Jak se chovat v IT?

jakoze_ja

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #15 kdy: 09. 05. 2015, 16:44:04 »
Záleží co děláš, záleží jak se chováš proti okolí, záleží jaké máš duševní předpoklady pro lepší pozici, záleží jaký máš strop, záleží co umíš, záleží jaké jsou možnosti ve firmě, záleží jestli máš známé ... co tě vlastně zajímá?

Ale ruku na srdce. Jako dlohovlasý mladík v tričku s asociálním chováním to daleko nedotáhneš protože tě všichni vidí max jako stereotyp "IT šroubováka". Jasně, možná tvé skryté "kvality" někdo ocení ... možná.

je jedno co dělám. ve zkratce bych chtěl dostat víc zodpovědnosti... co jsou duševní předpoklady pro lepší pozici? zadelolezectví na obědech nebo odolnost vůči průserům, který ta pozice obnáší? co je myšleno stropem? :)

a to je to na co se hlavně taky ptám. když změním šatník a začnu pracovat na nebýt asociálem tak to může být cesta? otázka je samozřejmě řečnická :)


Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #16 kdy: 09. 05. 2015, 16:47:19 »
Tak třeba Richmond byl docela oblíbený ...


Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #17 kdy: 09. 05. 2015, 17:53:41 »
Firma není stroj kde zaměstnanci pouze a výhradně vykonávají úlohy předávané ve formální heirarchii. Je to také místo kde trávíš podstatnou část svého času ve společnosti jiných lidí. Tomu se v podstatě nelze vyhnout, a je třeba s tím nějak žít.

Nejprve: přestaň tu pořád psát o lezení do zadeke: když někomu řekneš "Dobrý den", taky mu do zadeke nelezeš. To že se trochu lidsky zajímáš o své kolegy a přizpůsobíš se drobnostem sociálního života jak je v té firmě zaveden je stejná zdvořilost jako říct při odchodu domů "Nashledanou".

Pokud chceš víc zodpovědnosti... víc zodpovědnosti znamená víc samostanosti a víc interakcí s různými lidmi. Nebo-li není to jen odborná, ale i sociální záležitost. Tu pak nadřízení raději svěří někomu koho trochu znají i lidsky. Prohodit zdvořilou frázi o počasí nebo třeba o kytce co si někdo přinesl na stůl když v kuchyňce čekáte až začne vařit voda je přirozenou extenzí toto "Dobrý den". A když se u oběda dozvíš že někdo jede na dovolenou do Tater a poznamenáš k tomu něco z vlastní zkušenosti, případně se po návratu zeptáš jaké to bylo a pochválíš (nebo si alespoň prohlédneš) fotky, tak to je další krok k tomu že přestaneš být nahraditelným šroubkem stroje bez tváře ale staneš se někým s kým se počítá. Pochopitelně pokud také dokážeš přednést nebo navrhnout a obhájit technické záležitosti které se týkají tvého oboru, a inteligentně komentovat návrhy jiných - odbornou způsobilost berme jako samozřejmou.

O vzhled, pokud nejsi zanedbaný (nesmrdíš a nejsi špinavý) myslím v tvé situaci moc nejde - s výjimkou toho když radikálně ignoruješ formální či neformální dress-code: a tu jsme opět u té zdvořilosti. Upřímně řečeno, pokud se např. (přeženu) nejlíp cítíš v trenýrkách a tílku naboso bez ohledu na to že všichni ostatní nosí alespoň kalhoty a tričko, tak nejsi na zodpovědnost lidsky a sociálně zralý.

PS: "proč na obědy nechodím? právě pro moji ochotu a pracovitost. dělám co můžu, někdy i víkendy" - tak tady přibrzdi a najdi si život i mimo firmu abys na tohle pokud to není absolutně nutné (např. kritický termín) vlastně neměl čas. Pokud si ostaní zvykli že bez oheldu na pracovní dobu uděláš co ti řeknou, tak toto si sami od sebe odvykat a dávat ti zodpovědnost které by tě od toho odváděla nebudou. Jo,  a ber to tak že ten oběd s kolegy (ne třeba každý den, ale párkrát do týdne určitě) je také součást tvé práce (fungování ve firmě) a že pracovat kvalitně bez přestávky celý den stejně moc možné není.

jakoze_ja

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #18 kdy: 09. 05. 2015, 18:18:11 »
pořád tu nepíšu o lezení do zadele. už v úvodu jsem napsal že vím kdy používat dobrý den a nashledanou.

jinak díky za příspěvek. ve spoustě věcí máš hlubokou pravdu. v jedné firmě jsem zkončil taky protože jsem s kolegama nehrál dotu nebo lolko. (LOL !!!! právě že mám docela hezkej život mimo IT. jen IT je mi koníčkem a povoláním, tak se s tím problém ;) )

ano, začnu víc pracovat na měkkých dovednostech :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #19 kdy: 09. 05. 2015, 18:33:14 »
proč na obědy nechodím? právě pro moji ochotu a pracovitost. dělám co můžu, někdy i víkendy. ochotně vyjdu vstříc atd.. ale abych ještě s kolegama trávil klidnou polední chvíli, to se mi nechce. a přesně nejsem ten typ dozadele lezce.

