16:16 »
Lenovo Miix 2 som kupil novy vo vypredaji v konfiguracii s 64GB flash a integrovanym 3G modulom za cca. 200 €. Slabsia konfiguracia z bazaru by sa mohla zmestit do tvojho limitu. Je to x86 stroj, podpora Linuxu tam ale nie je uplne idealna ale vraj ho nainstalovat ide.

Pokud se neco nezmenilo a ja to neminul, tak cokoli s BayTrail je nehorazny opruz.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Levný tablet s možností instalace Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 13. 05. 2015, 09:25:28 »
BTW, tusim jsem nekde zblysknul, ze na Kindle 3 se da narvat alternativni ROM. Mozna by to pak slo priohnout podle potreby.

k1k1n

Re:Levný tablet s možností instalace Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 13. 05. 2015, 09:44:59 »
ten návod na instalaci ubuntu na Nexus 7 se podle mě týká nexusu 7 2012 a ten se bazarový/z aukra dá za 3k sehnat úplně v pohodě...

Re:Levný tablet s možností instalace Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 13. 05. 2015, 11:52:17 »
Nechci Kindle (e-ink), ani bazarovy tablet.
Je nejaka sance, ze na libovolnem tabletu s Atomem nabootuju Linux? I za cenu chybejici casti ovladacu.

Idelani by byl treba GOCLEVER INSIGNIA 700 PRO, da se koupit asi za 1600Kc  a vykonove by mi bohate stacil.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

nobody

Re:Levný tablet s možností instalace Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 13. 05. 2015, 12:38:00 »
libovolnej tablet s atomem tezko, ale mam pocit ze s atom z3735 kterej se dodava s widle8, by to mohlo jit, takze spis  GOCLEVER INSIGNIA 800 WIN, narozdil od te 700 ktera ma PowerVR ma ta 800 ma klasickou Intell HD grafarnu...

iiii

Re:Levný tablet s možností instalace Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 13. 05. 2015, 12:55:29 »
Ja jsem zkousel k androidovemu tabletu pripojit USB zarizeni pres virtualnu seriovy port a problem jsem nemel.
Krome virtualniho serioveho portu jsou i dalsi cesty http://developer.android.com/guide/topics/connectivity/usb/index.html

Spousteni aplikace pri startu systemu se da nastavit.
U nekterych tabletu je mozne nastavit, aby se zaply pripojenim nabijece.

Re:Levný tablet s možností instalace Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 13. 05. 2015, 13:57:52 »
Jenze ja nepotrebuju jenom virtualni seriovy port. Tech USB zarizeni tam bude vic. Proste potrebuju normalni linux, ne Android.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

vlastik

Re:Levný tablet s možností instalace Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 13. 05. 2015, 17:54:33 »
Jake USB zarizeni chces pripojovat? Teoreticky by sis mohl jadro androidu zkompilovat (je to fork linuxu) a pridat chybejici ovladace na USB zarizeni.

Re:Levný tablet s možností instalace Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 13. 05. 2015, 21:17:31 »
Teoreticky ano, taky jsem o tom uvazoval. Ale urcite to nebude nic jednoducheho.
Na "cistem" Linuxu me nejvic laka moznost napsat si program v cemkoliv. Na Androidu bych ho musel psat jako android app - nejsem na to expert a oproti cistemu linuxu by me to dost omezovalo.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."


drakovník

Re:Levný tablet s možností instalace Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 14. 05. 2015, 01:34:35 »
a  ten ubuntu phone aquaris by nebol vhodny ??