Jde být freelance správcem sítě?

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #15 kdy: 30. 04. 2015, 08:38:45 »
Mimochodem, kdybych si s tím těžkou hlavu dělat chtěl, tak pro studenta není problém si zařídit živnosťák, protože neplatí minimální zálohy. Pak s ním můžeš mít ústní smlouvu, že pro tebe dělá za jedno kafe měsíčně :)

To není dobrá cesta.
Pokud si udělá ŽL, přestane mít nárok na podpory, sociálka automaticky začne počítat, že má příjem 6000 i kdyby nedostával nic.
A ústní smlouva je nebezpečná, a skutečnost je taková, že zadarmo hlavně BEZ smlouvy písemné u tebe nesmí nikdo ani stát.
Že je praktikant nic neznamená.
Ty pokuty jsou obrovské a zaplatit je musíš. Pak je takový člověk zadarmo drahý. Viz případy, "Sestra se postavila na 20 minut za pult jen aby pohlídala, neboť majitelka si chtěla odskočit. Zrovna přišla kontrola. Podnikatelku WC stálo mnoho desítek tisíc" atd.

Nezaměstnávám nikoho, takže nebudu tady tvrdit fakta, ale domnívám se, že jakési minimální platby vůči státu jsou i při dohodě.
Ano můžeš si s ním udělat dohodu o provedení práce na minimální částku, tam se odvádí jen nějaká procenta, ale i ty musíš zaplatit. Prostě dělat zadarmo nelze.

--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---


podnikatel

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #16 kdy: 30. 04. 2015, 09:16:10 »
Tak hlavně dělat zadarmo je nesmysl. Pokud je někdo tak neschopný, že si nic nezaslouží, tak časem to lepší nebude. Pokud je to student, který nemá zase tak velký přínos, tak stačí spíše symbolická stovka na hodinu.

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #17 kdy: 30. 04. 2015, 10:36:33 »
Pokud si udělá ŽL, přestane mít nárok na podpory, sociálka automaticky začne počítat, že má příjem 6000 i kdyby nedostával nic.
Pardon, vypadlo mi tam slovo "student" :)

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #18 kdy: 30. 04. 2015, 10:52:09 »
Pokud je někdo tak neschopný, že si nic nezaslouží, tak časem to lepší nebude.
To je krávovina. Řekl bych to úplně opačně: pokud někdo není schopný do svého rozvoje investovat ani chvilku práce zadarmo, žádný rozvoj ho nečeká.

Pokud je to student, který nemá zase tak velký přínos, tak stačí spíše symbolická stovka na hodinu.
100Kč na hodinu je 16000 v příjmech. Z toho nezaplatí žádné daně a jako student nezaplatí ani skoro žádné odvody. A 16000 čistýho odpovídá 20 tisícům hrubé mzdy. Takže zas tak "symbolická" částka to imho není. To už by spíš bylo logičtější, kdyby symbolickou částku 100Kč na hodinu chtěl ten, kdo se mu bude věnovat, vysvětlovat mu kde co, dohlížet na něj a kontrolovat ho.

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #19 kdy: 30. 04. 2015, 11:29:09 »
Pokud si udělá ŽL, přestane mít nárok na podpory, sociálka automaticky začne počítat, že má příjem 6000 i kdyby nedostával nic.
Pardon, vypadlo mi tam slovo "student" :)
Obávám se, že i student může mít podporu ze sociálky a o tu pak automaticky přijde, nebo přijdou jeho rodiče...
Raději bych se tady nepouštěl do rozvoje myšlenek. Vím, že jsou s tím problémy. Proto hodně studentů má problém získat i praxi v rámci školy.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---


Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #20 kdy: 30. 04. 2015, 11:36:35 »
Pokud je někdo tak neschopný, že si nic nezaslouží, tak časem to lepší nebude.
To je krávovina. Řekl bych to úplně opačně: pokud někdo není schopný do svého rozvoje investovat ani chvilku práce zadarmo, žádný rozvoj ho nečeká.
S tímto souhlasím. Stačí si vzpomenout na naše začátky, kolik jsme toho udělali raději zadarmo jen abychom se to naučili. Říkám tomu investice do budoucna.
Netvrdím, že mi pak za to "něco" nedali, ale šel jsem do té práce jen proto abych ji udělal.
A dělám to mnohdy i dnes. Mohu si dovolit klientovi neúčtovat nic, je to pro mne investice a reklama.
A mnohdy velmi kvalitně výnosná.
Frantovi opravím jeho "blbost" zadarmo běhěm 5ti minut a nic nechci. A Franta to řekne Pavlovi, a Pavel mi zadá zakázku za 10kKč.... realita.
A kdybych Frantovi účtoval blbých 350Kč za práci, Pavlovi by nic neřekl.

