Spolehlivost SW

FX456

Spolehlivost SW
« kdy: 03. 04. 2015, 15:34:08 »
Ahoj,
chtěl bych se vás zeptat jak jste spokojeni s kvalitou dnešního softwaru. V práci začínám mít pocit bezradnosti když vidím, co jsou někteří lidi schopni napsat za paskvil. Chybuje občas každý, ale s tím čím se stýkám jsou obecně věci, že kdyby se dotyčný programátor chvilku zamyslel muselo by mu dojít, že něco není v pořádku. Zákazník samozřejmě nic neřeší, protože ono to chvíli vypadá, jakože to funguje a projekt manažer vypadá spokojeně. Jenže pak si zákazník vymyslí, že by chtěl něco dalšího a celý "design" se sesype a pak se projekt manažer diví proč takovou trivialitu trvá implementovat tak dlouho. Protože ten co to psal přede mnou ohackoval v kódu co mohl, aby mu to nezabralo čas pak další programátor když to viděl, tak radši už na to nešahal - přece to funguje, a doplnil další balast. A pak se to dostane pod ruku vám a vy víte, že když necháte být a něco přidáte, tak už to prostě nemůže fungovat, takže vám nezbývá nic jiného než se pomodlit a do léta starého špatně napsaného kódu zásáhnout tím způsobem, že se ho zbavíte a napíšete to čistěji a budete doufat, že jste někde na něco nezapomněli.

Máte někdo podobnou zkušenost? Existují vůbec ještě programátoři, kteří usilují o čistým, přehledný, spolehlivý a udržovatelný kód?


j

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #1 kdy: 03. 04. 2015, 15:55:43 »
Bezna vec, je dokonce zcela bezny, ze deklarujes pozadovanou funcionalitu, a dodavatel ti doda pulku, pricemz se tvari, ze ma hotovo. Druhou pulku do toho "nejak" dobastli a presne podle toho to pak vypada i funguje.

Minulej tenden sem se od srdce zasmal. Webova prezentace objednana marketingovejma pipinama... samo se nezaobiraly tim, ze by to konzultovaly s nekym do ma aspon tuseni. Mno a pak si vymyslely, ze to chceji multilang. Dodavatel si za to rek vpodstate znova stejnou castku jako za napsani. Ani sem se nedivil, protoze vsechny stringy to ma primo v kodu.

Kolemjdoucí

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #2 kdy: 03. 04. 2015, 15:57:09 »
Každý projekt kde se bez nějakého rámcového plánu rozvoje průběžně vymýšlí co se dodělá zítra a co za týden nevyhnutelně spěje do průseru který jste popsal a nedá se s tím nic moc dělat. Můžete mít na projektu samotného Johna Carmacka, ale nijak Vám to nepomůže.

Není to věc IT, zkuste si představit že se na rodinnou vilku každý rok postaví celé nové patro, nejpozději za čtyři roky jste v naprosto stejném průseru.

Jenda

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #3 kdy: 03. 04. 2015, 16:06:32 »
Ahoj,
chtěl bych se vás zeptat jak jste spokojeni s kvalitou dnešního softwaru.

Že je děsivá.

Lemming

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #4 kdy: 03. 04. 2015, 16:39:31 »
No, když to vezmu z druhé strany - funkční křišťálové koule jsou dost nedostatkové zboží a pokud ji někdo má, tak je plně využitá na zjišťování, co zadavatel myslel aktuálním zadáním, natož aby se využívala na zjišťování, co bude zadavatel chtít v budoucnu.

A i když to člověk občas odhadne ze zkušenosti, tak udělat to rozšiřitelné znamená oproti sbastlení práci navíc. Když zadavateli řeknete, že to uděláte za X MD aby to fungovalo nebo za X+10% aby se to dalo jednodušeji rozšířit určitým směrem, tak si vesměs vybere tu první možnost, protože costy se musí cutovat.

Plus co píše Kolemjdoucí - už jsem potkal několik projektů, kde se dělaly malé postupné úpravy po dobu několika let, původní architektura která třeba nebyla špatná se stala silně nevyhovující a celé to zoufale potřebovalo refaktoring, jenže nebylo z čeho ho zaplatit, protože ty změny by byly malé a refaktoring by znamenal, že by za jednu malou změnu museli zaplatit hodně a to se jim nechtělo.

Popravdě v tomhle směru zlatý interní vývoj, kde se takovéhle věci prosazují mnohem lépe a kde si zadavatel nenechá nacenit poloviční zadání s tím, že se druhou polovinu snaží protlačit argumenty "ale to je přece samozřejmé, že v tomhle případě to musí fungovat takhle, to se přece do zadání psát nemusí".


dustin

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #5 kdy: 03. 04. 2015, 18:14:31 »
Perfektní knížka na tohle úplně zásadní téma je http://www.amazon.com/Clean-Code-Handbook-Software-Craftsmanship/dp/0132350882 . Člověk si pak pořád připomíná metriku 'What-the-fuck per minute'.

