Arduino - domácí automatizace

jirka

Arduino - domácí automatizace
« kdy: 10. 03. 2015, 01:32:36 »
Ahoj hledám další maníky co se tímto chtějí a nebo zabývají, či zkušenější praktiky.
Nejsem žádný velký odborník a přesto jsem se vydal na dalekou cestu spousty čidel na svém domku zvaných domácí automatizace.
Arduino je pro mě platforma, kterou jsem schopen jakž, takž pochopit a dostupnost dílů (čína) je také rozhodující.
Malý projektík řízení čerpadla se dvěma plováky a měřením odběru čerpadla mě povzbudil.
Dlouho byl muj cíl mít v každé místnosti prvek, který by se vešel do 500,- Kč. (teplota, vlkost, relé, čidlo ..)
Dají se koupit věcičky, ale řeší to jednu věc a stojí to 1000,-.
Nicméně až teď kdy se objevily moduly nRF24l01 a arduino nano celkem za cca 160kč tak je to reálnější.

Ale k věci:
tohle mě oslovilo:  https://maniacbug.wordpress.com/2012/03/30/rf24network/
a tohle bych chtěl využít:  http://www.mysensors.org/
Připadá mi to komplexnější pro laika.
zde je vlastně souhrn této technologie: http://playground.arduino.cc/InterfacingWithHardware/Nrf24L01

Něco mi ale uniká..
Pomocí knihoven RF24 komunikaci nano x Mega rozchodím (dosah Nrf24L01 cca 6m sklep přes zdi)
ale s knihovnami mySensors ne. Piny zapojeny dle jejich návodu.
Zkouším s příkladem example1, který vysílá otevření dveří (nano)  a serial gateway (na Mega).
radiové moduly jsou evidentně připojeny ale nechtějí se spojit.
Což vidím na USB, že nemá adresu, jen dá adresu sensoru dveří.
Něco nemám nakonfigurováno. Ale teoreticky by si to mělo vzít adresu samo.
Dnes mi došlo druhé Nano. Zkusím totožnou konfiguraci jestli nemám chybu v tom Mega.
Nějaká rada nebo odborník?


kulich

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #1 kdy: 10. 03. 2015, 07:58:14 »
no ještě ti doporučím ESP8266

jirka

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2015, 09:37:10 »
diky za tip.
celkem mě zaujal.
Co jsem zatím zjistil:
+
větší dosah
univerzálnější (AT příkazy)
možnost obsluhy vlastních pinu (pro teplotu atd. využitelné)
vysoká pravděpodobnost začlenění do projektů typu mySensors
-
spotřeba (až 3x vyšší než nrf24)
zatím menší podpora
vyšší cena (ale ne zas tak)

Ideální se mi jeví kombinace obojího.
přemýšlím nad uzkým hrdlem.
Údaje mají končit v databázi (např. mysql) buď na mém Synology nebo Raspberry (jsou na automatizaci softíky).
Pokud údaje ze senzorů potečou např. sítí mySensors pak bude úzkým hrdlem seriál gateway. Ale to je ok.
S ESP8266 síť může být paralelní rovnou na nějaký AP. ale jak do SQL? tohle si nenapíšu :-)
Ještě tak PHP ale to není dobré to tahat přes stránku. hmm

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #3 kdy: 10. 03. 2015, 10:09:33 »
PHP nemusí existovat jen "přes stránku", lze ho spustit v terminálu. Pokud PHP znáš a tušíš, jak do něj dostat data a dokázal bys je tím zpracovat a dát do SQL, tak ho klidně využij...

Za tip na ESP8266 moc děkuju, nějaký moduly si koupím, to mi za to stojí!

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #4 kdy: 10. 03. 2015, 14:53:54 »
Zkousel jsem MySensors. Mam uchozena cidla s DHT22, DS18B20, dverni sinac a pohybovy sensor vse OK. Verim, ze dalsi cidla a ovladani nebudou problemem.

Zkousel jsem brany:
USB - bez problemu
Ethernet a MQTT oboji funguji, jen jsem musel pouzit doporuceny Ethernet modul.
U modulu NRF take doporucuji pridat ten kondenzator.
Momentalne mam NRF modul pripojen primo na RaspberryPI

Dosah:
Nejdal jsem to zkousel cca 15m, v ceste byl poval a zdi z veprovic. Pocitam, ze dossah bude vetsi.

