Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?

Tomas

Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« kdy: 26. 10. 2010, 22:28:40 »
Ahoj, vybiram VS zamerenou na IT, Bc. studium a chtel bych se zeptat zdejsich dostudovanych i nedostudovanych jakou skolu by doporucili. Soukroma nebo statni nerozhoduje. Jiz jsem zamestnany v oboru takze peniz bude. To me privadi na dalsi kriterium - chci absolvovat (pokud se zadari :D) kombinovane studium. Diky za rady ;)
« Poslední změna: 26. 10. 2010, 22:33:08 od Petr Krčmář »


karlos

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #1 kdy: 27. 10. 2010, 09:01:39 »
co je duvodem pro studium?

Tomas

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #2 kdy: 27. 10. 2010, 12:35:49 »
Chci se zdokonalit v programovani a ozivit si a ziskat vetsi prehled obecne z vetsiho zaberu IT. Hlavne jeste titul je taky myslim dulezita vec, protoze (at chceme nebo ne) to v nekterych (asi vetsine) pripadech zvyhodnuje oproti cloveku bez titulu i kdyz v IT to nemusi byt nutne podminkou. Ale co si budeme nalhavat - casto se dostavaji vetsi penizej ne k vuli tomu, ze ma clovek "znacku" :)

dustin

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #3 kdy: 27. 10. 2010, 15:33:27 »
Můj cynický pohled - pokud chceš titul, abys ho měl, tak si vyber školu, která ti nezabere moc času. Státního zaměstnavatele konkrétní škola nezajímá a soukromého stejně zajímá, co umíš, a ne jestli máš titul a z jaké školy. A zcela vážně si myslím, že to co umíš, nezáleží na škole (navíc se studiem při práci), ale jestli se to sám chceš naučit a kolik úsilí tomu věnuješ. Kdyby ses třeba místo času věnovaného časově náročnějšímu studiu na "náročnější" škole vs. na nějaké "snadné" zapojil do nějakého open source projektu, naučíš se spoustu praktických věcí (narozdíl od školy) a ještě budeš mít hodnotnou, zdokumentovanou a na webu dlouhodobě dostupnou referenci pro budoucího zaměstnavatele.

Je to jen můj názor, řada lidí se na to bude dívat jinak.

passbyer

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #4 kdy: 27. 10. 2010, 18:21:15 »
Nejlepsi IT VS v CR je IMO http://praguecollege.cz - velice prakticke, v porovnani s ceskym vzdelavacim systemem, ktery nenauci nic praktickeho, jen teoretickou computer science + elektrotechniku, o kterou student IT obvykle nejevi zadny zajem.


mafo

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #5 kdy: 27. 10. 2010, 23:22:31 »
Cau, nevim jestli je soukroma skola zrovna idealni... Ja za rok koncim magistra na FEL. Jinak IMHO na FIT CVUT dostanes velmi kvalitni vzdelani dokonce bez fyzily 2 :D
Jinak ale bacha neni to tak jednoduche studium.... Pokud ti jde jen o titul, tak nevahej a jdi na nejtezsi gympl v praze- VSE.

Tomas M

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #6 kdy: 28. 10. 2010, 07:17:14 »
Ja jsem studoval 6 let na FJFI (fakulta jaderna a fyzikalne inzenyrska) pri CVUT. Skolu jsem nedodelal, protoze sem uz behem studia zacal vydelavat takove penize, ze nemelo smysl pachtit se s par idiotskymi predmety ktere me nebavily jen za ucelem ziskani titulu :) Takze je dost mozne, ze to taky nedodelas :) Ale dulezite je, co se tam naucis. Ja jsem si odnesl predevsim kompletni pochopeni pocitacu od hardware na urovni tranzistoru, pres sitarinu, operacni systemy, az po programovaci jazyky, uzivatelske aplikace a web.

Pokud je na tehle skole jeste bakalarsky obor PINF (pristroje informatika) tak vrele doporucuju, fyzikalni a matematicke predmety se daji zvladnout a ostatni uz je jenom IT. Nebo to teda aspon tak bylo, v dobe kdy jsem pred par lety jeste studoval.

