Samba je na OpenVPN pomalá

David Strejc

Samba je na OpenVPN pomalá
« kdy: 21. 10. 2010, 14:13:27 »
Zdravim.

FreeBSD + Samba (3.4 - ale delo se i jinde) + OpenVPN

Konfiguraky jsou v podstate default. Nic specialniho tam neni - nikde.

SCP pres OpenVPN jede full speed (maximalni moznosti linky - zkouseno z x stroju propojenych ve VPN).
SMB pres OpenVPN je 10x pomalejsi (zhruba). OpenVPN jede prese tcp.

Zkousel jsem tcpdump -w cosi.pcap -s0 a velikos toho dumpu byla stejna jako velikost souboru, ktery se uploadoval pres smbclienta.

Nechapu, kde mam hledat.

Kydz si Sambu protuneluju pres sshacko, tak jede taky na fullspeed. Cili podezrivam hlavne OpenVPN.

MTUcko je 1500

Nechapu to.

Kdokoli jakakoli rada?

Diky
« Poslední změna: 21. 10. 2010, 23:05:38 od Petr Krčmář »


Tomik

Re: Samba + OpenVPN - rychlost
« Odpověď #1 kdy: 21. 10. 2010, 15:09:04 »
Bylo by dobré napsat, jakou rychlost má linka na které je to zkoušené. Taky v linuxu (nevím jak BSD[M] :-) ) používám balík ethtool který mi vypíše vše možné a taky na jaké rychlosti právě funguje dané rozhraní včetně tap/tun. Standartně mají tap rychlost 10Mbit.

dustin

Re: Samba + OpenVPN - rychlost
« Odpověď #2 kdy: 21. 10. 2010, 15:26:35 »
Bylo by dobré napsat, jakou rychlost má linka na které je to zkoušené. Taky v linuxu (nevím jak BSD[M] :-) ) používám balík ethtool který mi vypíše vše možné a taky na jaké rychlosti právě funguje dané rozhraní včetně tap/tun. Standartně mají tap rychlost 10Mbit.

Vážně je to i zároveň limit toho virtuálního zařízení? Když dám speed tap0 přes ethtool změnit, napíše to "Operation not supported", což bych i čekal. Chápal bych, kdyby to byla jenom nějaká hodnota, která je tam natvrdo zadrátovaná, aby to něco hlásilo, ale vlastní rychlost žádné limity nemá.

David Strejc

Re: Samba + OpenVPN - rychlost
« Odpověď #3 kdy: 21. 10. 2010, 17:05:24 »
Tak jsem na to s nejvetsi pravdepodobnosti prisel (o rychlostech to proste nebylo ... proto jsem psal fullspeed).

Temer jiste je to tim, ze tam mam tun misto tap a samba se na tun nechce pribindovat, protoze tun nema broadcast.


David Strejc

Re: Samba je na OpenVPN pomalá
« Odpověď #4 kdy: 26. 10. 2010, 14:38:35 »
Omlouvam se, ze to znova ozivuju, ale predpoklad byl spravny jen castecne.
Popisu co a jak je nyni.

Samba bezi ve verzi 3.4.9
OpenVPN 2.0.6_9

Predelal jsem VPN na tap bridgovanou sitovku. Z smb.conf jsem odstranil bind interfaces only = yes a interfaces = em0 tun0 ...

Pak mi zacala Samba pres smbclienta jet ocekavanou rychlosti - pripojuju se na VPNkovy stroj z FBSD pres smbclienta.

Ale z windows je rychlos porad cca tretinova.

Dale jsem prisel na to, ze pokud "sambim" vygenerovany soubor dd if=/dev/zero of=bigfile, tak jsem z windows shopen dosahnout rychlosti X. Pokud "sambim" pdfko, tak dosahuju X/4 az X/8.

Nema nekdo podobny problem?

Vsechno se snazim mit nastaveno v defaultu. Nic nespecifikovat.

Jakykoli napad bude odmenen parkem a pivem ;o)


trimo

Re: Samba je na OpenVPN pomalá
« Odpověď #5 kdy: 02. 12. 2010, 15:36:06 »
ad X/4 az X/8: domnivam se, ze to bude kompresi na VPN kanale (comp-lzo)

ad rychlost: ja mam
smbd Version 3.4.8 (linux)
OpenVPN 2.1.3 (linux)

Taky mi nejde nabindovat tap0 v sambe. :-/ to znamena, ze se mi na tom interface nespusti samba. Ani WINS.
Ja mam VPN ip adresy 192.168.168.* a na serveru je jeste vice interface. Napriklad 192.168.1.1.
Kdyz z widli z ip 192.168.168.6 pristupuju na sambu 192.168.168.1, tak nejde. Ale na 192.168.1.1 je vse ok.

Zkusil sem presunout 3MB mp3ku a trvalo to sambou minutu. To dela asi 43kB/s  a to je asi tak polovina kapacity me linky. Takze jsem vice mene spokojen s rychlosti.