ATI X1250 a distribuce na novějších jádrech

ATI X1250 a distribuce na novějších jádrech
« kdy: 20. 10. 2010, 00:55:18 »
Zdravím, pokud byste byli tak hodní, potřebuji poradit, jakožto "Puzzled Penguin" :).

Jaké jsou v dnešní době možnosti, co se týče výkonu/fungování ovladačů pod novějšími linuxovými distribucemi, které jsou založené na novém jádře a na kterém nefunguje proprietární (legacy) ATI driver (pro integrovanou ATI X1250)?

Chtěl bych si právě nainstalovat nové, buďto OpenSuse (to raději), nebo nejnovější Ubuntu (to už méně raději).

Chtěl bych to instalovat na notebook HP6715s, který má právě onu výše zmíněnou grafiku X1250.

Jak tedy postupovat při instalaci grafického ovladače (kterého, nebo který byste v současné době doporučili?), jaký výkon od něho můžu čekat, a má to vůbec cenu? Protože, teď, jak jsem tam zkoušel nahodit nejnovější OpenSuse(x86) s KDE4, tak to je celé takové graficky těžkopádné, klidně už na Desktopu.

Díky.
« Poslední změna: 20. 10. 2010, 06:16:43 od Petr Krčmář »


Mordae

Re: ATI X1250 a distribuce na novějších jádrech
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2010, 14:39:46 »
No, ja doma s X1300 zjistil, ze si s novou Fedorou uz ani nevrznu, kartu jsem vyndal, zasel do CZC a koupil prvni rozumnou ATInu skladem (za 2kkc, ani nevim kterou). Compiz jede vcetne videa, ve Windows hry taky. Asi bych se ubiral spis timto smerem...

nazir

  • ***
  • 110
  • Veni, vidi, discessi.
    • Zobrazit profil
    • hic sunt elephanti
Re: ATI X1250 a distribuce na novějších jádrech
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2010, 15:32:25 »
Nevím jak compiz, ale desktopové efekty z kde4 kwin, dvd, atd mi běží v pohodě na opensource ovladači radeon jak na radeonech x700 a x1600, tak i na firegl v5700...
Hry ale moc nehraju, takže nedokážu posoudit, nakolik je to vhodné řešení pro ně...

Re: ATI X1250 a distribuce na novějších jádrech
« Odpověď #3 kdy: 28. 10. 2010, 14:01:13 »
Díky vám za info. Grafiku bych vyměnil, ale jelikož se jedná o notebook, tak to je docela neproveditelné.

Zkusím si teda pohrát s opensourcovými ovladači a uvidím teda co a jak...

noger

Re: ATI X1250 a distribuce na novějších jádrech
« Odpověď #4 kdy: 31. 12. 2010, 09:47:20 »
Zdravím,
rád by som sa zapojil so svojimi skúsenosťami. Pre začiatok som sa začal venovať svetu opensource asi pred pol rokom. Zhodou okolností mám kolegu zarytého linuxáka, tak mi vo všeličom vedel poradiť. Mno ale teraz späť ku GPU. Moje skúsenosti sú iba s GPU od ATI. Môj otec má Ati Radeon 9700, beží na opensourcových ovládačoch s OS OpenSuse 11.3 v prostredí KDE. Bez problémov.
Ja osobne mám momentálne HP probook 4710s s GPU od ATI (konkrétne model HD4330) a pravdupovediac všetko beží bez problémov až na jednu pre mňa zásadnú vec: Prehrávanie videa divX v SD, ako aj .mkv vo vysokom rozlíšení = veliký problém. ČI už s ovládačmi otvorenými, alebo uzavretými. Obraz má zásadné chyby, občas to sekne, občas to zkockatie, prípadne mi zozelená obrazovka.  Jediné plus k uzavretým ovládačom by som rád spomenul a to že vie preniesť viackanálový zvuk cez HDMI kábel.
Kolega používa výhradne Nvidia a nemal s tým videom v .mkv problém. Tajže až raz zasa budem rozhodovať o výbere nového ntb, prípadne PC, z najväčšiou pravdepodobnosťou si vyberiem Nvidiu.
Prečo?, jednoducho preto, lebo je pre mňa zážitok zo sledovania filmu to prvoradé a pol roka trápenia s ATI mi už stačilo.
P.S. začínal som s OS Opensuse, ale vzhľadom na značnú nestabilitu som prešiel na Ubuntu 10.10, avšak problém s videom sa mi nepodarilo vyriešiť.


Nomen

Re: ATI X1250 a distribuce na novějších jádrech
« Odpověď #5 kdy: 31. 12. 2010, 10:35:50 »
Ubuntu 10.04 (a jeho odvozeniny - např. Mint 9) a Fedora 14 fungují bez problémů out-of-the-box. Jiné jsem v poslední době nezkoušel, ale předpokládám obdobnou situaci.