Odpojení externího HDD v Ubuntu 14.04

MM Lentilky

Odpojení externího HDD v Ubuntu 14.04
« kdy: 09. 03. 2015, 10:08:53 »
Ahoj,

mám externí HDD WD Elements a na Ubuntu 14.04 mám problém, že když se ho pokusím odebrat pomocí "Bezpečně odebrat", disk se na chvíli zastaví, pak se ale zase roztočí a znovu objeví ikonka v Unity panelu. To stejné se děje i při použití
Kód: [Vybrat]
udisks --detach /dev/sdb. Jediný způsob, jak se mi podařilo disk zastavit, je
Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -y /dev/sdb
Moje otázky tedy jsou:
  • je hdparm -y /dev/sdb bezpečná možnost jak disk zastavit, abych ho pak odpojil z USB3 portu? Nebo je v pohodě disk prostě jen odebrat po umountu, i když má roztočené plotny?
  • měl jste někdo porobný problém a máte nějaké řešení

Díky moc
« Poslední změna: 09. 03. 2015, 10:13:18 od Petr Krčmář »


Re:Odpojení externího HDD v Ubuntu 14.04
« Odpověď #1 kdy: 09. 03. 2015, 10:14:51 »
Mícháš dvě věci dohromady. Odebrání (odpojení) je věc systému. Zapíšou se všechna data z cache a s diskem se přestane pracovat. Vypnutí je otázka napájení. Přímo to spolu nesouvisí. Vypnout disk pomocí hdparm nestačí, to se opravdu jen přestane točit. Ale systém o něm ví, ještě na něj bude možná něco zapisovat a data nemusí být konzistentní. Neřeš vypínání, řeš odpojení.

MM Lentilky

Re:Odpojení externího HDD v Ubuntu 14.04
« Odpověď #2 kdy: 09. 03. 2015, 10:21:26 »
Mícháš dvě věci dohromady. Odebrání (odpojení) je věc systému. Zapíšou se všechna data z cache a s diskem se přestane pracovat. Vypnutí je otázka napájení. Přímo to spolu nesouvisí. Vypnout disk pomocí hdparm nestačí, to se opravdu jen přestane točit. Ale systém o něm ví, ještě na něj bude možná něco zapisovat a data nemusí být konzistentní. Neřeš vypínání, řeš odpojení.

Dobře, díky za ujasnění. Prostě jen potřebuji vědět, jak můžu externí disk bezpečně odebrat, jestli je bezpečné ho vytáhnout v případě, že odpojím oddíl /dev/sda1 např pomocí umount, ale disk se stále točí. Protože pravý klik na ikonu disku v postraním Unity panelu > bezpečně odebrat disk sice na chviličku odedere, i zastaví, během ale cca 2-3s se znovu roztočí a ikona disku se znovu objeví (možná bug?)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Odpojení externího HDD v Ubuntu 14.04
« Odpověď #3 kdy: 09. 03. 2015, 10:33:07 »
Když ho umountneš, tak na Tebe systém zařve buď:
a) ještě s tim pracuju, na umount zapomeň
b) úspěšně provedeno

Potom ho lze odpojit (data  měla být ok).

Pokud ho chceš odpojit "hodným způsobem", tak ten hdparm ještě zastaví plotny, což se disku bude líbit víc, než vytržení z USB.

MM Lentilky

Re:Odpojení externího HDD v Ubuntu 14.04
« Odpověď #4 kdy: 09. 03. 2015, 10:36:19 »
Tak mám update, když jsem disk připojil přes USB2 místo USB3, možnost "Bezpečně odebrat" opravdu oddíl umountovala a disk zastavila, vč. toho že stavová dioda blikala (tak se děje i po odpojení na Win7). Takže se pravděpodobně jedná o bug https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/nautilus/+bug/792085, protože připojení přes USB2 je naprosto bez problému (akorát pomalejší).


trubicoid2

Re:Odpojení externího HDD v Ubuntu 14.04
« Odpověď #5 kdy: 09. 03. 2015, 13:04:30 »
a co z konzole takto:

Kód: [Vybrat]
eject /dev/sdb
nebo

Kód: [Vybrat]
echo 1 > /sys/block/sdb/device/delete

Re:Odpojení externího HDD v Ubuntu 14.04
« Odpověď #6 kdy: 14. 05. 2017, 23:13:48 »
eject na externí USB disk (FAT 32) v SystemRescueCd 5.0.0 (2017-04-23) také vypne plotny, ale hned se zase disk rozběhne a připojí...