Jedine co bylo dost naprd je casove vytizeni, predevsim proto, ze jsou prednasky situovane v nekolika budovach a hodne casu zabere jen presun mezi nimi. Prednasky nejsou povinne, ale jako jestli na ne nechces chodit, tak snad ani nema smysl hlasit se na VS, nastuduj si potrebne znalosti z internetu ;-)

XYCZ

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #7 kdy: 28. 10. 2010, 09:36:11 »
Ohledně teorie vs. praxi na open-source projektu, to že si člověk myslí, že když dokáže udělat program tak, aby dělal co chce, tak že umí dobře programovat, tak to je omyl. Praxe je určitě třeba, ale teorie je nezbytná. Např. složitost algoritmů, jejich design a tj. jejich vhodnost k řešení konkrétní úlohy, znalost operačního systému, po kterém program požaduje služby, a třeba i znalost hardware k optimalizaci kódu - to jsou všechno věci, které dělají zásadní rozdíl a které nelze získat tím, že budu programovat až zčernám.

Navíc je uvedené pro vás i vodítko, co je váš (potenciální) zaměstnavatel zač. Respektive, co pro něj budete. Jestli hledá jen "vyučeného programátora", tak ho výše uvedené nebude zajímat. Jestli hledá schopné lidi, tak ho to bude zajímat do té míry, že se může i zeptat, kdo vás učil - už jsem takový hovor absolvoval, protože jsme měli stejnou fakultu.

Pochopitelně je problém tehdy, když se student teorii naučí jak básničku, aby udělal zkoušku, a pak si to bude dál bastlit po svém.

Off-topic pro dotaz je škola podle výzkumu. Sice netuším, kde by se obyčejný uchazeč dostal k číslům, ale jedna důležitá věc - výkonnost ve výzkumu získáte tím, že dosažené výsledky vydělíte počtem lidí.

No, a pokud vás zajímá ohodnocení fakult businessem, z toho praktického pohledu, tak prestižní ocenění IT fakult letos za ČR získal jedna jediná fakulta - FAV (jj, studoval jsem tam).
http://www.ibm.com/developerworks/university/facultyawards/

Martin

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #8 kdy: 28. 10. 2010, 10:04:35 »
Jednoznačně MFF UK (http://www.mff.cuni.cz/), je to asi nejprestižnější škola v tomto státě a možná i ve východní evropě. A zrovna informatiku tam učí naprosto skvělí lidé (Topfer, Holan, Mareš,...) Je to sice docela těžká škola, ale zase titul z MFF má váhu, tomu věř.

dustin

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #9 kdy: 28. 10. 2010, 11:10:24 »
Ohledně teorie vs. praxi na open-source projektu, to že si člověk myslí, že když dokáže udělat program tak, aby dělal co chce, tak že umí dobře programovat, tak to je omyl. Praxe je určitě třeba, ale teorie je nezbytná. Např. složitost algoritmů, jejich design a tj. jejich vhodnost k řešení konkrétní úlohy, znalost operačního systému, po kterém program požaduje služby, a třeba i znalost hardware k optimalizaci kódu - to jsou všechno věci, které dělají zásadní rozdíl a které nelze získat tím, že budu programovat až zčernám.

Souhlasím s teorií, ale nemyslím si, že zrovna tohle by naučilo bakalářské dálkové studium, o kterém uvažuje tazatel. FAVku mám, stejně jako téměř všichni moji kolegové, a neřekl bych, že je to z hlediska v praxi využitelných znalostí nějak podstatné. Kolegy jsem si vybíral podle toho, jak jsou ochotni přemýšlet a jak moc se chtějí pořád učit. Jsou všichni vynikající, ale nemyslím si, že by v tom měla škola nějaké prsty :)

XYCZ

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #10 kdy: 28. 10. 2010, 11:56:48 »
Dálkové studium je průser už z principu a je jedno, na které škole se odehrává. Oproti prezenčnímu je na to tak málo času (práce, rodina, atd.), že se to někde musí projevit na kvalitě. I když nechci paušalizovat a možná bude tazatel vyjímka :)  Odpověď jsem vzal systémově z předpokladu, že si tohle přečtou i další, které volba VŠ teprve čeká a třeba půjdou na prezenční.