Tak nevim, jestli bych delal nekde orecha, se kterym vymetou kazdy horici termin. Takove veci by se meli stavat vyjimecne. Poku ne, tak b se nekdo mel zamyslet, co delaji blbe.

Jinak bych pripomnel dulezite Murphyho pravidlo, ktere nachazi uplatneni i v IT: Kdyz si nejsi jisty, mumlej.


Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #20 kdy: 09. 05. 2015, 18:37:31 »
pořád tu nepíšu o lezení do zadele. už v úvodu jsem napsal že vím kdy používat dobrý den a nashledanou.

jinak díky za příspěvek. ve spoustě věcí máš hlubokou pravdu. v jedné firmě jsem zkončil taky protože jsem s kolegama nehrál dotu nebo lolko. (LOL !!!! právě že mám docela hezkej život mimo IT. jen IT je mi koníčkem a povoláním, tak se s tím problém ;) )

ano, začnu víc pracovat na měkkých dovednostech :)

Tak hodně štěstí!, člověk by se měl vystavovat podobným výzvám pokud nechce "kulhat na jednu nohu" :-)

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #21 kdy: 09. 05. 2015, 18:53:40 »
O nejaky obleceni nebo co vubec nejde. Se slusnosti a poctivosti to zcela urcite jde. Pocitaji se znalosti a pocita se taky nebejt tichoslapek. Pozor, ackoliv si to vetsina uslapnutych cechu nemysli tak mezi sebevedomim a vycuranosti/neslusnosti neni rovnitko. Proste pokud je ti neprijemne s lidma komunikovat tak mas smulu pokud nemas nejake zajimave znalosti. Tak to proste je.

Sam na zadny jednani se zakaznikama nikdy nechodim v kosili, od brezna do listopadu vetsinou v kratasech. A NIKDY to nebyl sebemensi problem. Je fakt, ze jsem ve vyhode, ze si jako freelancer trochu muzu vybirat s kym budu delat protoze mam know how o kterem je na trhu velka poptavka. Ale zakaznik po me chce dostat produkt a vic neresi pokud dostava kvalitni produkt(analogicky - proste ma fungujici pocitac).

Je pravda, ze dokud jsem byl zamestnanec tak jsem obcas musel vytahnout i kosili zatimco kratase nebylo mozne (myslim na ryze obchodni jednani, v kanclu ani v terenu jsem neco takovyho vubec neresil, mel jsem znalosti a knowhow ktere proste bylo dulezitejsi nez obleceni).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #22 kdy: 09. 05. 2015, 19:01:21 »
Btw lezeni do zadele a obed - a to je prave ono. Musis byt schopen na obede konverzovat mimopracovne a neznamena to lezt nekam. Pokud nemas nejaky zaliby mimo praci tak to je proste problem pak konverzovat. Ja treba takhle dokazal "zamluvit" spoustu casu u zakaznic jen diky tomu, ze mam deti. Posledni dobou treba diky zmene zivotospravy, pohledu na zivot a tak (zdraveji, omezovat stres a tak) taky dokazu pokecat se spoustou lidi - treba takova blbost jako bylo zasadit si na balkon bylinky. Fotbal neni dobry tema :-) Naproti cinnost v neziskovce ano.

Jinak odpovednost aka vyssi pozice => vic komunikace. Tak to proste je. Protoze vyssi pozice znamena DELEGOVANI.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

anon

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #23 kdy: 09. 05. 2015, 21:27:37 »
Jestli si spokojeny se svym spolecenskym zivotem mimo praci ale jen v praci to je zlo, tak bych asi chybu nehledal u sebe. Mozna zkusit najit praci jinde - idealne na doporuceni od znamych, kde jsou spokojeny a nebo se pri pohovoru poptat jak to v te firme vlastne funguje - rozdily mezi firmami jsou obrovske.

Jinak kdyz vidim, jak se kolegove hlavne snazi aby vypadali cool ale skutecny zajem o vec oravdu nemaji, tak me to taky trapi. (ale pritom znalemu jsou spis za debily - jako kdyz treba nadrizeny nema problem rict "nas target" a vyslovit to se "soft g", kdyz uz nemuze pouzit ceske "cil" - a nejsrandovnejsi na tom je, ze kolegove si mysli ze to vyslovuje spravne, takze za to ma pak ve firmy spis plusove body jako cool ITak co se vyzna.... debilni priklad ... ale ..... ignorance is bliss.)