To by měla být bible každého vývojáře a mělo by se to zkoušet u státnic na VŠ. Napsat algoritmus v byznys projektech umí každý, to není žádná věda ani dlouhodobá hodnota.

maros

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #6 kdy: 03. 04. 2015, 18:24:47 »
Ahoj,
chtěl bych se vás zeptat jak jste spokojeni s kvalitou dnešního softwaru.
Že je děsivá.
Suhlasim.  Softver, ktory zobrazuje textove data nezvlada filtrovanie na zaklade regularnych vyrazoch. Ak ma podporu, tak mu zasa chyba multiline regexp. Color highlighting je tiez neznamy pojem. Takto by som mohol pokracovat dalej. Nebavim sa tu opensource alebo freewaroch pripadne sharewaroch za $30. Taketo skusenosti mam so softvermi za > $200 vo verziach, kde by som ocakaval vyzrely produkt.

Lopan

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #7 kdy: 03. 04. 2015, 21:01:43 »
Ahoj,
chtěl bych se vás zeptat jak jste spokojeni s kvalitou dnešního softwaru.

Že je děsivá.

Naopak, já jsem s kvalitou SW maximálně spokojený. Generuje nekonečnou zásobu práce.
Naopak napsat SW dobře je spíše na škodu. Byl jsem svědkem, kdy jsem odevzdal SW, zákazník byl spokojený a hotovo. Naopak konkurence s jejich věčně problémovým SW vydělala 2x tolik na vícepracích a pak ještě více na následném udržování aplikace při životě.

Michal Kovačič

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #8 kdy: 03. 04. 2015, 21:22:45 »
Máte někdo podobnou zkušenost? Existují vůbec ještě programátoři, kteří usilují o čistým, přehledný, spolehlivý a udržovatelný kód?

Ale určitě existují, stejně jako dobrovolníci pro charitu nebo třeba vegani  :)

Za standardních okolností dostaneš to, co si zaplatíš. Navíc největším odběratelem programátorské práce je u nás stát, a ten si vybírá dle nejnižší ceny... Pak se není co divit. Pokud to někdo zaplatí, dodají lidi u nás špičkovou práci - jinak je to jako se šunkou  ;D Za pár korun je jenom sója.

javabank

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #9 kdy: 03. 04. 2015, 21:29:12 »
Nevím, jestli je to jen o ceně. Běžný MD v bance stojí 10k a ten SW na to rozhodně nevypadá. Spíše se někdo směje v nové káře :D

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #10 kdy: 03. 04. 2015, 21:39:24 »
Nevím, jestli je to jen o ceně. Běžný MD v bance stojí 10k a ten SW na to rozhodně nevypadá. Spíše se někdo směje v nové káře :D

Spis je to trebas jako s tim jidlem. Dobre natoz vytecne levne nesezenes ale kopec penez ti samo o sobe kvalitu nezaruci.

Lopan

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #11 kdy: 03. 04. 2015, 22:27:58 »
Nevím, jestli je to jen o ceně. Běžný MD v bance stojí 10k a ten SW na to rozhodně nevypadá. Spíše se někdo směje v nové káře :D

Zkus si zamestnat programatory, platit vsechno okolo a pak se nebudes divit MD za 10k. Je to uz je skoro nakladovka, rozhodne na tom nezbohatnes.

Jenda

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #12 kdy: 03. 04. 2015, 23:17:10 »
Navíc největším odběratelem programátorské práce je u nás stát, a ten si vybírá dle nejnižší ceny...
To mi nepřijde. Například opencard nebo datové sránky nebo systém pro MFČR.

http://blisty.cz/art/76627.html

http://www.prahavolijinak.cz/papirove-kupony.html

To mi fakt nepřijde jako nejlevnější.

Že je děsivá.

Naopak, já jsem s kvalitou SW maximálně spokojený. Generuje nekonečnou zásobu práce.
Nj, tak já jsem v pozici toho kdo ty sr.čky musí používat :(

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #13 kdy: 03. 04. 2015, 23:24:04 »
Nevím, jestli je to jen o ceně. Běžný MD v bance stojí 10k a ten SW na to rozhodně nevypadá. Spíše se někdo směje v nové káře :D

Zkus si zamestnat programatory, platit vsechno okolo a pak se nebudes divit MD za 10k. Je to uz je skoro nakladovka, rozhodne na tom nezbohatnes.
Záleží čemu říkáš nezbohatneš protože místní programátoři berou přez 100k bez problému.

javabank

Re:Spolehlivost SW
« Odpověď #14 kdy: 04. 04. 2015, 00:44:15 »
Nevím, jestli je to jen o ceně. Běžný MD v bance stojí 10k a ten SW na to rozhodně nevypadá. Spíše se někdo směje v nové káře :D

Zkus si zamestnat programatory, platit vsechno okolo a pak se nebudes divit MD za 10k. Je to uz je skoro nakladovka, rozhodne na tom nezbohatnes.

:D Cože? Takže si to spočítejme, blbci dáš 50k hrubého, což je 67k? náklad pro tebe? Těch 130k se podělo kam a hlavně ZA co? Představme si standardní situaci, že programátora nevidíš pár měsíců, nic mu ani neplatíš navíc a jen z něj máš peníze. Neříkej mi, že ti nic nezbyde. A těch programátorů máš samozřejmě víc.