Jinak si myslím, že u pohovoru mohlo jít buď o vzpomínání na zlaté časy, anebo prakticky o to, že měl stejné předměty a tím pádem větší přehled o tom, co bych měl znát, komu jsem prošel rukama, atd. Ale určitě jde i o to, co jsi psal - jak moc je člověk ochotný přemýšlet a učit se.

Jo a jinak jsem tu někde viděl, že se jako první doporučují učebnice jazyka od Herouta - taky je z FAV.

stm

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #11 kdy: 28. 10. 2010, 12:39:02 »
Já studuju druhým rokem na FEL ČVUT obor STM(softwarové technologie a managment) zaměření Softwarové inženýrství a mám z toho smíšené pocity. První ročník byl ještě v klidu, mix teorie/praxe tak 50 na 50. Hodně mě to bavilo. Teďka to je spíš tak 80% teorie a zbytek nějaký praktický věci, který by se ale člověk dokázal naučit z knížek. STMko prostě IMHO upadá, protože většina katedry počítačů odešla na FIT a aby tam vůbec někdo učil tak se nabrali lidi z MFF, který to učí svým způsobem, který ovšem není příliš totožný s popisem našeho oboru (praktického bakálaře). Na některý předměty se nabíraj taky lektoři z různých kateder - např. katedra pohonů, katedra radioelektroniky atd..Třeba ten týpek co ho máme na proseminář z C++ je radioelektrotechnik a že to s ním fakt stojí za to :D Prostě katastrofa..Takže pokud chceš vzdělání zaměřené na praxi, tak se radši FELu vyhni, možná FIT ČVUT by byla lepší volba..Ale říkám tu jen své názory a dojmy...

afadsfaegerg

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #12 kdy: 28. 10. 2010, 13:33:31 »
Chces len titul? Je tu Plzen alebo VSE.
Chces titul a mimo to sa chces nieco nove z praxe dozvediet? Je tu MUNI / CVUT.
Beries titul len ako vedlajsi efekt, chces sa dozvediet ako vsetko funguje do hlbky a zaujima Ta aj nieco viac ako vediet si "nakreslit" formular vo Visual Studiu a rozchodit ho? Tak je tu MFF CUNI.

PS: robene na zaklade rozhovorov priamo s ludmi z danych skol (okrem Plzne), nemuselo sa jednat o reprezentativnu vzorku.

panáček

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #13 kdy: 28. 10. 2010, 13:37:15 »
Souhlas s Tomasem T. Základ je chápat a být o krok napřed. Je ale potřeba počítat s rizikem, že jednou můžeš slyšet větu jako: "Ano, chceme vás udělat ředitelem zeměkoule a přidat vám spoustu peněz, protože všechno znáte, všechno víte a máte spoustu nápadů, ale vy nemáte tu VŠ. A to nevypadá dobře.".
A podle toho se zařídit.

j.

Re: Jakou vysokou školu zaměřenou na IT?
« Odpověď #14 kdy: 28. 10. 2010, 13:38:42 »
Pridam svou trosku do mlyna. Delaj jsem s uz s velkym mnozstvim lidi, kteri byli v oboru dobu, za kterou se technologie obmenili nekolikrat. A obecne platilo, cim teoretictejsi vzdelani ti lide meli, tim lepe se kazde zmene prizpusobovali. Videl jsem lidi 50+, pred deseti-dvaceti lety jeste spickove odborniky na PSTN, kteri uz jsou prakticky nezamestnatelni, protoze nedokazou pochopit zakladni koncepty siti nove generace. A taky lidi stejne vekove kategorie, puvodne vystudovane teoreticke informatiky, matematiky nebo fyziky, kteri si presli tim samym, ale dnes nemaji problem NGN navrhovat.

Obecne, cim vice skola naucila lidi myslet abstraktne, tim byli prizpusobitelnejsi. Je hezke, kdyz skola nauci lidi na nejake technologie, ale ty technologie realne dlouho nevydrzi. Lepsi je, kdyz skola nauci lidi myslet, ty se pak nestrati. Po dobu zivotnosti technologie ten rozdil videt neni, ale je videt az dojde k nejake radikalnejsi technologicke obmene.