Pokud je to student, který nemá zase tak velký přínos, tak stačí spíše symbolická stovka na hodinu.
100Kč na hodinu je 16000 v příjmech. Z toho nezaplatí žádné daně a jako student nezaplatí ani skoro žádné odvody. A 16000 čistýho odpovídá 20 tisícům hrubé mzdy. Takže zas tak "symbolická" částka to imho není. To už by spíš bylo logičtější, kdyby symbolickou částku 100Kč na hodinu chtěl ten, kdo se mu bude věnovat, vysvětlovat mu kde co, dohlížet na něj a kontrolovat ho.
To se mýlíš. 16kKč příjem je zdaněn, a to včetně soc. a zdrav. Nechci fabulovat, ale tak nějak si matně pamatuji, že limit pro "neplacení" daní je 4500,-Kč/měs (nebo rok, fakt nevím)

Prostě není to až zas tak jednoduché. Nicméně, nemělo by to budoucího freelancera od úmyslu být freelancer odrazovat.
Navíc může dělat klidně i za minimum.

Jen osobně bych se velmi rychle oprostil od placení za hodinu práce.... Za výkon - úkon - beru. Ale abych někomu platil 100/hod za práci, když on to zvládne za 3 hodiny a zkušenému to bude trvat 10 minut ?
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #21 kdy: 30. 04. 2015, 12:30:05 »
Frantovi opravím jeho "blbost" zadarmo běhěm 5ti minut a nic nechci. A Franta to řekne Pavlovi, a Pavel mi zadá zakázku za 10kKč.... realita.
A kdybych Frantovi účtoval blbých 350Kč za práci, Pavlovi by nic neřekl.
Taky podobný věci dělám. Ne úplně práci zadarmo, ale spíš nějaký "charitativní"/"občansko-dobrovolnický" záležitosti. Zatím se mi mít dobrou vůli vždycky vyplatilo, ale ani proto to nedělám.

To se mýlíš. 16kKč příjem je zdaněn, a to včetně soc. a zdrav. Nechci fabulovat, ale tak nějak si matně pamatuji, že limit pro "neplacení" daní je 4500,-Kč/měs (nebo rok, fakt nevím)
16k*12 = 192k. Dá si paušál, takže 192k*0.4 =~ 77k. Nezdanitelná částka na poplatníka je 24 840. Takže jsme na 51960. Mínus student (4200) = 51960. A jsme pod těma tvýma 4500 ;)

Jen osobně bych se velmi rychle oprostil od placení za hodinu práce.... Za výkon - úkon - beru. Ale abych někomu platil 100/hod za práci, když on to zvládne za 3 hodiny a zkušenému to bude trvat 10 minut ?
Přesně tak. Začátečník si k tomu bude muset něco přečíst, bude dumat, dost pravděpodobně udělá nějakou chybu... Nemusí to být 3 hodiny, může to být klidně i den. A není na tom nic špatnýho, prostě se s takovým problémem nikdy nesetkal.

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #22 kdy: 30. 04. 2015, 12:41:25 »
16k*12 = 192k. Dá si paušál, takže 192k*0.4 =~ 77k. Nezdanitelná částka na poplatníka je 24 840. Takže jsme na 51960. Mínus student (4200) = 51960. A jsme pod těma tvýma 4500 ;)
Aha, tak za studium je to sleva na dani, ne ze základu. Takže (51960*0.15) - 4200 = 3594. Pokud bude mít třetinovej úvazek, je to na daních cca stovka měsíčně :)

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #23 kdy: 30. 04. 2015, 13:37:04 »
Tak presne na tohle tady mame DPČ apod s 0,2 uvazkem treba...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

j

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #24 kdy: 30. 04. 2015, 18:29:18 »
Tady s tebou až tak moc nesouhlasím ve všem. Naopak, pokud práci uděláš si dobře, můžeš "machrovat" u jednoho zákazníka, jak brilantně vyřešíš dálkově problém u jiného. A to dříve, že by jsi se tam za 10 minut dostal.
...

