Hledám nenáročný klon Debianu

d.m.i

Hledám nenáročný klon Debianu
« kdy: 22. 02. 2015, 19:54:04 »
Zdravím  :) Potřeboval bych nějaký odlehčený nenáročný klon debianu pro 32B system 1GB ram, pokud možno česká lokalizace a aby toho šlo relativně dost "naklikat". Nevíte o něčem takovém?
Děkuji :)
PS: potřebuju to co nejdříve.
« Poslední změna: 22. 02. 2015, 20:10:00 od Petr Krčmář »


Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #1 kdy: 22. 02. 2015, 20:11:14 »
A proč ne rovnou Debian? Je hodně flexibilní, má přednastavené desktopy, ale klidně je můžeš vynechat a vybrat si svou kombinaci. Vůbec do ničeho tě netlačí a můžeš si ho odlehčit dle libosti.

d.m.i

Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #2 kdy: 22. 02. 2015, 20:42:43 »
Já se tedy v distribucích příliš neorientuju, ale základní plné distribuce se mi zdají příliš náročné pro plynulí chod tohto PC. A já jsem zatím stále více widlák takže si nejsem moc jistý jak bych to během instalace měnil a bez nějaké podpory nebo návodu bych to nejspíše nedokázal a na to hrát si s tím počítačem několik dní aby šel vůbec používat nemám bohužel čas.

Mintak

Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #3 kdy: 22. 02. 2015, 21:28:15 »
Zkusil bych Mint MATE nebo XFCE... pěkný klikací  ;)

xuxuk

Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #4 kdy: 22. 02. 2015, 22:42:58 »
Zdravím!

Debian rozhodně není příliš nenažraný - a rozhodně ne v případě, když nepoužijete žádné grafické rozhraní. Ale to jste asi slyšel nechtěl že? (I když osobně můžu Debian pouze s "příkazovou řádkou" jedině doporučit. Ono totiž většina návodu je stejně postavena na tom, co přesně do příkazové řádky napsat - než kam co kliknout. Ono se to i jednodušeji popisuje, žejo ;-) )


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #5 kdy: 22. 02. 2015, 23:07:22 »
Já se tedy v distribucích příliš neorientuju, ale základní plné distribuce se mi zdají příliš náročné pro plynulí chod tohto PC.

Na 1 GB muze Linux bezet dost slusne, zalezi take na frekvenci CPU. A zalezi na vas, co si do toho narvete. Nejlepe asi stahnete minimalni install CD, nainstalujte jen nezbytne nutne minimum,  rozbehejte to do prikazove radky se siti a dostrkejte, co je potreba. Tedy nejake lehci graficke prostredi (Xfce4, LXDE) a pak co je potreba. Debian vam tam nacpe nejake zavislosti, ktere dost mozna nepotrebujete, ale nejde se jich zbavit (Cups, Exim4). Ja to resim tak, ze v rc.local mam zastaveni prislusne sluzby a jeji vyhozeni z rc.d pomoci update-rc.d, protoze rucne to nestaci, update systemu to vzdy nacpe zpet.

Obavam se, ze ultralehke distro zalozene na dnesnim Debianu neexistuje, protoze dnes je vse proste mnohem vice nenazrane, vcetne jadra. Musel byste sahnout po necem jako Puppy Linux a podobne nebo http://delicate-linux.net/ . Ani jedno ale asi neni zalozene na Debianu.

Jinak jestli chcete neco, co je zalozene na Debianu stable, tak juknete na Kanotix. Pokud zalozene na Debian testing, tak juknete na Sparky linux. Posldni jmenovany pak ma asi vyhodu v tom, ze ma uplne BFU instalator, jestli se pamatuji dobre a autori se snazili o jeho odlehceni. Instaloval jsem to na opravdu stary krap (ThinkPad x40) a jede to jak blesk, pricemz puvodni XP na temze stroji privadely lidi k silenstvi.

ubla


black3r

Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #7 kdy: 23. 02. 2015, 02:14:47 »
crunchbang je discontinued.., debian + lxde je podla mna najnenarocnejsie pre bezneho uzivatela ktory potrebuje plochu a najviac kompatibilne s debian-om (kedze to je debian)


alfi

  • ****
  • 325
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #9 kdy: 23. 02. 2015, 08:25:43 »
Ono záleží, co na tom chceš provozovat - nenáročný server pojede i na 256-512M RAM, na klasické stolní PC = prohlížeč + office a více než 1 okno/úloha současně už bych se té malé RAMky trochu bál. Pokud to jde, pořiď ještě aspoň jedno G, zase tolik to nestojí :-)