Problem adres.
1. Pro ziskani adresy je nutne pouzit nejaky z doporucenych kontroleru. Brana adresu neprideli.
    Zkousel jsem EasyIoT, DomotiGA, Freedomotic, Jeedom, PiDome. Momentalne mam nainstalovan EasyIoT.
2. Adresu v kodu nastavit rucne, stravil jsem nejakou tu hodinu nez jsem na to prisel.
    V kodu hledej radku
    gw.begin();  do zavorky vloz NULL, cislo cidla
    Napriklad gw.begin(NULL,10); cidlo s adresou 10

Nejvetsi a dosud nedoreseny problem mam s RaspberryPI. Ve chvili kdy spustite a uchodite kontroler, data se nacitaji, jasate a busite se do hrudi jak jste dobri, netusite, ze SD kata se chysta do vecnych lovist.  Odesli mi dve zhruba po tydnu. Neunesly to mnozstvi zapisu.  Vcera jsem si nasel chvilku casu abych zkusil spustit aplikaci z USB HDD. Zatim se nedari. Moznosti jak jak nasdilet disk je vic, spravna bude az ta posledni. Idealni reseni v tomto pripade by bylo treba BananaPI s SATA portem.

Ahoj
   Rosta


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #5 kdy: 10. 03. 2015, 15:12:30 »
Rosta M: Proto na RPi valím systém z USB disku a na kartě je jen jádro. Mimochodem - nemá někdo z Plzně nesmyslně malou microSD kartu? Beru za pivo! (jádro má par MB, nepotřebuju na to plejtvat 4GB kartu, kterou bych pro změnu fláknul do mobilu/GPS)

jirka

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #6 kdy: 11. 03. 2015, 02:36:07 »
Rosťo velmi děkuji za tip.
Skočil jsem do dilny a s velkou nadějí zkoušel.
Složil jsem i druhé Nano (tedy DCColino) aby to bylo stejné.

Bohužel asi něco nechápu zatímco na RF24 knihovně  si pokecaly všechny 3 (Nano, DCColino, MEGA) tak na mySensors ani dva ne.
Třeba si něco vykládám špatně...
Na Nano jsem nahrál sketch SerialGateway.ino. bez nastavování (http://www.mysensors.org/git/Arduino/libraries/MySensors/examples/SerialGateway/SerialGateway.ino.
Na druhé jsem dal příklad s otvíráním dveří https://codebender.cc/utilities/download/46246
nastavil jsem v Nano
gw.begin(NULL,10);

Brana píše
0;0;3;0;14;Gateway startup complete

Nano píše:
Sensor started, id 10
Send: 10-10-255-0 s=0,c=1,t=16,pt=2,1=2,st=fail:0
no a pořád dokola dle nastaveného intervalu

něco jsem nenastavil ?
měl bych vidět na bráně data která jdou z klinetů ?  :-\
díky jirka

TVL

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #7 kdy: 11. 03. 2015, 09:12:03 »
Já napíši něco velmi obecně, mírně od tématu.

Je super, že si chceš hrát a zkoušet s arduinem a domácí automatizací.
Ale dej si dobrý pozor, "hrát si, zkoušet, objevovat" a "mít fungující systém" jsou v zásadním protikladu.

Je potřeba mít cestu, jak obejít chybu (programovou, elektrickou, mechanickou, topenářskou,... budou všechny druhy chyb a budou nečekané) a zajistit fungování domu, až se něco pokazí. A mělo by to být takové, že to zvládne i ten nejméně zdatný člen domácnosti (alespoň po telefonu).
Takže ten inteligentní systém by měla být buď nadstavba nad fungující stávající systém. Anebo by to mělo ovládat jenom část domu. Nebo dělat v zásadě nepodstatné věci.

dustin

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #8 kdy: 11. 03. 2015, 10:24:49 »
Souhlasím. Tohle je obecně problém systémů inteligentních domácností.

Navíc za pár let nebudou malé firmy dodávající spoustu typů řadičů/snímačů ani existovat, ani nebudou náhradní díly na série, které byly na trhu jen pár let a prodalo se jich pár. I malá závada se bude řešit metodou "nahraď úplně vše za nové".