Nelepsi support jakej ti velka firma nabidne je reakce do 4 hodin (= do tech 4 hodin by mel nekdo dorazit nebo se zacit problemu venovat). Ovsem absolutne nijak ti negarantuji zda a do kdy problem vyresi. A i kdyz ty 4 hodiny nedodrzi, tak ti maximalne vrati cenu supportu.

Ano, da se (za naproto nehorazny $$$) koupit i garance vyreseni problemu. Daleko levnejs te vyjde zaplatit si nahradni HW a k nemu par lidi, kteri ho dovezou a zprovozni.

Znam pripad, kdy firma v ramci uspor postupne rozpustila IT, a kdyz odesel posledni (protoze prece stejne nic nedelal), tak do 14ti dnu se firma polozila. Takze souhlas, nejlep ITk na svete nic nedela, protoze mu vsechno funguje.

Citace
K tomu slouží servisní smlouvy s dodavatelem účetního softu. Neřeším cizí programy, řvu na programátory a zastupuji klienta v takovém případě. To je má práce. Za to mi klient platí, aby nemusel se učit mluvit řečí kmene programátorů a dodavatelů SW
Jop, kdyz si takovou smlovu prectes, tak velmi casto zjistis, ze dodavatel vlastne vubec nic negarantuje. Nechapu jak neco takovyho muze nekdo podepsat a jeste za to platit, ale osobni zkusenosti rikaji ze muze.

Citace
30 hodin ? Nějaký krátký den.... Jo to už se mi taky stalo. odstranění (hlavně nalezení) závady, jenž způsobil "deb***" co zatlouhl do zdi hřebík - bohužel trefil UTP kabel - když sít chvíli jede, chvíli ne, vyměníš většinu HW.... tehdy tam dojelo postupně asi 8 techniků, vč. mě.
Mno ... mam zazitky kdy se problem resil 40+ hodin v kuse. Jeden znich je ze sme u velmi "sporivyho" zakaznika skoro ty 2 dny v kuse hledali, co ze to posila do site takovej jeb, ze prakticky nic nefunguje. To vis, kdyz nekdo v ramci uspor ma switch pod kazdym druhym stolem, skrini, ... a navic ti kably vedou podle toho jak kdo zrovna potreboval z mistnosti do jiny zkrz zed, pres chodbu ... pod prahama, pod podlahou/kobercem/....

Dalsi je, ze sem s kamosem configl boot widli ze site, a 3 dny (paac termin) sme resili, proc to dpce nefunguje, kdyz je vsechno dobre, az sme uz jen tak ze zoufalstvi proste zkusili prohazovat parametry, a voiala, oni to meli ti kkti z M$ blbe v dokumentaci.

Citace
Praxe je něco co se velmi těžko studentům hledá. V podstatě je nikdo moc nechce. A jak se to mají naučit.
Mno nechce ... ono to sebou nese predevsim aspekt toho, ze vetsina z nich k sobe potrebuje jeste chuvu a posluhovacku, pricemz na co sahnou, to leda zmrvej. Cimz nemyslim z neco spatne nastavej, ale ze rozflakaj HW za stovky tisic.

Druha soucast toho je tak, ze je ve skolach ucej kraviny. Zkus si predstavit, jak ti opravuje auto nekdo, komu ve skole vysvetlovali jak vypada motor na pv3s. A to se i u toho motoru s elektronicky rizenym vstrikovanim, promennym casovanim, ... bavime jen o povolovani a utahovani sroubu.

A ted to preved na IT.

Myslíš jako že by mě někdo popotahoval za to, že u mě někdo pracuje, já mu za to nic neplatím a tvrdím, že to je praktikant? S tím bych si těžkou hlavu nedělal :)
On to dostane jako nelegalni praci, ty jako nelegalni zamestnavani, on do 50k ty do 10M + samo odvody. Z ceho chces platit odvody, pokud dotycny neni student? Minimalni odvody zaplatit musi. Bud tak, ze je na pracaku (a pak bez souhlasu pracaku delat nesmi) nebo tak, ze to calujes ty, prostrednictvim mzdy. Tu ti (pokud ses kamarad spravnejch kamaradu) muze ten pracak i uhradit. Az na 1 rok.

...
Frantovi opravím jeho "blbost" zadarmo běhěm 5ti minut a nic nechci. A Franta to řekne Pavlovi, a Pavel mi zadá zakázku za 10kKč.... realita.
A kdybych Frantovi účtoval blbých 350Kč za práci, Pavlovi by nic neřekl.
Jop, nebo se ti z toho stane ocekavani supportu 24/7 gratis. Taky realita.

