Používáte aplikace pro šifrování disku?

agid

Používáte aplikace pro šifrování disku?
« kdy: 14. 02. 2015, 12:17:14 »
Zdravím,

chtěla bych se zeptat, jestli a také proč používáte aplikace pro šifrování disku? Chci získat jen pár názorů pro můj výzkum, díky :)


agid

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #1 kdy: 14. 02. 2015, 12:32:38 »
Nebo i pokud žádnou takovou aplikaci neoužíváte, tak proč. Díky za jakékoli vyjádření!

Jenda

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #2 kdy: 14. 02. 2015, 12:35:17 »
dm-crypt (LUKS). Protože je možné, že by moje data mohla někoho zajímat.

Debianer

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #3 kdy: 14. 02. 2015, 13:53:16 »
Stejne jako Jenda ;-) Navic jeste VeraCrypt, GnuPG/OpenPGP :-)

Satai (neprihlaseny)

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #4 kdy: 14. 02. 2015, 14:49:34 »
LUKS


agid

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #5 kdy: 14. 02. 2015, 14:57:35 »
Díky moc! Jen klidně se nebojte rozepsat, proč to používáte/nepoužíváte, jde mi spíš hlavně o motivaci, ne přímo o to, jaký konkrétní nástroj používáte. :)

už jsem tu byl

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #6 kdy: 14. 02. 2015, 15:09:04 »
nepoužívám

Důvod je prostý - jsem příliš línej něco nastavit. Navím si myslím, že má data by zajímala malouskupinu lidí.

Ale silně zvažuji nasazení něčeho.

JardaP

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #7 kdy: 14. 02. 2015, 15:14:45 »
EcryptFS a EncFS (ten na USB flash a podobnych kramech). Maji vyhodu, ze neni nutne pouzit pevnou velikost kontajneru. To je zaroven take nevyhoda (slabina, postranni kanal). Takze zalezi na tom, kdo po vas jde, ale na obycejne slidily, co vam slohnou notebook nebo flashku, to spolehlive staci. Ostatne na ty je obvykle dostacujici uz to, kdyz je flashka "sifrovana" naformatovanim na Ext.X. To na Widlich a asi ani na Macu neprectou.

Satai (neprihlaseny)

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #8 kdy: 14. 02. 2015, 15:41:27 »
Proc? Na notebooku je to (naprosto logicky) pozadavek firmy. A na desktopu to sice resi jenom velmi malou cast potencialnich bezpecnostnich problemu, ale taky to skoro nic nestoji (pokud se clovek vyhne procesorum bez AES-NI). A u externich disku na zalohovani neni co resit.

Proc FDE? Proc ne? (a na notebooku je to opet pozadavek)

Proc LUKS? Protoze stoji malo vykonu a neleakuje z nej tolik informaci jako z E.*FS. Overena varianta. Radeji bych OPAL, ale nastavit to pod Linuxem nejde nebo nejde snadno, za to mi to nestoji.

Guru1

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #9 kdy: 14. 02. 2015, 18:15:01 »
Mohu jen doporučit TrueCrypt 7.1a (někdy z roku 2012-2014). Je to poslední verze, co byl apřed pádem 29.5.2014. Nižší verze nezvádali některé věci jako např. disky přez 2 TB. A ta verze 7.2 od 29.5.2014 je nejspíš s backdory, navíc je jen pro dešifrování. Nejspíš byla vetvořena pod nátlakem.

U Truecryptu můžeš použít 3 šifry (ASE, serpent, twoofish), vetně jejich kompinace současně s různým pořadím. Můžeš šifrovat disk externí, interní, systémový, nebo vytvořit TC kontejner (příponu souboru si změníš a nejde poznat že jde o TC soubor). Jde i to že po určitém heslu se objeví určitá data a ještě důležitější data po jiném heslu.

Jak dopadl přesně audit TC, na to jsou názory různé. Nicméně neslyšel jsem že by někdo TC prolomil  (pokud teda nebylo heslo moc krátké či zachyceno key loggerem). Můžeš použít heslo až 64 znaků plus ještě přidat key-files. Samotké heslo se dá rozdělit na část zapamatovatelnou a od někud překopírovatelnou (+ ještě key files). Tím odstraníme riziko softwarových i hardwarových key loggerů.

Truecryp 7.1a mámo ověřený pro 64-bit debian a 32 bit windows. Ostatní verze také mám instalačku, ale nejsou ověřené. Pokud máte nainstalovaný truecrypt v době před tím 29.5.2014, je v adráši TC (program files i instalačka).

Forknutým Truecryptem by měl být nový VeraCrypt, který navíc opraví některé chyby.

_pepak

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #10 kdy: 14. 02. 2015, 19:01:13 »
Díky moc! Jen klidně se nebojte rozepsat, proč to používáte/nepoužíváte, jde mi spíš hlavně o motivaci, ne přímo o to, jaký konkrétní nástroj používáte. :)
Protože užitek z šifrování (např. dobrý pocit pro moji paranoiu) je větší než náklady na to. Protože je lepší mít data zašifrovaná zbytečně, než následně zjistit, že o ně přece jenom někdo měl zájem. Protože mě zajímá, jak to technicky funguje a jaké to má praktické dopady. Atd.

Satai (neprihlaseny)

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #11 kdy: 14. 02. 2015, 19:13:14 »
Jen bych rad pripomenul http://xkcd.com/538/

Hirundo

Re:Používáte aplikace pro šifrování disku?
« Odpověď #12 kdy: 14. 02. 2015, 20:01:25 »
Na notebooku balíček cryptsetup (DM-CRYPT), což je to samé co psali kolegové přede mnou  :D
Flešku oddíl ext4 s šifrováním podkladového zařízení. Pak už na šifrování nemusím myslet, probíhá on-line a nikdo při ztrátě nebo ukradení mi data nepřečte.