Skoro bych řekl, že dobře zdokumentované DIY řešení je z tohoto ohledu ještě udržitelnější řešení. Jenom je podmínkou ta "dobrá dokumentace". A řekněme si upřímně - kdo to má. Roky si říkám, že musím do krabiček přihodit aspoň schémata... a vlastně ani nevím, zda si je ještě pamatuju.

jirka

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #9 kdy: 11. 03. 2015, 11:46:33 »
TVL úvaha je správná.
V mém případě by to mělo dělat jen informativní věci.
Celý dům mi funguje i bez elektřiny (včetně kotle na tuhá paliva, nemáme plyn).
Každá automatizace potřebuje nejmenší prvek pro získávání informací a ten dle mne zatím není.
např. přidám si do vypínače centimetrový čtvereček a získám navíc přehled o tom v jakém stavu vypínač je nebo ho i obejdu atd.
Mělo by to umožnit ovládat i instalované systémy např. rolety aj. bez kopání drátů.
Pak lze lehce kombinovat zabezpečení a snímače s tím to a nádstavby typu ovládání hlasem nebo telefonem jsou jen hračky k tomu.
Bez nejnižší platformy se nikdo neobejde.
Až toto někdo vytvoří lze hovořit o automatizaci do té doby to pro většinu domů nemá význam jsou to jen dílčí řešení a pro mne drahá.
Snažil jsem se o modemy po 220V ale to je mrtvá myšlenka.
Myslím že dát arduino s modulem bezdrátu a nějakými prvky v malé krabičce nad klíčové vyínače je řešitelné navíc získám i měření tepoty vlkosti nebo i pohybové čidlo...
Zbytek stejně ovládání brány pohyb venku aj. ale protože to lze lehce rušit tak nad tím nebudu stavět životně důležité zabezpečení spíš prvosled..
jirka

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #10 kdy: 11. 03. 2015, 14:30:57 »
Příklady ze života:
1. Arduinem ovládané světlo v chodbě (LED pásy). Nelze je rozsvítit jinak než přes Arduino. Zatím nefunkční... ;D Chci dotykový senzory, ale nemám je ještě zcela vychytaný. Každopádně světlo jde rozsvítit a jde zhasnout, ale funguje "na heslo" (tedy jak se mu zrovna chce, vše je v tom dotykovém ovládání a nevychytanosti).

2. Na teplou vodu mám velký bojler. V horní polovině je smyčka z kotle na tuhá paliva (automatický kotel, když je studená voda, přepne se z topení do bojleru a naopak). V dolní polovině je smyčka ze solárních panelů (má to vlastní elektroniku, když je určitý rozdíl teplot bojler x solár, tak to začne točit oběh). Uprostřed je klasická elektrická patrona. Tohle rozvedu na kusy:
a) Kotel má svojí elektroniku a vlastní čidlo v bojleru (nahoře)
b) Solár má vlastní elektroniku a vlastní čidlo v bojleru (dole)
c) Elektrika je jen hloupej termostat

Myšlenka: Chci fungovat pokud možno co nejefektivněji, tedy ze slunce co to dá, když není slunce, tak z kotle, když kotel netopí (léto), tak elektrikou.

Teoreticky to tak vlastně funguje samo. Uvidíme (léto se solárama jsem ještě nezažil). Nicméně já tam chci narvat (a narvu) Arduino, kterýmu dám dvě teplotní čidla (horní + spodní část bojleru) a připojím k němu oběhový čerpadlo, který mi posílá do domu teplou vodu (abych měl teplou, jakmile otočím kohoutkem a nečekal na ohřátí trubek). To čerpadlo teď běží z klasickýho časovýho spínače do zásuvky a to jen pár hodin večer (ztrácí se tím hodně teplý vody...). Proč? Když bude mít bojler nad 60, tak to spustím klidně i přes den (teplá se hodí kdykoliv, no ne?). I když nebude mít bojler přes 60, chci mít možnost si to vzdáleně pustit (za pět minut potřebuju teplou, abych si umyl ruce třeba po přípravě hamburgerů). Paralelně s tímhle Arduinem ale pořád bude časovač do zásuvky, protože kdyby to kleklo, chci mít teplou večer na sprchu stůj co stůj. Jako bonus z Arduina vymlátím bezdrátově teplotu, kterou si pak budu ukládat (Cacti). Proto díky za tip na ty wifi moduly :-)

Co chci říct:
1. Světlo v chodbě nemusí fungovat a nikdo se neposere (není třeba dělat nějaký záložní plán)
2. K bojleru přidám vlastní čidla, nepřipojím se ke stávajícím systémům. Paralelně s Arduinem připojím i stávající časový spínač ("hodiny"), takže cokoliv já k tomu přidám je "navíc" a nijak neomezuje stávající systémy = funkce navíc, ale kdyby nefungovaly, nic se neděje.