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #25 kdy: 30. 04. 2015, 22:52:22 »
Zdravím. Zajímalo by mě, jestli je možné získat praxi v oblasti POS a následně se v tomto zdokonalovat jako freelancer. U programování, designu je to jasné, ale co správci sítí? Jak si rozšířit praxi, pokud jsem zatím student?
Správce sítě "freelancer"? No obecně ani ne protože správce sítě - člověk co se stará o síťové technologie potřebuje občas něco zmačknout a vyměnit což je jaské ... .

Trident

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #26 kdy: 02. 05. 2015, 01:08:58 »
Zdravím. Zajímalo by mě, jestli je možné získat praxi v oblasti POS a následně se v tomto zdokonalovat jako freelancer. U programování, designu je to jasné, ale co správci sítí? Jak si rozšířit praxi, pokud jsem zatím student?
Správce sítě "freelancer"? No obecně ani ne protože správce sítě - člověk co se stará o síťové technologie potřebuje občas něco zmačknout a vyměnit což je jaské ... .
Na to ma firma najate sroubovaky/externi adminy/sluzby datacentra. Ty jako admin to jen z povzdali kooperujes a spolupracujes se sroubovakem. Maximalne delas neco co mas v kanclu ale vetsina firem uz te infrastruktury v budovach moc nema.  Navic te firmy k servisu hromady komponent stejne nepusti, ale maji nasmlouvane extra servisaky kteri mohou dane veci servisovat v ramci nejakeho SLA.

Jeste v CTc si zakosi taky mysleli ze clovek na poruchove lince je ten co to opravuje a ze tratak vymeni vadnou kartu v ustredne. No je fakt ze jeste ted si nektere firmy predstavuji ze admin bude dokonce jezdit autem po praze. Doba amaterismu jeste v ceskem IT nevyhynula.

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #27 kdy: 02. 05. 2015, 09:27:47 »
Zdravím. Zajímalo by mě, jestli je možné získat praxi v oblasti POS a následně se v tomto zdokonalovat jako freelancer. U programování, designu je to jasné, ale co správci sítí? Jak si rozšířit praxi, pokud jsem zatím student?
Správce sítě "freelancer"? No obecně ani ne protože správce sítě - člověk co se stará o síťové technologie potřebuje občas něco zmačknout a vyměnit což je jaské ... .
Na to ma firma najate sroubovaky/externi adminy/sluzby datacentra. Ty jako admin to jen z povzdali kooperujes a spolupracujes se sroubovakem. Maximalne delas neco co mas v kanclu ale vetsina firem uz te infrastruktury v budovach moc nema.  Navic te firmy k servisu hromady komponent stejne nepusti, ale maji nasmlouvane extra servisaky kteri mohou dane veci servisovat v ramci nejakeho SLA.

Jeste v CTc si zakosi taky mysleli ze clovek na poruchove lince je ten co to opravuje a ze tratak vymeni vadnou kartu v ustredne. No je fakt ze jeste ted si nektere firmy predstavuji ze admin bude dokonce jezdit autem po praze. Doba amaterismu jeste v ceskem IT nevyhynula.
Já jsem jen pozapoměl že na rootu je doba kdy všichni berou min 100k a práci dělaji na nekonečné dovolené jen když se jim opravdu chce.

Trident

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #28 kdy: 02. 05. 2015, 19:26:08 »
Já jsem jen pozapoměl že na rootu je doba kdy všichni berou min 100k a práci dělaji na nekonečné dovolené jen když se jim opravdu ch,5ce.
Asi si nerozumime.  Pro mne neni sroubovak spravce site. To je maximalne jeho podrizeny.

Re:Jde být freelance správcem sítě?
« Odpověď #29 kdy: 02. 05. 2015, 20:34:15 »
Já jsem jen pozapoměl že na rootu je doba kdy všichni berou min 100k a práci dělaji na nekonečné dovolené jen když se jim opravdu ch,5ce.
Asi si nerozumime.  Pro mne neni sroubovak spravce site. To je maximalne jeho podrizeny.
To jo, ale to platí u větších firem což je třeba dodat. A kolik velkých firem si najme externistu - jakéhosi "freelancera" který bude odpovědně řídit lidi někde z tropického ostrova ... to je prostě utopie.

Freelancer funguje někde u programování kde se udělá nějaké to jednání na skype nebo něčem a do centráli ten člověk nikdy nemusí acneni rozdíl jestli sedí v kanceláři nebo na druhé straně světa.

Chápeš rozdíly?