V minule firme to tak treba nebylo, bylo nas tam dost, pro ktere bylo IT i praci i zabavou - takze to bylo fajn.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #24 kdy: 09. 05. 2015, 22:17:03 »
... (ale pritom znalemu jsou spis za debily - jako kdyz treba nadrizeny nema problem rict "nas target" a vyslovit to se "soft g",

Ale vzdyt on to preci spravne vyslovuje. To prece neni anglictina, ale manazerstina.

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #25 kdy: 09. 05. 2015, 22:52:34 »
proč na obědy nechodím? právě pro moji ochotu a pracovitost. dělám co můžu, někdy i víkendy. ochotně vyjdu vstříc atd.. ale abych ještě s kolegama trávil klidnou polední chvíli, to se mi nechce. a přesně nejsem ten typ dozadele lezce.
Dělat víkendy většinou nikdo neocení ... neni důležité pracovat jak černej, je důležité se umět objevit ve správný čas na správném místě. Když budeš dělat celý víkend, ale v pondělí ráno tvůj kolega šéfovi otevře dveře tak kdo je vidět?

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #26 kdy: 09. 05. 2015, 22:59:06 »
Záleží co děláš, záleží jak se chováš proti okolí, záleží jaké máš duševní předpoklady pro lepší pozici, záleží jaký máš strop, záleží co umíš, záleží jaké jsou možnosti ve firmě, záleží jestli máš známé ... co tě vlastně zajímá?

Ale ruku na srdce. Jako dlohovlasý mladík v tričku s asociálním chováním to daleko nedotáhneš protože tě všichni vidí max jako stereotyp "IT šroubováka". Jasně, možná tvé skryté "kvality" někdo ocení ... možná.

je jedno co dělám. ve zkratce bych chtěl dostat víc zodpovědnosti... co jsou duševní předpoklady pro lepší pozici? zadelolezectví na obědech nebo odolnost vůči průserům, který ta pozice obnáší? co je myšleno stropem? :)

a to je to na co se hlavně taky ptám. když změním šatník a začnu pracovat na nebýt asociálem tak to může být cesta? otázka je samozřejmě řečnická :)
Strop člověka je co se dokáže naučit a pochopit. Někdo končí u šroubování počítačů, někdo končí u naklikání windows a někdo ovládá powershell ve windows světě - je to na co máš mozek. A duševní předpoklady? Pravděpodobně schopnost pracovat v teamu, pracovat pod tlakem, způsob myšlení ... .

No a pak rozhodně neni jedno co děláš. Pokud taháš kable a budeš chtít odpovědnost za počítače v kancelářích tak to asi ne.

A duhá část asi ano i ne. Šaty dělaji člověka, ale na druhou stranu hlupák v saku je pořád hlhpák i když si častějc vrzne protože holky myslej že má prachy.

anon

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #27 kdy: 09. 05. 2015, 23:25:10 »
... (ale pritom znalemu jsou spis za debily - jako kdyz treba nadrizeny nema problem rict "nas target" a vyslovit to se "soft g",

Ale vzdyt on to preci spravne vyslovuje. To prece neni anglictina, ale manazerstina.

tim hur

jakoze_ja

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #28 kdy: 10. 05. 2015, 06:09:20 »
Dělat víkendy většinou nikdo neocení ... neni důležité pracovat jak černej, je důležité se umět objevit ve správný čas na správném místě. Když budeš dělat celý víkend, ale v pondělí ráno tvůj kolega šéfovi otevře dveře tak kdo je vidět?

to je zatím moje strategie. být dobrej, pořádně makat a doufat že se dobré věci dostaví...

Re:jak se chovat v IT
« Odpověď #29 kdy: 10. 05. 2015, 09:30:44 »
Dělat víkendy většinou nikdo neocení ... neni důležité pracovat jak černej, je důležité se umět objevit ve správný čas na správném místě. Když budeš dělat celý víkend, ale v pondělí ráno tvůj kolega šéfovi otevře dveře tak kdo je vidět?
to je zatím moje strategie. být dobrej, pořádně makat a doufat že se dobré věci dostaví...
Neee, makat co můžeš nestačí. Strhneš se a budeš kde seš a to mám z praxe. Možná právě naopak. Když budeš super dobrej v nevim tahání kabelů a jen v tom budeš dobrej a nic jiného tak nikoho nenapadne tě převelet jinam. Na to převelení - povýšení je právě potřeba něco navíc. To máš jak pro příklad team lidí kde jeden maká co může ale je to introvert co je divně oblečenej a s nikym nemluví a jeho kolega maká na polovinu, ale svojí práci zná, chodí dobře oblíkanej a rád se baví s lidma. Až přijde napovíšení tak hádej kdo to asi bude.