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #11 kdy: 11. 03. 2015, 16:00:11 »
Ahoj

Jirko
MySensors s Codebender si nejspis neporozumi.
Doporucuji pouzit kody od MySensors na vsekchno, lze do jednoho cidla pripojit vice snimacu (teplota, vlhkost, pohyb, ..., stav baterii).

>Brana píše
>0;0;3;0;14;Gateway startup complete

Zde je to vporadku, jen by mela vypisovat hlaseni cidel, ktere zadaji o prideleni adresy ci posilaji data.

>Nano píše:
>Sensor started, id 10
>Send: 10-10-255-0 s=0,c=1,t=16,pt=2,1=2,st=fail:0
>no a pořád dokola dle nastaveného intervalu
Jestli to zkousis na dvernim spinaci zkus sepnout/rozepnout mel by se zmenit a brana by mela vypsat data cidla.

Napis, jake snimace chces pouzivat. Stavim prevazne na Arduino Nano. Pokud je mam doma odzkousim a vysledek dam k dispozici.
Jakmile najdu chvilku chci zprovoznit meteostanici (anemometr, smer vetru, srazky, teplota, tlak, osvetleni,... na co sezenu za roumnou cenu cidla. SW pripraven mam, hw snad take, jen to slozit, odzkouset a zkalibrovat.
Pripadne pokud mas RPI a ubastlis si ksandy na pripojeni NRF modulu, necham nekde s  prednastavene image SD s kontrolerem od EasyIOT(modelovy priklad se da ziskat na jejich strankach) s navic cidlem na kterem se dohodnem i kdyz ted nevim jestli jej mám momentálně ve variantě s 4G nebo 8GB SD.

Pro Pavouka 106 
Jak velkou SD by sis predstavoval? Nasel bych nejpsis  v mikro velikosti 128 nebo 256MB.
Pokud bych mohl poprosit, uvital bych pomoc na Tve variante instalace RPI USB HDD vyskytuji se take v Plzni.

Otazky domaci automatizace.
Snim a planuji leta. z Arduinem je realizace jiz nadohled. Jen vysetrit cas.

Obecne plati, cim zajimavejsi projekt at komercni nebo free, tim horsi podpora, dokumentace,...
HW
- kupovane prostredky jsou drahe, dobre se s nimi dela, ale do tri let jsou bez podpory a z principu i bez dokumentace.
- domaci konstrukce  muze byt postavena na profi koponentach, nebo lze nakoupit soucastky v cine (pri tech cenach mne nezarmouti, kdyz pri testovani neco znicim, nebo ma jine parametry nez jsem si predstavoval. Pokud zvolim reseni, ktere pouziva velka komunita. Postavim temer vse.
  SW - na internetu je toho hodne, jen cim lepsi projekt tim horsi dokumentace, clovek travi hodiny nad odhalenim banalnich chyb.

Správný je názor, ze cely systém je spolehlivý jako jeho nejslabsi prvek.

Obecne
Filosofie. Nejdriv musim vedet co potrebuji ovladat.  Mam vice jak 100let stary domek steny z veprovic, zatepleni,... resim kde je to mozne.  Zkousel jsem ruzne rezimy topeni jako je snizovani teploty v mistnostech v dobe nepritomnosti,....

Muj postup.
- Jakekoliv efektivni ovladani je cca v 98% o informacich. Nejdriv musim ziskat co nejvic informaci, vcetne stavu cidel. Prubezne merit a vyhodnocovat uvnitr i vne.  Informace mit k dispozici, displej na cidlu, webovou aplikaci s pristupem do databaze, ... Pokud mám informaci, prikaz mohu poslat z pocitace mobilu.
- ovladat vse, kde chyba cidla nenenapacha skody. Je nekde rosviceno, ztapnuty spotrebic, pustena voda,... a je to opet prevazne o mereni a vyhodnoceni nastaveni chybovych hlaseni a postupu.
- ovladat vse kde mohu usetrit. Dcera dokaze ve sprse protocit i 200l teple vody,... Deti zasadne za sebou nezhasnou,...
- Pak jit dal a zase nejdriv pochopit co chci ovladat, ziskat informaci jak se projevi muj zasah, ruzne rezimy a nastaveni. Zvolit postupy nastaveni ovladani.