Samotný systém sežere relativně málo (debian squeeze cca 128MB, bez X), místo gnome či KDE to chce něco menšího (viz předchozí příspěvky), ale nejvíc nenažraný bude stejně ten prohlížeč a libreoffice. Tam sice jsou alternativy taky, ale už na úkor funkčnosti nebo - u dokumentů - i kompatibility což může, ale nemusí potenciálnímu uživateli vyhovovat. Webové dokumenty ala gdocs na tom nejsou o mnoho lépe = o svou porci RAM si řeknou taky (aktuální firefox, pár gtabulek, pár dalších stránek = cca 600 MB RAM, po delším provozu klidně i 1,5GB, i když to linuxové počítání ukazuje spíš víc, než reálně používá).

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #10 kdy: 23. 02. 2015, 09:43:03 »
Pokud je to pro běžnýho uživatele (ne zapálenýho Linuxáka), dej tam třeba Lubuntu (Ubuntu s LXDE). Já provozuju Gentoo s LXDE na netbooku s Intel Atom a (nyní už) 2GB RAM a jede to v rámci možností hardwaru skvěle. Předtím jsem měl 1GB RAM a stačila by bohatě taky...

Nebo Debian a LXDE v tom rozhejbat...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #11 kdy: 23. 02. 2015, 10:12:15 »
Pokud je to pro běžnýho uživatele (ne zapálenýho Linuxáka), dej tam třeba Lubuntu (Ubuntu s LXDE).

Lubuntu nebrat. Minimalne v poslednim LTS se objevilo par dalsich, predtim neznamych bugu. Nasel jsem toho vic, ale z hlediska bezneho uzivani si vzpominam na bug se systrayem. Nekde doslo k nejakym zmenam a systray ted funguje nejak jinak nebo co, V ubuntu to pak zkombinovali s verzemi aplikaci, ktere nereflektuji zmeny. Takze nektere aplikace, jako treba liferea nebo Rhythmbox, ktere se zaviraji do systraye, se v systrayi neobjevuji a clovek se k nim uz pak nedostane a daji se akorat killnout, aby se jich clovek zbavil a mohl je znovu nahodit. Treba u liferey jde zavirani do systraye vypnout, ale Rhythmboh tu moznost nema, takze kdyz si ho clovek zavre, skonci treba se spustenym prehravanim mp3, ktere nemuze zastavit, protoze prehravac je nekde v p​r​d​e​li, ale funguje.

ByCzech

Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #12 kdy: 23. 02. 2015, 10:39:57 »
Moje doporučení je stejné jako kolegy Krčmáře... Debian sám, není problém si vybrat co bude nainstalováno a jak "lehký" či "těžký" tak bude ;).

Dub

Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #13 kdy: 23. 02. 2015, 10:47:59 »
Takže protože se mi nechce zakládat nové vlákno a můj dotaz je podobný, tak se zeptám zde.

Mám debian (úplně čistý, žádná X, jen naprostý minimum) chtěl bych nějaký window manager s plovoucími okny (opravdu nechci něco ve stylu ratpoison), který bude maximálně nenáročná.

Přesněji debian běží na konfiguraci: Pentium II 400Mhz 256MB RAM 6GB disk - mám nastaven 1GB swap

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Hledám nenáročný klon Debianu
« Odpověď #14 kdy: 23. 02. 2015, 10:52:58 »
Lubuntu jsem vždycky rád instaloval na slabší počítače, jelo suprově. Nicméně téměř pokaždý se začla z ničehonic, patrně po updatech, objevovat "chyba", kdy po najetí GUI vyskočila hláška ve stylu "Something crashed... bla bla bla..." a bylo to fakt docela otravný.

Jednou se mi stalo, že systém z ničeho nic začal odmítat mount usb flashek, potom, co je někdy "omylem" namountoval, se na ně nedalo zapisovat kvůli právům.

Na těch pc jeli obyč BUFUáci, který ani nevěděli, jak se co dělá, takže to fakt byla vyloženě chyba systému nebo aktualizací.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript