Záloha nastavení RAID pole + systém

Záloha nastavení RAID pole + systém
« kdy: 08. 05. 2015, 11:14:54 »
Ahoj, mám server s Debianem, kde jsou tři disky. SDA, SDB, SDC

SDA - připojeno vše (/,boot,home,swap...)

SDB + SDC = software (mdadm) RAID 1

Boot a / jsem zrcadlit nechtěl, protože jsem začátečník a tohle rozdělení mi na naučení přišlo jednodušší a pro mě přehlednější.

Mám tedy dotaz jak nejjednodušejí zálohovat SDA(systém) a případně obnovit, abych nemusel pole a uživatele atd. vytvářet znova? Data z SDB+SDC si zálohuji zatím ručně na externí HDD.

Dále se chci zeptat zda musím kvůli nastavení RAID zálohovat celý systém nebo by stačil jen nějaký soubor?

Předem díky.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Záloha nastavení RAID pole + systém
« Odpověď #1 kdy: 08. 05. 2015, 12:47:25 »
Nevím jak to máš Ty, ale já mám samoskládací RAID (jádro si očuchá oddíly a podle superbloků z nich udělá pole samo) - nepotřebuju konfigurační soubor. Tím mám vystaráno ohledně zálohy nastavení RAIDu.
 
Záloha systémovýho disku (SDA) by byla nejjednodušší pomocí dd.

Např. dd if=/dev/sda of=/soubor/se/zalohou

+ pomocí obrácenýho příkazu to jednoduše obnovíš (na starej nebo novej disk)
- potřebuješ tolik místa, jak velkej je celej disk SDA
- zálohovat za běhu systému asi není úplně super...

Pokud chceš udělat jen tu nejhlavnější zálohu, stačí si zazálohovat celý /etc (tam jsou nastavení +- všeho)

Jenda

Re:Záloha nastavení RAID pole + systém
« Odpověď #2 kdy: 08. 05. 2015, 13:59:00 »
Už jsem tu na stejný dotaz někde odpovídal. Prostě zkopíruj soubory z /. Já k tomu používám rsync, výhoda je, že při další záloze přenese pouze změny, takže to je rychlejší.

Re:Záloha nastavení RAID pole + systém
« Odpověď #3 kdy: 08. 05. 2015, 19:35:05 »
A zazálohuje dd i MBR při příkazu dd if=/dev/sda of=soubor , nebo to musím udělat zvlášť?

nobody

Re:Záloha nastavení RAID pole + systém
« Odpověď #4 kdy: 08. 05. 2015, 22:33:41 »
dd zazalohuje i MBR, je na zacatku disku, sda je celej disk od uplneho zacatku do uplneho konce

pokud by jsi delal dd jen konkretni partisny, napr sda1, tak pak by to bylo bez mbr, protoze to je pred zacatkem sda1...