Pri soucasnych cenach mi doma sestavene snimace mohou kontrolovat i ty stavy, ktere s prvdepodobnosti 99,99999% nastat nemohou. Mohu je dat na mista, kam bych nedal kupovane.

Ahoj
   Rosta

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #12 kdy: 11. 03. 2015, 16:07:56 »
Rosta M: No, to úplně přesně nevím. 16MB? ;D Stačí bez nadsázky ta nejmenší, co je k dispozici. Je na ní vlastně jen /boot, nic jinýho.

Rád s tím pomůžu. Budeš stále potřebovat kartu na jádro systému, ale systém samotnej už pojede z USB. Napiš mi do soukromý zprávy, jak jsi na tom s časem (práce, škola, ...) a z jaký části Plzně jsi.

jirka

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #13 kdy: 11. 03. 2015, 21:08:22 »
Diky Rosťo.
Jsem rád že se diskuse rozjela snad padnou další dobé nápady (ESP8266 byl dobrý tip).
Stále se motáme kolem toho "vědět" a to levně.
No ono to platí všude kolem nás nejen v tomto (obchod, vojáci..).
Používám Nano a jeho klon. Na cestě mám mini.
Odkud kupuješ EasyIOT ?

K chování programu:
jak jsem psal že to vypisuje
Send: 10-10-255-0 s=0,c=1,t=16,pt=2,1=2,st=fail:0
tak jsem již dříve upravil a po chvilce měním hodnotu na 1 což vypisuje správně
Send: 10-10-255-0 s=0,c=1,t=16,pt=2,1=2,st=fail:1
a pořád dokola
ale GW nepíše nic ..

Zkusím také popsat úvahu o univerzálním čidlu.
Jak jsem již někde zmínil chtěl bych z Nano či jiného, udělat univerální čidlo (otázka snímačů), které mohu použít na:
- odesílání stavu, přijímání příkazu
- teplota
- snímání pinu (signální relé na fázi)
- ovládání relé (ovládání fáze)
- pohyb (mám to malé pohybové čidlo)
- světlo
Vidím to jako malou krabičku na zdi nad vypínačem nebo zásuvkou s vlastním zdrojem z 220V (asi vykuchám USB nabíječku z číny nebo to dám na destičku).

co se týče specialit na individi zapojení pak - měření vzdálenosti (koupil jsem malé Doppler čidlo), měření odběru mám neinvazivní čidla ale i přesnější a také meteo..
víc mě asi nenapadá.

Plán je dostat čidla efektivně na platformu např. SQL a na ní dělat makra.
Tohle si ale uvědomuju, že nesplní požadavek na rychlost. tj. ideální dostat na čidla z centra nějakou malou logickou tabulku.
např. projdu po chodbě osvítí mi další světlo protože čidlo ví kam poslat také info kromě centra(příklad)
tohle se ale dá řešit potom, nejdříve bazál :-)

když čtu co píšete o RPI.
RPI s USb by mě možná také zajímalo ale to sice pro mě daleko ale.
Možná se to nejdříve pokusím dostat do Synology, která má SQL.
RPI je ale univerzálnější řešení a dají se na měl dát sw na automatizaci.
Nicméně, kdysi jsme při stovkách snímačů používali koncentrátory.
aby to nebylo pak o tom samém...
PS. není tady někdo kdo by mi to uměl dostat do NAS Synology z brány ? liuxu příliš neozumín  :'(
jirka

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #14 kdy: 11. 03. 2015, 23:04:08 »
Ahoj

EasyIOT je jednen z kontroleru, ktery umi pracovat i se senzory od MySensors http://www.mysensors.org/controller/ je free.  Projdi se po strankach cca 2/3 kontroleru jsem zkousel, pokud tam najdes neco co se Ti bude libit, dej vedet, radu z nich spustis na nekolika OS a některé data ukladají do SQL. EasyIOT neni zrovna nadupany, ale je pro zacatek pratelsky.

Na cidla mam prevazne Arduino Nano, mini uvazoval jsem o verzi 3,3V z hlediska odberu, ale nejspis to nebude podstatne. Baterky tam, odhaduji vydrzi minimalne 1/2 roku a cidlo da dopredu vedet, ze ma hlad.

Ten spinac je jiz OK.
Premyslim co ta brana, dival jsem se jestli jsem nedelal nejale upravy a ne jen na D3 mam spinac na zem pro inicializaci zaregistrovani noveho cidla.

