Linux: dd a format media

OtazkaDD

Linux: dd a format media
« kdy: 25. 03. 2015, 20:00:16 »
Zdravim,

zistil som ze urobit image SD karty (napriklad z raspberry pi) je tak jeden raidok..

dd a input device a output file

Ok a potom opat nahrat obsah na nove medium je zas to site len naopak, input file a output medium..

Napriklad moja raspberry pi SD karta (a teda aj jej IMAGE - .iso) ma 3 particie, teda 2, nejaku FA16 (tusim) ktoru mi vidi aj windows, a potom ext4 ktoru win nevidi ale sedi na nej raspbian a nakoniec nejake unformatted space.

No a moja otazka: Ako je to s formatovanim MADIA na ktore chcem kopirovat? Dajem tomu mal som SD kartu s NTFS a fotkami a chcem tam nahrat ten ISO obraz ktory ma 2 particie a unpartitiones space? Je to len obycajne DD?

Alebo musim nejako specialne to nove medium ripravit? Naformatovat na nejaky filesystem? Predpripravit particie? Alebo tak?


Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #1 kdy: 25. 03. 2015, 20:14:40 »
Nie, nemusíš, príkaz dd prepíše kompletne SD kartu vrátane MBR a partitiontable.

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #2 kdy: 25. 03. 2015, 20:38:09 »
Nie, nemusíš, príkaz dd prepíše kompletne SD kartu vrátane MBR a partitiontable.
Jenom bacha, že nové médium musí být přesně stejně velké jako minulé. Na což se nedá spolehnout ani u stejného modelu karet.

karel

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #3 kdy: 25. 03. 2015, 21:18:59 »
Stejné nebo větší než původní kapacita.

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #4 kdy: 25. 03. 2015, 21:23:42 »
Stejné nebo větší než původní kapacita.
Jo, pokud mu nevadí nevyužitelné místo.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #5 kdy: 25. 03. 2015, 21:38:37 »
Stejné nebo větší než původní kapacita.
Jo, pokud mu nevadí nevyužitelné místo.

Nevadi, jsou nastroje, ktere umi oddil roztahnout a konkretne Raspbian na to m nejaky kram, ktery se sam spusti pri prvnim bootu a umozni oddil natahnout az do konce karty.

peter

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #6 kdy: 25. 03. 2015, 22:00:27 »
Ak máš pam.kartu naformátovanú napr.na  NTFS a na nej sú fotky, a chceš tam nahrať súbor aby si ho napríklad preniesol ku kamarátovi alebo do školy na cviká, tak ho tam nahráš ako súbor. A je jedno že je to iso, ehm image disku s viacerými logickými oblasťami alebo že je to ovf s celou virtuálkou, poprípade film mkv s viacerými zvukovými stopami (originálne znenie, dabing) a viacerými titulkami (normál, pre sluchovo postihnutých). Ak ten obraz disku bude chcieť pužiť ten ktorému ho zanesieš, tak ten si ho zapíše na kartu podľa potreby, s dd.

OtazkaDD

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #7 kdy: 25. 03. 2015, 22:19:58 »
Aha takze prepisuje aj MBR, rozumiem.

K ty mvelkostiam media, no ono to cele vzniklo preto lebo sa mi rasp image nezmestilo na "rovnaku" kartu, tak som musel shrinkovat cez Gperted, a orezavat cez truncate, ale vysledny "image" je mensi o 15 mega takze by sa zmestit mal - co bola uloha celej akcie.

Takze ok nemusim formatovat, dd prepisuje aj MBR. Chapem. Dakujem!

OtazkaDD

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #8 kdy: 25. 03. 2015, 22:24:35 »
Btw ale rozsirim to este jednou otazkou...

PARTICIA: tajme tomu tato moje ext4 je rozlozena "POSTUPNE" na SD kartach? Ja viem ze pri HDD to bolo tak ze si sice mal akoze "data" len pol disku napriklad, ale vlastne boli aj fyzicky niekde na konci, takze ak by som "urezal" od konca disku ,tak by som data stratil ... Ale tu je to akosi inak.

Postupoval som ze : zobral som ISO, gparted som "zmensil" particiu ext4 o par mega.

PREDTYM: fat, ext
POTOM: fat, ext (zmensene) a unpartitioned

A nakoniec som to unpartitioned "odstrihol" ... normalne nasupu som dal DD sektor 1MB vypocital si kolko sektorov ma fat+ext a to dal x 1024 (dal som tusim nejake 1-2 mega navyse) a vysledok bol: ze z ISA ktoreho EXT4 aprticiu mi zmensilo, som ODSTRIHOL to unpartitiones space, lebo DD mi bezalo len "dany" pocet sektorov.

Bol postup spravny? Ci iso klientovi nabootuje zistim zajtra (na SD sa uz zmesti, je mensie, otazkou ej ci som prisiel o nejake data alebo nie) .... Bude hanba, nebude?

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #9 kdy: 25. 03. 2015, 22:29:56 »
Ja viem ze pri HDD to bolo tak ze si sice mal akoze "data" len pol disku napriklad, ale vlastne boli aj fyzicky niekde na konci, takze ak by som "urezal" od konca disku ,tak by som data stratil ... Ale tu je to akosi inak.
Ne. Na disku i SD je to uplne stejne: partisna neni nic jinyho nez seznam tohodle typu:

Partice 1: 0 - 123456
Partice 2: 123457 - 234567
Partice 3: 234568 - 345678

Kdyz tu posledni srinknes, tak ten srinkovaci nastroj zaroven zmensi ten filesystem (data "setrese dolu") a zaroven zmensi tu partisnu, takze nebude koncit na 345678 ale treba 345000. Potom 345001-345678 je volny misto a zadny data na nem nejsou.

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #10 kdy: 25. 03. 2015, 22:30:46 »
partisna neni nic jinyho nez
Sorry, tady melo byt "partition table".

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #11 kdy: 25. 03. 2015, 22:38:04 »
Takze ok nemusim formatovat, dd prepisuje aj MBR. Chapem. Dakujem!

dd neni nastroj na prepisovani MBR, ale nastroj, ktery obecne kopiruje odkudsi kamsi, podle toho, co se mu rekne. Kdyz pustim dd of=/dev/sdaX ...., tak pochopitelne MBR zarve, ale nic mi nebrani pouzit dd pro kopirovani do souboru, pricemz MBR v pohode prezije.

OtazkaDD

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #12 kdy: 25. 03. 2015, 23:06:37 »
Mirek: ok takze particia je zarukou ze OD - DO su dane data v danej aprticii a nie su roztrusene. Ok, takze urezanie natvrdo unpartitioned space by malo byt ok. Cool

Dakujem

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #13 kdy: 25. 03. 2015, 23:09:55 »
Mirek: ok takze particia je zarukou ze OD - DO su dane data v danej aprticii a nie su roztrusene.
Ne, zarukou je korektnost toho nastroje, kterym jsi to shrinkoval :) V principu ti totiz nic nebrani zapsat do partition table libovolnou nekorektni hodnotu...

OtazkaDD

Re:Linux: dd a format media
« Odpověď #14 kdy: 25. 03. 2015, 23:29:48 »
no aj som napisal ze som "shrinkoval" a este som napisal aj truncate ale to bola blbost...

co som pouzil bolo

dd OD DO 1M (velkost bloku) a X (pocet blokov)

pricom X som si vypocital z FAT particia + NTFS PARTICIA + par MB ako zaruka to v MB bolo X

(takze som "vynechal" koniec, ten unpartitioned)