Zapnul jsem seriovou branu a cidlo s DHT (teplota, vlhkost) deni na brane. ¨
Mas nastavenou komunikaci 115200baudu? Jak mas NRF modul pripojeny na arduino?  Odzkousel jsem doporuceni http://www.mysensors.org/build/connect_radio pridat kondik je dobra volba. Pokud napajis pres USB muze mit NRF problem s ukrmenim pak necte/nevysila pro SW vsak porad zije.

Zapnul jsem svoji branu
d0;0;3;0;9; check wirles -  NRF modul nenalezen po pridani externiho napajeni nabehl dalsi radek
đ0;0;3;0;14;Gateway startup complete.

Zapnul jsem cidlo s adresou 1
0;0;3;0;9;read: 1-1-0 s=255,c=0,t=17,pt=0,l=5:1.4.1     Brana s cidlem si vymenuji uvodni komunikaci
1;255;0;0;17;1.4.1                                                 
0;0;3;0;9;read: 1-1-0 s=255,c=3,t=6,pt=1,l=1:0       
1;255;3;0;6;0                                                       
0;0;3;0;9;read: 1-1-0 s=255,c=3,t=11,pt=0,l=8:Humidity 
1;255;3;0;11;Humidity
0;0;3;0;9;read: 1-1-0 s=255,c=3,t=12,pt=0,l=3:1.0
1;255;3;0;12;1.0
0;0;3;0;9;read: 1-1-0 s=0,c=0,t=7,pt=0,l=5:1.4.1
1;0;0;0;7;1.4.1
0;0;3;0;9;read: 1-1-0 s=1,c=0,t=6,pt=0,l=5:1.4.1
1;1;0;0;6;1.4.1
0;0;3;0;9;read: 1-1-0 s=1,c=1,t=0,pt=7,l=5:22.0     
1;1;1;0;0;22.0                                                     cidlo posila teplotu 22.0 C°
0;0;3;0;9;read: 1-1-0 s=0,c=1,t=1,pt=7,l=5:41.0
1;0;1;0;1;41.0                                                     cidlo posila vlhkost 41%
....

HW
Relatka jiz neukrmis z baterky, ukrmis, ale bateka nevydrzi.
Universalni cidlo. MySensors mam dojem maji limit 15 sensoru. Jde spis o nekolik snadno konfigurovatelnych kombinaci podle pouziti
Odzkousena je kombinace Teplota vlhkost (DHT, DS18B20), pohybovy sensor, pridat dverni spinac, ovladani rele mohu odzkouset, mam modul s 4 relatky z ciny. Cist signalni kontakt rele by nemel byt problem. Vyzkouset mohu jeste mereni vzdalenosti, servo, krokovy motor, osvetleni (na analogovy pin navěsim solarni clanek) a jiz popisovana cidla meteostanice, mohl bych zkusit jeste dalsi.
Zajima mne odecitani elektromeru a plynomeru, teoreticky by v tom problem byt nemel, mereni prutoku. Indikace, odberu pro odhaleni zapomenuteho spotrebice. Teoreticky by na to melo stacit toroidni jadro. Moduly, ktere nejsou galvanicky oddelene, nebudi ve mne vsak duveru.
Nabijecku z ciny neni nutne kuchat, kupoval jsem tam USB 2A za cca $1,5 a 12V 24W trafo pro LED za cca $3. Otazka sehnat vhodnou krabicku se u mne meni na otazku "Dokazes ji namalovat?" Mam 3D tiskarnu.

Rychlost mereni zavisi:
- na poctu cidel a konfiguraci site
- kazde cidlo ma nejake technologicke omezeni.
- pro vetsinu hodnot staci pokud dostanu pouze zmenovy stav a v pravidelnych intervalech informaci, ze cidlo zije.  Vyhodou je moznost nastavit pri zmene preruseni(interrupt), mimo zmenu arduino "spi" a mam mensi odber.
- na nastavenem case odesilani v kodu.
- jaky cas potrebuje kontroler k vyhodnoceni a ulozeni do SQL.
- ...

Synology - pokud nejsi programator, nebo jej nemas k ruce stravis nad tim spoustu hodin s mizivym vysledkem. Vyzkousej pro ziskani zkusenosti nějaký kontroler, vetsinou nabizi prostredi instalaci LINUXU a Woken. 
Pokud umis programovat, z meho pohledu je prespektivni NODE-RED (java), nad kterym udelas zazraky a projekt budeš mít neustále přehledný.

Ahoj
   Rosta